פוסטה - בלעדי: בית משפט בישראל מחכה לעדות וידאו של שמעון ביטון מתאילנד
ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

ארגנטינה מסגירה לישראל עבריין דרוש לחקירה

יניב אביטן מאשדוד אשר סיים לרצות בארגנטינה שנתיים מאסר על 20 קילוגרם קוקאין, יוסגר לישראל…

המריחואנה של עמי ותמי

המריחואנה של עמי ותמי

עמוס ורחלי גניש, בני זוג מראשון לציון, נאשמים במאות עסקאות של מכירת קנאביס לעשרות לקוחות,…

שופט: "הסם שהנאשם גידל והחזיק אינו מסוכן, פגיעתו בציבור אינה קיצונית בחומרתה"

שופט: "הסם שהנאשם גידל והחזיק אינו מסוכן, פגיעתו בציבור אינה קיצונית בחומרתה"

כך כתב השבוע השופט ערן קוטון בגזר דין בו הסתפק במאסר על תנאי לנאשם שהורשע…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

בלעדי: בית משפט בישראל מחכה לעדות וידאו של שמעון ביטון מתאילנד

נכתב על ידי אמיר זוהר ב .

השופטת ורדה מרוז: הסוכן שטוען כי מפעיליו הדיחו אותו לשדל את אמיל רפאלוב לייבא אקסטזי בניגוד לרצונו, יתבקש להעיד מטעם ההגנה בשיחת ועידה בוידאו * עד שמדינת תאילנד תאשר להעיד את ביטון הנאשם שם ברצח, מבקשים הסנגורים לשחרר את רפאלוב שעצור כבר שלוש שנים ותשעה חודשים 

biton shimon tailand 331 331
יעיד מהכלא או מבית משפט.
ביטון מובל למעצר בתאילנד 
צילום באדיבות: bangkokpost

ב-21 נובמבר הגישו הסנגורים של הנאשם אמיל רפאלוב בקשה לקיים בתאילנד חיקור דין של הסוכן הסמוי, שמעון ביטון, או לחלופין להעיד אותו שנית באמצעות שיחת וידאו ממקום מעצרו בתאילנד, שם הוא נאשם ברצח האזרח הישראלי, אלי כהן ז"ל.

רפאלוב טוען, כי ביטון, שהפליל אותו לכאורה בעבירות של סחר ויבוא ארבעה קילוגרם MDMA, הדיח אותו בהוראת מפעיליו בצורה מוגזמת לביצוע העבירות. לשם כך הוא נסמך על ההקלטות המקוריות של הסוכן בעת המבצע, שבהן רפאלוב נשמע מסרב לעשות את העסקאות וביטון חוזר אליו שוב ושוב מאחר ומפעיליו מאיצים בו. על תוכן ההקלטות המקוריות ביטון כבר העיד בבית המשפט, אבל רפאלוב צירף לכך גם הקלטות של ביטון משוחח עם מקורבי רפאלוב, אחרי שכבר העיד. בהקלטות המאוחרות הללו ביטון התוודה על כך שהמפעילים שלו שידלו אותו להפליל את רפאלוב בצורה יוצאת דופן יחסית לשאר סוחרי הסמים שהוא הפליל.

"מליון אחוז יש כאן שידול", נשמע ביטון אומר בשיחה מ-11 לאוקטבר 2015. "הבן אדם (רפאלוב, א"ז) אומר לי, 'תשמע אני לא מתעסק בזה, לא צריך את זה, עזוב את זה, שכח מזה', והוא חוזר על זה וחוזר על זה, ואני הולך אליהם (לשוטרים המפעילים, א"ז) ואומר להם, 'תשמעו, הוא לא רוצה, עזבו אותי, חלאס, תחזירו אותי לבית סוהר', אתה מבין? ואני עוד מקליט אותם שתחזירו אותי לבית סוהר... והם אומרים לי אל תגיד את המילה הזאת".

refaelov emil 400 280
אמיל רפאלוב

הסוגייה עלתה לדיון בפני השופטת ורדה מרוז מבית משפט המחוזי מרכז עוד לפני שביטון נעצר בתאילנד על עבירת הרצח, הסנגורים, עו"ד יורם שפטל, עו"ד יוסי זילברברג, ועו"ד אמיר נבון טענו כי מדובר בהדחה אסורה כהגדרתה בחוק. הסנגורים טענו כי לפי הלכות הפעלת סוכנים, כאשר אדם מסרב לבצע עבירה שסוכן מציע לו, על הסוכן אסור לפנות אליו בשנית.

השופטת מרוז דחתה את הבקשה להחזיר את ביטון לעדות נוספת כעד מטעם התביעה, בין היתר משום שהוא כבר סיים את התחייבויותיו במסגרת המבצע ועזב לתאילנד, אבל היא אישרה לסנגורים לזמן אותו כעד הגנה על חשבונם, כדי לעמת אותו עם דבריו על השידול המוגזם בקלטת המאוחרת.

אלא שאז, ב-13 נובמבר 2016 ביטון נעצר בתאילנד בחשד לביצוע הרצח המזעזע של אלי כהן, ומכאן נולדה הבקשה לחיקור דין או עדות בשיחת ועידה באמצעות וידאו.

הבקשה נסמכת גם על ראיון שנערך עם ביטון באתר "פוסטה" כמה חודשים לפני מעצרו. בראיון ביטון חזר וסיפר על השידול המוגזם בכל הנוגע להפללה של רפאלוב, נושא שלדבריו הוביל למחלוקות ברשות להגנת עדים. לדבריו, אחד מקציני הרשות התנה את כניסתו של ביטון לתוכנית להגנת עדים רק אם יפליל את רפאלוב, דרישה שקיבלה את אישורו המיוחד של פרקליט המדינה, שי ניצן, אשר כפה את דעתו בעניין זה והוביל לפרישתו של יו"ר הרשות היוצא, אבי בן חמו.

shofetet maroz varda
שופטת ורדה מרוז

השופטת מרוז מפתיעה

ב-2 ינואר נערך דיון בנושא בפני השופטת מרוז. הסנגור שפטל הסביר מדוע התביעה מתעקשת על העדות החוזרת הזו, וציין כי בגזר הדין של הנאשם יחזקאל גבריאל (הגרוזיני), נושא השידול קיבל ביטוי בולט להקלה בעונשו של הנאשם.

עכשיו, טען עו"ד שפטל, בית המשפט התוודע לקלטת החדשה, אבל עוד יותר מכך לעוצמת הטרוף והמסוכנות של האדם שיאחב"ל גייסו כסוכן סמוי, רוצח אכזרי הנאשם בביתור גופתו של אדם וקבורתה בקיר בטון. "כל הדברים האלה הם ראיות חשובות ביותר שבית משפט צריך לראות כדי לקחת בחשבון האם בכלל להאמין לקטעים המפלילים של עדויותיו. ישנה כאן התפתחות ראייתית דרמטית הן לגבי מהותו של עד המדינה, והן בדברים הכי חד משמעיים בדבר הדחה בלתי חוקית, עד כדי אי יכולת להרשיע... מה גם שהראיות באות ממש מפיו של שמעון ביטון".

שפטל חזר והדגיש כי טענות ההגנה במהלך המשפט, על חוסר אמינותו של ביטון ועל היותו פסיכופט שאפילו בתוכנית להגנת עדים איבחנו אותה, מקבלת מאז הרצח בתאילנד משנה תוקף, ובכוונת ההגנה לברר לעומק את הדו"חות הסודיים שאיבחנו את אישיותו ונגנזו.

התובע בתיק, עו"ד גלעד ארליך מפרקליטות מחוז מרכז, טען כי כל הטענות בנוגע להדחה, הגם שהוא אינו מקל ראש בהן, תקפות לעניין העונש ולא לעניין ההרשעה, מה גם שביטון לא הכחיש את התקיימות העבירות אלאא התייחס לנסיבותיהן.

od sheftel 200 200 od zilberberg yossi od navon amir
עו"ד יורם שפטל עו"ד יוסי זילברברג עו"ד אמיר נבון

עו"ד ארליך הבהיר כי המדינה מתנגדת לערוך חיקור דין לביטון בתאילנד, אבל הנושא בטיפול המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, וכפי שהדברים נראים כעת תאילנד אינה מאשרת את הבקשה. לגבי עדות בשיחת ועידה בוידאו, עו"ד ארליך אישר כי נעשתה פנייה לשלטונות תאילנד כדי שיאפשרו שיחת ועידה מצולמת עם ביטון, אבל הסביר כי יתכן ואין אפשרות לעשות זאת ממתקן הכליאה בו שוהה ביטון. בתגובה לכך, עו"ד שפטל הציע שיביאו את ביטון לבית משפט בתאילנד, ומשם תיערך העדות שלו בוידאו עם בית משפט בישראל.

בנוגע להתנהלות המשטרה והרשות להגנת עדים מול ביטון מנה עו"ד ארליך מספר חיכוכים שנדונו בעבר, אבל גם אישר את מה שביטון אמר בראיון ל"פוסטה", על כך שהמדינה העבירה לו 60 אלף שקל לתאילנד, לצורך הרווחה של בנו, אותו בן אשר שהה עימו בזמן הרצח ונעצר גם כן. ארליך הדגיש כי התשלום האחרון הועבר באוגוסט 2015, שנה ושלושה חודשים לפני הרצח של הישראלי, כך שהכסף לא רלוונטי לרצח שבוצע.

מניתוח הדברים על ידי השופטת מרוז היא ציינה כי עקרונית עדות בוידאו עדיפה על פני חיקור דין על ידי חוקרים במדינה זרה, וקבעה כי במקרה הזה לא ניתן להעיד את ביטון בדרך אחרת, אבל בנסיבות שנוצרו נשאלת השאלה האם עדותו אכן נדרשת לבית המשפט? השופטת ציינה כי היא אינה רואה חובה לכך, אבל החלטתה מהשנה שעברה תקפה גם למצב הנוכחי. משמע, שהעד חיוני להשלמת טיעוני הנאשם ולכן יש להעיד אותו מטעם ההגנה. לשם כך, קבעה השופטת, המדינה תבקש משלטונות תאילנד לאפשר קיום ישיבה של בית משפט באמצעות שיחת ועידה בוידאו עם העד המרכזי בתאילנד.

biton shimon youtube
השיחה עם שמעון ביטון - לחצו לאתר פוסטה ביוטיוב

מחכים לתאילנד

לאור ההחלטה של השופטת מרוז מיהרו הסנגורים לשופט אברהם יעקב אשר דן בהארכות מעצר. הם הציגו את ההחלטה שקבעה כי על המדינה לקדם את עדות שמעון ביטון באמצעות וידאו מתאילנד, וטענו כי מאחר והליך זה צפוי להתארך הם מבקשים לשחרר את רפאלוב בערבות, אחרי שלוש שנים ותשעה חודשים במעצר.

השופט יעקב דחה בחודש את ההחלטה בבקשה, ובשבוע שעבר (1 מרס) התייצבו הצדדים בפניו שוב. התובע ארליך טען כי בשיחה עם משרד החוץ התאילנדי נמסר להם שבימים הקרובים תתקבל תגובת התובע הרלוונטי שם, ועל כן הוא מבקש דחייה נוספת. עו"ד שפטל התקומם על בקשת הדחייה הנוספת בחלוף חודש, מה גם שהתובע לא הציג התחייבות בכתב של מדינת תאילנד לנושא.

השופט יעקב רמז בהחלטה כי הוא מזדהה עם טרוניות הסנגורים והנאשם לנוכח הזמן הרב שהוא נתון במעצר, ונתן לתביעה שבוע נוסף, עד ל-8 מרס, לקביעת לוח זמנים בתיאום עם מדינת תאילנד.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement