פוסטה - הרצח משתלם - עד ארבע שנים לנאשמים בתיק רצח ג'יהאד חאמד
האם התביעה טשטשה בכוונה וידוי של בומבי על הרוצח של פרי יחזקאל?

האם התביעה טשטשה בכוונה וידוי של בומבי על הרוצח של פרי יחזקאל?

Tagline

עו"ד רצון דרחי חשף דברים שאמר עד המדינה לחוקריו והוגדרו בתמליל כלחישה בלתי ברורה

תקלה מבצעית? חמישה עבריינים מארגון לביא עצורים על החיסול ברחובות

תקלה מבצעית? חמישה עבריינים מארגון לביא עצורים על החיסול ברחובות

Tagline

אנטון רומן מראשון לציון אשר מזוהה עם ארגון הפשע נורה למוות בזמן שהיה בפיקוח ומעקב…

מכה לגרסת בומבי על הפגישה הגורלית בבריסל

מכה לגרסת בומבי על הפגישה הגורלית בבריסל

Tagline

הסנגור של ישראל אוזיפה הוכיח שבניגוד לעדות עד המדינה בומבי, לא היתה פגישה בדירה של…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

הרצח משתלם - עד ארבע שנים לנאשמים בתיק רצח ג'יהאד חאמד

נכתב על ידי ג'קי כהן ב .

לצד הקשיים הראייתיים המסורתיים, הזרז העיקרי לסיום התיק היה הרצח של נאשם מספר 1 עבד עייש * השופט בני שגיא: "ההסדר הולם את האינטרס הציבורי"

neeshamim retzah gihad2       
 למעלה משמאל: עלי חמאד וחאלד זיינב. למטה משמאל: חליל עספור ועבד מחאג'נה      

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא, אישר הסדר טיעון אליו הגיעה הפרקליטות עם הסנגורים של הנאשמים ברצח ג'יהאד חאמד מיפו. חמשת הנאשמים בפרשה הודו והורשעו בעבירת קשירת קשר לביצוע פשע (רצח), ונידונו למאסרים בפועל. ההסדר הושג בסיומו של הליך גישור בין הצדדים, שהחל בעקבות קשיים ראייתיים משמעותיים שנחשפו בתיק וצבר תאוצה בעקבות רצח נאשם מספר 1 בתיק, עבד עייש.

ב-21 פברואר הגישה פרקליטות מחוז תל אביב לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום שייחס לשישה נאשמים את רצח חאמד. נאשם מספר 1 היה עייש, ויחד איתו הואשמו גם עבד מחאג'נה, עלי חמאד, חליל עספור, חאלד זיינב ומוחמד אטרש. המניע לרצח חאמד, טענה הפרקליטות, היה רצח אחר - זה של תאאר לאלא בטיילת תל אביב ב-15 בפברואר 2014. לפי כתב האישום נגד השישה, יום למחרת רצח לאלא נעצרו ג'יהאד חאמד ואחר ושוחררו בחלוף מספר ימים. לפי האישום, עייש שהיה חבר של לאלא - החליט לרצוח את חאמד.

בכתב האישום נטען כי רצח חאמד התנהל כמבצע צבאי ממש: לרכבו של חאמד הוצמד GPS, והוא היה נתון למעקב מצד חלק מהנאשמים אשר צפו על ביתו. ב-28 במאי 2015 הרצח יצא לפועל: באותו יום חאמד, נהגו ואדם נוסף נסעו לרמלה, שם שהו עד ארבע אחר הצהריים. לאחר מכן שבו לכיוון יפו, וקצת אחרי השעה שש לפנות ערב עצרו ברמזור הרחוב המחבר בין מתחם וולפסון לשדרות ירושלים. שם, כך נטען, רכב אחד חסם את הרכב של חאמד ואילו רכב אחר התנגש בו מאחור. רכב נוסף שתוכנן לשמש כרכב מילוט חיפה על החבורה מאחור. שני רעולי פנים ירו על חאמד מספר קליעים. הוא עוד ניסה להימלט בריצה, אבל המחסלים דלקו אחריו בשלושה כלי רכב עד לרחוב סמוך - שם יצאו מרכב החיסול שניים מהם וירו לכיוונו עשרות כדורי אקדח ותת מקלע. הוא התמוטט ופונה לבית החולים, שם נקבע מותו.

השופט בני שגיא היה גם זה שדן בבקשת הפרקליטות להאריך את מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים, והוא גם היה זה שציין ביולי 2016 בהתייחסו לרצח חאמד, כי "פוטנציאל ההרשעה בעבירת הרצח על יסוד התשתית הראייתית הקיימת אינו נמצא ברף הגבוה". בבית המשפט הציגו הסנגורים שורה ארוכה של "חורים" בתיק הפרקליטות, וכשלים חמורים ושלומיאליים של חוקרי המשטרה. כך למשל, השוטרים לא השכילו לאסוף את ממצאי מצלמות אבטחה אשר יכולים היו להוכיח את הקשר של מי מהנאשמים לרכב אשר שימש למילוט הרוצחים. כאשר החוקרים חיפשו את הממצאים כעבור מספר חודשים, הסרטונים הרלוונטים כבר נגרסו.

הנאשמים ברצח חאמד שוחררו בתנאים מגבילים על ידי השופט שגיא, ומכה נוספת קיבלה הפרקליטות כאשר בית המשפט העליון דחה את הערר שהגישה על השחרור וקבע כי הנאשמים ישהו במעצר בית באיזוק אלקטרוני.

ayash abed ibud
עבד עייש

בעוד הצדדים נמצאים בעיצומו של הליך הגישור, חלה התפתחות משמעותית נוספת שטלטלה את הפרשה. עבד עייש בן ה-33 חוסל במוצאי שבת ה-21 בינואר בכניסה למעלית של חניון מגדלי תל אביב. רצח עייש, מודים בפרקליטות, היה הזרז העיקרי להסדר הטיעון שהושג לבסוף בין הצדדים. במסגרת ההסדר הזה הוחלט להמיר את העבירות שיוחסו לנאשמים בעבירה אחת שבה יורשעו כולם: קשירת קשר לביצוע פשע (רצח) - עבירה אשר נמצאת בסמכותו של מותב (שופט) אחד בלבד, בניגוד להליכים שהתקיימו קודם לכן בפני הרכב של שלושה שופטים.

בדיון שהתקיים (רביעי, 8.3) בפני השופט שגיא, נציגי הפרקליטות הציגו יחד עם הסנגורים את הסדר הטיעון. "ההסדר מבוסס הן על העובדה שהמארג הראייתי נסיבתי מאוד והן על העובדה העיקרית שנאשם 1 נרצח במהלך ההליכים פה, מה שגרם לשינוי במארג הראייתי וגם בנסיבות נוספות", אמר נציג הפרקליטות והסביר כי קיימות נסיבות נוספות שאותן הוא לא מתכוון לפרט.

od halevy yarom new 200 200 od sherman moshe 150 od kabaha shadi new 195 195
עו"ד ירום הלוי עו"ד משה שרמן עו"ד שאדי כבהא

וכך סיכם השופט שגיא סיכם את התיק: "בבואו של בית המשפט לבחון את סבירותו של הסדר הטיעון, ומתוך היכרות עם חומר הראיות כמותב שדן בשאלת המעצר, סבורני כי הסדר הטיעון ראוי ומשקף שורה של נימוקים ראייתיים וכן נתונים נוספים שעלו במהלך הישיבות השונות. יש צדק בעמדת התביעה לפיה מותו של נאשם 1 שינה את המארג הראייתי באופן התומך בהסדר הטיעון שהוגש. יש אף משקל מסוים להודאת הנאשמים וזאת מעבר לשיקולים הראייתיים אשר עמדו, כאמור לעיל, בבסיסו של ההסדר. בסופו של יום נראה כי ההסדר שהוצג הולם את האינטרס הציבורי ועל כן יש מקום לכבדו".

הצדדים הציגו לשופט שגיא גם את העונשים עליהם הוסכם לגבי חמשת הנאשמים, והשופט שגיא אישר אותם.

od hayun orit new faivorite od kabub walid od kahan yaky new 200 200
עו"ד אורית חיון עו"ד ווליד כבוב עו"ד יקי קהן

על עבד מחאגנה, המיוצג על ידי עורכי הדין משה שרמן וירום הלוי, נגזרו בהתאם להסדר ארבע שנות מאסר.על עלי חאמד, המיוצג על ידי עורכי הדין ווליד כבוב ויקי קהן נגזרו שנתיים מאסר. חליל עספור המיוצג על ידי עו"ד אורית חיון, וחאלד זיינב המיוצג על ידי עו"ד שאדי כבהא, נידונו לשלוש שנות מאסר. מוחמד עטרש, המרצה מאסר בתיק אחר ומיוצג על ידי עורכי הדין שרמן והלוי, נידון לשנה וחצי מאסר, במצטבר לעונש אותו הוא מרצה כיום. על כל הנאשמים נגזרו גם מאסרים על תנאי. 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement