פוסטה - שב"ס נגד חוות דעת מומחים על עצורים
אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

שבועיים לפני כינוס ועדת השחרורים אולמרט מסובך קשות בעבירות משמעת, ואפילו פליליות לכאורה: ניצול פרצות…

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

ועדת איתור המליצה על נציב שב"ס וחבר הכנסת לשעבר, 74, לתפקיד שמחייב כישורים מקצועיים יחודיים…

פרסום ראשון: אסיר שהתלונן על תעוקת חזה ולא זכה לטיפול מת בכלא איילון

פרסום ראשון: אסיר שהתלונן על תעוקת חזה ולא זכה לטיפול מת בכלא איילון

לא כל אסיר הוא אהוד אולמרט. האסיר, פדופיל בשנות השלושים לחייו, התלונן על טיפול שלא…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

שב"ס נגד חוות דעת מומחים על עצורים

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

הסנגורית הציבורית נערכת להגשת עתירה נוספת נגד שב"ס האוסר כעת גם על כניסת מומחים מקצועיים לאבחון חלופות מעצר לנאשמים ומגביל את עבודתם רק למפגש עם אסירים לפני ועדות השחרורים * הסנגור הציבורי הארצי יואב ספיר: "שב"ס חושב שבידיו להגביל את טיב ההגנה המשפטית לעצורים"

od sapir yoav
ספיר. "שבס טועה לחשוב"

הסנגור הציבורי הראשי, ד"ר יואב ספיר, פנה למ"מ נציבת שירות בתי הסוהר, גונדר אשר וקנין וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לבטל לאלתר את פקודת הנציבות החדשה בעניין כניסת מומחים פרטיים לבתי הסוהר.

בדצמבר 2016 פרסם שב"ס פקודה המרחיבה באופן ניכר את היקף המגבלות על כניסת מומחים לבתי הכלא, לצורך פגישה עם עצורים ואסירים והכנת חוות דעת עבור ההגנה בהליכים משפטיים.

"בפעם הזו הפגיעה בזכויות חשודים ונאשמים חמורה במיוחד", כותב ספיר. "שירות בתי הסוהר מבקש למנוע כניסת מומחים גם לצורך פגישה עם עצורים – עצורי ימים או עצורים עד תום ההליכים" (המבקשים למשל להיפגש עם עובדים סוציאליים פרטיים לצורך איתור חלופות מעצר – ז"ק). "זו פעם רביעית בשש השנים האחרונות בה שב"ס מוציא פקודה או הוראת שעה הפוגעת באופן לא מידתי ולא סביר באפשרות כניסתם של מומחים לצורך מתן חוות דעת בהליכים משפטיים", כותב הסנגור הציבורי הראשי. "אם לא תבוטל הפקודה הפוגענית לאלתר, נפנה לערכאות".

לדברי ספיר, מזה מספר שנים מפרסם שירות בתי הסוהר שוב ושוב פקודות והוראות שעה המבקשות להגביל באופן לא חוקי ובלתי חוקתי את זכותם של אסירים ועצורים להסתייע במומחים מטעמם במסגרת ייצוגם בהליכים משפטיים. יתרה מכך, הפקודות בעניין מתפרסמות ללא התראה מראש ובאופן חד צדדי, במחטף וללא התייעצות עם הגורמים הרלוונטיים – הנהלת בתי המשפט, היועץ המשפטי לממשלה, הסנגוריה הציבורית או לשכת עורכי הדין – וזאת על אף השלכותיהן העצומות על ההליך הפלילי ועל עבודת ההגנה, אומר ספיר. לדבריו, שלוש הפקודות קודמות של שב"ס בעניין הוכרו כבלתי סבירות וחלקים נרחבים מהן הוקפאו או בוטלו.

הפקודה הראשונה מ-2011, שמנעה כניסת מומחי הגנה לבתי הסוהר, הוקפאה לאחר שסוכם כי הסנגוריה הציבורית תעביר לשב"ס אחת לשנה רשימה מפורטת של מומחים הפועלים מטעמה. באוקטובר 2013 שב, לדברי ספיר, דפוס הפעולה החד צדדי כאשר שב"ס שינה באופן מפתיע את הסדר כניסת המומחים לכלא. בית משפט המחוזי ביטל חלקים מהוראת השעה שהותקנה ולאחר מכן נקבע הסדר חדש: שב"ס התחייב לפעול לאישור כניסת מומחים בתוך ימים, ובהסכמה על הגבלה "סבירה" של מספר הפגישות לצורך כתיבת חוות דעת וסוגי המומחיות שהוכרו.

asirim 330 330
מונופול של שב"ס על חוות דעת

ב-2015 פירסם פרקליט המדינה שי ניצן הנחיה שהפכה להוראת שעה חדשה, אך בית משפט עליון קיבל את עתירת הסנגוריה הציבורית וסנגורים פרטיים, וביטל שוב מגבלות שקבע ניצן על כניסת מומחים לצורך הכנת חוות דעת לאסירים זרים ואסירים בטחוניים המבקשים להשתחרר שחרור מוקדם.

בדצמבר האחרון, כאשר פג תוקפם של אותם סעיפים מההסדר הקודם על כניסת מומחים, אשר לא בוטלו, פרסם שבס את פקודת הנציבות החדשה, המרחיבה בהגבלות מקודמותיה, וגם הפעם למדה הסנגוריה הציבורית, לדברי ספיר, על הפקודה רק לאחר שפורסמה.

סעיף 4 לפקודה החדשה קובע: "כניסת מומחה פרטי תותר לצורך פגישה עם אסיר על מנת לבנות תוכנית שיקום לאחר שחרור בלבד". סעיף זה בא במקום ההסדר הקודם, אשר איפשר כניסת מומחים לבתי הסוהר בכל הליך משפטי שהוא, פרט לעתירות אסירים.

לדברי הסנגור הציבורי הראשי, פירוש הפקודה החדשה הוא כי הזכות היחידה הנתונה לאסיר או עצור לפגוש מומחה היא לצורך הליכי שחרור מוקדם.

למעשה, אומר ספיר, שב"ס מתיר כניסת מומחים פרטיים רק באותן הנסיבות בהן התערב בית המשפט העליון וביטל את המגבלות (בתחום ועדות השחרורים) – בעוד שבכל אותן הנסיבות עליהן הושגו כבר הסכמות בהסדרים קודמים (ובית המשפט לא נדרש להתערב), כניסת המומחים תיאסר. כאילו שב"ס מחכה שבית המשפט העליון יחייבו בהחלטה מפורשת נוספת.

"האיסור הקיצוני על כניסת מומחים לעצורים המנהלים את משפטם או את הליכי מעצרם אינו קבוע במפורש בפקודה, אך נשמע בעקיפין מן הסעיף המגביל את כניסתם של מומחים לצורך הליכי שחרור מוקדם בלבד", אומר ספיר. "הסנגוריה הציבורית למדה על מדיניותו החדשה של שירות בתי הסוהר, רק בדיעבד, מסירובים נקודתיים שהתקבלו במפתיע". כך למשל הובהר לעורכת דין שביקשה להכניס פסיכיאטר שיפגוש עציר ויכין חוות דעת, כי בקשתה תתקבל רק בכפוף לצו בית משפט.

od gensin yochi 367 400
המדיניות של היועצת המשפטית החדשה. עו"ד יוכי גנסין

בפגישה שנערכה בין בכירי הסנגוריה הציבורית ושב"ס, הבהירה היועצת המשפטית החדשה של שירות בתי הסוהר תת גונדר יוכי גנסין, לשעבר בכירה בפרקליטות המדינה הנחשבת למעצבת מדיניות הממשלה נגד המהגרים מבקשי המקלט מאפריקה, כי זוהי המדיניות החדשה שהיא קבעה. "לדעת שב"ס מוקנית לו זכות להתערב בשיקול הדעת המקצועי של סנגורים, לשקול בעצמם למי מהאסירים, ובאיזה מועד ובאילו טעמים יכול סנגור לפעול להכנסת מומחה למפגש עם עצור, או לחייב את הסנגור ליידע את התביעה ובית המשפט על צעדים מקצועיים אותם בכוונתו לממש", כותב ספיר.

"ניכר כי שב"ס חוזר וטועה לחשוב שהעובדה שמפתחות הכלא מצויים בידיו, מקנה לו סמכות משפטית להחליט על היקף וסוג ההגנה המשפטית שראוי שסנגורים יעניקו לעצורים ולנאשמים". הסנגור הציבורי הראשי מזכיר כי היוועצות והכנת חוות דעת על ידי מומחים מצויה בלב הזכות להליך הוגן. לדבריו, "דרישת שב"ס לקבל מבא כוחו של עצור פרטים באשר למהות שיחתו עם המומחה, והדרישה לפנות לבית המשפט לקבלת צו לצורך כניסת המומחה, פוגעות באופן קשה בחסיון עו"ד לקוח ובזכותו של העצור שלא לשתף גורמים אחרים בהכנת הגנתו.

"אף במישור היעילות, הוראות הפקודה צפויות להטיל נטל כבד על בתי המשפט לדון ולהכריע בכל מקרה בו עצור מבקש להכניס לבית הסוהר מומחה מטעמו. אין תקדים משפטי ואין כל הגיון התומכים ברעיון שבית המשפט או התביעה ייכנסו בנעליו של הסנגור וישקלו מלכתחילה את מידת הנחיצות של חוות הדעת".

ashabas logo

שב"ס: ישיבת "גישור" ביום ראשון

משב"ס נמסר בתגובה: "הסנגוריה הציבורית מבקשת להכניס לבתי הסוהר כל 'מומחה' שעובד מטעמם בכל שלב דיוני של ההליך הפלילי, לרבות בהליכי מעצר וזאת ללא יידוע של בית המשפט, ללא החלטה שיפוטית, ללא מעורבות של שירותי המבחן וללא יידוע של התביעה הכללית.

"שב"ס הוא גוף הפועל לפי חוק ובהתאם לנהלים ויפעל לפי כל החלטה שיפוטית. נהלי הכניסה למתקני הכליאה של שב"ס נובעים מסדרי ניהול הכליאה והביטחון, והם באחריות שב"ס. פנייתה של הסניגוריה הציבורית בנדון לשב"ס וליועמ"ש תידון ביום ראשון, במשרד המשפטים".

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement