פוסטה - הסדר סגירת תיק לפרח לרנר, היועצת הפוליטית של רה"מ
18 שנות מאסר לחייב שירה בראשו של מנהל אגף הגבייה

18 שנות מאסר לחייב שירה בראשו של מנהל אגף הגבייה

מחמד מסעד מהכפר ערוער הורשע בניסיון הרצח של תומר מכלוף שנותר נכה ומרותק בעקבות הפציעה…

אבא, אני שונה ממך אבל מאוד כמוך

אבא, אני שונה ממך אבל מאוד כמוך

יו"ר ועד המהנדסים בתעשייה האווירית יאיר כץ, בנו של שר הרווחה חיים כץ, נעצר בחשד…

הטרוריסט היהודי הצעיר בעולם נאשם בהנחת מטען מדומה לראש מועצה

הטרוריסט היהודי הצעיר בעולם נאשם בהנחת מטען מדומה לראש מועצה

נחמיה אסולין-משבאום, שהורשע כנער בהשלכת רימון ורצח כנקמה על חיסול הרב מאיר כהנא, נאשם כעת בהנחת…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

הסדר סגירת תיק לפרח לרנר, היועצת הפוליטית של רה"מ

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

לרנר, שהיתה יועצת בלשכת נתניהו שש שנים, הודתה כי מינפה במסגרת תפקידה אצל ראש הממשלה את עסקי בעלה, איש היח"צ והלובינג אבי לרנר, ופעלה בניגוד עניינים. העונש: פיטורים משירות המדינה. התיק הפלילי ייסגר

Lerner Perach
פרח לרנר

פרח לרנר, ששימשה יועצת בכירה בלשכת ראש הממשלה נתניהו, הודתה בעבירה של מרמה והפרת אמונים, ובהסכמתה היא תפוטר משירות המדינה, תורחק משירות המדינה לחמש שנים ותשלם קנס, כל זאת במסגרת סגירת תיק בהסדר מותנה.

לרנר שימשה בין 2009 ל-2015 כיועצת ראש הממשלה לענייני חקיקה וכנסת. היא היוותה גורם מרכזי ומשפיע בעבודת ראש הממשלה ולשכתו ובעבודת הממשלה בכלל והיה לה משקל משמעותי והשפעה על פגישות של גורמים שונים עם ראש הממשלה והחלטות אחרות שמתקבלות בלשכתו.

בעלה, אבי לרנר, הוא בעל חברת היח"צ וקשרי ממשל "לרנרקום", המתמחה במגזר הדתי-לאומי. על-פי כתב האישום בו הודתה לרנר, חלק מלקוחותיו של בעלה שכרו את שירותיו נוכח ידיעתם כי רעייתו עובדת בלשכת ראש הממשלה ומקורבת לראש הממשלה, ומתוך כוונה כי תהווה "ערך מוסף" בקשרי ממשל ותסייע להם. לרנר ידעה כי לקוחותיו של בעלה משתמשים בה כ"זרז" או כ"קיצור דרך" במשרד.

ברשימת הלקוחות של אבי לרנר כלולים לקוחות בעלי אופי ציבורי ופוליטי, כולל גופים מתוקצבים על ידי הממשלה, ראשי ערים, חברי כנסת ושרים - כך שרבים מהם היו מצויים בממשק עם תפקידה של הנאשמת בלשכת ראש הממשלה. בין הלקוחות של בעלה, בין היתר, היו יו"ר הקואליציה זאב אלקין, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, חברי כנסת כמו גדעון סער ואבי דיכטר; ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת; מועצת יש"ע; מנהלת השירות הלאומי-אזרחי; המועצות מקומיות הגוש עציון, קרית ארבע ואפרת; עיתון ישראל היום ורדיו קול חי.

לרנר נכנסה לתפקיד בלשכת נתניהו ללא עריכת הסדר ניגוד עניינים, זאת בעקבות הצהרתה שאין לה או לבעלה זיקה שעלולה להעמידה בחשש לניגוד עניינים, והתחייבה לעדכן על כל שינוי במצב זה. אלא שהתברר כי היא נמנעה מלדווח על עיסוקו של בעלה ולא עדכנה על התווספות לקוחותיו העשויים להעמידה במצב של ניגוד עניינים.

Lerner avi
אבי לרנר

עם גילוי הדבר, במרץ 2015 היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע פרגו, דרשה מלרנר להעביר את רשימת הלקוחות של בעלה, אך לרנר נמנעה מלעשות כן במשך שלושה חודשים עד שהתייתר הצורך ברשימה, משום שלרנר היתה צפויה לעזוב את תפקידה במשרד רה"מ ולהתמנות למנכ"לית משרד הקליטה.

לרנר, כאמור, הודתה כי פעלה בניגוד עניינים ועמדה בקשר עם מספר לקוחות של בעלה עבורם קידמה עניינים בלשכת רה"מ. אחד מאלה למשל הוא ראש עיריית שדרות, אלון דוידי. על פי נוסח ההסדר בו מודה לרנר, דוידי היה לקוח וגם שותף עסקי של בעלה בבית קפה ובנדל"ן. לרנר פנתה במסגרת תפקידה להראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, וביקשה שיסייע לדוידי, כאשר זה התלונן בפניה כי המשרד לא מסייע לו בענייני העיר שדרות; סייעה לדוידי לקבוע פגישות עם ראש הממשלה ופנתה עבורו גם ליו"ר ועדת הכלכלה בכנסת.

במקרה אחר הפרה לרנר איסור מפורש שהטילה עליה היועצת המשפטית עו"ד פרגו לעסוק בענייני עיריית ירושלים, שכן ראש העיר מטופל כלקוח על ידי בעלה. לרנר שיתפה את בעלה ב"מידע פנים" ממשרד ראש הממשלה לגבי התוכנית להקמת משרד לענייני ירושלים ושלחה לו דוא"ל פנימי שהופץ על ידי מזכיר הממשלה, בשעה שהתוכנית עדיין לא קיבלה פומבי.

אבי לרנר נתן שירותי דוברות גם לעיתון "מקור ראשון". לרנר פנתה לממונה עליה, ראש הסגל בלשכת רה"מ ארי הרו, וביקשה שיפעיל את השפעתו על הממונה על ההגבלים העסקיים כדי שזה יאשר את רכישת העיתון על ידי "ישראל היום" ב-2014. לאחר שהעסקה אושרה, אבי לרנר החל לתת שירותי ייעוץ גם לישראל היום. כאשר עלתה בכנסת "הצעת חוק ישראל היום" להגבלת הפצת עיתונים בחינם, עסקו שני בני הזוג, כל אחד בתפקידו, בסיכול החוק. פרח לרנר היתה אמונה על גיבוש רוב בכנסת נגד החוק (שעבר בקריאה טרומית ולאחר מכן פיזר נתניהו את הכנסת). לרנר העבירה לבעלה הודעות דוא"ל הכוללות מידע שהגיע אליה במסגרת תפקידה ועשוי היה לסייע לו בעבודתו מול ישראל היום, יום אחרי יום, כך לפי האישום.- המידע כלל פירוט עמדות חברי הכנסת ומסרים מלשכת ראש הממשלה.

משמעותו של ההסדר המותנה, שנחתם עם פרח לרנר הוא כי היא מודה בעובדות ובביצוע עבירה ומתחייבת לקיים את התנאים שיפורטו בהסדר. במידה שתקיים את התנאים - לא יוגש נגדה כתב אישום והתיק ייסגר. במידה שתפר את התנאים - יוגש כתב אישום וינוהל הליך פלילי.

od nitzan shay 150
פרקליט המדינה שי ניצן

לפי ההסדר שגיבשה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, תוגש תובענה לבית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה, במסגרתה תודה לרנר בשורה של עבירות משמעת, ובכלל זאת תודה בכך שפעלה בניגוד עניינים וניצלה את מעמדה בלשכת ראש הממשלה כדי לקדם ענייני לקוחות של בעלה במשרד היח"צ והלובינג. העונש המוסכם שבית הדין יתבקש להטיל עליה יכלול פיטורין וחמש שנות פסילה משירות המדינה. בנוסף, במסגרת תנאי ההסדר, תוטל על לרנר מגבלה בת שנה מלמלא תפקיד בעל אופי ציבורי כלשהו וכן תחוייב לרנר בקנס בסך 20 אלף שקל.

בתום בחינת תיק החקירה הגיעה הפרקליטות למסקנה כי מעשיה של לרנר עולים לכאורה לכדי עבירה של מרמה והפרת אמונים. עם זאת, על דעת פרקליט המדינה שי ניצן הוחלט כי במכלול נסיבות העניין - ונוכח אופיים של מעשיה, הגובל בתחום המשמעתי, האינטרס הציבורי ימוצה אם לרנר תסכים להודות במעשיה מיד בתחילת ההליך ותסכים לענישה משמעותית. בעניינו של אבי לרנר טרם התקבלה החלטה.

סנגורה של לרנר, עו"ד רועי בלכר מסר: "אנו מברכים על סגירת התיק בהסדר. כפי שטענו לכל אורך הדרך, לא נפל כל פגם פלילי בהתנהלותה של גב' לרנר. פרח פעלה בתום לב ומתוך כוונות ראויות וענייניות והיא אחת מעובדות הציבור המסורות והחרוצות שנתקלתי בהן בכל עיסוקי המקצועי. אני מקווה כי השירות הציבורי יוכל ליהנות מכישוריה וממסירותה גם בעתיד".

תשתית ראייתית נגד ראש הסגל לשעבר

בתוך כך, המשטרה הודיעה על סיום החקירה נגד ארי הרו, ראש הסגל לשעבר במשרד ראש הממשלה, ועל גיבוש תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון על ידו.

לפי החשד, במסגרת הסדר ניגוד עניינים עליו חתם הרו לקראת כניסתו ללשכת רה״מ, הוא התחייב למכור חברה לייעוץ ופיתוח עסקי, H3 גלובל, שהיתה בבעלותו ולא לעסוק בעניינים הנוגעים לה. ממצאי החקירה מצביעים על כך שמכירת החברה ממנהטן היתה למראית עין בלבד לכאורה, באמצעות מצג שווא ואנשי קש, בעוד שבפועל הרו המשיך להחזיק בחברה ואף להנות מרווחיה ולקדם את ענייניה במסגרת תפקידו הציבורי.

תשתית ראייתית לכאורה גובשה, לדברי המשטרה, גם נגד עו"ד הראל ארנון שטיפל בעסקת המכירה לכאורה של החברה עבור הרו. ארנון חשוד בעבירות קבלת דבר במרמה והלבנת הון.  במסגרת החקירה נתפסו רכוש וחשבוניות בשווי מיליוני שקלים לצורך בקשות חילוט. חומר החקירה הועבר למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement