פוסטה - נמשכת הצניחה ברף הענישה בתיקי גידול וסחר בחשיש ומריחואנה
המפקחת

המפקחת

אחד מנאשמי המיזם לשיווק מריחואנה מפסאז' ברחוב דיזנגוף שוחרר בנובמבר למעצר בית בפיקוח אשה בת…

חיפה: אסף בן שמואל נאשם בעשרות עסקאות סחר בקוקאין

חיפה: אסף בן שמואל נאשם בעשרות עסקאות סחר בקוקאין

מכתב האישום עולה כי ימ"ר חוף גייסה כסוכן את אחד מלקוחותיו הקבועים של בן שמואל,…

קווים מקבילים תל אביב מנילה

קווים מקבילים תל אביב מנילה

עו"ד מנחם רובינשטיין על רשות ההגירה שגירשה עובד זר באמצע משפט על אקסטזי פיליפיני מבלי…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

נמשכת הצניחה ברף הענישה בתיקי גידול וסחר בחשיש ומריחואנה

נכתב על ידי ג'קי כהן ב .

במקרה של חרדי שהתגייס לצה"ל ומכר חשיש לסוכן סמוי המשטרה התעקשה "להחמיר" ובקשה עבודות שירות אבל השופט הסתפק ב-240 שעות לטובת הציבור, ואילו במקרה אחר המשטרה התעקשה להגיש כתב אישום נגד חולה פסיכיאטרי שגידל שני שתילים בגינה ודרשה מאסר, מה שהסתיים במאסר על תנאי

hayal haredy
צילום ארכיון להמחשה: דובר צה"ל

שני תיקים שהתנהלו לאחרונה בבתי משפט השלום בירושלים ובקריית גת מוכיחים שוב כי הענישה בעבירות סמים הולכת ונשחקת, ובעקבותיה גם ההתרעה של המשטרה על העוסקים בדבר, חובבנים ומקצוענים כאחד.

במקרה אחד, על שולחנו של שופט בית משפט השלום בירושלים, שמואל הרבסט, הונחה המלצת שירות המבחן להטיל על צעיר מבני ברק, שהורשע במכירת חשיש לסוכן סמוי, עבודות של"צ בלבד. זאת במקביל להתעקשות התביעה אשר באופן תמוה היא עצמה בקשה להטיל על נאשם בשלוש עבירת סחר בסמים מאסר בעבודות שירות בלבד. עד לפני מספר שנים, על עבירות מהסוג הזה המדינה היתה מבקשת עונש מאסר משמעותי.

הסנגור של הנאשם, עו"ד משה זכות, טען כי הנאשם בצע את העבירות כאשר היה חייל, וגולל את סיפור חייו במקביל לדו"ח  שירות המבחן. כבר שהיה צעיר הנאשם החל להשתמש בסמים על רקע משבר משמעותי שחווה. כמי שגדל במשפחה חרדית בבני ברק, הוא התגייס לצה"ל למרות התנגדות משפחתו, ושירת בגדוד הנח"ל החרדי כלוחם. בעקבות גיוסו, משפחתו נדתה אותו ונתקה עימו את הקשר.

במהלך שירותו של הנאשם התפרסמה בתקשורת ידיעה על כך שחייל אשר שמו זהה לשמו של הנאשם נהרג בעת שירותו. משפחתו של הנאשם, שחשבה כי מדובר בבנם המנודה, חוותה משבר בעקבות הפרסום, ולאחר שהתברר כי מדובר בטעות - הציעה לנאשם לחזור לחיק משפחתו ולעזוב את צה"ל. הנאשם סירב, והעדיף להישאר ולשרת בצה"ל, אולם חווה תקופה קשה, שבמהלכה יצר עימו קשר סוכן סמוי של המשטרה, לו מכר הנאשם בשלוש הזדמנויות חשיש בכמויות קטנות יחסית של תשעה עד 19 גרם בכל פעם.

od zechut moshe new 196 210
עו"ד משה זכות

בדברי שירות המבחן שהוצגו לשופט נכתב, כי מאז הוגש נגד הנאשם כתב האישום, משפחתו אימצה אותו בחזרה, והוא חזר להתגורר בבית המשפחה. כמו כן נכתב, כי אינו בעל דפוסים עברייניים, ולפיכך ראוי להטיל עליו עבודות של"צ בלבד.

בעוד הסנגור זכות ביקש לאמץ במלואן את המלצות שירות המבחן והזכיר כי הנאשם נגמל בכוחות עצמו, התביעה המשיכה והתעקשה על עונש מחמיר יותר, עבודות שירות, בין היתר בטענה שיש להרתיע אחרים מפני ביצוע עבירות דומות.

השופט הרבסט הסכים דווקא עם הסנגור, וציין בהחלטתו כי "יש לחרוג בעונשו של הנאשם", אשר בגיוסו לצה"ל, בניגוד לעמדת משפחתו, בחר בדרך אשר יש בה "ערכיות, משמעות ואף ציונות במיטבה". הוא הוסיף כי "זו העת לגמול לנאשם על בחירתו", ולכן הטיל עליו עבודות של"צ בהיקף של 240 שעות, כמו גם קנס של 750 שקל.

arugot marihuana 3 2014 237
שני שתילים לשימוש עצמי (צילום ארכיון להמחשה)

רפואה משלימה

המקרה השני נדון בבית משפט השלום בקרית גת, עו"ד נופר לוי שייצגה את התביעה דרשה עונש של עבודות שירות בלבד לאדם בעל נכות נפשית, 43, אשר הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בגידול שני שתילי קנאביס בגינה הצמודה לביתו בעיר, ובהחזקת כלים ששימשו לגידול השתילים.

בהתאם להסדר בין סנגורו של הנאשם, עו"ד זכות, לבין התביעה, הוא עתר לכך שהעונש המקסימאלי יהיה מאסר על תנאי. מנגד, כאמור, התביעה התעקשה על עונש מחמיר יותר, למרות משקלם הקטן של השתילים, ולמרות העובדה שהנאשם גידל אותם כ"רפואה משלימה" לתרופות נגד דיכאון וחרדה שאותן צרך באופן קבוע, ולטיפולים הפסיכיאטרים.

shofet herbest shmuel shofetet haklay noa    
השופט הרבסט השופטת נועה חקלאי    

בניגוד למקרה הקודם, הפעם שירות המבחן נמנע מהמלצה, בנימוק שהנאשם אינו מעוניין להיגמל. עו"ד זכות ציין בפני השופטת נועה חקלאי, כי הנאשם אינו כשיר לביצוע עבודות שירות, ובשל נסיבות חייו, מעוניין להיגמל אך אינו מסוגל לעשות זאת.

גם במקרה הזה, השופטת הסכימה עם הסנגור והשתוממה על ההתעקשות והאטימות של התביעה. בהחלטתה ציינה השופטת בין היתר, כי הנאשם - למרות מצבו הרפואי - מטפל בהוריו איתם הוא מתגורר. כמו כן היא ציינה את הודאתו המהירה של הנאשם ולקיחת האחריות מצדו. לבסוף החליטה להטיל עליו קנס של 1500 שקל וחצי שנת מאסר על תנאי, כמו גם פסילת רישיון הנהיגה שלו לחצי שנה. 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement