פוסטה - מנדל'ה מוכר סמים?
ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

יניב אביטן מאשדוד אשר סיים לרצות בארגנטינה שנתיים מאסר על 20 קילוגרם קוקאין, יוסגר לישראל…

המפקחת

המפקחת

אחד מנאשמי המיזם לשיווק מריחואנה מפסאז' ברחוב דיזנגוף שוחרר בנובמבר למעצר בית בפיקוח אשה בת…

חיפה: אסף בן שמואל נאשם בעשרות עסקאות סחר בקוקאין

חיפה: אסף בן שמואל נאשם בעשרות עסקאות סחר בקוקאין

מכתב האישום עולה כי ימ"ר חוף גייסה כסוכן את אחד מלקוחותיו הקבועים של בן שמואל,…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

מנדל'ה מוכר סמים?

נכתב על ידי יואב איתיאל ב .

משטרת צפת "שלפה" צעיר בן 21 מהקהילה הטיפולית "מלכישוע" רק כדי להחשיד אותו בעבירות סחר בקנאביס ללא הצגת כל הראיות בפני בית משפט * השופט דחה את בקשת המעצר והחזיר אותו למרכז הגמילה, אז הפרקליטות מיהרה להגיש כתב אישום בתוך 24 שעות

malkishua
קהילה טיפולית בגלבוע. "מלכישוע"

מנחם מ"ל המכונה מנדל'ה, צעיר דתי בן 21 מצפת, הובא ביום חמישי שעבר (9.2) לבית משפט השלום בקרית שמונה. יום קודם לכן הוא נעצר בקהילה הטיפולית "מלכישוע" בה הוא שוהה, בחשד לכך שבמהלך השנה האחרונה הדיח קטינים מצפת לשימוש בסמים אותם מכר להם לכאורה.

מנדל'ה הכחיש הכל מכל וכל. בבית משפט השלום בקרית שמונה סיפרו אמו ואחיו לסגן נשיא בית המשפט, השופט מורן מרגלית, כי הוא עצמו התאשפז עצמאית לגמילה מאחר והבין שהוא מכור לגראס. אבל למשטרת צפת היו תוכניות אחרות, וכבר בדיון הראשון על הארכת המעצר הודיעה נציגה, מאיר אסרף, כי החקירה הסתיימה ובכוונת פרקליטות מחוז צפון להגיש נגד הצעיר כתב אישום. התובע אסרף ביקש את הארכת מעצרו של מנדל'ה כדי שבמקביל תוכל התביעה לבקש את הארכת מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים.

השופט מרגלית לא נעתר לבקשה. "התנהלות המשטרה נראית תמוהה ובלתי רצינית", קבע, לפני שגם הוסיף כי אין בידו לקבלה: "לא ייתכן שבמדינת ישראל תבקש המשטרה להאריך את מעצרו של חשוד צעיר נעדר הרשעות קודמות, וזאת מבלי שמובא בפני השופט לא רק חומר ראיות חשוב וחיוני היכול להצדיק בקשה שכזו, אלא אף ראיות ונסיבות המקימות עילת מעצר".

shofet margalit moran
השופט מורן מרגלית

"תיק החקירה הינו דק מאוד", הוסיף השופט, "וזאת הגם שנציג המשטרה ציין, כי מדובר בסיכום של שלושה תיקי חקירה נפרדים. אין בו כל אינדיקציה בדבר רישום פלילי קודם, אין כל חומר ראיות מלבד מספר הודעות של מעורבים בתיק, אין צו מעצר חתום על ידי שופט, ואף אין דו"ח הסבר לבית משפט אודות המהלכים שנעשו במהלך החקירה בתיק זה".

השופט מרגלית חידד את הביקורת שלו על המשטרה כאשר ציין כי מדובר ב"התנהלות קלוקלת" והבהיר כי "ככל שהדבר יחזור על עצמו בעתיד, בית המשפט לא יהסס לנקוט בסנקציות מתאימות".

עוד מצא השופט להעיר, כי "אין לקבל את טענת נציג המשטרה ולפיה תיקי החקירה נשלחו היום בבוקר לפרקליטות טרם הדיון לשם הכנת כתב אישום, ומשכך הם לא בפני בית המשפט. לא ברור לי כלל מדוע לא ניתן לשלוח תיקים אלה מיד לאחר סיום הדיון.. מכל מקום לא על החשוד לשלם בגין עניין זה".

לגופו של עניין, השופט לא השתכנע כי מדובר ב"סוחר סמים" מסוכן שביצע עבירות בהיקף ניכר. "הראיות ברובן מצביעות על מי שלכאורה גם אם מסר לאחר ואף בתמורה סמים מסוג קנאביס הרי שבעיקר מדובר על עישון בנסיבות חברתיות".

od ben hemo tomer 195 195
עו"ד תומר בן חמו

 השופט מרגלית ציין גם כי מדובר במי שמזה חודשיים וחצי מצוי בקהילה הטיפולית מלכישוע אליה הגיע ביוזמתו. "מצאתי, כי השארתו כעת של החשוד במעצר, תוך שאיני מתעלם מהאינטרס הציבורי, יש בה כדי לפגוע בעניינו באופן חריף ובסיכויי שיקומו", ציין.

הוא הורה על שחרור הצעיר בתנאים מגבילים: מעצר בית של 60 יום במלכישוע, הפקדה כספית בסך 1,000 שקל במזומן או באמצעות ערבות בנקאית, והתחייבות עצמית על סך 5,000 שקל להבטחת קיום תנאי השחרור. כמו כן, קבע כי תינתן ערבות צד ג' בסך 5,000 שקל, ונאסר על החשוד ליצור קשר ישיר או עקיף, טלפוני או אחר עם מי מהמעורבים בפרשייה נשוא ההליך, למשך 60 יום.

סנגורו של החשוד, עו"ד תומר בן חמו, מסר בתגובה: "מילת הקסם החדשה במשטרת ישראל היא 'הצהרת תובע'. במשטרה סוברים כי עצם קיומה שווה לעילת מעצר אוטומטית. אני סבור כי אין הדבר כך ואני שמח שבית המשפט קיבל את הטענות". 

כתב אישום מזורז

פחות מ-24 שעות אחרי החלטת השופט מיהרה  פרקליטות מחוז צפון להגיש כתב אישום נגד מנדל'ה, משל היה מדובר בסוחר סמים גדול ולא בצעירים שצרכו יחד חשיש וקנאביס, ובמסגרת זו סיפקו את הסם זה לזה.

בכתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בקרית שמונה (שני, 13.3) נטען כי מנדל'ה שגדל בבית חרדי, התמכר בעצמו לקנאביס במהלך 2016. בפרקליטות מייחסים לו עבירות אחזקת סמים, סחר בסמים מסוכנים, והדחת קטין לשימוש בסמים. מייחסים לו שתי עסקאות בהן מכר לכאורה חשיש לנער בן 16, ממנו הוא עצמו גם קנה חשיש במועד אחר; שתי עסקאות מכירה של גראס מריחואנה לנער בן 15 שגם עימו צרך את הסם; וחמש עסקאות מכירה של חשיש לנער בן 17.

התובעת, עו"ד שני אגוזי, שאינה יכולה להתעלם מהעובדה שמנדל'ה הצעיר נכנס לקהילה הטיפולית מלכישוע מיוזמתו, מבקשת להחזיק אותו שם כחלופת מעצר עד תום ההליכים המשפטיים. דיון שנקבע להיום כדי לדון בעניין בוטל מטעמי בית המשפט. טרם נקבע מועד אחר.

עו"ד בן חמו אמר ל"פוסטה" כי הנאשם "מכחיש את כל האמור". "אני סבור כי היה על הפרקליטות להודיע לנאשם על הגשת כתב אישום בהתאם לדין ובכלל זה לערוך שימוע בהתאם להוראות הדין", אמר עו"ד בן חמו, "ברגע שנקבל את כתב האישום, נגיב עליו בבית המשפט".

 

כתב האישום: מכירת סמים לקטינים

פרקליטות מחוז צפון מיהרה להסתער על התיק ולהגיש כתב אישום נגד מנדל'ה ותוך פחות מ 24 שעות, משל היה מדובר בסוחר סמים גדול ולא בשני צעירים שצרכו יחד חשיש וקנאביס.

בכתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בקרית שמונה (שני, 13.3) נטען כי מנדל'ה שגדל בבית חרדי, התמכר בעצמו לקנאביס אותו במהלך 2016 כבר צרך. כאמור, בראשית 2017 אישפז עצמו לגמילה במלכישוע. בפרקליטות מחוז צפון סבורים כי יותר מזה לא צריך כדי להרשיעו ומייחסים לו לא רק עבירת אחזקת אלא גם עבירת סחר בסמים מסוכנים והדחת קטין לשימוש בהם. זאת בגין שתי עסקאות בהן מכר לכאורה חשיש לנער בן 16, ממנו גם קנה חשיש במועד אחר; שתי עסקאות מכירה של גראס מריחואנה לנער בן 15 עמו אף צרך את הסם; וחמש עסקאות מכירה של חשיש לנער בן 17.

התובעת, עו"ד שני אגוזי, מבקשת להחזיק את הנאשם במלכישוע כחלופת מעצר עד תום ההליכים המשפטיים. דיון שנקבע להיום כדי לדון בעניין בוטל מטעמי בית המשפט. טרם נקבע מועד אחר.

עו"ד בן חמו אמר ל"פוסטה" כי הנאשם "מכחיש את כל האמור". "אני סבור כי היה על הפרקליטות להודיע לנאשם על הגשת כתב אישום בהתאם לדין ובכלל זה לערוך שימוע בהתאם להוראות הדין", אמר עו"ד בן חמו, "ברגע שנקבל את כתב האישום, נגיב עליו בבית המשפט". 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement