פוסטה - שפטל ביקר אצל שמעון ביטון בתאילנד - אמיל רפאלוב שוחרר בישראל
המפקחת

המפקחת

אחד מנאשמי המיזם לשיווק מריחואנה מפסאז' ברחוב דיזנגוף שוחרר בנובמבר למעצר בית בפיקוח אשה בת…

חיפה: אסף בן שמואל נאשם בעשרות עסקאות סחר בקוקאין

חיפה: אסף בן שמואל נאשם בעשרות עסקאות סחר בקוקאין

מכתב האישום עולה כי ימ"ר חוף גייסה כסוכן את אחד מלקוחותיו הקבועים של בן שמואל,…

קווים מקבילים תל אביב מנילה

קווים מקבילים תל אביב מנילה

עו"ד מנחם רובינשטיין על רשות ההגירה שגירשה עובד זר באמצע משפט על אקסטזי פיליפיני מבלי…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

שפטל ביקר אצל שמעון ביטון בתאילנד - אמיל רפאלוב שוחרר בישראל

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב .

אחרי כמעט ארבע שנים במעצר, ביהמ"ש העליון הורה לשחרר בתנאים את אמיל רפאלוב, מספר ימים לאחר שסנגורו נפגש עם הסוכן הסמוי שמעון ביטון בכלאו בתאילנד, כדי להכין אותו לעדות שימסור באמצעות שיחת וידאו בחודש מאי

 refaelov emil 400 280
 אמיל רפאלוב (צילום ארכיון)

אחרי כמעט ארבע שנים בהן שהה אמיל רפאלוב (40) במעצר, בית המשפט העליון הורה היום (שני, 24.4) לשחרר אותו ממעצרו. רפאלוב, תושב הקריות המכונה גם "אמיל הקווקזי", נאשם בעבירות נשק וסמים בתיק הסוכן הסמוי שמעון ביטון, העצור בעצמו בתאילנד ונאשם שם ברצח. החלטת השחרור התקבלה כמה ימים לאחר שעו"ד יורם שפטל נפגש בתאילנד עם ביטון, על מנת להכינו לקראת עדות שימסור באמצעות שיחת וידאו במשפטו של רפאלוב, היישר מהכלא.

רפאלוב עצור מאז ה-4 ביוני 2013. ב-21 ביוני אותה שנה הוגש נגדו כתב אישום רחב היקף לבית המשפט המחוזי מרכז, בו מיוחסות לו עבירות סחר, שימוש וניסיון לייבא סמים, סחר בנשק, איומים וקשירת קשר לביצוע חבלה בכוונה מחמירה. כתב האישום נגדו מתבסס על עדויות שני סוכנים סמויים של להב 433. בד בבד עם הגשת כתב האישום, הפרקליטות ביקשה אז להאריך את מעצרו עד תום ההליכים, והוא מצדו - באופן חריג - הסכים לכך. מאז, בית המשפט האריך את מעצרו של רפאלוב 12 פעמים, לעיתים בהסכמתו ולעיתים שלא בהסכמתו. נכון להיום (24.4) הוא עצור כבר שלוש שנים ו-10 חודשים.

ב-21 בפברואר הגישה הפרקליטות בקשה נוספת להארכת מעצרו של רפאלוב ב-90 ימים נוספים, במקביל להליך המשפטי העיקרי, הנמצא בימים אלה לקראת סיומו.

בשלב מסוים התברר לסנגוריו של רפאלוב, כי לאחר שביטון סיים למסור את עדותו מתאילנד, הוא התקשר שוב ושוב לקרובי משפחתו של רפאלוב ואמר שעדותו בבית המשפט איננה משקפת את המציאות. מעדויות בני המשפחה עולה, כי ביטון סיפר להם שנתקל שוב ושוב בסירוב של רפאלוב לבצע ייבוא כלשהו של סמים ממקום כלשהו בעולם. לדברי ביטון, הוא אמר זאת למפעיליו, אולם אלה המשיכו לשלוח אותו שוב ושוב לרפאלוב, עד ששכנע אותו לסייע בייבוא הסמים. לטענת הסנגורים, מהלכים אלה של ביטון ומפעיליו נעשו בניגוד להנחיות "הפעלת סוכן", לפיהן אם היעד מסרב לשתף פעולה עם הסוכן בפעם הראשונה, אין לפנות אליו שוב.

לראיון הבלעדי של אתר פוסטה עם שמעון ביטון - לחצו כאן.

הסנגורים, עו"ד שפטל ועו"ד אמיר נבון, הציגו לבית המשפט הקלטות שתמכו בטענות, אולם בית המשפט דחה את הבקשה להחזיר את ביטון לעדות נוספת כעד תביעה. עם זאת, בית המשפט אישר כי ניתן יהיה לזמן את ביטון כעד הגנה. אלא שמדובר היה בהחלטה ריקה מתוכן, מאחר שביטון עצמו סירב בתוקף להגיע ארצה.

ההתפתחות הנוספת חלה בחודש ינואר, אז כידוע ביטון נעצר בתאילנד בחשד לרצח. בעקבות מעצרו, סנגוריו של רפאלוב הגישו לבית המשפט שתי בקשות: האחת, בקשה לעיון בחומר חקירה. השנייה, לקיים חיקור דין או העדה של ביטון באמצעות וידאו.

biton shimon bangkok kredit Thanarak Khunton 
 מעצרו של שמעון ביטון בתאילנד (צילום: bangkokpost ,Thanarak Khunton)

עיון חוזר

ב-12 בינואר דחתה שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, ורדה מרוז, את בקשתו של רפאלוב לעיין בחומרי החקירה המבוקשים, אולם נעתרה לבקשה להעיד את הסוכן באמצעות וידאו, בכפוף לאישור הרשויות בתאילנד.

מאז ההחלטה הזו החלה הפרקליטות לנהל מגעים עם השלטונות בתאילנד. נציג המשטרה בבנגקוק מסר לנציגי הפרקליטות בישראל, כי הרשויות בתאילנד מוכנות לשקול את העדת הסוכן ביטון, בכפוף למספר תנאים: קביעת מועד מוגדר לחקירה, הגבלת זמן החקירה ושליחת רשימת שאלות כללית מראש.

מאחר שסנגוריו של רפאלוב התנגדו לדרישה להעביר מבעוד מועד רשימת שאלות, ב-5 באפריל התקיים בבית המשפט המחוזי דיון שבו הציגה הפרקליטות, במעמד צד אחד, מסמכים פנימיים. בית המשפט התרשם כי רשויות תאילנד עומדות על דרישותיהן, בין היתר מטעמי אבטחה. נציגת הפרקליטות ציינה באותו דיון, כי טרם התקבלה תשובת השלטונות בתאילנד לגבי המועדים שאותם קבע בית המשפט בישראל כאפשריים להעדתו של ביטון במהלך חודש מאי.

shofetet maroz varda  shofetet baron anat   
 השופטת ורדה מרוז  השופטת ענת ברון  

ב-18 בינואר הגיש רפאלוב לבית המשפט המחוזי בקשה לעיון חוזר בנוגע להחלטת בית המשפט להורות על מעצרו עד תום ההליכים. לפיכך, הצדדים הסכימו כי הדיון בבקשה הנוכחית להארכת מעצר יידחה עד להכרעה בבקשה לעיון חוזר, ובינתיים רפאלוב ייוותר במעצר עד להחלטה אחרת. ב-8 במרץ הורה בית המשפט המחוזי על הגשת תסקיר מעצר בעניינו של רפאלוב. לאחר בדיקת מכלול הנסיבות ושישה מפקחים שהוצעו, שירות המבחן המליץ שלא לשחרר את רפאלוב בתנאים, בנימוק כי המפקחים שהוצעו יתקשו לפקח עליו ולהציב עבורו גבולות ברורים.

ב-4 באפריל נבחנו חמישה מששת המפקחים על ידי בית המשפט. לפני כשבועיים, ב-9 באפריל, דחה בית המשפט את הבקשה לעיון חוזר, תוך שנקבע כי התרשמותו מן המפקחים דומה לזו של שירות המבחן.

הבוקר, כאמור, התקיים דיון בבית המשפט העליון, בבקשת המדינה להאריך את מעצרו של רפאלוב ב-90 ימים נוספים. לאחר שהשופטת ענת ברון שמעה את טיעוני הצדדים, היא הגיעה למסקנה שיש לדחות את בקשת הפרקליטות ולקבל את עמדת הסנגורים לשחרר את רפאלוב למעצר בית באיזוק אלקטרוני ואנושי.

"לא ניתן להתעלם מהתקופה הממושכת והחריגה שבה נתון הנאשם במעצר מאחורי סורג ובריח", קבעה השופטת, "אף לא מן העובדה שהצדדים אינם יודעים להעריך אימתי יסתיים ההליך. יצוין כי לא היה בידי באת-כוח הפרקליטות להצביע על תקדים למשך מעצר כה מופלג טרם שהוכרע דינו של נאשם, ולדברי בא-כוח הנאשם אין בנמצא תקדים כזה או דומה לו".

לאור קביעה זו, השופטת העבירה לבית המשפט המחוזי את בחינת תנאי השחרור והשמתו של רפאלוב בפיקוח אלקטרוני בדירה בחיפה. בתוך 10 ימים יוגש לבית המשפט המחוזי דיווח מאת מנהל הפיקוח האלקטרוני, והדיון בתנאים ובערבויות יתקיים לאחר מכן בבית המשפט המחוזי. בינתיים מעצרו של רפאלוב הוארך עד לקבלת החלטה בעניין.

od sheftel 200 200  od navon amir     
 עו"ד יורם שפטל  עו"ד אמיר נבון    

בעקבות הקלטות הלוהטות

בהמשך להחלטת בית המשפט לאפשר להגנה להעיד את ביטון באמצעות וידיאו, ביקשו סנגוריו של רפאלוב מהפרקליטות להיפגש עם ביטון על מנת להכין אותו לעדות. הפרקליטות מצידה התנגדה לכך בתוקף, והעניין נותר תלוי ועומד ללא כל התקדמות.

הסנגורים החליטו לעשות מעשה. ב-18 באפריל עלה עו"ד שפטל על טיסה מיוזמתו לתאילנד, על מנת לנסות ולהיפגש עם ביטון מבלי שניתנה החלטה בעניין. עם נחיתתו בבאנגקוק, הוא ניסה לקבל מהקונסוליה הישראלית שם את פרטי הסנגור של ביטון, אך נתקל בשורה של קשיים וחוסר רצון לסייע לו, בעילה של עניינים בירוקרטיים שונים ונהלים כאלו ואחרים.

גם שיחת ועידה בין הקונסוליה, שפטל והפרקליטות לא סייעה לקבל את מבוקשו. בשלב זה פנה עו"ד שפטל לבית חב"ד המקומי, שסיפק לו תוך זמן קצר את הפרטים המבוקשים, תוך שהוא מייעץ לו להסתייע בעו"ד תאילנדי אשר עובד עם חב"ד. תוך זמן קצר העניין הוסדר, וכבר למחרת עו"ד שפטל ועו"ד מקומי נסעו להיפגש עם ביטון בכלאו.

bangkok prison youtube 
 הכלא בבנגקוק (צילום מיוטיוב)

בפגישה בת שלוש שעות הכין עו"ד שפטל את ביטון לעדות ושמע ממנו שוב את גרסתו, לפיה מפעיליו שלחו אותו שוב ושוב אל רפאלוב, חרף סירובו לשתף פעולה. עוד יותר מכך, הוא סיפר כי במקום מסוים החביא קלטות בהן הקליט את מפעיליו. כעת, הסנגורים יפעלו בניסיון להגיע להקלטות אלו. כך או כך, בתקופה הקרובה אמור להתקבל אישור של הרשויות בתאילנד לגבי מועד קיום עדותו של ביטון באמצעות וידיאו.

עו"ד שפטל מסר בתגובה: "המערכת המשפטית על כל מרכיביה עשתה הכל כדי לרוקן מכל תוכן את ההחלטה לזמן מחדש באמצעות ועידת וידאו את שמעון ביטון להעיד על נסיבות פעולתו כסוכן ועל תגובתו של רפאלוב לניסיון שלו להפיל אותו. למרבה השמחה הדבר לא עלה, ובכל זאת הצלחתי להיפגש לפגישת עבודה עם שמעון ביטון ביום שישי האחרון". 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement