פוסטה - מסרב לגט? יפקיעו לך את הקידושין
אגף סרבני הגט

אגף סרבני הגט

עו"ד דפנה לביא על חוק חדש שימנע מסרבני גט בכלא לשהות באגפים תורניים ולקבל מזון…

מסע הנקמה של האסיר המשוחרר דוד בוקובזה

מסע הנקמה של האסיר המשוחרר דוד בוקובזה

כאשר בתי המשפט הורו להשאיר את בנותיו במשמורת האמא, גרושתו, שלטענתו עבדה בזנות בנוכחות הילדות,…

עדות טכנאי הכבלים הרשיעה את הנאשם ברצח הכפול בלוד

עדות טכנאי הכבלים הרשיעה את הנאשם ברצח הכפול בלוד

על אף שאישרו כי מצבו הנפשי אכן מעורער, וחרף העובדה שהמעסיק שלו "לקח" את אשתו,…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

מסרב לגט? יפקיעו לך את הקידושין

נכתב על ידי עו"ד דפנה לביא ב .

עו"ד דפנה לביא על הצעת החוק של ח"כ יעל כהן-פארן שעושה הרבה שכל אבל ספק אם תעבור את מחסום ההלכה הרבנית הקובעת

gurodetzki tzviya 401 282 
 צביה גורודצקי מפגינה ביום העצמאות

זה מתחיל בחלום של כל אישה על הצעת נישואין רומנטית, ממשיך ביום המאושר בחייה בשמלה לבנה כשהיא מקבלת ברצון חופשי את האמירה: "הרי את מקודשת לי", ומסתיים ב"הם חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה", או שלא.

צביה גורודצקי ביקשה להתגרש על רקע של אלימות במשפחה. בית הדין הרבני פסק שבעלה חייב לתת לה גט. היום, 17 שנה לאחר פסק הדין, בעלה עדיין מסרב לתת לה גט. יש סנקציות לסרבני גט ולפני 16 שנה הופעלה נגד הבעל הסנקציה הקשה ביותר שמאפשר החוק - מאסר, במהלכו הוא גם הושם בבידוד בצינוק ואף נשללה ממנו הזכות לקבל אוכל כשר למהדרין, אך גם זה לא שכנע אותו לסור מעמדתו.

בינתיים, לאורך השנים התדרדר מצבה הכלכלי של גורודצקי, שטיפלה לבדה בארבעה ילדים, וכעת עומד נגדה חוב עתק בהוצאה לפועל של למעלה מ-200 אלף שקלים בגין ריביות על פיגורים בתשלומי ארנונה, בהם לא יכלה לעמוד כיוון שגם לא קיבלה את דמי המזונות שפסק לה בית הדין הרבני. בנוסף, כעת מאיימים עליה שימכרו את דירתה, אותה רכשה מעמידר, בגין אותו חוב. המשמעות: היא עלולה למצוא את עצמה בקרוב ברחוב, ללא קורת גג.

לפני מספר ימים החליטה גורודצקי לפתוח בשביתת מחאה על מצבה ובתקווה כי זעקתה תישמע והיא תמצא פתרון שישחרר אותה מעגינותה, ייתן לה את חירותה ויאפשר לה לצאת לדרך חדשה. פתרון שנראה בלתי אפשר במציאות המשפטית כיום בישראל.

הבעיה החריפה ביותר של זמננו בתחום דיני האישות היא בעייתן של הנשים מעוכבות/ מסורבות הגט. מדובר בנשים אשר בית הדין פסק כי הבעל מחויב לגרשן והלה מסרב לקיים את פסק הדין, ואין בידי בית הדין לכוף את הבעל לגרש. 

cohen faran yael   
 ח"כ יעל פארן  

העוסקים בסוגיה זו מעלים מידי פעם את האפשרות לפתור את הבעיה בדרך של הפקעת קידושין (מתן הטבעת המחייב בנישואין). מעשה ההפקעה - להבדיל מגירושין - הוא אקט של בית הדין. לשם כך לא נחוץ שיתוף פעולה של הבעל, וניתן לכאורה לפתור בעיה זו אחת ולתמיד באמצעות התקנת תקנה מתאימה, או בכל מקרה לגופו בדרך של פסיקה אד־הוק, שתפקיע את קידושיו של הבעל סרבן הגט, ותשחרר את האישה מכבלי עגינותה.

חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) הגישה את הצעת חוק הפקעת ממון הקידושין במטרה לפתור את בעיית מסורבות הגט. לפי ההצעה, במצב בו ציווה בית דין רבני בפסק דין סופי לכפות או לחייב איש לתת גט פיטורין לאשתו, והגט לא ניתן כתום שנה מיום מתן הצו, יופקעו למפרע הזכויות בכסף, או בשווה הכסף בו קידש הבעל את אישתו, וכך ייחשבו שניהם כמי שלא נישאו מעולם.

ההנחה: בהינתן קיומה של סמכות להפקעת קידושין יסכימו הבעלים לתת גט כהלכתו ביודעם שלא תהיה עוד כל תועלת בסירובם לעשות כן.

עמדת ההלכה, לפיה הבעל הוא המגרש ואין רשות אחרת היכולה לבטל את הנישואין או להפסיקם, מעניקה לבעל כוח על פני אשתו. גם כשפוסק בית הדין שעל הבעל לגרש את אשתו, פעמים רבות אין הוא עושה כן, והאישה נותרת בעגינות.

על פי דברי ההסבר, אחת הדרכים לבטל את כוחו זה של הבעל היא לעשות שימוש בסמכותו של בית הדין להפקיע ממון של הפרט. אם יפקיע בית הדין את הכסף שבו קידש הבעל את אשתו, האישה תיחשב כמי שלא נישאה מעולם, ולא תהיה עוד תלויה ברצונו של האיש לגרשה. כיום, מסיבות שונות, בתי הדין כמעט ולא עושים שימוש בסמכותם זו, וספק אם היא עומדת לרשותם.

לציבור יש סמכות מקבילה לזו של בית הדין להפקעת ממון. לפיכך מוצע שהכנסת תשתמש בכוחה זה להפקיע ממון: אם הבעל לא נותן גט במשך פרק זמן מסוים שייקבע בחוק, מיום שבו יצא בבית הדין הרבני העוסק בכך, פסק של חיוב או כפיית גט, יופקעו למפרע זכויותיו בממון או בשווה הממון שבו קידש את אשתו (דהיינו הטבעת).

od lavi dafna nice
עו"ד דפנה לביא

האם מבחינה הלכתית אפשר לעשות שימוש בפיתרון זה ?

סמכות הפקעת הקידושין אינה אמורה אלא ביחס לשלב שבו הקידושין טרם נעשו, כלומר ניתן לקבוע, כי קידושין שייעשו שלא על פי תקנתם, יהיו חסרי תוקף ולא יתפסו כלל. לעומת זאת, הדעה הרווחת בקרב חכמי ההלכה היא, כי השימוש בהפקעת קידושין לאחר שאלו חלו אינה מעוגנת בהלכה אף לא במקרים של כפיית גט.

הדרך היחידה הקבועה בהלכה להתרת קשר הקידושין בין בעל ואשה היא באמצעות גט, וכל זמן שהבעל לא נתן גט לאשתו, שום גורם זולתו אינו יכול לפעול להתרת קשר זה, כך שלמרבה הצער נראה, כי אין בהצעה זו כל ממש.

• עו"ד דפנה לביא עוסקת בדיני משפחה ומכהנת כסגנית יו"ר ועדת משפחה במחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין בישראל

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement