פוסטה - ארה"ב מבקשת הסגרת חשוד מרכזי בתיק ה"הנדסה חברתית"
הסנגורית של ההאקר מאשקלון: "יש לו אוטיזם מסוג של גאונים"

הסנגורית של ההאקר מאשקלון: "יש לו אוטיזם מסוג של גאונים"

בגיל 13, רגע לפני שאושפז בכפייה במוסד פסיכיאטרי, הוא עזב את הארץ עם אמו הביוכימאית…

הרשעה לבן 16 שהפיץ סרטון של חברתו מקיימת יחסי מין

הרשעה לבן 16 שהפיץ סרטון של חברתו מקיימת יחסי מין

המחוזי הפך החלטת בימ"ש שלום שלא להרשיע את הנער, ומבסס את המדיניות החדשה של אכיפת…

מפעל השיימינג הישראלי הראשון

מפעל השיימינג הישראלי הראשון

שופט הוגדר ברשת כ"סדיסט גרמני", אחר קיבל את פרס דאע"ש, שופטת אחת "הפקירה את תינוקה…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

ארה"ב מבקשת הסגרת חשוד מרכזי בתיק ה"הנדסה חברתית"

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

נגד הרי עמר מנתניה הוגש כתב אישום בוושינגטון המייחס לו הונאות מתוחכמות ועוקץ של מיליוני אירו מחברות בינלאומיות. יעיד נגדו ישראלי מצפון הארץ שעצור בידי האמריקאים וחתם על הסכם עד מדינה יחד עם מעורבים נוספים

usa israel
בין עדי המדינה בארה"ב - ישראלי מחיפה

ארצות הברית מבקשת להסגיר לידיה את הרי מאיר עמר (38) מנתניה - חשוד מרכזי ב"ארגון הפשע" הבינלאומי הנטען, שביצע הונאות סדרתיות ועקיצות באמצעות התחזויות במחשב, בשיטה המכונה "הנדסה חברתית".

עמר ועוד כ-20 חשודים נעצרו בישראל בתחילת החודש, בחשד לעקיצות של חברות מסחריות בעשרות מיליוני אירו - במקביל למעצרם של עוד כעשרה חשודים בארה"ב ובאירופה, בחקירה המשותפת לכמה מדינות. עבירות ההונאה המיוחסות לחשודים, הן בישראל והן בארה"ב, נכללות באמנה הבינלאומית למאבק בארגוני פשע. היום (12 במרץ) הגישה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה בקשה להכריז על הרי עמר כבר-הסגרה לארה"ב. רק לפני שלוש שנים עלה עמר לישראל ממרוקו.

לפי בקשת ההסגרה של האמריקאים, עמר הוא דמות מרכזית בארגון המתמחה בהונאות סייבר והתחזויות מתוחכמות, כשמרבית אנשיו הם ישראלים ויהודים אזרחי מדינות שונות בעולם, בעיקר צרפת. בארה"ב הוגשו כבר כתבי אישום נגד שישה מחברי הארגון לכאורה, ביניהם עמר וישראלי נוסף, אך גם ארבעה אזרחי סרביה, הונגריה ורומניה.

כתב האישום נגד עמר ועוד שלושה נאשמים הוגש בארה"ב כבר בספטמבר 2016, וב-20 פברואר הוגשה הבקשה הרשמית להסגרתו מישראל. לבקשת ההסגרה צורפו ההודעות של שלושה נאשמים קודמים, שכבר הודו והורשעו בארה"ב בהונאות מתוחכמות במסגרת הארגון, וצפויים להעיד נגד עמר. בין עדי המדינה בארה"ב - ישראלי תושב הצפון. 

בתצהיר של סוכן האף.בי.איי שצורף לבקשת ההסגרה מתואר עמר כאחת הדמויות העיקריות ו"מדריך" של החבורה העוסקת בהונאות ומקום מושבה נדד לסירוגין בין ישראל לאירופה. על העבירה המרכזית של הונאות באמצעות מחשב, העונש המקסימלי בארה"ב לפי הפרקליטות מגיע עד כדי 20 שנות מאסר.

keyboard400 freepik
הנאשמים השתמשו בתוכנת דוא"ל מיוחדת (FREEPIK)

לפי כתב האישום שהוגש לבית המשפט בוושינגטון נגד עמר ועוד שלושה שאינם ישראלים, במהלך השנים 2014 עד 2015 הנאשמים הונו חברות אירופיות באמצעות התחזות לבעלי תפקיד בכיר בחברה - לרוב מנכ"ל או יו"ר החברה. אנשי הארגון יצרו כתובות דוא"ל דומות, ואף זהות, לכתובת הדוא"ל של אותם בכירים ושלחו באמצעותם הודעות דוא"ל לעובדים בדרג ביניים, אשר יש להם גישה לחשבונות בנק של החברה. בהודעות הדוא"ל שנחזו להיות מאת בכירי החברות התבקשו עובדי דרג הביניים להעביר סכומי כסף גדולים, לרוב מאות אלפי אירו ועד מיליוני אירו, לחשבונות בנק שפורטו בדוא"ל, תוך מצג שווא שלפיו העברת הסכום נדרשת לשם עסקת רכישתה של חברה אחרת.

כדי לבצע את מעשי ההונאה לכאורה, נטען כי הנאשמים רכשו שמות אתרים (דומיין) דומים לכתובתן של החברות שאותן הונו. לדוגמה המובאת בבקשת ההסגרה, אם שם החברה היה market ושם הדומיין שלה הוא market.com, הנאשמים רכשו את שם הדומיין rnarket.com – שתחילתו מורכבת מהאותיות r ו-n צמודות, היוצרות יחד צורה דומה ל-m וכך ניסו להטעות את העובדים אליהם פנו, כך שיאמינו כי ההודעה אכן הגיעה מבכיר בחברה.

הנאשמים אף השתמשו בתוכנת דוא"ל בשם Mozilla המאפשרת לשנות את כתובת הדוא"ל ממנה נשלחה ההודעה, וליצור מצג כאילו ההודעה הראשונה הגיעה מכתובת הדוא"ל האמיתית של המנהל אליו התחזו הנאשמים.

לעובדים שקיבלו את ההודעות נכתב, כי ההעברות הכספיות נדרשות לצורך עסקה סודית, והם התבקשו לשמור על חשאיותה. כדי לחזק את מצג השווא כאילו מדובר בעסקה אמיתית, נהגו חלק מאנשי הארגון להתחזות לכאורה בהודעות דוא"ל נוספות ליועצים ולעורכי דין, אשר לכאורה מלווים את העסקאות. באופן זה הצליחו עמר ושותפיו, לפי כתב האישום, לקבל במרמה בחשבונות שבשליטתם מיליוני אירו מחברות שנפלו קורבן לעוקץ המתוחכם, והכספים הועברו הלאה לחשבונות בנק בסין ובהונג קונג. כפי שפורסם כבר, בין הגורמים שנעקצו – מוסדות פיננסיים, חברות ביטוח וקרנות פנסיה, ובמקרה אחד היה נסיון לעקוץ בנק במדינה זרה (פירוט נוסף של החברות יובא בהמשך).

FBI

עדים באמריקה

לבקשת ההסגרה מארה"ב צורף תצהיר המתאר את חומר הראיות, הכולל הודעות שמסרו השותפים בחבורה, הקלטות מהאזנות סתר וראיות שהתקבלו במסגרת עזרה משפטית ממדינות נוספות.

מהודעות העדים שהורשעו בתיק בארה"ב, ביניהם ישראלי בשם א', עולה כי תחילת הקשר היתה במרץ 2014, אז נפגשו בישראל כמה מאנשי החבורה, ועמר לכאורה לימד את האחרים כיצד לבצע "הונאת סייבר" וסיכם כי יקבל אחוזים. לאחר תחילת ביצוע העוקצים, שילמו השותפים לעמר 200 אלף אירו תמורת פעילותו עם הארגון.

באוגוסט 2014, לפי כתב האישום האמריקאי, נדדה החבורה לעיר ורנה בבולגריה, ושם המשיכה בביצוע ההונאות וההתקשרויות לחברות מדירה שכורה, כאשר עמר המשיך לכאורה בהדרכת החבורה ובביצוע מעשי ההונאה עצמם. מבולגריה, עברו העוקצים בהמשך לפראג, ובשלב זה נפרד מהם עמר.

עמר, המיוצג על ידי עו"ד בני כץ, נעצר בישראל בנובמבר האחרון, שוחרר לאחר יותר מ-20 ימים, ושוב נעצר בתחילת החודש. ככל הנראה, החקירה האמריקאית עוסקת בעוקצים שחלקם נחקרים גם בישראל, אך החפיפה בין החקירות אינה מלאה. כעת הוא עצור במסגרת הליך הסגרה.

מאז נובמבר, תפסה המשטרה שמונה דירות ונכסי מקרקעין שבבעלות המשפחה – מהן מספר דירות בפרויקט מגדל מאריס בנתניה ובפרויקט תמ"א גדול ברחוב הרא"ה ברמת גן. כן נתפסו חצי מיליון שקל בחשבון בנק של הרי עמר.

מבין כ-20 החשודים הנוספים שנעצרו בתחילת החודש בישראל בפרשת ארגון ההונאות הבינלאומיות, שוחררו כבר כמחצית החשודים.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement