פוסטה - המודיעין המסכל של מח"ש בתחנת אשקלון
המשטרה תשלם פיצוי של עשרות אלפי שקלים לעבריין

המשטרה תשלם פיצוי של עשרות אלפי שקלים לעבריין

כמו בסרט פעולה הוליוודי הפילו השוטרים את חומת ביתו של מאור פרץ אבל בחיפוש לא…

מח"ש חוקרת שנתיים בלשים שגרמו לצעירה שבר בגולגולת

מח"ש חוקרת שנתיים בלשים שגרמו לצעירה שבר בגולגולת

חיפוש סמים ברכב של מוכר למשטרה כלל מכת פטיש בראש של חברתו הנכה בת ה-26,…

תוך שנה: אותו שוטר נאשם שוב בתקיפת אזרח

תוך שנה: אותו שוטר נאשם שוב בתקיפת אזרח

 בכתב האישום "הטרי" נאשם שי פורטל בתקיפת עצור בתוך הניידת. בכתב אישום קודם נטען כי…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

המודיעין המסכל של מח"ש בתחנת אשקלון

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב .

עשרות שוטרים מתושאלים בפרשה המסתעפת של רכזי המודיעין מפברוק ראיות לפברוק תעודות חסיון שהוגשו לשר בט"פ ולבתי משפט * שני רכזים הושעו, אחד עומד בפני שימוע, ולאחרונה נחקר באזהרה רכז נוסף * גורם המעורה בחקירה: "החוקרים רוצים את קודקודי התחנה" * אסירי שהורשעו עשויים להשתחרר

mishteret ashkelon
תחנת משטרת אשקלון (ארכיון)

חודשיים לאחר שפורסם על מעצרם של שני אנשי מודיעין בתחנת המשטרה באשקלון בחשד לעבירות שיבוש, הפרת אמונים ושידול לביצוע עבירה, ל"פוסטה" נודע כי במסגרת התקדמות והסתעפות החקירה - חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים חקרו לפחות רכז מודיעין נוסף בתחנה וגבו עדויות משורה של שוטרים נוספים.

בחודש נובמבר עצרו חוקרי מח"ש קצין מודיעין ורכז מודיעין בחשד שהם שלחו מקורות מודיעיניים שלהם לבצע עבירות על מנת להפליל אחרים, ולאחר מכן הסתירו את דבר מעורבותם של אותם מקורות בביצוע העבירות. החשד היה כי השניים יזמו את האירועים הפליליים באמצעות שימוש בכלים מודיעינים, על מנת להציג הישגים מבצעיים שלהם ושל יחידת המודיעין בתחנה. אז טענו במח"ש כי מעשיהם הובילו מעצרים שלא כדין, ולפחות באחד המקרים אף הוגש כתב אישום בשל אותן עבירות.

החשד המרכזי הוא כי אנשי המודיעין החשודים הסתירו את דבר מעורבותם של מקורות מודיעיניים בעבירות עצמן, כיוון שעל פי התקנות לא ניתן להפעיל מקור מודיעיני שמעורב בעבירה. על פי החשד, אותם מקורות שהיו מעורבים בעבירה, למשל כתצפיתנים או סיוע אחר לעבריין העיקרי, לא נרשמו בחומרי החקירה ובכתבי האישום.

cops pc
הרכז זומן לשימוע, הקצין עדיין לא (עיבוד מחשב: פוסטה)

לסנגורים של חשודים בעבירות פליליות קשה לגלות הסתרה מסוג זה, מאחר שהחומרים מוגשים לבית המשפט תחת תעודת חיסיון. לעיתים, חשד להסתרה כזאת עולה במסגרת ההליך המשפטי, כאשר ההגנה מגלה סתירות בעדויות ובדו"חות פעולה של שוטרים. על פי חלק מהדיווחים, שאין להם אישור רשמי בשלב זה, נבדק חשד שאותם אנשי מודיעין פברקו את תוכנן של תעודות חיסיון אשר הוגשו לאישור השר לבטחון פנים ולאחר מכן לבית המשפט כנדרש בחוק. משמע, אנשי המדויעין "הפילו" בדרך גם את כל "שרשרת המזון" של תעודות החיסיון: קציני החקירות של התחנה, המחוז והמטה הארצי. 

החקירה באשקלון נפתחה בזמנו ככל הנראה בעקבות מידע שהתקבל מעבריין אשר שימש בעצמו כמקור מודיעיני שעבד עם המשטרה, ומסיבה כלשהי החליט לפנות למח"ש. לאחר חקירה סמויה נעצרו השניים בחשד לעבירות שיבוש, הפרת אמונים ושידול לביצוע עבירה. בין השניים בוצע בזמנו עימות, ובתום חקירתם שוחרר אחד מהם על ידי חוקרי מח"ש בתנאים מגבילים, בעוד שהחשוד השני שוחרר בתנאים על ידי בית המשפט. במסגרת תנאי השחרור הם הורחקו מהתחנה. למעשה - מאז שהפרשה "התפוצצה" הם שוהים בתנאי הרחקה מהתחנה.

מאז המשיכו במח"ש בחקירה. על פי דיווחים שהגיעו ל"פוסטה" חוקרי מח"ש גבו במהלך השבועות האחרונים עדויות רבות משוטרי ואנשי מודיעין. לפחות אחד מהם, רכז מודיעין, אף נחקר באזהרה בגין חשדות דומים לאלו של שני חבריו שנעצרו לפני כחודשיים, והורחק לאחר חקירתו מעבודתו בתחנה. על פי הדיווחים, חוקרי מח"ש נראו מסתובבים במסדרונות התחנה וחלק מהשוטרים זומנו למשרדי מח"ש.

mahash 200

 "הסיפור הזה ממשיך להתגלגל", אומר גורם הבקיא בחקירה. "נחקרו עוד רכזים והורחקו מהתחנה. זה מנסה לטפס למעלה. רכז מודיעין נחקר והורחק לשבוע והוא לא יכול לחזור לעבודה. לרכזים הקודמים שנחקרו אז אמור להיות שימוע אם לפטר אותם מעבודה או לא. כל היום חוקרי מח"ש בתחנה". אותו גורם העריך כי במח"ש "מחפשים את הקודקודים של תחנת אשקלון". 

במסגרת החקירה בודקים במח"ש לעומק את התיקים שאנשי המודיעין החשודים היו מעורבים בהם, ולא מן הנמנע כי תיקים שכבר נסגרו ייפתחו מחדש או לחילופין ייסגרו. גורמים משפטיים העריכו עם פרוץ הפרשה, כי במידה והחשד נגד השניים יתבסס, יתכן שנאשמים שכבר נשפטו - ישוחררו ממאסרם.

כמו כן נודע, כי לרכז המודיעין שנעצר לפני כחודשיים יתקיים בתקופה הקרובה שימוע בפני מח"ש, כחלק מבחינת תיק הראיות נגדו, בטרם יוחלט אם להגיש נגדו כתב אישום. קצין המודיעין הנוסף שנעצר אז - לא זומן בשלב זה לשימוע.

במח"ש הסכימו לאשר רק את דבר חקירתו של רכז מודיעין נוסף. 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement