פוסטה - גרסת הרל"שית המוטרדת
האישום: אונס חיילת על מזרונים בחלק האחורי של רכב הסוואנה

האישום: אונס חיילת על מזרונים בחלק האחורי של רכב הסוואנה

שני הנהגים מבסיס שייטת 13 נאשמים שביצעו עבירות מין חמורות בחיילת שהכירו, לאחר ששתו לשוכרה.…

הרגע הזה שבו הרשיעו את אלאור אזריה

הרגע הזה שבו הרשיעו את אלאור אזריה

עכשיו כולם יודעים, הוא לא רק חבר בתנועה הדוחה לה פמיליה, מאתמול הוא גם הסמל…

כתב אישום מזעזע בתיק השוטר שאנס חיילת

כתב אישום מזעזע בתיק השוטר שאנס חיילת

פרקליטת מח"ש מתארת בפירוט כיצד שכנע השוטר בן ה-50 את החיילת בת ה-21 להצטרף אליו…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

גרסת הרל"שית המוטרדת

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

מפקד גדוד "צבר" לשעבר, סא"ל לירן חג'בי, יעמוד לדין פלילי לאחר שהודה בהסדר טיעון בהטרדה מינית ומעשים מגונים ברל"שית שלו. פרקליטתה של החיילת: "ויתרנו על אישומים קשים יותר כדי לחסוך את עדות החיילת שמטופלת נפשית. הוא ניצל את כוח השררה והטריד אותה באופן אובססיבי"

hagbi liran
לירן חג'בי (צילום מסך מתוך התוכנית "מבט" בערוץ הראשון)

הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום פלילי נגד סא"ל לירן חג'בי, שהודח לפני שלושה חודשים מפיקוד על גדוד "צבר" של גבעתי. סא"ל חג'בי מואשם במסגרת הסדר טיעון שנערך איתו, בשלושה אישומים של התנהגות שאינה הולמת קצין לפי חוק השיפוט הצבאי: אישום אחד ובו 29 מקרים של הטרדה בטלפון, ושני אישומים בגין מעשים מגונים – חמישה מקרים של חיבוקים בכוח ומקרה אחד של נשיקה בכוח על הפה. את כל ההטרדות והמעשים המגונים עשה חג'בי כלפי מי שהיתה ראש הלשכה שלו – חיילת בשירות סדיר בת 18 - אשר בינתיים סיימה את שירותה.

חג'בי צפוי להדחה מצה"ל ופרקליטתה של החיילת הנפגעת, עו"ד רוני אלוני-סדובניק, תבקש גם כי הוא יורד בדרגה. לדברי עו"ד סדובניק, "ניהלנו משא ומתן קשה עם הפרקליטות הצבאית ורצינו שייכללו עבירות מין הרבה יותר חמורות בכתב האישום, ובסופו של דבר כדי לחסוך את עדותה של החיילת לאור מצבה הרגשי הסכמנו להסדר הטיעון הזה. היו בהחלט מעשים חמורים יותר. ויתרנו גם על אישום לגבי מארבים שהמג"ד עשה ליד ביתה. לא מדובר במעשה מגונה אחד או באירוע חד פעמי של אי הבנה. מדובר בתקופה ממושכת של ניצול שררה ופערי כוח ומעמדות מאוד גדולים, בין מפקד בכיר שהוא לוחם נערץ ובין חיילת סדירה קטנה בת 18.

od aloni sadobnik roni new 320 200
עו"ד רוני אלוני סדובניק

 

"היא הגיעה לשרת בצבא עם הרבה מאוד מוטיבציה ואמון, והעריצה אותו כמפקד שלה, כמו כל חייליו שהחזיקו ממנו גיבור ואדם ללא חת. לצערנו הוא ניצל את כוח השררה ואת העובדה שהיא היתה חייבת להימצא במחיצתו הפיזית בלשכה. היא שירתה כראש לשכתו במשך שנתיים, והוא שב ושלח לה מסרים מיניים, מטרידנים וכפייתיים על אף שהיא חזרה והבהירה לו שהיא לא מעוניינת וביקשה שיפסיק.

"בפרקליטות הצבאית מאוד התלבטו בין העמדתו לדין משמעתי פנימי לבין העמדה לדין פלילי", אומרת עו"ד סדובניק, "היה קשה לשכנע את המערכת שעל אף היותו גיבור קרב אין להקל בעונשו כשהוא מבצע עבירות כאלה כלפי חיילת, ובתפקיד של מג"ד. הצבא זו מערכת פטריארכלית שנותנת משקל יתר לדרגתו של אדם ולתרומתו לביטחון ישראל. נפגשנו עם התובע הצבאי הראשי, ומה שהיטה בסופו של דבר את הכף לכתב אישום פלילי אלו הראיות האמיתיות שהצגנו על הנזק הנפשי שנגרם לה. היא במצב רגשי לא פשוט,  נמצאת כבר שנה בטיפול פסיכולוגי ותזדקק לטיפולים עוד לא מעט זמן. זה לא פשוט לעבור הטרדה אובססיבית יומיומית כל יום, בכל דקה ובכל צורה. לחיילת חשוב להעביר מסר לכל שדרת הפיקוד בצה"ל – שאסור לעבור על הדברים האלה לסדר היום, ושתדע כל אם  שהפקידה את בתה בידי המפקדים הראויים לכך".

פרסומת - Advertisement