פוסטה - שחרור "הבטחוניסט" הנאשם ברצח
18 שנות מאסר לחייב שירה בראשו של מנהל אגף הגבייה

18 שנות מאסר לחייב שירה בראשו של מנהל אגף הגבייה

מחמד מסעד מהכפר ערוער הורשע בניסיון הרצח של תומר מכלוף שנותר נכה ומרותק בעקבות הפציעה…

אבא, אני שונה ממך אבל מאוד כמוך

אבא, אני שונה ממך אבל מאוד כמוך

יו"ר ועד המהנדסים בתעשייה האווירית יאיר כץ, בנו של שר הרווחה חיים כץ, נעצר בחשד…

הטרוריסט היהודי הצעיר בעולם נאשם בהנחת מטען מדומה לראש מועצה

הטרוריסט היהודי הצעיר בעולם נאשם בהנחת מטען מדומה לראש מועצה

נחמיה אסולין-משבאום, שהורשע כנער בהשלכת רימון ורצח כנקמה על חיסול הרב מאיר כהנא, נאשם כעת בהנחת…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

שחרור "הבטחוניסט" הנאשם ברצח

נכתב על ידי יואב איתיאל ב .

החלטה מעוררת מחלוקת של השופט הצבאי לשעבר, ארז פורת, מתעלמת מאזהרות הפרקליטות על המקלט שמחכה לו בדרום אמריקה ועל עבירות השיבוש שביצע הנאשם, אבל גם מעוררת זעם וחשש בג'וליס * משפחת הנרצח: "אם בית משפט העליון לא יהפוך את ההחלטה ההודנה מבוטלת"

amer salman ishum 400 300
סלמן עאמר בבית המשפט (צילום: יואב איתיאל)

בישוב ג'וליס שבגליל המתינו ביום שני (6.2) לחדשות מבית המשפט המחוזי בחיפה. אחר הצהריים נעתר שם השופט ארז פורת לבקשת הסניגורים של ראש המועצה סלמאן עאמר (54), והורה על שחרורו למעצר בית באיזוק אלקטרוני. עאמר, כזכור, נאשם ברצח מוניר נבואני ז"ל ובשיבוש מהלכי משפט.

לצפייה בסרטון הרצח ליד בניין המועצה - לחצו כאן.

את עאמר ייצגו עו"ד דרור ארד-אילוןעו"ד אדי אבינועם ועו"ד יוסי לבנה. במהלך הדיון בבית המשפט הורה השופט לנוכחים באולמו לצאת מחוצה לו, ולבקשת הפרקליטות - במעמד צד אחד - עיין בסקירה מודיעינית המעלה חשש מפני תוצאות השחרור.

שירות המבחן למבוגרים לא המליץ על שחרורו של עאמר. לשיטתה של הפרקליטות, גם התנהגותו של עאמר אחר הרצח והתנהלותו מול שירות המבחן, "מעידות על אופי מניפולטיבי המקשה לתת בו את האמון הנדרש לצורך מעצרו בפיקוח אלקטרוני". בפרקליטות הזכירו כי מיד לאחר הירי, "נטל עאמר את האקדח, משקפי השמש שלו והפלאפונים, ועזב את המקום רגלית, כשהאקדח ברשותו. בהמשך, העלים את האקדח והפלאפון". האקדח ממתין אי-שם, ומה שעל הפלאפון, אומרים בפרקליטות, יכול מן הסתם לסייע בהבנת מה שקדם לרצח. אבל אלה לא אותרו עד היום.

amer julis retzah
עאמר (בגבו למצלמה) ברגע היריות לעבר נבואני (לצפייה בסרטון המלא)

אבל השופט פורת הורה על שחרורו של עאמר כאמור, ומלבד איזוק אלקטרוני הוסיף תנאים נוספים: הפקדה של 50 אלף שקל במזומן או בערבות בנקאית, וערבות עצמית בסכום זהה. כמו כן הוא קבע כי יירשם שיעבוד לטובת המדינה על נכס מקרקעין בבעלותו של עאמר בכרמיאל. זאת ועוד, לאחר שישוחרר, בכל עת יפקח עליו אחד מהאנשים אותם אישר בית המשפט. ייאסר עליו ליצור כל קשר עם עדי התביעה שאינם שוטרים. הוא הוציא נגדו גם צו עיכוב יציאה מן הארץ.

למרות כל זאת, החלטת השיחרור הפתיעה משפטנים, העלתה חששות כבדים בפרקליטות וכצפוי גם עוררה רגשות עזים בקרב קרוביו ומקורביו של נבואני המנוח. בכפר הקטן ג'וליס סוערות הרוחות, והמשטרה מיד תיגברה את כוחותיה שם מחשש להפרות סדר. "10 דקות אחרי החלטת השופט כבר הגיעו ניידות משטרה", סיפרו בכפר והביעו חשש: "אנחנו חוזרים לאנרכיה".

השופט פורת עיכב את ביצוע השחרור עד היום (רביעי, 8.2) כדי לאפשר לפרקליטות להגיש ערר, ובמשפחת המנוח מוניר נבואני אמר אחד הקרובים כי אם בית המשפט העליון לא יהפוך את ההחלטה, אזי "ההודנה מבוטלת". "השחרור הזה מיטיב עם הרוצח", הוסיף קרוב המשפחה, "אין כל אינטרס ציבורי בשחרורו. אנחנו נמנע בכל דרך את הדבר הזה. אנחנו לא ניתן לזה לקרות".

shofet porat erez
השופט ארז פורת

ההודנה, שביתת נשק שנדרו בני משפחת הנרצח, הושגה בעמל רב כבר ביום הרצח, בתיווך נכבדי העדה, בהם ראשי רשויות ואנשי ציבור אחרים - חכמי דת ובראשם מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, השייח מואפק טאריף, בעצמו תושב ג'וליס.

אותו קרוב ממשפחת נבואני הוסיף כי "החלטת בית המשפט הזו תכרסם בכוחו של השייח טאריף וביכולות הבלתי נלאות שלו, לשלוט בבני העדה במקרים כאלה. לא עלינו הם עוד עתידים לבוא, לא בהכרח בג'וליס אלא גם בכל ישוב אחר. הכוח שלו הביא אותנו להסכים לקבל את ההודנה על עצמנו. עכשיו זה סיר לחץ".

בדיון שהתקיים מול השופט פורת, ניסתה אכן הפרקליטות להניא אותו מלשחרר את עאמר גם מן הטעם של סכנה לשלום הציבור, מחשש שבנסיון לנקום בו הוא עלול להיפגע ועלולים להפגע מי שיהיו בסביבתו. המדינה טוענת בערעור, כי בית המשפט המחוזי דן בהחלטותיו רק במסוכנותו של עאמר, והתעלם מהחשש שיימלט מן הדין - חשש ממשי נוכח העובדה שעאמר מודע לכך שהוא עומד לרצות שנים רבות מאחורי סורג ובריח.

od esh joei    
עו"ד ג'ואי אש    

בערר, שהוגש באמצעות מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, עו"ד ג'ואי אש ועו"ד איתמר גלבפיש, מציינת המדינה כי השופט פורת, בהחלטה קודמת שלו בעניין עאמר, לפני כחדשייים, דחה "באופן חד משמעי ושאינו משתמע לשתי פנים" את האפשרות כי פעל מהגנה עצמית. זאת, בין היתר, על סמך אותו סרטון מצלמת אבטחה שהופץ ברבים ותיעד את האירוע הקטלני.

לטענת הפרקליטות, משמעות הקביעה היא כי עאמר עומד לרצות עשרות שנים מאחורי סורג ובריח ולפיכך החשש להימלטותו הוא "ברור וחד-משמעי". עוד טוענת המדינה, כי לעאמר יש מרכז חיים נוסף, בארגנטינה, מדינה אשר למדינת ישראל אין הסכם הסגרה עימה, וכי בנוסף לאזרחותו הישראלית הוא מחזיק גם באזרחות ארגנטינית, שם יש לו משפחה, שם התגורר ועבד בעברו.

הדיון בערעור המדינה נשמע בפני שופט בית המשפט העליון ניל הנדל. המדינה, באמצעות עו"ד גלבפיש ועו"ד מאיה חזן-דהאן, טענו, כי עאמר הוא "אדם בן 56, איש מצליח, עם הרבה חברות עסקיות בחו"ל, בנה בעמל רב את שמו הטוב והונו, איש העולם הגדול במובן זה שחי שנים רבות בארגנטינה, פלורידה. לו ולאחיו חברות בחו"ל ויש לו דרכון ואזרחות ארגנטינאית. למדינת ישראל אין הסכם הסגרה עם ארגנטינה ולאדם עם אזרחות קשה להסגיר. מה יש לו להפסיד? למה לאותו נאשם שצפויות לו שנות מאסר לא ינסה לבנות את חייו מחדש, יש לו משפחה שם ולמה שלא נחשוש שהוא יברח לארגנטינה?".

כמו כן טענה המדינה כי מדובר בנאשם ששיבש הליכים ולכן אין לתת בו אמון, ובנוסף - כי התנאים הכספיים לא ימנעו ממנו "להימלט ולהציל את חייו".

מנגד, הסנגורים טענו כי בבית המשפט המחוזי ביקשה התביעה שלא לשחרר את עאמר בתנאים בשל מסוכנותו, ולא בשל החשש שיימלט, אולם כעת היא מדגישה את סכנת ההימלטות בשל החלטת בית המשפט המחוזי. כמו הם ציינו, כי המנוח יזם קשר מאיים ואלים נגד עאמר במשך כחודשיים, ושלח אליו מאות מסרונים ובהם איומים ברצח. לטענת הסנגורים, עאמר לא השיב לאף מסרון והבליג, להוציא מסרון אחד שבו כתב: "תירגע" ושלח את אחיו כדי לפייס את המנוח. כמו כן טענו כי עאמר מתכוון לנהל משפט כדי להוכיח את עמדתו, ולכן לא יימלט לחו"ל.

בסיום הדיון בערעור צפה השופט הנדל בסרטון המתעד את עאמר יורה למוות בנבואני והודיע כי עאמר יישאר במעצר עד אשר הוא (השופט) יכריע בתיק.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement