פוסטה - 6 שנות מאסר למתווכת עיוורת שעקצה לקוחות ב-3.5 מיליון שקל
אישום: חוסאם חרירי ושות' עקצו 1.4 מיליון דולר בדובאי וסחטו את "גלובוס"

אישום: חוסאם חרירי ושות' עקצו 1.4 מיליון דולר בדובאי וסחטו את "גלובוס"

אחרי שה-FBI השתלט על הכספים שנכנסו לחשבון החבורה בארה"ב דרשו אנשי חרירי משותפם המופקד על…

אישום: כך גלגלו בן כהן ושותפו "פושט הרגל" 165 מיליון שקל

אישום: כך גלגלו בן כהן ושותפו "פושט הרגל" 165 מיליון שקל

בן כהן גלגל מיליונים בעסק לניכיון שיקים שניהל עם שותף בשם איתי ניב ממושב אודים…

יצחק אברג'ל שוב לא רוצה לשמוע

יצחק אברג'ל שוב לא רוצה לשמוע

אברג'ל עמד בתא הנאשמים בג'ינס קצרים, טריקו לבנה, רגליו אזוקות, ידיו משולבות. כאשר התבקש להעיד נגד יאיר ביטון…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

6 שנות מאסר למתווכת עיוורת שעקצה לקוחות ב-3.5 מיליון שקל

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

לין סויסה מקרית גת, ששינתה את שמה ללירז רז, הציעה לאנשים שפגשה לגשת באמצעותה למכרזים מיוחדים המיועדים לנכים ולעסקאות מכינוס נכסים. ביהמ"ש:  "הנאשמת אישה מתוחכמת שניצלה מגבלה גופנית על מנת לרכוש אמון"

contract 
 החתימה על הלקוחות על חמישה חוזים כוזבים (אילוסטרציה: FREEPIK)

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר שש שנות מאסר על לירז רז (במקור: לין סויסה מקרית גת), בת 33, עיוורת מלידה, שהודתה במסגרת הסדר טיעון כי קיבלה במרמה 3.5 מיליון שקל משורה של לקוחות שהאמינו כי היא מתווכת נדל"ן בעלת היתר מיוחד לגשת למכרזים למכירת דירות של הכנ"ר במחירים מוזלים.

הלקוחות מסרו בידיה מאות אלפי שקלים כל אחד לצורך הגשת הצעות במכרזים ומקדמות. רז שילשלה את הכספים לכיסה, ובחלקם רכשה דירה בעצמה. בעקבות מעצרה והגשת תביעות נגדה, החזירה רז כמיליון שקל מתוך 3.5 מיליון שגנבה. רז הודתה בעבירות, והפרקליטות ביקשה 10 שנות מאסר. הסנגורים, עורכי הדין עמית בר ואדוה ויצמן, ביקשו עד שנתיים מאסר, מתוך התחשבות בנסיבותיה כצעירה נכה עיוורת. השופט צבי גורפינקל קבע עונש חמור של שש שנות מאסר בנוסף לפיצויים וקנס של 1.5 מיליון שקל.

רז, שניחנה בקסם אישי על אף מגבלותיה, הציגה עצמה לאנשים שפגשה כאשת עסקים מצליחה בתחום הנדל"ן, בעלת נגישות ומידע למכרזי הכנ"ר. לחלק אמרה שהיא עובדת במינהל מקרקעי ישראל. היא קיימה פגישות עסקיות במשרדים במרכז עזריאלי ששכרה בתשלום לפי שעה, הופיעה לעתים עם נהג ועוזרת והציגה מצגי שווא בפני לקוחותיה, שניגשו באמצעותה ל"מכרזים" שלא היו.

כתב האישום מתאר כ-10 לקוחות שנפלו קורבן, וחלקם התפתו להגיש באמצעותה הצעות למספר מכרזים מדומים בזה אחר זה. אחד הלקוחות מסר בידיה 1.4 מיליון שקל לאחר שהציעה לו להיכנס איתה לעסקי הנדל"ן. היא סיכמה איתו כי ייתן לה אחוז אחד בלבד משווי כל נכס שיבקש לרכוש, תמורת הגשת ההצעות במכרזים. במהלך מספר חודשים ביקש האיש להגיש הצעות ב-59 מכרזים בדויים, ומעמלה של אחוז אחד בלבד קיבלה רז 800 אלף שקל במרמה.

לאחר מכן היא המשיכה להוליך שולל את אותו אדם וטענה כי היא בעלת קרקעות חקלאיות באזור רחובות וקיבוץ געש ושכנעה את האיש ובני משפחתו לרכוש חלקים בקרקע. רז ערכה איתם חמישה חוזים כוזבים למכירת המגרשים וקיבלה במרמה עוד 700 אלף שקל. 

אדם אחר, שהוזמן למשרדים במלון מגדלי עזריאלי לפגישה, הגיש באמצעותה "הצעה" לרכישת דירה ברחוב הרצל בתל אביב, כביכול מהכנ"ר. האיש שילם לה 200 אלף שקל כמקדמה. מאוחר יותר הודיעה לו רז ש"ההצעה לא התקבלה" אבל הציעה לגשת למכרז על דירה אחרת והלקוח מסר לה עוד 100 אלף שקל.

את לקוחותיה מצאה רז באנשים שאותם הכירה במהלך חייה, במפגשים יומיומיים: אחד מהם נהג מונית שהסיע אותה באופן קבוע. אחר הוא אדם שקנתה אצלו בחנות. שלישי, בעל בית ששכרה את דירתו. הרביעי היה בעלה של בחורה שלמדה איתה בקורס. חמישי היה מנהל נקודת מכירה בדיזנגוף סנטר, איתו פתחה בסמול טוק, וכן הלאה.

עוד לקוח שנפל בפח, באופן מצער, הוא עיוור כמו רז, בחור צעיר שאיבד את מאור עיניו כחייל, כתוצאה מפציעה במבצע "עמוד ענן" בעזה. רז הציגה בפניו מצג כי ביכולתה לרכוש עבורו קרקעות המיועדות לנכי צה"ל, והצעיר העביר לה 157 אלף שקל במזומן.

shofet gurfinkel tzvi 200 200
השופט צבי גורפינקל

רז ביקשה מהלקוחות להעביר כספי מזומן לחשבון נאמנות, כביכול, שהיתה לה בו שליטה מלאה. היא הורשעה בהלבנת הון ועבירות מס: בתקופה הרלוונטית היא דיווח על אפס הכנסות. מסתבר שלפני מספר שנים פשטה רגל, לדבריה לאחר שהפסידה כספים בתחום הנדל"ן, בחברה שפתחה בשם "כאן גרים", ולטענתה נפלה בעצמה קורבן להונאות. לתיק זה הצטרף תיק נוסף מאילת, בו הורשעה רז לפני כחצי שנה בהונאות קודמות, בהיקפים "קטנים".

העיוורת המוכשרת, שהצליחה להתגבר על המגבלות הפיזיות באופן מרשים, יכולה היתה ללכת בנתיב אחר: את לימודיה בגיל 18 סיימה בהצטיינות, בכיתה בבית ספר רגיל, ולאחר מכן התנדבה לשירות בצבא במשך שנתיים והחלה ללמוד תקשורת ומינהל עסקים באוניברסיטה. בסופו של דבר, הוציאה רישיון תיווך בנדל"ן.

השופט גורפינקל, שכבר פרש לגמלאות, לא ויתר על גזר הדין בתיק הזה, וכתב: "מעשיה של הנאשמת חמורים במיוחד. היא פגעה באנשים שרכשה את אמונם וגזלה את כספם תוך ניצול תמימותם ואמונם בה בשל היותה עיוורת, כאשר הציגה עצמה כמומחית בתחום הנדל"ן וכאישה אמידה בעלת ממון המנהלת עסקאות חשובות... הנאשמת היא אישה מתוחכמת שלעיתים ניצלה את המגבלה הגופנית שלה על מנת לרכוש אמון... מהסכומים שגזלה נשאר סכום גדול של 2.2 מיליון שקל שלא הוחזר לנפגעים, ועד היום לא ידוע היכן הכסף".

הסנגור עו"ד בר מסר: "גזר הדין חמור מאוד הן ביחס לסכומים, ובמיוחד לאור מצבה האישי של הנאשמת, שכאישה עיוורת כל יום מאסר עבורה הוא קשה מאוד. אנו נגיש ערעור לבית המשפט העליון ומאמינים שעונשה יקוצר".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement