פוסטה - לגליזציה עכשיו - על הדרישה של לובי המריחואנה בכנסת
ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

יניב אביטן מאשדוד אשר סיים לרצות בארגנטינה שנתיים מאסר על 20 קילוגרם קוקאין, יוסגר לישראל…

המריחואנה של עמי ותמי

המריחואנה של עמי ותמי

עמוס ורחלי גניש, בני זוג מראשון לציון, נאשמים במאות עסקאות של מכירת קנאביס לעשרות לקוחות,…

שופט: "הסם שהנאשם גידל והחזיק אינו מסוכן, פגיעתו בציבור אינה קיצונית בחומרתה"

שופט: "הסם שהנאשם גידל והחזיק אינו מסוכן, פגיעתו בציבור אינה קיצונית בחומרתה"

כך כתב השבוע השופט ערן קוטון בגזר דין בו הסתפק במאסר על תנאי לנאשם שהורשע…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

לגליזציה עכשיו - על הדרישה של לובי המריחואנה בכנסת

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

הרפורמה של גלעד ארדן אינה מספקת את הלובי - ובשכונות מדברים על קונספירציה אשכנזית היסטורית. המטפל בהתמכרויות מאיר שרעבי: "כאשר הבעיה התמקדה בשכונות העוני, היה לכם קל להפליל"

erdan zandberg vaada
 השר ארדן וח"כ זנדברג. מעט מדי, מאוחר מדי?

הדעה שנשמעה בוועדת הסמים של הכנסת, אשר אירחה אתמול את השר גלעד ארדן לדיון ברפורמת "אי ההפללה", היתה כמעט אחידה. היטיב לבטא אותה חבר הכנסת הליברלי מהליכוד, יהודה גליק.  "זה מעט מדי ומאוחר מדי", הוא אמר לשר לביטחון הפנים. "יש להגיע ללגליזציה מלאה של סמים קלים ולהכביד את העונשים בסמים קשים. ברגע שהקמת צוות שמורכב מראש אגף אכיפה, ראש חטיבת תביעות וראש מחלקת חקיקה פלילי, התוצאות ברורות. בהמלצות משרד הבריאות כתוב: 'שימוש תדיר בסם פוגע' - תדיר, לא מזדמן. גם אלכוהול הוא דבר שממכר, ואני מדי שבת שותה אלכוהול ולא קורה לי כלום...".

"גם בפעם הראשונה אני לא רוצה שיתנו לי קנס של אלף שקל. אם הייתי משתמש, לא הייתי מודה - אני לא רוצה לשלם את הקנס. הפכתם את זה למנהלי, לא פלילי, בפעמים הראשונות - ואני לא מבין למה אנחנו צריכים את זה. אלף שקל בשביל אנשים שמרוויחים משכורת של חבר כנסת או שר זה אולי לא נשמע הרבה, אבל בשביל אדם מהרחוב זה עונש כבד".

"יצרתם מערכת שמעודדת את האנשים לא להודות (ההודאה היא התנאי לאי-הפללה - ז"ק)", הוסיף גליק, "מצד שני לא יצרתם לגליזציה לדבר שהוא לא מסוכן. אם אני משתמש באופן מזדמן אחת לשבוע-שבועיים, לא קורה שום דבר, ועל זה אתם רוצים לתת לאדם עונש כי אולי הוא יגיע לידי מי יודע מה. אני רוצה להגיד לך שסיגריות פי מיליון יותר מסוכנות, יותר ממכרות, ועל הסמים הקלים האלה, לבוא על תפיסה אחת ותפיסה שנייה ולתת אלף ואלפיים שקל - זה לא דבר שאני מתלהב ממנו".

 glik yehuda2
 ח"כ יהודה גליק

אחרי הנאום חוצב הלהבות, ציין גליק: "אגב, אני מימיי לא נגעתי בסיגריה - או בקנאביס".

הח"כים האחרים הציגו קו דומה. ח"כ שרן השכל מהליכוד, מיוזמות הקריאה לאי-הפללה, הביעה חשש שנטיית המשטרה לשיטור יתר בפריפריה, תוביל לכך שהשוטרים יחלקו קנסות באופן לא פרופורציונלי דווקא בשכונות מצוקה, או בדרום תל אביב כדבריה - ולא ברמת השרון.

ח"כ מירב בן ארי מסיעתו של משה כחלון ציינה: "מקווה שנראה רפורמה משמעותית בנוגע לאלפי אנשים שחודרים לפרטיותם מדי יום. בעיני, לא מדובר בעבירה".

יו"ר ועדת הסמים, ח"כ תמר זנדברג, שאלה את ארדן: "האם 'הענישה המנהלית במקום אכיפה פלילית' היא צ'ק פתוח למתן קנסות, כאשר האכיפה היא סלקטיבית - גם גיאוגרפית וגם סוציו אקונומית? האם יופסקו ההטרדות והחיפושים בבתים הפרטיים?".

ארדן השיב באופן מתגונן: "כשאני רואה מיהו הציבור שחוטא מעת לעת, ולאור סדר העדיפויות והמשימות של משטרת ישראל, הגעתי למסקנה שאנחנו לא רוצים שידבק כתם פלילי בכל אדם משתמש קנאביס. לא זו המשימה בה המשטרה תשקיע את משאביה". 

 od oz sinai arnya new new 195 210
 עו"ד סוזי עוזסיני ארניה

נציגת לשכת עורכי הדין, יו"ר ועדת חקיקה פלילית בלשכה, עו"ד סוזי עוזסיני ארניה, אמרה כי "ישראל אמנם צעדה צעד חשוב, אך יש ללמוד מהנעשה במישור הבינלאומי, ולנתב את הכספים להליכי שיקום, טיפול והסברה בקרב בני נוער, ולשים דגש באכיפה על סוחרים כבדים ומשפחות פשע". במרבית מדינות העולם המערבי, אמרה עו"ד ארניה, יש תופעה בולטת של דה-קרימינליזציה של סמים קלים, ובכמה מדינות נעשו תהליכי לגליזציה מוחלטת.

"מחקרים קרימינולוגיים הצביעו על כך כי הטענה שצריכת סמים קלים מגבירה את הפשיעה אינה מבוססת", נכתב בנייר העמדה של הלשכה, שציין גם כי ה"מהפכה" של השר ארדן בעצם אינה מהפכנית - והתוכנית אינה מהווה חידוש בעקרון ביחס להנחיית היועץ המשפטי לממשלה הקובעת, מזמן, כי "אין למצות את הדין עם אדם בוגר נורמטיבי אשר נתפס בפעם הראשונה עם כמות קטנה של מריחואנה או חשיש לשימוש עצמי". לדברי עו"ד ארניה, בהיבט זה, "ארדן אימץ את ההנחיה ואת המצב העובדתי דה פקטו".

לשר לבט"פ בכל זאת היתה בשורה אחת: לאחר שנציגת מחלקת חנינות במשרד המשפטים אמרה בדיון כי המדיניות החדשה צריכה להוביל לתקנות שיקבעו מה יקרה לרישום פלילי של הרשעות קודמות בגין שימוש עצמי בסם, אמר ארדן כי הוא תומך במחיקה מהמרשם הפלילי של אנשים שזו העבירה היחידה שלהם.

erdan vaada samim kalim
 חזית בהפשרה? ארדן תומך במחיקת רישום פלילי

עדיין פלילי

אינדיקציה להתחזקות מחנה הפרו-לגליזציה, ודרכו למיינסטרים, ניתנה בהערה המבודחת של ארדן, ששאל את יו"ר מפלגת "עלה ירוק" ועורך מגזין "קנאביס" אורן לייבוביץ - האם בבחירות הבאות הוא ירוץ ברשימת מרצ או הליכוד.

למרות הנימה הפייסנית משהו של ארדן, הוא ספג לא מעט ביקורת על תוכנית "חצי ההיריון" והעמימות הרבה המובנית בבשורת "אי ההפללה" שלו. לא ברור, למשל, אם ההבנה היא כי המעשנים המזדמנים הם ציבור נורמטיבי ברובו - היכן הם ירכשו את הסם? כל עוד שאין הסדרה חוקית של קניית ומכירת קנאביס, התעשייה העבריינית הניזונה מגידול הסם והסחר בו תמשיך להתקיים, והציבור הנורמטיבי ימשיך לבוא במגע עם עבריינים.

נציג התאחדות הסטודנטים אמר לארדן כי התקווה היא "שזו רק התחלה של תהליך ולא סופו. אנחנו מקווים גם שהכסף מקנסות לא יהיה עוד דרך של המדינה להעשיר את קופתה והשיח לא יהיה של עבריינים, כי אדם שמעשן קנביס בביתו ולא מסכן אחרים, הוא לא עבריין".

לייבוביץ אמר כי הגיע הזמן לשנות את המיתוג מ"סטלנים" ל"צרכני קנאביס" ובירך על "השינוי התודעתי" המסוים של ארדן, אבל אמר כי התוכנית רחוקה מאי-הפללה, כפי שנעשה במדינות אחרות. "הצוות שמינית בראשות מנכ"ל המשרד לבטחון הפנים רותם פלג, אמר לך שצרכן קנאביס הוא לא עבריין. אז מה ההגיון להשאיר על כנה את פקודת הסמים מימי המנדט, שקובעת שהחזקת סמים לצריכה עצמית היא עבירה שעונשה עד שלוש שנות מאסר? ומדוע לקבוע שלצרכן קנאביס שלא יודה בעבירה ייפתח תיק פלילי? אתה לא אימצת את המלצות הצוות". ארדן הגיב: "מי אמר שאימצתי את כל ההמלצות?".

 lerer guy330
 גיא לרר בתחנת משטרה (ארכיון). "הציבור לא סומך"

גיא לרר, מגיש "צינור לילה" בערוץ 10, תקף: "הציבור לא סומך על המשטרה ועל ההבטחות שניתנות בעל פה". הוא הטיח בארדן: "היתה לך הזדמנות לנסח שחור על גבי לבן את הכללים החדשים ולא לאפשר למשטרה מרחב תמרון לפרש את הדברים איך שהיא רוצה. מדוע לא כתבת בהצעת המחליטים שאושרה בממשלה, שאנשים שיושבים בדלת אמותיהם, והם סופר נורמטיביים ולא מעשנים בתדירות גבוהה, לא יוטרדו יותר בבתיהם. מדוע אין התייחסות לעניין?".

התגובה היתה בנוסח "ארדן הישן". "אני עדיין לא פעיל עלה ירוק", הבהיר השר. "בתפיסתי, אי-ההפללה אומרת שהמדינה עדיין רואה את המעשה כפלילי, למרות שמדיניות האכיפה משתנה. ברוב המדינות שבחנו, הנורמה היא עדיין שבקצה יש אפשרות לאכיפה פלילית. רק מיעוט מהמדינות הלכו ללגליזציה מלאה... כל עוד שהמחקרים המדעיים קובעים שהשימוש בסמים מזיק, המדינה צריכה לקבוע נורמות".

ארדן סירב להתחייב, בתגובה ללרר, בעניין מדיניות הכניסה לבתים: "אם אני אומר ששימוש קבוע בסמים הוא דבר מזיק, אז אין לי שום כוונה לומר לאזרחים 'שבו בבתים ותעשנו'". אז מה יהיו גבולות האכיפה, שאל לרר: "האם שוטר יצטרך צו חיפוש או שתמשיכו לבסס 'חשד סביר' על ריח"? ארדן: "אני חוזר על הדברים שאמרתי - שהמיקוד של האכיפה יהיה במרחב הציבורי". ארדן הזהיר גם כי מעסיקים לא מחויבים לקבוע את יחסם לצרכני קנאביס על פי המגמות המקלות. ח"כ זנדברג אמרה שאפילו נציג השב"כ מסר שהארגון בוחן מחדש את מדיניותו בעניין.

הצוות המקצועי הממשלתי שמונה כדי לקבוע את שלבי יישום התוכנית ושינויי החקיקה, יסיים את עבודתו עד חודש מאי, אז צפוי ארדן לקבל הזמנה נוספת לוועדה.

 sharabi meir 330 330
 מאיר שרעבי. "החשיש היום הרבה יותר חזק"

מצד שני

בישיבת הוועדה לא ניתן ביטוי לקולות המתנגדים לאי-הפללה ומזהירים מתוצאותיה. מאיר שרעבי, מהמטפלים הוותיקים והמנוסים בארץ, שמטפל ומנחה קבוצות של מכורים לסמים כמעט 30 שנה, הן בשירות בתי הסוהר, הן ברשות למלחמה בסמים בעבר והן כיום בעיריית תל אביב (לאחר שהיה מכור בעצמו), נרשם לדיון בוועדה - אך דבריו לא נשמעו מפאת קוצר הזמן.

"מהזווית שלי, אנחנו הולכים לקטסטרופה", אומר לנו שרעבי. "אני בעד מתן גראס רפואי לחולים, אבל לתת לאנשים לעשן חופשי עם כל הסכנות והנזקים, זו התאבדות. אני אומר את זה כבעל ניסיון שרואה לאן כל זה מוביל. פעם, לקהילות הטיפוליות, הגיעו אנשים שהשתמשו בהרואין. היום, הרבה מהמטופלים והמכורים השתמשו רק בקנאביס. חשיש היום חזק פי כמה מחשיש של לפני 40 שנה, כי השביחו אותו. החומר הפעיל בצמח, THC שהיה פעם 6-7 אחוז, מגיע כיום לכמעט 30 אחוז ואנחנו רואים אנשים רבים ששימוש קבוע בקנביס הוביל אותם למה שקוראים 'תחלואה כפולה' - פיתוח מחלות נפש".

"לשבוע הבא נקבע בכנסת דיון על המחסור בעובדים סוציאליים טיפוליים", מוסיף שרעבי. "כבר היום אין תקציב לטיפול באנשים, אז איך עכשיו - כשהשימוש יהיה חופשי - מתכוונים לטפל בעוד אלפי ועשרות אלפי אנשים?".

"מה עם הנזקים העקיפים של העישון - תאונות דרכים, אובדן כושר עבודה?", שואל שרעבי. "מה יהיה בכבישים? יש הרבה אנשים שלא חצו את הקווים ברגע שהאיסור היה פלילי, וכשהאיום יירד - הרבה יותר אנשים יעשנו. אדם יכול לשבת ולעשן בבית, אבל ברגע שצריך לנהוג - הוא מסכן אחרים".

שרעבי סבור כי בכירים ברשות למלחמה בסמים לשעבר, שהתראיינו בשבועות האחרונים והביעו תמיכה מפתיעה במהלך, שהתנגדו לו כל השנים, עברו לצד השני ושינו את דעתם פשוט מפני שלדבריו - חלק לא מבוטל מהם עובדים כיום בחוות לגידול גראס רפואי. 

"מפריע לי עוד דבר", אומר שרעבי. "כל עוד ה'בעיה' של המשתמשים היתה אופיינית לשכונות עוני, פריפריה, התייחסו לסם כסם, בחומרה. אנחנו 'ברחנו' מהמצוקות שלנו. רק ברגע שהעניין נוגע לכל אנשי הבוהמה, שחקנים, אקדמאים, השתנתה התפיסה - עכשיו ירד האסימון, למה להפליל אותם? אותנו היה קל להפליל, בפריפריה ובשכונות העוני".   

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement