פוסטה - האבא היה מרגל בשירות ישראל, הבן נאשם שהפעיל רשת סוכני סמים
ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

יניב אביטן מאשדוד אשר סיים לרצות בארגנטינה שנתיים מאסר על 20 קילוגרם קוקאין, יוסגר לישראל…

המריחואנה של עמי ותמי

המריחואנה של עמי ותמי

עמוס ורחלי גניש, בני זוג מראשון לציון, נאשמים במאות עסקאות של מכירת קנאביס לעשרות לקוחות,…

שופט: "הסם שהנאשם גידל והחזיק אינו מסוכן, פגיעתו בציבור אינה קיצונית בחומרתה"

שופט: "הסם שהנאשם גידל והחזיק אינו מסוכן, פגיעתו בציבור אינה קיצונית בחומרתה"

כך כתב השבוע השופט ערן קוטון בגזר דין בו הסתפק במאסר על תנאי לנאשם שהורשע…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

האבא היה מרגל בשירות ישראל, הבן נאשם שהפעיל רשת סוכני סמים

נכתב על ידי יואב איתיאל ב .

מוסא עבאס אחמד, נאשם מרכזי בתיק הפצת סמים לצעירים בנהריה, הוא בנו של אמין עבאס אל חאג', פטריוט לבנוני שהקים רשת סוכנים עבור יחידה 504 של אמ"ן

drug dealer 
 האב פטריוט לבנוני, הבן סוחר סמים ישראלי? (אילוסטרציה)

בסיומה של חקירה מסועפת של סחר בסמים בקרב עשרות בני נוער בנהריה, פרקליטות מחוז חיפה הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר (שישי, 17.3) כתב אישום ראשון בפרשה, נגד שני נאשמים, ביניהם מי שמוגדר כנאשם המרכזי בפרשה, מוסא עבאס אחמד (23). בימים ובשבועות הקרובים צפויים להיות מוגשים כתבי אישום נוספים, שיכללו אישומים רבים נגד תשעה חשודים שנעצרו, כולם תושבי נהריה, בהם ארבעה בני 20-27 וחמישה נערים קטינים בגילאי 15-18. ידובר בהם על סחר בסמים, הדחת קטינים לשימוש בסמים, אחזקת סמים שלא לצריכה עצמית ושיבוש הליכי חקירה.

עד לחקירה הזו, פעם אחר פעם נסגרו חקירות נגד עבאס אחמד, מאחר שמשטרת נהריה התקשתה לגבות את החשדות בראיות שיובילו לכתבי אישום. כמו בלא מעט מקרים, גם הפעם - החקירה שהובילה לעבאס אחמד החלה באקראי כמעט, בעקבות גילוי של חוקרי מכס חיפה בשנת 2016. הם עלו על משלוח קטן של חשיש מאמסטרדם אל נער מנהריה, שנחקר ושוחרר אמנם, אולם החקירה הסמויה נמשכה. באמצע פברואר דווח ב"פוסטה" כי הנער שוב נעצר לחקירה, ואז גם התחזק החשד שהיבוא לא היה לשימוש עצמי בלבד, אלא שישנם מעורבים נוספים, ביניהם כאמור - עבאס אחמד.

naharia samim400 
 ממצאי חיפושי המשטרה בפרשה

אבא מפורסם

השיוך המשפחתי של עבאס אחמד מעניין: הוא בנו של הפטריוט הלבנוני אמין עבאס אל חאג', סוכן בשירות ישראל ומבכירי הסייענים למודיעין הישראלי, המבוקש כמעט בכל מדינה ערבית. עורכי הדין שלו כבר אמרו בעבר כי תלויים ועומדים נגדו 118 גזרי דין מוות, תשעה מהם בלבנון. הקשרים המסועפים שלו כוללים אפילו קרובי משפחה שמתנערים ממנו ומשתייכים לחיזבאללה. את עימאד מורנייה, למשל, הוא הכיר עוד מילדותו ברובע דאחייה בביירות. מקלט הוא מצא בנהריה.

מכתבה שפורסמה אודות עבאס אל חאג' ב-2014 במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות", עולה כי אחת מהאוניות שהפעיל בים התיכון נתפסה בישראל ועליה כמעט ארבעה טון חשיש. הוא טען כי אנשי צד"ל היו מי שהעמיסו את המשלוח והוא מעולם לא הואשם בפרשה הזו. ב-1987 עבר להתגורר בישראל ובסופו של דבר השתקע בנהריה. ב-2000 נעצר במצרים כשיצא לשם לשחרר ספינה אחרת שלו, ב-2004 שוחרר ושב ארצה. אשתו שבה ללבנון עם הבת, אבל אל חאג' נשאר בישראל עם הבן ונלחם שנים על קבלת אזרחות כאן. עכשיו, בנו של האיש שהקים רשת של סוכנים עבור יחידה 504 של אמ"ן, מואשם כי הקים רשת של סוכנים שהפיצה סמים לבני נוער.

עבאס אחמד, אותו מייצג עו"ד ליאור דוידי, נאשם בינתיים בפרשה יחד עם מטאוס שטוקגולד (21), שמיוצג על ידי עו"ד ליאור בר זוהר.

כמו אבא שלו, עבאס אחמד הוא איש גדול מימדים בגובה כ-1.90 מ' ובעל חזות מאיימת. מהחקירה עולה, כי הוא פעל מדירה בה התגורר ברחוב אפרים שריר בנהריה, והחל משנת 2014 מכר מריחואנה וחשיש בעשרות הזדמנויות. הוא עשה זאת, לפי החקירה, באמצעות הנאשם השני, שטוקגולד, צעיר חולני נתמך ביטוח לאומי, שקיבל ממנו כמה עשרות גרמים של הסם בכל פעם, מוכר אותם ומעביר לו את התמורה. בכתב האישום נטען כי על מכירה של כל 10 גרם מהחומר עבאס היה משלם לו 100 שקלים, או נותן לו סמים בשווי זה. מקור הסם לא נודע עד כה. "בחקירה הוא בחר על מה הוא רוצה לענות. בכל הנוגע לשאר - הוא שתק", אמר גורם המקורב לחקירה.

על פי כתב האישום, שטוקגולד היה רק אחד המפיצים ברשת שטווה עבאס אחמד. נטען כי גבר וקטין (17) נוספים הפיצו עבורו אף הם, והקטין אף קיבל מעבאס אחמד את אחד ממכשירי הטלפון "המבצעיים" שהחזיק לצורך קבלת ההזמנות וביצוע ההפצה. לפי האישום, הוא עבד בתעריף מוזל יותר - עמלה של 50 שקל לכל 10 גר' של חומר שעברו דרכו ללקוחות.

dealer 
 הנאשם השני נתמך ביטוח לאומי שקיבל 100 שקל עמלה או סמים בשווי הכספי

הפרקליטות מדגישה כי חלק מהלקוחות היו נערות ונערים קטינים, כמו למשל א"ב (16), כשב-2015 עבאס אחמד הסביר לו איך לעשן את הסם, עישן איתו בצוותא עם אחרים, ופעם אחר פעם הגיע סמוך לבית הספר בו למד ומכר לו מריחואנה וחשיש, או ששלח אליו מישהו שימכור לו.

על פי האישום, לקטין אחר הוא מכר כך מריחואנה וחשיש מאז 2015 בעשרות הזדמנויות, ישירות או דרך שטוקגולד. הפרקליטות טוענת כי באותה שנה עבאס אחמד מכר כך מריחואנה וחשיש לקטין נוסף בן 16, ואף לצעירים יותר. קצין אח"מ של תחנת נהריה, רפ"ק דודי כהן, אומר כי בחקירה נחשפו לקוחות שהיו בני 14 כאשר רכשו חשיש או מריחואנה. השליחים, הוא מספר, נהגו לבצע את העסקאות בסמוך לגדר בתי הספר. שליח אחד, בן 15. היה מוסר את הסמים ללקוחות, ומעביר את התמורה לאחיו, שנהג להעביר אותה לעבאס אחמד.

חומר הראיות נגד עבאס אחמד כולל, בין היתר, את ממצאי החיפוש שערכו שוטרים ובלשים בדירתו ב-16 בפברואר. הם מצאו כמה עשרות גרמים של מריחואנה, כמה גרמים של חשיש, כשליש גרם של אקסטזי ומנה אחת של אל-אס-די.

מעבר לכך, עיקר הראיות נגד עבאס אחמד הן עדויות מפלילות ומפורטות של הלקוחות. מכל הנחקרים והעצורים נותרו כעת רק עבאס אחמד ומטאוס שטוקגולד מאחורי סורג ובריח. במקביל להגשת כתב האישום, מבקשת הפרקליטות את מעצרם עד תום ההליכים. דיון בבקשה עוד ייתקיים אצל השופט ארז פורת. בינתיים, בדיון שקיימה ביום שישי השופטת יעל וילנר, היא האריכה את מעצרם של שני הנאשמים עד החלטה אחרת, בהסכמת סנגוריהם המבקשים ללמוד את תיק החקירה, שכולל ארבעה קלסרים גדושים.

"זו פרשיה חמורה בסדר גודל בלתי רגיל. יותר מתיק בו מפעילה המשטרה סוכן", אמר ל"פוסטה" רפ"ק כהן, "שים לב לכמות, 40-50 לקוחות קבועים. שים לב לגילאים, להתנהלות". מי שמכיר את הזירה הפלילית בנהריה מסכים ואף אומר שהמשטרה התקשתה להתמודד עם היקף התיק: "הם היו יכולים להמשיך ולחפור אבל בשלב מסוים החליטו לארוז את מה שיש כדי להתקדם לכתבי אישום. זו תוצאה של הוואקום שנוצר מאז העיפו מהעיר את ארגון הפשיעה של מיכאל מור".

עו"ד דוידי מסר בתגובה: "המשטרה מגזימה ומנפחת את חלקו מעבר לכל פרופורציה. תגובה עניינית יותר נוכל לתת לאחר שנקבל את מלוא חומרי החקירה". לגבי עבאס אחמד מסר עו"ד דוידי כי הוא מכחיש את המיוחס לו, והוסיף: "נקבל את חומרי החקירה בימים הקרובים ואני סמוך ובטוח שההר יוליד עכבר וכי חפותו תוכח".

od davidi lior195 195
עו"ד ליאור דוידי

מה אומרים בעירייה

בראש צוות החקירה בנהריה עמד רס"ב נסיב אבו חלא ממפלג הנוער, בפיקודו של עו"ד פקד ערן טמפלר. הם חקרו עשרות חשודים, תשאלו הורים של חשודים קטינים, ועירבו את מחלקת הרווחה ומחלקת החינוך בעירייה. "לנוער היה קל מאוד להשיג את הסמים והרבה מפעילות השיווק של הסמים נעשתה ברשתות החברתיות בהן גולשים בני הנוער. עכשיו כולם בתמונה", אומר רפ"ק דודי כהן, "ההורים צריכים להיות יותר מעורבים".

בעיריית נהריה לא בדיוק הוכו בהלם עם חשיפת הפרשה. "אנחנו מודעים לעלייה בשימוש בסמים בקרב בני הנוער, בכל הארץ, לאו דוקא בנהריה", הגיבו רשמית, "אנחנו מבצעים פעולות. אנחנו מפעילים את תוכנית 'עיר ללא אלימות' שפועלת בצמוד עם העמותה למלחמה בסמים שפועלת בקרב בני הנער למען הסברה ומניעה". 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement