פוסטה - במקרה של החייל הזה, יש עשן בלי אש
האישום: אונס חיילת על מזרונים בחלק האחורי של רכב הסוואנה

האישום: אונס חיילת על מזרונים בחלק האחורי של רכב הסוואנה

שני הנהגים מבסיס שייטת 13 נאשמים שביצעו עבירות מין חמורות בחיילת שהכירו, לאחר ששתו לשוכרה.…

הרגע הזה שבו הרשיעו את אלאור אזריה

הרגע הזה שבו הרשיעו את אלאור אזריה

עכשיו כולם יודעים, הוא לא רק חבר בתנועה הדוחה לה פמיליה, מאתמול הוא גם הסמל…

כתב אישום מזעזע בתיק השוטר שאנס חיילת

כתב אישום מזעזע בתיק השוטר שאנס חיילת

פרקליטת מח"ש מתארת בפירוט כיצד שכנע השוטר בן ה-50 את החיילת בת ה-21 להצטרף אליו…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

במקרה של החייל הזה, יש עשן בלי אש

נכתב על ידי ג'קי כהן ב .

טבח בבסיס של חיל האוויר סירב לעבור בדיקת סמים בטענה שהוריו החולים במחלות קשות משתמשים בקנאביס כדי להקל על כאביהם, וכמי שסועד אותם באופן יומיומי - הבדיקה עלולה לגלות אצלו עקבות של עישון פאסיבי. התביעה התעקשה על עונש מאסר ממושך, בית הדין הצבאי חשב אחרת

shoter tzavai dover tzahal
שוטר בכלא צבאי (צילום ארכיון להמחשה: דובר צה"ל)

ב-18 בינואר 2016 התבקש ס"א, חייל המשרת בבסיס חיל האוויר במרכז כטבח, לעבור בדיקת סמים, בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל לגביו במשטרה הצבאית. ס"א, חייל ממושמע בדרך כלל, סירב לעבור את הבדיק, ואף סיפק סיבה לקצין המשטרה הצבאית שדרש זאת ממנו: הוא סיפר לו כי שני הוריו חולים במחלות קשות ומחזיקים בשל כך ברישיון להשתמש בקנאביס, בניסיון להקל במעט על כאביהם.

הסיבה הזאת לא שכנעה את הקצין. הוא אמר לחייל כי לפי חוקי צה"ל, במידה והוא יסרב להיבדק – יוגש נגדו כתב אישום. מאוחר יותר, כאשר ס"א נחקר על ידי שוטרת צבאית וזו ביקשה לבדוק את הטלפון הנייד שלו, הוא לקח את הטלפון, הטיח אותו בעוצמה ארצה ושבר אותו. לאחר מכן דחף את השוטרת הצבאית כאשר זו ניסתה לאחות את השברים.

בכתב אישום שהוגש נגד החייל נטען, כי הוא שיבש מהלכי משפט בכך ששבר את הטלפון. כמו כן נטען בכתב האישום לגבי סירובו להיבדק. בדיון שהתקיים בשבוע שעבר (7.12), הודה ס"א במיוחס לו, במסגרת הסדר טיעון שלפיו כתב האישום תוקן, והוא הורשע בעבירה אחת בלבד: הסירוב לעבור בדיקת סמים.

joint
אילוסטרציה

התביעה, באמצעות סרן אבישי שדה, דרשה לגזור על החייל עונש מאסר, בין היתר בטענה שבית המשפט העליון התייחס בעבר ועסק רבות בצורך להיאבק בנגע הסמים בצה"ל.

מנגד, סנגורו של הנאשם, עו"ד איתן סבג, טען כי "לא מדובר בסירוב סתמי ללא הסבר, ההפך הוא הנכון. מדובר במי שעצם שירותו הצבאי הוא דבר מאוד חריג, כי כל חייל בנסיבות שלו היה מקבל פטור, אבל הוא התעקש להמשיך ולשרת בצה"ל.

נסיבות חייו הקשות של ס"א פורטו בהרחבה בפני בית הדין הצבאי. הסנגור סיפר כי שני הוריו של החייל מוגבלים עד מאוד. לטענתו, כאשר התבקש החייל להיבדק, הוא הסביר כי הוריו משתמשים בקנאביס כדי להקל על כאביהם, ומאחר שהוא מטפל בהם באופן יומיומי – הוא חשש שהבדיקה תגלה שרידי עישון פאסיבי".

המצב הכלכלי בביתו של ס"א, סיפר עו"ד סבג, קשה מאוד בעקבות מחלות הוריו, והוא סועד אותם. כך למשל, הוא מקלח את אביו מידי יום ומאכיל אותו, ואף מסייע לאחיו הקטן, רק בן שבע, בשיעורי הבית ובקניית ציוד לבית הספר. כאשר הוא אינו נמצא בצבא, הוא עובד כדי "להביא כסף הביתה". "כל הנתונים האלה השאירו אותי  פעור פה ביחס לעובדה שהתביעה עומדת על עונש מאסר, כי משמעות הדבר היא לפרק משפחה שלמה ולהשאיר אנשים בלי יכולת לתפקד". הסנגור ביקש מבית הדין להסתפק בעונש מאסר קצר, של עד חמישה ימים. אם יפסוק כך בית הדין, ציין הסנגור, ס"א ייקח הלוואה כדי לממן שירותי סיעוד להוריו לתקופה שבה לא יהיה אסור.

od sabag eitan new 2 200 200
עו"ד איתן סבג

הנאשם עצמו סיפר על נסיבות חייו, ואמר כי כל יום שהוא ישהה במאסר – יהווה מכה למשפחתו. "תעזרו לי במצב אליו נקלעתי", אמר והוסיף כי הוא שקוע בחובות כספיים בשל הניסיון להקל על משפחתו. לדבריו, אילו היה יכול להחזיר את הגלגל לאחור, היה מסכים להיבדק, ולו רק כדי לחסוך את הזמן וההוצאה הכספית שנדרשו ממנו בתהליך.

השופט הצבאי, רס"ן מאיר ויסיגר, ציין בהחלטתו את נסיבותיו הקשות של החייל, והחליט לגזור עליו שבעה ימי מאסר בלבד, בניכוי יומיים בהם היה עצור. בהחלטתו ציין כי מדובר במקרה מיוחד, שבו יש לחרוג מהענישה הרגילה, בעיקר בשל שיקולים של שיקום. כמו כן הוא גזר על ס"א חודשיים מאסר על תנאי. 

פרסומת - Advertisement