פוסטה - לה פמיליה - ארגון הפשע של משפחת כחלון נחשף בכתב האישום
האם התביעה טשטשה בכוונה וידוי של בומבי על הרוצח של פרי יחזקאל?

האם התביעה טשטשה בכוונה וידוי של בומבי על הרוצח של פרי יחזקאל?

Tagline

עו"ד רצון דרחי חשף דברים שאמר עד המדינה לחוקריו והוגדרו בתמליל כלחישה בלתי ברורה

תקלה מבצעית? חמישה עבריינים מארגון לביא עצורים על החיסול ברחובות

תקלה מבצעית? חמישה עבריינים מארגון לביא עצורים על החיסול ברחובות

Tagline

אנטון רומן מראשון לציון אשר מזוהה עם ארגון הפשע נורה למוות בזמן שהיה בפיקוח ומעקב…

מכה לגרסת בומבי על הפגישה הגורלית בבריסל

מכה לגרסת בומבי על הפגישה הגורלית בבריסל

Tagline

הסנגור של ישראל אוזיפה הוכיח שבניגוד לעדות עד המדינה בומבי, לא היתה פגישה בדירה של…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

לה פמיליה - ארגון הפשע של משפחת כחלון נחשף בכתב האישום

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב .

אבי ונועם כחלון הפעילו בנק הלוואות עם גובי חובות אימתניים שהזרימו את הפדיון אל סניפי הצ'יינג' שלהם אשר נרשמו על שם ההורים * אחרי שנים של סבל ושתיקה מצד לקוחות מאויימים נפל האסימון למשטרה שחשפה לציבור הרחב ארגון פשע שאף אחד לא שמע עליו, לכאורה

kahlon facebook330 278
תמונה אחת שווה אלף מילים.
מימין נועם כחלון, יוסף טללה, זאור ממדוב, סמי בוגנים, אבי כחלון יושב

אם חשבנו שאנחנו מכירים את כל ארגוני הפשע במחוז תל אביב והמרכז באו בלשי ימ"ר תל אביב וחשפו לעולם ארגון פשע חדש מחולון ואזור השפלה. כך לפחות מלמד כתב האישום שהוגש השבוע (20 פברואר) בסיומה של חקירה סמויה ממושכת.

חשיפת הארגון על ידי המשטרה החלה במסגרת חקירה של כמה אירועי ירי ומטעני חבלה שמהם ניצלו עבריינים המזוהים עם ארגון הפשע הזה בשנת 2015: בפברואר ירו על קיוסק שלהם ברחוב המעפילים בחולון, בחודש מרס התפוצץ מטען חבלה בכניסה לבית שלהם ברחוב ארבע הארצות בחולון. בחודש דצמבר פוצץ מטען חבלה בקטנוע של בכיר בארגון. בשלב הזה הבינו החוקרים שלאחים כחלון יש בעיה, והחשד היה שמדובר במאבקי שליטה על רקע פעילות שלהם בתחום ההלוואות והגבייה בטריטוריה של אנשי ארגון מוסלי, אלא שאז התחוור להם שמאחורי האירועים האלה מסתתר מניע אישי. הרכילות, אומרים במשטרה, לא עניינה את החוקרים אלא החשש מכך שפיצוצים ואירועי ירי נוספים ברחובות ובאזורים הומי אדם יובילו לפגיעה בחפים מפשע.

או אז נחשפו החוקרים לקו ההלוואות הפעיל של משפחת כחלון, על כל המשתמע מכך, והחקירה עלתה לרמות הגבוהות ביותר באמצעות חדר המצב לתקיפה כלכלית במטה הארצי, בשיתוף עם פרקליטות המדינה, יחידת יהלום של רשות המסים והיחידה לשירותי מטבע במשרד האוצר. במשך חצי שנה למדו וניתחו החוקרים מכל מערכות אכיפת החוק את הנתונים, עד שנמצאה להם התאמה לכאורה בין המבנה שנחשף בפניהם לבין ההגדרות הנדרשות בחוק לארגון פשע - חבר בני אדם הפועל בתבנית מאורגנת שיטתית ומתמשכת, לביצוע עבירות מסוג פשע.

holon 4 aratzot 350 194
פיצוץ מטען בכניסה לבית ברחוב ארבע ארצות

החוקרים התייחסו לחקירה כאל "תיק מצווה", בין היתר משום שהקורבנות האמיתיים של הארגון אשר נחשף בפניהם לא היו הלווים עצמם, אלא בני המשפחות שלהם, הורים, אחים, ילדים. החוקרים גבו עדויות של הורים אשר נסחטו רגשית על ידי ילדיהם, ואפילו מכתב התאבדות אחד של אמא נואשת. הם נחשפו אפילו להערות אזהרה שנרשמו בטאבו על בתי הורים של חייבים, אשר הועברו למעשה לראשי הארגון. במסגרת החקירה נרשמו 650 אירועים שהיו מועמדים להגשת תלונות, מתוכם תיעדפו החוקרים 330, חקרו 150 ולבסוף הוגשו אישומים על 25 מהתלונות בלבד.

לפי כתב האישום, שהגישו עו"ד לילך כץ ועו"ד אריאלה בן-אהרון מפרקליטות מחוז תל אביב, בראש הארגון עומדים האחים אבי (31) ונועם (28) כחלון. מתחתיהם, בדרגות הייררכיה שונות, מתייחס כתב האישום להורים איריס ושמואל כחלון, ולשלושה מנהלים בארגון - סמי בוגנים קעדאן (29) מבת ים, זאור ממדוב (33) מחולון ויוסף טללה (23) מרחובות.

מלבד פעילות הארגון אשר התמקדה בייצור מזומנים בהיקפים המוערכים ב-100 מיליון שקל באמצעות עיסוק בהלוואות, הימורים וגביית חובות, לנאשמים ממדוב וטטלה מייחס כתב האישום גם רצח של חבר לשעבר בארגון, דוד צ'צ'אשווילי בבת ים.  

מהבקשה שהגישה הפרקליטות להארכת מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים עולה, כי כל השבעה סירבו למסור גרסה במהלך כל חקירותיהם. לפי הבקשה, כולם מוכרים היטב למשטרה, וחלקם אף ריצו מאסרים.

לבקשת הסנגורים, עורכי הדין ירום הלוי, זאב אלוני, שחר חצרוני, תמיר סננס ונס בן נתן - הדיון בבקשת הפרקליטות נדחה ל-20 במרס, לצורך לימוד חומר הראיות.

od halevi yarom favorit 200 200 od ben natan nes 1 od hatzroni shahar new 150 od sananes tamir
עו"ד הלוי עו"ד בן נתן עו"ד חצרוני עו"ד סננס

ארגון פשע כחלון

לפי כתב האישום, החל משנת 2012 היו הנאשמים ואחרים מאוגדים בארגון פשיעה שפעל בחולון, בת ים וראשון לציון, בתבנית מאורגנת, הייררכית  שיטתית ומתמשכת, בדיוק כפי שנדרש בחוק למאבק בארגוני פשיעה. 

כתב האישום מתאר כיצד יצרו האחים כחלון מוניטין מאיים לארגון, וגם כיצד הנחו את הכפופים להם לנקוט באיומים ובאלימות חמורה כנגד בעלי חוב. הם כיוונו את פעולותיהם של חיילי הארגון, נטען, הנחו אותם מה לעשות עם "הרכוש האסור" שהתקבל, וגם נקטו בעצמם באיומים ובאלימות. לאחר גביית החובות, נטען, פעל הארגון להסוות את הכסף והרכוש בדרכים מגוונות להעלמת הכנסות באמצעות עבירות על חוק איסור לבנת הון.

סמי בוגנים קעדאן, נטען, היה איש אמונם של האחים, הוא ניהל את הארגון משנת 2012, היה אחראי על "סידור העבודה", על חישוב וניהול רישומי הגבייה, על מעקב אחר חובות ועל הגבייה באלימות ככל שנדרש.

אור ממדוב ויוסף טללה שימשו כאנשי הביצוע העיקריים, נטען, שמטבע הדברים ביצעו עבירות פליליות שונות, מגבייה של ריבית לא חוקית באיומים ואלימות, ועד לשיא המיוחס להם, רצח דוד צ'יצ'שוילי ב-18 באוגוסט 2016 (פירוט בהמשך).

כתב האישום מתייחס לחברי ארגון נוספים, ביניהם עוז אליהו, עוז יוסף ויוליאן דימנטמן.

לארגון כחלון היו מספר בסיסים מבצעיים, בעיקר משרדים מהם נוהלה פעילות הארגון: בקומת הקרקע של בניין מגוריהם בשכונת ג'סי כהן, בצ'יינג שהופעל ברחוב המעפילים ובהמשך עבר לחנות בקניון הזהב בראשון לציון, ושני בסיסים נוספים: ברחוב נגבה בחולון וברחוב סחרוב בראשון לציון.

כתב האישום מתאר פעילות של ארגון פשע שיטתי, ממוסד ויעיל. הגבייה, נטען, התבצעה באמצעות אנשי הביצוע או באמצעות הלווים עצמם, שהחזירו את הכסף במשרדים השונים. לפי האישום, הארגון הקים "נקודות איסוף" קבועות בבתי עסק שונים, גם אם תחום העיסוק שלהם אינו קשור כלל לגבייה. את הכסף קיבלו לבסוף האחים כחלון באמצעות שירות "מזומן בזמן" של בנק הדואר. 

לטענת הפרקליטות, החוקרים תיעדו 1,044 פעולות מתועדות של העברות כספים בין השנים 2013 עד 2016 בהן הפקידו לווים כ-620 אלף שקל באמצעות שירות "מזומן בזמן". מרבית הכספים, נטען, נמשכו על ידי הנאשם אור ממדוב, במטרה להסתיר ולהסוות את מקור הכספים ובעליהם.

בנסיון להצביע עם פעילותו הממוסדת של הארגון מציינת התביעה כי האחים כחלון נהגו לשלם משכורות שבועיות לחברי הארגון. בקשר לפעילות המאורגנת  נטען גם, כי "הארגון פעל בערבות הדדית בין חבריו", רכוש שעמד לרשות הארגון שימש את כל חבריו, עם דגש על מימון ייצוג משפטי ותשלום עבור שחרור בערובה ממעצר של חברי הארגון.

חוקרי המשטרה והפרקליטות כללו בכתב האישום למעלה מ-370 עדי תביעה ואינספור ראיות, הכוללות שיחות שנקלטו בהאזנות סתר ומהן למדו על מבנה ההייררכיה וחלוקת התפקידים. כמו כן מתייחס כתב האישום לעשרות תלונות שהגישו גורמים שונים שנפגעו מהארגון בדרכים שונות.

black businesses
מרמה כלפי משרד האוצר ובנקים

הצ'יינג' של אמא

חלק נכבד בכתב האישום מתייחס לבית עסק למתן שירותי מטבע (צ'יינג'), שהוקם על ידי איריס כחלון, אימם של האחים. הפרקליטות טוענת, כי מי שהקים וניהל בפועל את הצ'יינג' היו האחים כחלון עצמם, שהשתמשו באימא שלהם כאשת קש כדי לקבל מהיחידה למתן שירותי מטבע במשרד האוצר רשיון פיקטיבי להקמת העסק, מאחר ושניהם מנועים עקב הרישום הפלילי שלהם. בהקשר הזה נטען, כי איריס כחלון הסתירה את פרטי הזיהוי של בניה עם העסק שהיה רשום על השןם שלה.

אישום זה מגלם בתוכו גם עבירות אחרות: מרמה כלפי בנקים בהם נפתחו חשבונות אשר שימשו את הצ'יינג'. כך למשל, איריס כחלון הצהירה כי בעלה שמואל כחלון הינו מורשה חתימה בצ'יינג' ובסניפים הקשורים אליו ומאז שנת 2014 ביצע האב פעולות רבות בחשבון הצ'יינג' של ארגון הפשיעה.

לפי הפרקליטות, החל משנת 2012 ואילך הנאשמים קיבלו במרמה ובנסיבות מחמירות זכות לבצע עסקאות ניכיון והמרה בסך כולל של כ-103  מיליון שקל. סעיפי האישום הנובעים מכך הם קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, שבועת שקר וקשירת קשר לפשע, כולם בנסיבות של פעילות בארגון פשיעה ועבירות על חוק איסור הלבנת הון.

bat yam tzitzyashvili
זירת רצח דוד צ'צ'אשווילי (צילום: דוברות המשטרה)

הרצח בפסאז'

האישום החמור ביותר בכתב האישום מתייחס לרצח של דוד צ'צ'אשווילי, בן 25 במותו.

המנוח היה בקשר חברי עם האחים כחלון, בוגנים, ממדוב, טללה ועוז אליהו, ובשנת 2014 אף עבד בארגון במשך כשבעה חודשים, היה מפנה לארגון לווים וערב על החזרי החובות של "לקוחותיו". במסגרת הפעילות הזו, נטען בכתב האישום, צ'צ'שווילי צבר חוב כספי של כ-200 אלף שקל, עד שסמוך לחודש מרס 2015 נותקו יחסיו עם "הבנק" של האחים כחלון.

אז גם התגלע סכסוך בינו לבין חבר הארגון, עוז אליהו. ב-18 באוגוסט רכבו צ'צ'אשווילי וחבר על אופנוע במרכז בת ים, ולפתע הבחינו באליהו, שרכב אף הוא על אופנוע. לפי האישום, צ'צ'אשווילי וחברו החלו לרדוף אחר אליהו עד צומת הרחובות רוטשילד ובלפור, שם ירד אליהו מהאופנוע והחל לרוץ ברחוב רוטשילד כאשר צ'צ'אשווילי רודף אחריו, ושניהם חובשים קסדות על ראשיהם. במהלך המרדף, נטען, אליהו הסיר את הקסדה מראשו, נכנס לתוך המרכז המסחרי ורץ לכיוון צפון בתוך הפסאז'. הפרקליטות טוענת, כי צ'צ'אשווילי ניגש לאופנוע של אליהו שהיה מוטל בצומת, לקח אותו ועזב את המקום רכוב על האופנוע של אליהו, כשברשותו גם הקסדה שלו.

לפי כתב האישום, מספר דקות לאחר מכן הצליח חברו של צ'צ'אשווילי לתפוס את אליהו בתוך המרכז המסחרי, הוא היכה אותו בבטנו ובראשו באמצעות קסדה, איים עליו "אני ארצח אותך", ונמלט. הפרקליטות טוענת כי אליהו הסתתר במספרה סמוכה, משם הוא עדכן טלפונית את סמי בוגנים במתרחש, ובין היתר אמר לו: "תבוא מהר, אני בפסאז'".

מכתב האישום עולה, כי בעקבות אותה שיחת טלפון הגיעו למקום ממדוב וטללה רכובים על אופנוע "טימקס" עם לוחיות זיהוי מוסתרות, ומצוידים באקדח. למרות שמדובר היה בחודש אוגוסט, הם לבשו חולצות ארוכות. נטען כי הם עצרו את האופנוע סמוך לכניסה הדרומית למרכז המסחרי, המתינו לצ'צ'אשווילי, וכאשר הבחינו בו - טללה שלף את האקדח וירה כדור אחד שפגע בפלג גופו העליון והביא למותו. שני הרוכבים נמלטו מהמקום.

 chachashvili david
הם רוצחים גם חברים. דוד צ'צ'שווילי ז"ל

בידי הפרקליטות צילומי אבטחה שתיעדו את האירועים שקדמו לרצח, את המרדף אחר עוז אליהו, וכן את הרצח עצמו. מבדיקת צילומי האבטחה מתברר, כי ממדוב זוהה כשלוש שעות לפני הרצח כשהוא רוכב על אופנוע, לובש את אותם מכנסיים ייחודיים וחובש את אותה קסדה שלבש הרוצח. ממדוב, מתברר, אף זיהה את עצמו במצלמה זו בפני מדובב. בנוסף, בטלפון הסלולרי של ממדוב נמצאה תמונתו כשהוא לובש עליונית הדומה לעליונית שלבש הרוצח. טללה, מציינת הפרקליטות, זוהה במצלמת אבטחה כשעה לפני הרצח, כשפניו גלויות והוא לובש את אותם נעליים, גרביים, מכנסיים וקסדה שהיו על הרוצח.

כאמור, לצילומי האבטחה מצטרפות אמירות מפלילות של ממדוב בפני מדובב. בין היתר הוא אמר לו, כי אם ימצאו תמונות שלו מאירוע הרצח, הוא בבעיה. הפרקליטות טוענת גם כי ממדוב אמר לאחותו, בעת שצפו בדיווח על החיסול במהדורת החדשות, כי בכל רגע יכולים לחסל אותו. הוא הוסיף ואמר לה, לטענת הפרקליטות, כי רק כאשר הדברים ירגעו הוא יסביר לה הכל.

בידי המשטרה גם נתוני תקשורת המצביעים על כך שלאחר הרצח הטלפונים של נועם כחלון וסמי בוגנים הושתקו עד לשעות הערב ביום הרצח, מה שלא אופייני לעבודת הגבייה היומיומית שלהם. הטלפונים של ממדוב וטללה הושתקו במשך מספר ימים גם לאחר הרצח.

מהמעקבים אחרי השניים עולה, כי לאחר הרצח הם לא השתמשו יותר בקסדות בהן השתמשו לפני ובזמן הרצח.

ב-12 במרץ 2015, במסגרת תיק אחר, אישר ממדוב בפני החוקר כי הוא משתמש בקסדה מסוימת – אותה קסדה שתועדה בביצוע הרצח. אלא שבחקירתו בתיק הנוכחי, הוא התכחש לאמירות שמסר אז, וטען כי לא מדובר בקסדה שלו.

זאת ועוד, עדי ראייה ושמיעה סיפרו על הקטטה בין חברו של המנוח לבין אליהו, וגם על שיחת הטלפון במהלכה נשמע אליהו אומר: "תבואו מהר אני בפסאז'".

extortion
עדויות והקלטות של אירועי סחיטה באיומים ואלימות

כאן גובים בכיף

בהמשך כתב האישום סוקרת הפרקליטות כ-25 אישומים, המייחסים לאחים כחלון או לחלק מהנאשמים האחרים סחיטת בעלי עסקים, אנשים פרטיים ומהמרים. כאלה שהסתבכו בחובות ולא הצליחו לעמוד בריבית הדרקונית. האישומים כוללים איומים, סחיטות ואלימות בה נקטו האחים וחלק מהנאשמים האחרים כלפי הלווים, על מנת לאלץ אותם לשלם הלוואות בסך אלפי עד מאות אלפי שקלים.

אחד הנסחטים היה עובד קיוסק שלווה כסף מהארגון אבל התקשה להחזיר. לפי האישום, כך נאמר לו: "דירבלאק ששבוע הבא לא תביא את הכסף... אנחנו יודעים במה אתה מתעסק, ואנחנו נבוא וניקח כל מה שיש לך, את כל הכסף, ואם לא אנחנו נרצח לך את הילדים ואת כל המשפחה".

על בעל חוב אחר איים אחד הנאשמים: "כדאי לך להחזיר את הכסף אחרת אני אהרוג אותך". בהזדמנות אחרת, נטען, אמר לו אחד האחים לאחר פגישה אקראית: "אתה רואה שאתה לא יכול להיעלם. אני אמצא אותך בכל הארץ".

למהמר אחר שלווה כסף מהארגון והתקשה לעמוד בהחזרים, אמר אחד האחים: "בלי חבר שלך, שנתנו לו הבטחה, היית עכשיו נמצא על הרצפה עם דקירות ושבור".

מלבד עדויות מפורטות של לווים שנסחטו לכאורה, הפרקליטות מחזיקה גם בהאזנות סתר המתעדות חלק מאירועי הסחיטה והאיומים.

 

graf
מחזור ההלוואות צמח מ-638 אלף שקל ל-5.6 מיליון שקל בחמש שנים

מדד הצמיחה

האישום האחרון וה-30 במספר מתייחס לאחים כחלון ולנאשמים בוגנים, ממדוב וטללה, וממחיש את הצמיחה הכלכלית של הארגון. נטען בו כי במהלך השנים 2009 עד 2011 היקף פעילות ההלוואות שלהם עמד על 638 אלף שקל, כאשר הריבית וההכנסות מהן הגיע ל-285 אלף שקל. לפי כתב האישום, משנת 2012 ועד למעצרם בשלהי 2016 היקף ההלוואות של הארגון עמד על כ-5.64 מיליון שקל, והרווחים שהפיק הארגון הגיעו ל-3.15 מיליון שקל.

לכתב האישום צורפה רשימה של 85 לווים, עם פירוט גובה ההלוואה שלקחו, והריביות ששילמו.

בנוסף לבקשת המעצר הגישה הפרקליטות בקשה לחילוט תשעה נכסי נדל"ן (דירות ומשרדים) השייכים לנאשמים, 17 כלי רכב ואופנועים, ועיקלה 13 חשבונות בנק בהם נמצאו מיליוני שקלים. בצ'יינג'ים המשפחתיים נתפסו מאות אלפי שקלים וצ'קים בסך 1.75 מיליון שקל, שגם אותם מבקשת הפרקליטות לחלט.

לרשימת החילוט ניתן להוסיף רשימה ארוכה של מכשירי חשמל, טלפונים, מחשבים, מכונות לספירת שטרות ואפילו תכשיטים השייכים לנאשמים, בינהם שני שעוני יד יוקרתיים בשווי עשרות אלפי שקלים אותם ענדו אבי ונועם כחלון.

במשטרת תל אביב טוענים, כי אחרי חשיפת הפרשות הגדולות הפך ארגון כחלון לאחד הארגונים המשמעותים ביותר בתחום ההלוואות בכל גוש דן ואף דרומה לכיוון ראשון לציון, יבנה ואשדוד, תוך כדי יצירת קואליציות עם ארגוני פשיעה המסוכסכים עם ארגון מוסלי שאנשיו בחולון היו מסוכסכים עימם. האם פעילות הארגון חוסלה בזכות המעצרים וכתב האישום? במשטרת תל אביב מזהים אתנחתא, אבל הם מכירים היטב את הדמויות שימשיכו להפעיל את פעילות הארגון גם אם בעצימות נמוכה בשלב זה.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement