פוסטה - הסטיגמה בתעודת השחרור מצה"ל
האישום: אונס חיילת על מזרונים בחלק האחורי של רכב הסוואנה

האישום: אונס חיילת על מזרונים בחלק האחורי של רכב הסוואנה

שני הנהגים מבסיס שייטת 13 נאשמים שביצעו עבירות מין חמורות בחיילת שהכירו, לאחר ששתו לשוכרה.…

הרגע הזה שבו הרשיעו את אלאור אזריה

הרגע הזה שבו הרשיעו את אלאור אזריה

עכשיו כולם יודעים, הוא לא רק חבר בתנועה הדוחה לה פמיליה, מאתמול הוא גם הסמל…

כתב אישום מזעזע בתיק השוטר שאנס חיילת

כתב אישום מזעזע בתיק השוטר שאנס חיילת

פרקליטת מח"ש מתארת בפירוט כיצד שכנע השוטר בן ה-50 את החיילת בת ה-21 להצטרף אליו…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

הסטיגמה בתעודת השחרור מצה"ל

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

חייל משוחרר ממוצא אתיופי מבקש שבג"צ יורה לצה"ל למחוק את הרישום "התנהגות רעה וחמורה" מתעודת השחרור שלו, נתון שכיח במיוחד בתעודות שחרור של חיילים אתיופים. בג"צ קיבל את העתירה: "כתם בתעודה הוא כמו רישום פלילי"

hayal330
בתחילה שירת ביחידה קרבית, אך נאלץ לפרוש מסיבות רפואיות

בג"צ המליץ כי צה"ל ימחק את הכיתוב "התנהגות רעה וחמורה" מתעודת השחרור של חייל משוחרר, עקב היעדר סמכות לכאורה של הצבא לרשום רישום זה, לפי נוסח פקודות מטכ"ל.

ההמלצה ניתנה בעקבות עתירה שהגישה יחידת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, בשם חייל משוחרר ממוצא אתיופי. בעתירה שהוגשה נגד צה"ל, התבקש בג"צ לתת צו המורה על שינוי סיבת השחרור של החייל מסיבה משמעתית לסיבה רפואית, ולמחיקת המילים "התנהגות רעה" ו"אינה מניחה את הדעת" מתעודת השחרור. בעתירה התבקש גם צו כללי, המורה לצה"ל להסביר מדוע לא יבוטל בכלל השימוש בעילת השחרור "אי התאמה - התנהגות רעה" לשחרור מוקדם של חיילים מצה"ל. בנוסף התבקש בית המשפט לקבוע כי החלטת אגף כוח אדם בצה"ל לשלול מהחייל המשוחרר את ההטבות המגיעות לו לפי חוק, ניתנה שלא כדין והיא בטלה.

בעתירה נטען כי עצם השימוש של צה"ל במונח "התנהגות רעה וחמורה" וציונו בתעודת השחרור של חיילים - יש בו כדי להוות אמצעי ענישה עקיף ומכביד על החיילים, אשר נענשו כבר במהלך השירות הצבאי, אם בריתוקים ונזיפות ואם במאסר בכלא צבאי. "התעודה מהווה אות קלון שהחייל המשוחרר נושא אותו עמו לכל חייו, ולפחות עבור חלק מהחיילים יש בכך כדי לפגוע בעתידם המקצועי, ביכולתם לרכוש השכלה ולמצוא מקום עבודה ראוי. זאת בנוסף להשלכות הכלכליות של 'ההתנהגות הרעה' - אי תשלום מענק שחרור ופיקדון, אי מתן הקלות המגיעות לחיילים משתחררים בביטוח הלאומי ועוד", כך לפי העתירה.

על פי הבדיקה שערכו בסיוע המשפטי, גם דו"ח מבקר המדינה וגם דו"ח ועדת הרווחה של הכנסת מציגים נתונים המעידים על כך כי השימוש במונח "התנהגות רעה וחמורה" בתעודת השחרור שכיח במיוחד בקרב חיילים משוחררים יוצאי אתיופיה, וגבוה באוכלוסייה זו לעומת חיילים אחרים מאוכלוסיות אחרות. כך בפועל, המדיניות של צה"ל להשתמש בסיבת השחרור "התנהגות רעה וחמורה" היא מדיניות מפלה כלפי חיילים משוחררים יוצאי אתיופיה, ויש בה כדי להביא בהמשך להדרתם של חיילים אלה מהשתלבות בחברה הישראלית - נטען בעתירה.

od smama gilad
עו"ד גלעד סממה

"לעתירה השלכות רוחב החורגות מהמקרה הפרטני של העותר, ויש בה כדי להדליק נורת אזהרה חברתית לגבי אופן ומידת השימוש בסיבת השחרור 'התנהגות רעה וחמורה' כאשר מדובר ביוצאי אתיופיה", נטען בעתירה לבג"צ. לפי דו"ח של הכנסת, מרבית העבירות של חיילים יוצאי אתיופיה הן מהתחום המשמעתי בלבד ורק חמישה אחוז מתוכם נאשמו בעבירות פליליות.

במקרה של העותר, מדובר בחייל משוחרר ממוצא אתיופי, ממשפחה קשת יום, אשר ביקש לשרת בחיל קרבי, ואכן שובץ בחטיבת גולני למשך מספר חודשים, עד שנאלץ לפרוש מסיבות רפואיות שיש עליהן אישורים ומסמכים. מעת שהוצא מהיחידה הקרבית, לא מצא החייל את מקומו ולא זכה לדבריו להתחשבות במצבו וסיוע בשיבוץ מתאים. חוסר התקשורת בין הצדדים הביא להעמדתו של החייל לדין משמעתי בשל סירובי פקודה ועריקות. בסופו של דבר הוא שוחרר מהצבא בשל ההליכים המשמעתיים נגדו, אך במקביל שוחרר גם על פי החלטת ועדה רפואית אשר קבעה לו פרופיל 21.

הצבא התעקש שהסיבה המשמעתית היא שתירשם בתעודה שקיבל החייל, ועובדה זו הקשתה עליו במציאת עבודה והוא אף נאלץ להתמודד עם קשיים כספיים לאור שלילת המענק המגיע לו. בעתירה נאמר כי מדובר בצעיר חיובי אשר הצטער על התנהגותו הפזיזה בצבא בהיותו בן 18, וכעת השלים בגרויות ושואף להתקבל ללימודים גבוהים.

במהלך הדיון בבג"צ פנו השופטים - הנשיאה מרים נאור, עוזי פוגלמן ואורי שהם - לפרקליט הצבא והצביעו על הבעייתיות בניסוח תעודת שחרור הכוללת את ההערכה: "התנהגות רעה וחמורה", ועל כך שאינה תואמת את נוסח פקודות המטכ"ל והוראות הקבע של אכ"א, ולפיכך לכאורה ניתנת שלא בסמכות.

shofetet naor miryam 200 shofet fugelman uzi shofet shoham uri 200 200
השופטת נאור השופט פוגלמן השופט שהם

הנשיאה נאור אמרה כי "בחיי היומיום, תעודת שחרור 'רעה' היא מקור לצרות. יש לה הרבה השלכות". השופט שהם ציין כי "מלל בתעודת השחרור שקול כנגד רישום פלילי במובן זה או אחר" והוסיף: "אנחנו חושבים שבין אם זו תעודת פטור או שחרור, אם אתם רוצים לכתוב 'אי התאמה והתנהגות רעה וחמורה', זה לפחות צריך להיות מוסדר ומעוגן בפקודות מטכ"ל, ולא בפקודות אגף זה או אחר, אלא ברמה נורמטיבית גבוהה יותר, כהוראות החלות על כלל הצבא".

בסופו של דבר, בהתאם להמלצת בית המשפט, הסכים צה"ל להוציא לעותר תעודת שחרור חדשה, בה ייאמר כי הוא (החייל) שוחרר מסיבת אי התאמה בלבד, והמילים "התנהגות רעה וחמורה" יימחקו מהתעודה. זאת לאור היעדר הסמכות לכאורה של הצבא לציין זאת בתעודה. בנוסף הסכים הצבא לדון מחדש בשלילת ההטבות לעותר למרות הזמן הרב שחלף מאז השחרור.

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד מלי ורוצלבסקי ועו"ד דקלה צרפתי-דלג'ו. עו"ד גלעד סממה, מנהל הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, אמר כי חשוב שהדיון בבג"צ יעלה את הסוגיה של הרישום בתעודות השחרור על סדר היום הציבורי. לדבריו, "כפי שבית המשפט ציין, מדובר בתעודה בעלת השלכות משמעותיות על עתידו של החייל המשוחרר בכלל והחייל ממוצא אתיופי בפרט, ומן הראוי בנסיבות אלו שהסדרת הנושא תהא בחקיקה ראשית ולאחר דיון ציבורי".

פרסומת - Advertisement