פוסטה - פסגת הפחד באשדוד - האחים קריחלי יצאו בזול
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

פסגת הפחד באשדוד - האחים קריחלי יצאו בזול

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב .

תקפו עובדות במתחם רביבו, איימו על "הבוס" של נמל אשדוד יניב בלטר ועל עולה חדש מצרפת, והוציאו משניהם עשרות אלפי שקלים, אבל עקב חשש המתלוננים להעיד הם זכו להסדר טיעון מקל שמקומם את השופט: "הליכה לקראת נאשם בשל חשש עד תביעה להעיד נגדו היא סוג של המשך תגמול הבריונות והטלת הפחד"

karihaly brothers
האחים יוסף (מימין) ודוד "דתו" קריחלי 

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אליהו ביתן, כיבד את מרבית תנאי הסדר הטיעון עליו חתמה הפרקליטות עם הסנגורים של האחים קריחלי מאשדוד, אבל הוא לא חסך דברי ביקורת קשים על התנהלות התביעה אשר הובילה להסדר.

האחים דוד "דתו" ויוסף קריחלי הואשמו בשורה ארוכה של עבירות סחיטה ותקיפה, אבל מה שהחל כתיק מבוסס עם ראיות למכביר שאספו בלשי ימ"ר לכיש (למשל, צילומי אבטחה), הסתיים לבסוף בעונשים קלים במיוחד: 15 חודשי מאסר בלבד ל"דתו" בן ה-28, ורק שמונה חודשי מאסר לאח הצעיר יותר, יוסף (26), שהשתחרר כבר השבוע ממאסרו.

לפי הסעיף הראשון בכתב האישום המקורי, בתחילת שנת 2016 הגיעו האחים קריכלי למשרדו של עולה חדש מצרפת. הם הודיעו לו כי יצאו מהכלא לא מזמן שם הם שמעו עליו בנסיבות שונות, ואחרי שביקשו ממנו לברר עבורם משהו באינטרנט הם דרשו 30 אלף יורו. "דתו" אף הוסיף: "אנחנו אנשים רעים". כאשר המתלונן אמר לאחים שאין לו כסף, כך נטען, הם אמרו לו "אין לך ברירה". למחרת הוא העביר להם 15 אלף יורו במזומן במעטפה. עוד נטען, כי ארבעה ימים לאחר מכן נערכה פגישה נוספת עם האיש, שעסק בפרסום ושיווק, בפגישה הזו ביקשו האחים לדעת מה קורה עם יתר הכסף, אך האיש דחה אותם בתואנות שונות, עד שסגר את העסק ועזב את אשדוד.

באישום השני המתייחס ליוסף קריחלי בלבד, נטען במקור כי על רקע ויכוח הוא היכה בפניה פקידת קבלה במועדון כושר הממוקם במתחם רביבו באשדוד, ואף ניסה לסטור לה. האירוע תועד במצלמות אבטחה. באישום נוסף נוען, כי  קריחלי התווכח עם פקידת קבלה אחרת באותו מועדון כושר, על רקע רצונו להיכנס ללא מפתח האלקטרוני, קילל אותה ומשך את דלת הכניסה בחוזקה עד שמנגנון הדלת נשבר. גם האירוע הזה תועד במצלמות האבטחה, וקריחלי הואשם ב"היזק בזדון". 

 yusef karihili tkifa
 יוסף קריחלי מכה את הפקידה בפניה

באישום נוסף המתייחס ל"דתו" קריחלי נטען, כי כאשר נכח בחנות בגדים באותו המתחם הוא ביקש את עזרת המוכרת. כאשר זו התכופפה להביא לו בגד ממדף תחתון, הוא היכה קלות בישבנה וצחק בפניה. על האירוע הזה, שתועד אף הוא במצלמות אבטחה, "דתו" הואשם במעשה מגונה.

באישום האחרון נטען, כי "דתו" הגיע למשרדו של יניב בלטר - איש עסקים מוכר מאשדוד שהיה אחד משותפיו של אלון חסן בפרשת השוחד בנמל - וביקש ממנו סכומי כסף. לפי הפרקליטות, בלטר שסייע בעבר כספית לקריחלי סירב לבקשה, מה שהוביל את הנאשם להגיע לאזור משרדו, הפעם עם רכבו. נטען כי הוא חסם את הרכב של בלטר ודרש ממנו 100 אלף שקל. בלטר סירב, ולפי האישום, קריחלי איים עליו. לפי כתב האישום, בלטר שאל: "מה אתה מאיים עליי?", וקריחלי השיב: "אני מאיים עליך, מה תעשה לי? תלך למשטרה עליי, תפנה (למשטרה), אני לא רואה אותם".

shofet bitan eliau 200  
השופט אליהו ביתן  

מי יודע מדוע ולמה

האחים כפרו במיוחס להם. לגבי סחיטת העולה החדש מצרפת, דתו טען שרצה לעשות איתו עסקים, נפגש איתו במשרדו, הציע להשקיע בעסק ואף הציע תוכנית עסקית. המתלונן, כך הוא טען, מסר לו  סכום כסף כהלוואה, ללא קשר לעסקים הפוטנציאליים. לגבי המעשה המגונה בעובדת חנות הבגדים, טען כי הוא מכיר את המתלוננת מלפני כן, שהם חברים, וכי היכה אותה בישבנה בצחוק, מתוך חברות ללא כוונה מינית. לגבי סחיטת בטלר, דתו טען כי בעבר קיבל ממנו סיוע כספי חברי ואישר כי הגיע לקרבת משרדו וביקש ממנו סיוע כספי נוסף, אך סורב.

יוסף קריחלי כפר במיוחס לו לגבי סחיטת העולה החדש ושלל כל היכרות איתו. לגבי האישום השני, בו נטען כי תקף פקידת קבלה במכון כושר, אישר שביצע תנועת יד לעברה, אך טען כי היתה זו תנועה של חיבה ולא של תקיפה. לגבי הנזק לדלת במועדון הכושר, יוסף אישר כי היו בין השניים חילופי דברים, אבל הוסיף שהנזק שנגרם מסתכים ב-60-70 שקל בלבד.

עוד בטרם נשמעו העדויות במשפט, הפרקליטות וסנגורי הנאשמים - עו"ד חן בן חיים ועו"ד אהוד בן יהודה, הודיעו לבית משפט כי הגיעו להסדר טיעון שכולל כתב אישום מתוקן ומרוכך, כפי שצוין קודם. הסיבה: קשיים ראייתיים הקשורים, בין היתר, לתרגום עדויות המתלונן הצרפתי, מסדר זיהוי לא מוצלח, אי הקלטת אחת מטענות המתלונן ובעיקר - החשש של העדים להעיד במשפט. לכך התווספו טענות הסנגורים על האופן בו המשטרה אספה ראיות בתיק, שהיה בו כדי לפגוע בזכויות הנאשמים.

לפיכך, בכתב האישום המתוקן נותרו ארבעה סעיפי אישום בלבד, ללא האישום שהתייחס לשבירת הדלת במועדון הכושר. דתו הורשע בשתי עבירות איומים ובעבירה של התנהגות פסולה במקום ציבורי. יוסף הורשע באיומים ותקיפה סתם. השתלשלות העובדות שתוארה בכתב האישום המקורי תוקנה, כאשר השינוי המהותי היה הוראת החיקוק. מעבירת הסחיטה באיומים, שהעונש בגינה הוא עד שבע שנות מאסר, נותרה רק עבירת איומים.

לבסוף הוסכם כי על דתו ייגזרו תשעה חודשי מאסר בפועל מיום מעצרו, הפעלת מאסר על תנאי בן שישה חודשים (חציו במצטבר וחציו בחופף) מאסר על תנאי ופיצוי של 15 אלף שקל לעולה החדש שנסחט. לגבי יוסף, הצדדים עתרו במשותף להטיל עליו שמונה חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי  של 5,000 שקל לאותו המתלונן. לנוכח אורכו של עונש המאסר שהוטל על יוסף, הוא למעשה סיים לרצות אותו והשתחרר ביום אישור ההסדר. 

blater yaniv globs
יניב בלטר

פערים מזדקרים לעין

כאמור, השופט ביתן אישר את ההסדר, אולם הוא לא חסך ביקורת מהפרקליטות מחוז דרום שניהלה את התיק, שלפי עמדתו הקלה מאוד עם הנאשמים.

כך למשל, הסתירות בגרסת הפרקליטות לגבי חומר הראיות. השופט הראה כיצד התובעת שלדבריה שעברה כמה פעמים על כל חומר הראיות, אמרה מצד אחד כי, "כתב האישום המתוקן הוא זה שתואם את הראיות שיש בתיק", ומצד שני חזרה ואמרה: "ודאי שהיו ראיות לעבירת הסחיטה".

השופט הקפיד לציין בהקשר זה כי הפער בין כתב האישום המקורי לבין כתב האישום המתוקן מזדקר לעין, הוא משמעותי ומהותי: "אם אכן כתב האישום המתוקן משקף את חומר הראיות לא ברור מדוע כתב האישום המקורי נוסח כפי שנוסח, בחומרה משמעותית ביחס לכתב האישום המתוקן. ואם הדברים הפוכים, מדוע כתב האישום תוקן בצורה כה משמעותית לקולא".

השופט התייחס בדבריו גם לכך שאחד מהנימוקים להסדר היה החשש של המתלוננים מלהעיד: "הליכת התביעה לקראת נאשם בשל חשש של עד תביעה להעיד נגדו, היא סוג של המשך תגמול הבריונות והטלת הפחד. ישנם  כלים משפטיים המאפשרים לתביעה להוכיח את טענותיה גם בלי שיתוף פעולה מלא של העדים, וניתן לנקוט בצעדים להבטחת שלומם של עדים מאוימים".

השופט הבהיר כי הוא מתקשה מאוד לקבל את ההסדר המקל והשינויים שביצעה הפרקליטות בכתב האישום המתוקן, שלגבי חלקם – היא אף לא סיפקה כל הסבר. כך למשל, הוא ציין כי התביעה לא הסבירה מה הביא אותה לשנות את עובדות והוראת החיקוק באישום הנוגע לסחיטת בלטר, וגם לא לא נימקה את השינוי בסעיף העבירה בנוגע לטפיחה על ישבנה של המוכרת.

od ben chayim chen 150 od ben yahuda ahud 
עו"ד חן בן חיים עו"ד אהוד בן יהודה

כמו כן, השופט התייחס לעברם הפלילי הפלילי המכביד של האחים, שמעורבים גם במלחמת הכנופיות באשדוד. לדתו יש 14 רישומים פליליים הכוללים עבירות אלימות חמורות, בעוד שבעברו של יוסף שתי עבירות אמל"ח, איומים ועוד. "הפכתי והפכתי בדעתי בשאלת אישור העונש שבהסדר הטיעון", אמר השופט, "מצד אחד, אני משוכנע שמעשי הנאשמים מצדיקים עונשי מאסר חמורים משמעותית מאלה שבהסדר הטיעון. על מנת לסבר את האוזן, אציין  כי נראה לי שמאסרו של דוד צריך לעמוד על תקופה כמעט משולשת מזו המוצעת בהסדר, ומאסרו של יוסף צריך לעמוד על תקופה כפולה מהמוצעת. מצד שני, כל אחד משני הנאשמים הודה בכתב האישום המתוקן תוך ויתור על זכותו לנהל את המשפט ותוך ציפייה סבירה שבית המשפט יאשר את ההסדר... לא בלב שלם, החלטתי שלא לדחות את עיקרי ההסדר".

לצד אישור ההסדר, השופט דחה את הסכמת הצדדים לפיה עונש המאסר על תנאי שהיה תלוי נגד דתו יופעל חציו בחופף וחציו במצטבר, וקבע כי כל המאסר על תנאי יופעל במצטבר לעונש המאסר עליו הסכימו הצדדים, כך שבסך הכל הוא ירצה 15 חודשי מאסר בפועל מיום מעצרו. את שאר רכיבי הענישה אישר השופט כפי שסוכם בהסדר.

עו"ד אהוד בן יהודה, המייצג את יוסף, מסר בתגובה: "מרשי כבר משוחרר לאחר שהפרקליטות ובית המשפט הבינה שהמשטרה כשלה בחקירה שלה. מהתחלה טענו שהתיק נתפר תפירה על הנאשמים ושלא היו עבירות של סחיטה באיומים. ההר הוליד עכבר ומרשי הודה רק כדי לסיים את הסיפור למרות שהוא חף מפשע. המשטרה והפרקליטות  צריכות לעשות בדק בית ולא לנסות לתפור תיקים". 

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "בתיק זה, סברה פרקליטות מחוז דרום, כי קיימת הצדקה להסדר הטיעון שגובש ולתיקון כתב האישום, נוכח קושי ראייתי משמעותי בתיק, שעיקרו, כפי שנאמר בביהמ"ש, הוא חוסר רצון לשיתוף פעולה מצד המתלוננים, וחששם מלהגיע לביהמ"ש. באשר לדברי הביקורת – אנו לומדים את הדברים".

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement