פוסטה - הנדסה חברתית באווירה פלילית - כאשר ארגון חרירי בישראל נותן מטריה לנוכלים יהודים מרחבי העולם
אישום: חוסאם חרירי ושות' עקצו 1.4 מיליון דולר בדובאי וסחטו את "גלובוס"

אישום: חוסאם חרירי ושות' עקצו 1.4 מיליון דולר בדובאי וסחטו את "גלובוס"

אחרי שה-FBI השתלט על הכספים שנכנסו לחשבון החבורה בארה"ב דרשו אנשי חרירי משותפם המופקד על…

המאסטר בעקיצות וסוכני החאוולות

המאסטר בעקיצות וסוכני החאוולות

ה-FBI חשפו בישראל נוכלים בינלאומיים שהפעילו גם רשת להעברת מיליוני דולרים תוך התחמקות מכל מנגנוני…

יצחק אברג'ל שוב לא רוצה לשמוע

יצחק אברג'ל שוב לא רוצה לשמוע

אברג'ל עמד בתא הנאשמים בג'ינס קצרים, טריקו לבנה, רגליו אזוקות, ידיו משולבות. כאשר התבקש להעיד נגד יאיר ביטון…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

הנדסה חברתית באווירה פלילית - כאשר ארגון חרירי בישראל נותן מטריה לנוכלים יהודים מרחבי העולם

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

בלהב 433 טוענים שמיזמי מרמה של יהודים באירופה עוקצים עשרות מיליוני אירו ופוגעים בשם הטוב של מדינת ישראל, ומעשירים את ארגוני הפשע * בין העצורים, יהודי שוויצרי, עולים חדשים מצרפת, חלפני כספים מנתניה ובאר שבע, יבואן טבק, בעל חברת טכנולוגיה, שלושה עורכי דין, וחברים יהודים וערבים מארגון הפשע של משפחת חרירי

handasa
הכסף הגיע לצ'יינג'ים ומשם הגיע מידע לארגוני פשע

חברות ביטוח, קרנות פנסיה, בנק אחד, חברת כיבוי אש, חברת "טבע צרפת" וחברות נוספות בפולין, פינלנד, הודו, ארצות הברית ועוד מדינות, נפלו קורבן לארגון פשיעה ישראלי שמבצע הונאות בינלאומיות בהיקפים של עשרות מיליוני אירו באמצעות מחשב וטלפון. כך טוענים חוקרי פרשה 278 של היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433, שבשנה וחצי האחרונות "ישבו" על הרשת בחקירה משותפת עם האף.בי.איי האמריקאי ורשויות חקירה של מדינות נוספות.

עשרות חשודים נעצרו בשבוע שעבר בישראל, ולמעלה מעשרה נעצרו בארה"ב ומדינות אירופה, רובם ישראלים, אך לא רק. בין העצורים בארץ: לפחות שלושה עורכי דין, אזרח זר איש עסקים יהודי-שוויצרי, שלושה עולים חדשים מצרפת בשנים האחרונות, חלפני כספים מבאר שבע ומזרח ירושלים, ולבסוף אנשי ארגון הפשע של משפחת חרירי, ערבים ויהודים, שלפי החשד נתנו "מטריית אבטחה" לכל המיזם, בתמורה לדריסת רגל במיליונים שהגיעו לצ'יינג'ים בישראל.

לעצורים מיוחסות עבירות של זיוף והתחזות, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושלל עבירות מס העולות כדי עבירות על החוק לאיסור הלבנת הון לצד עבירות קלאסיות של סחיטה, הכל בנסיבות של ארגון פשיעה.

המשטרה מכנה את המיזם "הנדסה חברתית", שיטת הונאה הצוברת תאוצה בשנים האחרונות, ונעשה בה שימוש כבר בכמה רשתות דומות, בעיקר על ידי יהודים וישראלים מצרפת אשר ביצעו הונאות ענק של המע"מ במדינות אירופה, והונאות מרמה "צנועות", יותר כלפי עסקים פרטיים וחברות עסקיות.

lahav 334

אחיזת עיניים בטלפון

זה עוקץ מתוחכם אבל מאוד פשוט באופן יחסי, אומרים בלהב 433 על הפרשה האחרונה. הכל מתבצע באמצעות מייל וטלפון. העבריינים של הדור החדש גילו איך ניתן להוציא סכומי עתק של מיליוני אירו, בנוחות, בישיבה מול מחשב, דרך התכתבויות ושיחות עם הגורם הנעקץ, כשכל התקשורת מתבצעת באינטרנט.

כל ה"טריק" הוא בהתחזות לבעל תפקיד בחברה פיקטיבית, מסבירים במשטרה, אין כאן חדירה למחשב או שימוש בהאקרים מתוחכמים. הנוכל בצד האחד של הקו מתחזה למנכ"ל חברה, או לנציגה העסקי, אפשר גם המשפטי, ומשכנע נציג של חברה בינלאומית גדולה או את איש הנהלת חשבונות שלה, להעביר כספים לפי הוראותיו לחשבון פיקטיבי של חברה קיימת או של חברת קש כלשהי, כזו העובדת לכאורה עם החברה הבינלאומית שנעקצת.

הצלחת ההתחזות מותנית ביכולת ורבלית גבוהה של המתחזה, היכרות מקצועית עם המשק באותה מדינה. טרם הפנייה המתחזה אוסף מודיעין על החברה, על התקשרויותיה ועל בעלי התפקידים בה. היום קל מאוד לדלות מודיעין ברשת, לגלות מי בעלי התפקידים בחברה, סמנכ"ל כספים, שותפים וכדומה, ובדרך זו ניתן להכין גם דפים אלקטרונים, ניוזלטרים ועוד מסמכים מזוייפים ומשכנעים. במקים המורכבים יותר ממש הקימו חברות קש שנרשמו בארץ ובחו"ל, עם משרדים ועובדים שנעלמו יום אחד כאילו בלעה אותם האדמה.

בסופו של דבר, זו שיטת מצליח, מסבירים במשטרה. הנוכל שולח לחברות שונות עשרות מיילים ביום עם דרישות תשלום, ואף מחזק אותם בשיחות טלפון. מבחינתו מספיק שאחת מהן נופלת בתרמית. החברות שנפלו קורבן הן מתחומים שונים, חלקן מפורסמות, אבל במשטרה לא חושפים את שמותיהן בשלב זה. החקירה הנוכחית החלה לפני כשנה וחצי בעקבות תלונות מחו"ל ועל בסיס מודיעין משותף עם האינטרפול, במיוחד מאז שעלה כי מרכז הכובד של ניהול הרשת מבחינת האנשים וזרימת הכסף הם בכיוון ישראל.

במשטרה טוענים כי תוך כדי התנהלות החקירה הם הבחינו בעשרות מיליוני אירו שנוידו בין מדינות שונות בכל רחבי העולם, כולל חשבונות בנק בסין והונג קונג, עד להלבנתם בצ'יינג'ים שונים בישראל. בדיוק בשלב הזה נכנסו לתמונה אנשי ארגוני הפשע, שקיבלו מהצ'יינג'ים מידע על הכסף הגדול, וכאן החל תהליך של פרוטקשן – מתן הגנה לצ'יינג'ים ולעברייני המרמה בתמורה לנתח נכבד מהשלל. לפי החשד, אנשים של ארגון חרירי מסצינת ההלוואות והגבייה באזור המרכז ניהלו את ההתקשרות הזו בגיבוי החיילים של הארגון.

בעבר כבר היו מספר פרשות כאלה, של יהודים מצרפת שהזרימו לישראל הון עתק מהונאות מע"מ בסיוע ארגוני פשע ישראלים לשמירה על הכסף, אבל אז משטרת ישראל פספסה את ההתרחשות. בפרשה הנוכחית כבר נערכו לניטור החיבור הזה, בין הנוכלים היהודים מאירופה לבין ארגוני פשע ועבריינים בכירים בישראל.

shadow computer fbi 
 מיילים כוזבים של בעלי תפקידים מתחזים (אילוסטרציה: FREEPIK)

חרירי לא לבד

חרף הבולטות של ארגון חרירי במיזם, במשטרה מדגישים כי לא מדובר בהתארגנות אחת עם מבנה היררכי מוחלט המוכר מארגונים אחרים, אלא באירועים רבים שבכל אחד מהם דמויות המפתח שונות. חלק מהחשודים מוכרים למשטרה מחקירות דומות, שניים ממוצא צרפתי אפילו נעצרו לפני חודשיים. במסגרת חקירת הונאות של חברות בחו"ל נעצרו חשודים רבים נוספים, בעיקר מנתניה ואשדוד, שהבולט בינהם היה אלי רביבו. נגד החשודים שנעצרו לפני חודשיים לא הוגשו עדיין כתבי אישום. 

מהמשטרה נמסר כי לחקירת מיזמי ההונאה הבינלאומיים הללו ניתנת עדיפות עקב ההשלכות, לדבריהם, על תדמית ישראל שמזוהה בפרסומים במדינות אחרות כמדינה שממנה יוצאות ההונאות. בינתיים, המשטרה שמה יד על רכוש בשווי מיליונים שנתפס מהחשודים, כולל נכסים ומכוניות פאר – מכונית פרארי אחת אשר שווייה הוא שני מיליון שקל, מכוניות מזראטי, רובר ומרצדס, שעוני רולקס ועוד.

המשטרה מנסה כבר לגייס מבין העצורים עדי מדינה. את אנשי יאח"ה ייצגו בבית משפט השלום בראשון לציון רפ"ק ערן שפי, רפ"ק אלישע קוגן, רפ"ק שירי דוידזון, רס"ר זאב חכים ורס"ר רותם שי. החקירה מנוהלת עם יחידת יהלום ברשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון.

handasa 5 400 225
רולקסים ועוד

אלה החשודים

יהונתן יהודה ממן מתל אביב. צעיר בעל דרכון שוויצרי, נתפס עם תעודת זהות ישראלית פיקטיבית. את החשוד מייצג עו"ד איתן לירז, שייצג בפרשה זכורה קודמת חשודים בעוקץ של המע"מ הצרפתי. עו"ד לירז אמר בבית המשפט כי ממן עלה לארץ לפני כשנתיים מטעמים ציוניים ואין לו עבר פלילי, בישראל או בשוויץ. השופט עמית מיכלס האריך את מעצרו בשבעה ימים.

הרי מאיר עמר (38) מנתניה. עמר, שעלה לארץ לפני שלוש שנים, נעצר בחודש נובמבר ל-20 ימים והמשטרה טענה אז כי הוא מנהל בכיר ברשת הונאות המתבצעות בחו"ל. סנגורו עו"ד בני כץ אומר כי "החקירה דאז, שהיתה בעלת מאפיינים דומים לפרשה הנוכחית התבררה כעורבא פרח". מעצרו של עמר הוארך עד 13.3.

שמעון בן שטרית (50) מאשדוד. עלה לפני כעשר שנים לארץ ועוסק בתיווך נדל"ן. גם הוא נעצר בנובמבר ושוחרר. החשד העיקרי נגדו הוא למעורבות בהלבנת הון והעברת כספים לישראל. סנגורו הוא עו"ד נס בן נתן.

od ben natan nes200 od margolov kobi new 150 od segev yaniv 200 200
עו"ד בן נתן עו"ד מרגולוב עו"ד שגב

טמזי בברשווילי (39) מנתניה. חלפן כספים, שנעצר גם לפני שנתיים בחקירה רחבת היקף קודמת נגד רשת בלדרות והלבנת הון בינלאומית של המגזר החרדי, על פי החשד הניעה מאות מיליוני דולרים בין מדינה למדינה. באותה פרשה יצאו מכתבי שימוע לחשודים, אך עדיין לא הוגשו כתבי אישום. סנגורו של בברשוילי, עו"ד קובי מרגולוב, אמר בבית המשפט כי ככל שמתקדם הזמן, כך טועני המשטרה מפסיקים לענות לשאלות והסנגורים מגששים באפלה ונאלצים להסתמך על בית המשפט, המגבה את ההתנהלות הזו. מעצרו של בברשוילי הוארך עד 13 מרס.

מאיר כהן (52) ממודיעין. בעלים של מספר חברות בישראל, בתחום יבוא סיגריות וטבק. החוקרים מייחסים לו חלק מרכזי של תיווך וקשירת הקשר להעברות הכספים בין בעלי חשבונות שונים. לכהן אין עבר פלילי. סנגוריו עו"ד יניב שגב ועו"ד ליבת אזולאי אמרו כי לא הוטחה בו אף ראיה. מעצרו הוארך עד 9.3.

אלי עקנין. עוד חשוד שעלה לארץ לפני 11 שנים, ללא עבר פלילי ככל הידוע. מיוצג על ידי עו"ד לירז ומעצרו הוארך עד 8.3.

דוד ועקנין. עבד בעבר כמנהל צ'יינג' בתל אביב שכבר אינו פעיל, והוטח בפניו אירוע מ-2011, בו נטען כי היה "חלק משרשרת" של תנועת כספים מעקיצת חברה בצרפת. הסנגורית עו"ד נעמה אלחדד אומרת כי ועקנין מסר גרסה מלאה, שיתף פעולה ומוכן להבדק בפוליגרף. מעצרו הוארך עד 6.3.

עורך דין, ששמו נאסר לפרסום. מיוצג על ידי עו"ד יניב שגב. לחשוד, בעל אזרחות נוספת, יש חברה בהונג קונג, לדבריו למסחר במתכת. המשטרה מפקפקת בקיום החברה והטיחה בו כי סיפק חשבונות בחו"ל לארגון. מעצרו הוארך עד 8.3.

od masrua omer new od falach bassem 2
עו"ד מאסרווה עו"ד פלאח

עורך דין נוסף, שמו אסור לפרסום. אף הוא חשוד בניוד כספי עבירות שבוצעו כבר לפני מספר שנים. הסנגוריות, עו"ד טלי חזום ועו"ד נטע מרום אמרו כי החשוד משתף פעולה באופן מלא ומכחיש כל מעורבות. מעצרו הוארך עד 6.3.

יורם גבריאלי, מתל אביב. בעל עבר פלילי בעבירות אלימות, התחזות ומרמה, שעסק בעבר בין היתר בהטסת קבוצות מהמרים לחו"ל. מיוצג על ידי עו"ד ששון בר עוז ועו"ד פאהד חאג'. נשאל על פעילות שלו החל משנת 2004, אך לא נחקר על שום דבר קונקרטי. גבריאלי הוא היחיד מבין העצורים ששוחרר למעצר בית, גם בשל מצב בריאותי. ערר המשטרה על שחרורו נדחה. הסנגורים מסרו: "בית משפט השלום שיחרר אותו בהחלטה יסודית, שאומצה על ידי בית משפט מחוזי על כל רכיביה".

od elahdad naama 150 od bar oz sasson 151 od hag fahed 200 200
עו"ד אלחדד עו"ד ברעוז עו"ד חאג'

סטניסלב (סלבה) נזרוב (46) מאור עקיבא. לדבריו הסנגורים, עו"ד נס בן נתן ועו"ד תום הלפרין, "קצת מופרך לדבר על ארגון פשיעה כאשר החשודים אינם מכירים אחד את השני". מעצרו של החשוד הוארך עד 8.3.

אורי סעדון (53) – היה בעל צ'יינג'ים בתל אביב ובאר שבע. נטען שהיה צינור להעברת כספים במספר מקרים. החשוד ללא עבר פלילי ומיוצג על ידי עו"ד משה סוחמי.

טמור קרדנוב (42) מנתניה – מיוצג על ידי עו"ד רוני זביטובסקי. גם לו אין עבר פלילי. מעצרו הוארך עד 8 מרס.

חשוד נוסף מירושלים החשוד במעורבות בהלבנת הון, מיוצג על ידי עו"ד יחיאל וינרוט, ועל שמו ניתן איסור פרסום בטיעון כי מדובר בצעיר ללא עבר פלילי, שעקב השתייכותו לחברה החרדית, וכנראה עקב היותו בעל ייחוס, פרסום שמו עלול לפגוע קשות ב"שידוך" המזומן לו. מעצרו של החשוד הוארך עד 8.3.

  od hadad gulian od suhami moshe y 1
  עו"ד חדאד עו"ד סוחמי

אחמד אבו נאג'י (41) מנצרת. החשוד הוא עורך דין ובעל חברה המשכירה מבנים, בין היתר לחברות הסלולר. סנגורו עו"ד ג'וליאן חדאד מסר: "הלקוח שלי הוא עורך דין נורמטיבי פעיל ואיש עסקים מצליח ותו לא. אין לו כלל קשר לפרשה". מעצרו של החשוד הוארך עד 13.33 ועו"ד חדאד הגיש ערר.

חוסאם חרירי (37) מאום אל פאחם. לפני כ-20 שנה הוא הורשע בהריגה במסגרת סכסוך משפחות פשע בטייבה. הסנגור עו"ד עומר מסארווה אמר כי החשוד "לא גלש באינטרנט בחיים" ומן הסתם אין לו יכולת לבצע גניבות אינטרנטיות, אבל במשטרה מייחסים לו עבירות סחיטה באיומים. מעצרו הוארך עד 13.3.

סעד אבו אל חלק (33) מיפיע. ללא עבר פלילי. הסנגור הוא עו"ד באסל פלח. המעצר הוארך עד 13.3.

רביע עבד אל חי (39) מטירה. מיוצג על ידי עו"ד אשר חן. מעצרו הוארך עד 7.3.

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement