פוסטה - שוחד בצפת: "הקבלן הכי דומיננטי בעיר" שוחרר לבקשת המשטרה
18 שנות מאסר לחייב שירה בראשו של מנהל אגף הגבייה

18 שנות מאסר לחייב שירה בראשו של מנהל אגף הגבייה

מחמד מסעד מהכפר ערוער הורשע בניסיון הרצח של תומר מכלוף שנותר נכה ומרותק בעקבות הפציעה…

אבא, אני שונה ממך אבל מאוד כמוך

אבא, אני שונה ממך אבל מאוד כמוך

יו"ר ועד המהנדסים בתעשייה האווירית יאיר כץ, בנו של שר הרווחה חיים כץ, נעצר בחשד…

הטרוריסט היהודי הצעיר בעולם נאשם בהנחת מטען מדומה לראש מועצה

הטרוריסט היהודי הצעיר בעולם נאשם בהנחת מטען מדומה לראש מועצה

נחמיה אסולין-משבאום, שהורשע כנער בהשלכת רימון ורצח כנקמה על חיסול הרב מאיר כהנא, נאשם כעת בהנחת…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

שוחד בצפת: "הקבלן הכי דומיננטי בעיר" שוחרר לבקשת המשטרה

נכתב על ידי יואב איתיאל ב .

קו ההגנה המסתמן של ראש העירייה: אשתו קיבלה הנחה על מוצרי בנייה ללא ידיעתו, הסנגורית טענה בבית משפט: "מטריד לראות אנשי ציבור נעצרים על הנחות של כמה עשרות אלפי שקלים" * עדכון: המשטרה שחרר בהסכמה את כל החשודים

shohat ilan
ראש עיריית צפת אילן שוחט

בית משפט השלום בחיפה שיחרר ביום שישי את יו״ר ש״ס בצפת, מכלוף רונן גנון, "הקבלן הכי דומיננטי בעיר", כלשון חוקרי יאח"ה.

גנון, 41, חשוד שנתן שוחד לראש העירייה אילן שוחט, ועוזרו גלעד "גילי" אדלר. לפי החשד מדובר בהטבות בהיקפים של כמה מאות אלפי שקלים שניתנו במהלך בניית בתיהם הפרטיים של שוחט ואדלר, כדי שייטיבו עם פרוייקטים מסחריים בתחום הנדל"ן בהם גנון מעורב. "הנחת קבלן" מגדירים חוקרי יאח"ה את ההטבות שניתנו לשניים מאוסף של מקומות, ספקים וקבלנים, בזכות הקשר עם גנון והתערבותו.

שוחט, 42, חשוד גם בגניבה בידי עובד ציבור, הדחה בחקירה, שוחד בחירות, הבטחת עבודה לבוחר, השמטת הכנסה במזיד, שימוש במרמה או תחבולה, שיבוש מהלכי משפט וכן מרמה והפרת אמונים. שלושת החשודים מכחישים את המיוחס להם. את הפרשה חוקר כוח משימה לטיפול בשחיתות שלטונית, של יאח"ה בלהב 433, ונציגיו בבית המשפט הם רפ״ק זאב חכים ורפ"ק ניר כהן.

בהסכמת החוקרים שחרר השופט אבישי קאופמן את גנון למעצר בית במגדל העמק, והתיר לו להתפלל את תפילות השבת בבית הכנסת. על גנון נאסר ליצור קשר עם שוחט ואדלר וכן עם כל קבלן או ספק שהיה מעורב בבניית בתיהם של השניים, במשך 45 יום. נאסר עליו לצאת מהארץ ל-90 יום והוא נדרש להפקיד 75 אלף שקלים במזומן.

הסנגור של גנון, עו״ד ירון לונדון, קצין חקירות לשעבר בלהב 433, טוען כי החוקרים "לא חידשו כלום ולא הביאו כלום... ברגע שהדברים ייתבררו עד תומם ייתגלה כי הוא פעל ללא רבב, לא יימצאו שום דופי במעשיו״.

הנחה לראש עירייה

ביום חמישי הובאו ראש העיר שוחט ועוזרו אדלר להארכת מעצר שנייה. עו"ד רותי ליטבק ועו"ד מוטי לזר המייצגים את ראש העיר ועוזרו ביקשו לדעת "האם יש מגבלה חוקית על ראשי ערים לא לקבל הנחה? או שהוא חייב לשלם מחיר קטלוגי שאף אחד לא משלם מעולם?". לטענתם, "מרשם הגיע לבית העסק עם אשתו והתמקחו על המחיר". לפי הסנגורים לא ברור אם שוחט "היה נוכח בכלל באותו מעמד שבו התבקשה הנחה בשמו".

גילי אדלר, 37, שתפקידו בעירייה היה לסייע לפניות של תושבים ואנשי עסקים המבקשים היתרי בנייה, טען כי היחס שהעניק לגנון "לא היה שונה מהיחס אותו העניק לכל אזרח אחר". הסנגורית ליטבק טענה כי "ממש מטריד לראות אנשים בכלל ואנשי ציבור בפרט, נעצרים בכלל בפרשה כזאת... לא עוצרים על הנחות של כמה עשרות אלפי שקלים, על זה מדברים כאן? זה באמת מטריד".

השופט זיו אריאלי לא התרשם מהטיעונים וציין כי המארג הראייתי "עובה במרבית הפרשיות" בגינן שוחט חשוד, והדגיש כי ראש העירייה כבר "ביצע פעולות ממשיות שמטרתן הסוואה והסתרה". השופט האריך את מעצרם של שוחט ואדלר עד ליום ראשון.

sade reuven
ראובן שדה מציג ספר תורה בצפת. (מתוך הפייסבוק של שדה)

נוסטלגיה צפונית

העצור הרביעי, סגן ראש העיר לשעבר, סוחר האמנות ראובן שדה בן ה-58, שוחרר ביום רביעי שעבר. הוא חשוד בפרשת צד, בה לטענת החוקרים שיחד בכירים בעירייה, כדי לזכות בניהול דוכנים בפסטיבל הכלייזמרים, המתקיים בעיר צפת מדי שנה.

עבורו זו לא הסתבכות ראשונה עם החוק והוא מיוצג שוב על ידי סניגורו עו"ד מיכאל כרמל. שדה נעצר ב-2007 בחשד לגניבת ציור יקר ערך מבניין העירייה. הציור, ״הקרקס״ של מאנה כ״ץ, נתרם לעיריית צפת ונתפס בבית המכירות הפומביות סות'ביס. שדה הואשם שגנב את הציור באישון לילה מבניין העירייה, כדי למכור אותו ולשלשל את הכסף לכיסו. את כתב האישום המקורי נגדו הגישו מי שהיו אז תובעים בפרקליטות מחוז צפון, עו"ד שני וייל ועו"ד תומר שוורץ. יוחסו לו אז עבירות גניבה בידי עובד ציבור, קבלת נכסים שהושגו בעוון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וניסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים וכן בידוי ראיות ושיבוש מהלכי משפט.

od carmel michael od vile shani150 od shvartz tomer
עו"ד מיכאל כרמל עו"ד שני וייל עו"ד תומר שורץ

התביעה ייחסה לו גניבת 23 תמונות בשווי מליוני שקלים, אבל לאחר חיקור דין בצרפת, תוקן כתב האישום והוא הורשע בקבלת דבר במירמה בקשר עם הציור "הקרקס" בלבד, שהוערך ב-100 אלף דולר. בגזר הדין ציין אז השופט שאהד אטרש את "עברו הפלילי החמור" של ראובן שדה, שמונה הרשעות במגוון עבירות בהן זיוף, פריצות לבתי עסק וגניבות. שדה סיפר לשופט כי נשפט כבר בידי הציבור, הוא גר בעיר קטנה והפרסום הביא לחיסול עסקו, כך שמצבו הכלכלי קשה, כבודו נפגע והוא מצטער ומתחרט על מעשיו.

השופט אטרש קנס את שדה ב-30 אלף שקלים והטיל עליו מאסר על תנאי של 10 חדשים ל-3 שנים. "אוי לו לציבור שאלה נבחריו", אמר השופט אטרש על שדה כאשר איזכר את שמו בתיק אחר.

עדכון 12 פברואר - שוחררו כל החשודים

ראש עיריית צפת אילן שוחט ישוחרר בערבות ותנאים מגבילים, הפקדה במזומן של 75 אלף שקל, מעצר הבית למשך 10 ימים בבית קרובי משפחה בטבעון, ואיסור יציאה מהארץ למשך 90 יום. כמו כן נאסר עליו ליצור קשר למשך 45 יום עם מי מהמעורבים בפרשה לרבות גילי אדלר, רונן גנון, ראובן שדה וכל אדם שהוזכר או יוזכר בחקירותיו.

כמו כן נאסר עליו להיכנס לעירייה, ולחברת מילגם ותאגיד פלג הגליל, למשך 45 יום. כאשר ישוב לעבודה יותר לו לחתום על מסמכים והעברות כספים, כולל משכורות, אבל העברות אלה ייבדקו לפני כן על ידי מבקר העירייה.

שוחט nxr לעיתונאים בצאתו מבית המשפט: "זו סיטואציה לא נעימה. לא האמנתי שאני אגיע לעמוד מולכם ככה". הוא הוסיף כי אנשים מכירים אותו ואת יכולתיו ואת עולם הערכים שלו, וכי הוא מצטער על הפגיעה בתושבי צפת. הוא אמר עוד כי הוא ״מקווה שכל התקשורת תגיע לסקר גם כשהפרשה תסתיים״.

גם עוזרו של שוחט, גיל אדלר, שוחרר בתנאים מגבילים: 10 ימי מעצר בית, איסור יציאה מהארץ, איסור יצירת קשר עם המעורבים בפרשה, איסור על שימוש בטלפון ואינטרנט. 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement