פוסטה - העוזר האישי לשעבר שמפליל את ראש עיריית כפר סבא
18 שנות מאסר לחייב שירה בראשו של מנהל אגף הגבייה

18 שנות מאסר לחייב שירה בראשו של מנהל אגף הגבייה

מחמד מסעד מהכפר ערוער הורשע בניסיון הרצח של תומר מכלוף שנותר נכה ומרותק בעקבות הפציעה…

אבא, אני שונה ממך אבל מאוד כמוך

אבא, אני שונה ממך אבל מאוד כמוך

יו"ר ועד המהנדסים בתעשייה האווירית יאיר כץ, בנו של שר הרווחה חיים כץ, נעצר בחשד…

הטרוריסט היהודי הצעיר בעולם נאשם בהנחת מטען מדומה לראש מועצה

הטרוריסט היהודי הצעיר בעולם נאשם בהנחת מטען מדומה לראש מועצה

נחמיה אסולין-משבאום, שהורשע כנער בהשלכת רימון ורצח כנקמה על חיסול הרב מאיר כהנא, נאשם כעת בהנחת…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

העוזר האישי לשעבר שמפליל את ראש עיריית כפר סבא

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

חזי ברזני, שהיה האיש הקרוב לראש עיריית כפר סבא יהודה בן חמו, העיד על כספי שוחד לכאורה שעברו דרכו ועומת עם שני קבלנים * לפי גורם בכיר בעירייה, "רפי כחלון הוא המאעכר והאיש החזק בעיר", מדובר בבעלים של אתר פסולת לא חוקי ושל חברת המשאיות שאחראית לתאונה בה נהרגו שמונה נשים בדרום 

barazani hezi 400 400
חזי ברזני. בעיריית ר"ג היום (צילום מפייסבוק)

עוזר ראש עיריית כפר סבא לשעבר, חזי ברזני הוא "איש המפתח" בחקירת ראש העיר יהודה בן חמו. ברזני, ששימש עוזרו של ראש העיר במשך 7 שנים, מפליל את בן חמו ואת הקבלנים שנעצרו השבוע בעבירות שוחד לכאורה.

ברזני, שעזב את עיריית כפר סבא ב-2014 ומשמש היום כמנהל מחלקה בעיריית רמת גן, ביצע עימותים השבוע עם שני קבלנים העצורים בפרשה, רמי שבירו וג'אבר מאהר. שניהם חשודים במתן שוחד לראש העיר.

יזם הנדל"ן שבירו חנך לפני שנתיים את "קניון כפר סבא הירוקה" סמוך לצומת כפר סבא רעננה צפון, והקים את פרויקט המגורים stars באותה שכונה.

לדברי שבירו, בעימות שערכו חוקרי יאח"ה בינו ובין ברזני, טען עוזר ראש העיר לשעבר כי בשנת 2014 הוא פנה לשבירו ואמר לו כי עליו לשלם 50 אלף שקל כדי שתוסר התנגדות העיריה בעניין מסוים הקשור בפרויקט קניון כפר סבא. לטענת ברזני, שבירו התווכח – והסכים לשלם 20 אלף שקל כדי להסיר את ההתנגדות. שבירו הכחיש בתוקף וטען שברזני משקר, כי העיריה הסירה את התנגדותה באותו עניין כבר שנתיים קודם, ב-2012.

עוזר ראש העיר לשעבר ברזני טען גם בעימות כי נשלח על ידי בן חמו "להתרים" את שבירו ולגייס ממנו תלושי שי ותרומות – בין אם כאלה שיחולקו למוסדות ולמקורבים בעיר לפי הנחיותיו של בן חמו, ובין אם יגיעו בסופו של דבר לכאורה לכיס שלו עצמו.

ben hemo yehuda 400
בן חמו בבימ"ש השבוע. העוזר נשלח להתרים

בעימות נוסף שבוצע בין הקבלן שבירו ובין מזכירה במשרדו, אמרה המזכירה כי היא אכן התבקשה על ידי ברזני, עוזר ראש העיר, "לתת תלושים" שישמשו לילדים נזקקים לכאורה. לדברי המשטרה, "תרומות" של אלפי ועשרות אלפי שקלים במעטפות עברו מספר פעמים משבירו ומעובדי משרדו, באמצעות ברזני, לראש העיר.

סנגורו של שבירו, עו"ד שרון קינן, אמר כי מדובר בפעם אחת בה העביר 5,000 שקל לראש העיר. לדבריו, שבירו לא סתר בעניין את דברי מזכירתו. המשטרה, לעומת זאת, אומרת כי בין "טענת החשוד וגרסת העדה, אין התאמה בלשון המעטה".

עו"ד קינן הגיב כי "שבירו תורם כספים רבים לנזקקים. רק בשבוע האחרון הוא חתם על תרומות לצבא, לבית החולים תל השומר ולעמותות בסכומים שעולים על 100 אלף שקל". לדבריו, הקבלן מסוכסך עם העירייה ותבע אותה בעניינים שונים.

נציג יאח"ה להב 433 טען כי "החשדות נגד שבירו מתבססים על מגוון ראיות מוצלבות". השופט עמית מיכלס כתב בהחלטתו להאריך את מעצרו של שבירו פעם נוספת, כי הטענה כי הקבלן הרים תרומות רבות במשך השנים, מתקשרת לאמור בדו"חות החסויים שהציגה לו המשטרה "באופן ברור" – כלומר מתן התרומות נעשה לכאורה בקשר למתן שוחד.

shviro rami
רמי שבירו. "תורם 100 אלף בשבוע"

העוזר האישי לשעבר של ראש העיר "כיכב" גם בחקירת קבלן עבודות העפר מאהר ג'אבר. גם בג'אבר הוטח, לדברי סנגוריו אורי בר עוז ונדיר בראנסי, כי הוא העביר אלפי שקלים במעטפה לברזני וממנו לראש העיר. מלבד זאת, ג'אבר נחקר על אירועים נוספים, על חלקם לדברי המשטרה ייתכן שחלה התיישנות כי אירעו לפני למעלה מעשר שנים, אולם הם יכולים להצביע על "דרך פעולה".

עורכי הדין בר עוז ובראנסי אמרו כי העובדה שעובד ציבור שעל פי עדותו מעורב לכאורה בקבלת כספי שוחד, משוחרר – ואילו נותן השוחד, לכאורה, עצור מהווה "אפלייה קלאסית".

כיום ברזני מנהל את מחלקת הבקרה, הערכה ומדידה בעיריית רמת גן. בתחילת השבוע עצרה המשטרה דווקא את העוזר הנוכחי של ראש העיר, דותן חסנסון, אולם הוא שוחרר כבר ביום שלמחרת.

עצור שלישי בפרשה הוא מקורבו של ראש העיר, איש העסקים רפי כחלון. גורם בכיר בעיריה אומר כי "כחלון הוא המאעכר, המתווך. אם רוצים לסדר משהו נדל"ני, להגדיל מספר יחידות דיור – צריך לדבר איתו. הוא האיש החזק בעיר, מקורב מאוד לבן חמו".

kfar saba hanesnson dotan
רפי כחלון (בכחול) ודותן חסנסון

גם הסנגורית של כחלון, עו"ד מיכל רוזן, אישרה כי כחלון אכן חבר אישי קרוב של ראש העיר "הרבה שנים", ואף אמרה לנציג המשטרה כי "אין פסול בהחלפת מתנות בין חברים". לטענתה, השניים לא מערבבים חברות ועסקים, ומאז שבן חמו נבחר כחלון לא עובד מול העיריה.

טענתה זו מנוגדת לכתבה בה צוטט כחלון בעיתון "הארץ" בדצמבר 2012. כחלון, בין היתר, הוא מבעלי אתר פינוי הפסולת "שרונים", אתר מהגדולים במרכז הארץ, הממוקם בטייבה. מאז שנת 2008 האתר התנהל ללא רשיון ועיריית טייבה והמשרד להגנת הסביבה דרשו את סגירתו. בכתבה שפורסמה בעיתון "הארץ" על הכוונה לסגור את האתר צוטט כחלון כאומר כי "הגיע להסכמות עם עיריית כפר סבא לפתיחת אתר חדש בעיר". חברי מועצת העיר בכפר סבא שקראו לראשונה על "ההסכמה" נעמדו על הרגליים האחוריות. בסוף 2015 הוציא בית משפט צו סגירה לאתר וקבע כי יבוצע עד סוף 2017.

od bar oz uri new od barabsi nadir
עו"ד בר עוז עו"ד בראנסי

כחלון הוא גם בעל חברת ההובלות "עוז משא" המובילה מטענים כבדים. החברה של כחלון היתה אחראית לתאונה בפברואר 2015, בה נהרגו שמונה נשים סמוך ללהבים שבדרום. נהג משאית של החברה, סאלם אבו ענאם מרמלה, הוביל כלי חקלאי גדול שקצהו בלט לנתיב הנסיעה הנגדי ופגע וחדר בעוצמה לדופן אוטובוס שנסע ממול והרג שמונה מנוסעות האוטובוס במקום. הנהג שצבר 106 עבירות תנועה הואשם בגרימת מותן של הנשים, אך גם חברת "עוז משא" והמנכ"ל כחלון הועמדו לדין והורשעו עקב רשלנותם והפרת חובות הקשורות להובלת מטען חורג. כחלון נדון בהסדר למאסר על תנאי.

מעצרם של כחלון, שבירו וג'אבר הוארך עד יום שני (20.2) והשופט מיכלס קבע כי "התפתחות משמעותית" חלה בחקירה לגבי שלושתם. קבלן אחר, איתן מאיר, שוחרר למעצר בית עד 25.2. 

פעילות פוליטית אסורה?

אין זו הפעם הראשונה שעוזרו האישי לשעבר של בן חמו יוצא נגדו: בשנה האחרונה הגיש חזי ברזני תצהיר במסגרת תביעה שהגיש סמנכ"ל העירייה בעבר דני הרוש עקב פיטוריו. הרוש טוען כי פוטר על ידי בן חמו עקב סירובו לשתף פעולה בפעילות פוליטית אסורה, שדרש ממנו ראש העירייה לבצע.

לפי התצהיר של ברזני, ראש העיר הורה למנהליו הבכירים לפקוד תושבים למפלגת מרצ ב-2013 כדי לחזק את מקורבו שהתמודד על ראשות המפלגה (והפסיד). בתצהיר של ברזני, הוא טען כי נדרש על ידי בן חמו לנהל את המשימה לגיוס המתפקדים, יחד עם בכירי העירייה.

בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנושא בחירות מוניציפליות נכתב: "חל איסור חמור על שימוש בעובדי הרשות המקומית לצרכים פוליטיים במסגרת שעות העבודה. שימוש מעין זה עלול להוות עבירה פלילית. בנוסף על בכירי הרשות המקומית, בפרט על הדרג הנבחר, להימנע מלפנות לכפופים להם גם בבקשה שיתנדבו לפעילות פוליטית שלא במסגרת העבודה".

עדכון 19.2

מעצרו של ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו, הוארך פעם נוספת, עד ה-23 בפברואר.

"אני מבין שגורם מרכזי הוא אחד בשם חזי ברזני, שאתם בונים עליו לא מעט", אמר סנגורו של בן חמו, עו"ד בעז בן צור, לנציג המשטרה, אשר השיב: "העד שקיים אצלנו הוא ברזני". עו"ד בן צור שאל: "האם אתם יודעים שהיחסים בין ברזני לבין ראש העיר הסתיימו באופן צורם כי ברזני הועבר מתפקידו"? נציג המשטרה השיב: "זו טענת החשוד, לנו יש ראיות אחרות שלמעשה, אפשר לומר מחזקות את מה שאומר ברזני".

הסנגור טען כי טענות קונקרטיות, על פעולות שביצע ראש העיר בתפקידו בגין השוחד לכאורה, לא הוטחו בו עד כה.

השופט עמית מיכלס כתב בהחלטתו כי "החקירה התקדמה בצורה משמעותית ביותר, נוספו ראיות ממספר מקורות חקירתיים והחשד נגד בן חמו התבסס והתעצם. כמו כן, נוספו חשדות חדשים". השופט ציין כי ישנן סתירות לא מעטות בין גרסתו של ראש העיר לראיות אחרות.

עדכון 20.2

מעצרו של רפי כחלון הוארך עד 23.2. הקבלנים רמי שבירו ומאהר ג'אבר שוחררו למעצר בית של 10-12 ימים.

ערר שהגיש ראש העיר בן חמו על המשך מעצרו נדחה בבית המשפט המחוזי. נציג המשטרה הצהיר: "אנו בישורת האחרונה. אם לא יהיו התפתחויות מיוחדות, לא נבקש להאריך את המעצר ביום חמישי".

עדכון 23.2

ראש עיריית כפר סבא יהודה בן חמו שוחרר אחרי שבוע וחצי, ויהיה במעצר בית עד 12 במרץ. בן חמו הורחק מהעיריה ויהיה מנוע מלעסוק בענייניה עד 266 באפריל. כך קבע בית משפט השלום בראשון לציון.

גם איש העסקים המקורב לו והחשוד בתיווך לשוחד, רפי כחלון, שוחרר למעצר בית עד 9 במרץ ומנוע מליצור קשר עם המעורבים בחקירה למשך 60 יום.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement