פוסטה - חומות ללא תקווה
אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

אהוד אולמרט בתפקיד: הקומבינטור

שבועיים לפני כינוס ועדת השחרורים אולמרט מסובך קשות בעבירות משמעת, ואפילו פליליות לכאורה: ניצול פרצות…

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

מסתמן: אריה ביבי ימונה למנכ"ל הרשות לשיקום האסיר

ועדת איתור המליצה על נציב שב"ס וחבר הכנסת לשעבר, 74, לתפקיד שמחייב כישורים מקצועיים יחודיים…

פרסום ראשון: אסיר שהתלונן על תעוקת חזה ולא זכה לטיפול מת בכלא איילון

פרסום ראשון: אסיר שהתלונן על תעוקת חזה ולא זכה לטיפול מת בכלא איילון

לא כל אסיר הוא אהוד אולמרט. האסיר, פדופיל בשנות השלושים לחייו, התלונן על טיפול שלא…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

חומות ללא תקווה

נכתב על ידי אמיר זוהר וג'קי כהן ב .

אסיר עולם עמוס נחום הועבר להפרדה בכלא שאטה אחרי 27 שנות מאסר עקב מידע מודיעיני על כך שהוא מבקש לברוח * הוא טוען כי בשלב המאסר שלו מדובר במידע מופרך, וכך גם מסרו לו מפקד הכלא וקמ"ן המחוז, מדוע אם כן הוא נותר בהפרדה, ומה האחריות של שב"ס לכך שאסיר עולם אינו מוצא את דרכו אצלם?

 nahum amos 330 330
 עמוס נחום בחופשת החתונה (צילום באדיבות המשפחה)

עמוס נחום הוא אסיר עולם פלילי, אחד מהוותיקים בשירות בתי הסוהר. בימים אלה הוא מסיים לרצות 27 שנים מתוך ה-33 שנקצבו לו על ידי נשיא המדינה, אבל שחרור מוקדם לא נראה באופק. להפך, בשנים האחרונות שב"ס רק מקשיח את תנאי הכליאה שלו. למערכת אכיפת החוק יש חשבון פתוח עם נחום שבשנת 2012 היה מעורב יחד עם אסיר אחר בנסיון לסחוט ממשרד המשפטים את קיצור מאסרם באמצעות מידע כוזב על מקום קבורתו לכאורה של החייל הדרוזי הנעדר אז, מג'די חלבי, שגופתו נמצאה מאוחר יותר על ידי אנשים אחרים לגמרי.

בשש השנים האחרונות נחום מרצה את מאסרו בכלא שאטה, ומאז 27 ספטמבר הוא גם הועבר לאגף ההפרדות בכלא. כיצד קורה שאסיר עולם המרצה למעלה מ-25 שנות מאסר אינו משולב באופן טבעי במסלול שיקומי שאמור לסייע לו לחזור לחברה בבוא היום, בלי קשר לקיצור מאסרו? נחום אינו אסיר העולם היחיד במצב הזה, האם התהליך השיקומי של אסירי עולם הוא תוצאה מההתנהלות האישית שלהם בלבד, או שמא מדובר גם בתוצאה של התנהלות שב"ס, שלא לומר מחדלי שב"ס "לתקן" ולשקם אסירים המצויים במחיצתם עשרות שנים?

בימים אלה אמור בית המשפט המחוזי בנצרת לדון בעתירה שהגיש נחום באמצעות עו"ד מנחם רובינשטייןבה הוא מבקש להחזירו לאגף רגיל, ולבטל את הסיווג שלו כאסיר בעל סיכון גבוה לבריחה (סג"ב). הסנגור הוותיק רובינשטיין, שמזה מספר שנים לקח תחת חסותו את אסיר העולם נחום, מגולל בעתירה הליך בלתי נסבל של קבלת החלטות מצד שב"ס בכלא שאטה ומחוז צפון. לפי רובינשטיין מדובר בהחלטות שהתקבלו בקלות דעת ויש בהן כפיות טובה ואפשרות לשבור נפשית כל אסיר, לא כל שכן אסיר עולם שמרצה כבר 27 שנות מאסר ואמור להיות משולב במסלול אחר, גם אם היו לו כמה תקלות "טבעיות" במהלך הדרך הארוכה שלו בכלא.

kele shate 400
כלא שיטה הוא קודם כל כלא שאטה

תרמית הגופה

נחום (65), הורשע בכך שבאוגוסט 1990 רצח את הירקן יצחק ימין מרמת גן ולאחר מכן גנב את מכוניתו והצית אותה. במשפט שהתנהל נגדו התברר כי נחום רצח את ימין לאחר שזה ניסה להשתחרר מאיומים וסחיטות שהפעיל כלפיו. נחום הכחיש את המיוחס לו אבל הורשע ונשפט למאסר עולם. 

נחום, איש גדול גוף שהגיע לכלא מעיר מוכת פשיעה כרמת גן, הסתבך לא פעם בעבירות משמעת. במסגרת תהליכי הישרדות טבעיים בכלא הוא צבר לעצמו סכסוכים שעיכבו את תהליך השיקום שלו, בכל פעם שהחל להתקדם הוא חזר אחורה שוב ושוב. לפני שבע שנים החליט שופט בית משפט העליון יורם דנציגר כי נחום לא יוכל לחזור לסבב החופשות בו היה כבר עקב מידע מודיעיני על מסוכנותו. כמה שנים לאחר מכן, נחום "כיכב" בפרשת מג'די חלבי שהסעירה את מדינת ישראל כולה.

באוקטובר 2014, ימים ספורים לפני שהאסירים היהודים בכלא שאטה ציינו את יום הכיפורים, והאסירים המוסלמים ציינו את חג הקורבן, הדביק נחום על הארונית האישית שלו בחדרו גזיר עיתון ובו תמונה של המרגל הישראלי אלי כהן ז"ל. במהלך סיור שערך הסגל הבכיר של בית הסוהר באגף שלו הבחינו הקצינים בגזיר העיתון על הארון ותלשו אותו בנימוק שיש "לשמור על איזונים בין האוכלוסיות בכלא". מחאותיו של נחום לא עזרו, גם לא כאשר הסיפור יצא לעיתונות ב"ידיעות אחרונות".

הסיפור הזה מבטא את אופי החיכוחים בין שב"ס לבין נחום הדעתן אשר עקב הנטייה שלו להיאבק על זכויותיו מסתבך עם אסירים וסוהרים. לאחרונה מחה נחום על כך שאסירים דוגמתו אינם מורשים לתרום דם. בפעם אחרת בית משפט נענה לעתירה שהוגשה על ידי נחום וחייב את שב"ס להכניס לו בכל חודש שני ספרים עם כריכה דקה.

od rubinshtein menachem favorite 200 200
עו"ד מנחם רובינשטיין

בריחה או נקמה

לשב"ס אולי יש גם סיבות מוצדקות לכך שאסיר עם ותק כמו שלו אינו משולב במסלול שיקומי ואחרי כל כך הרבה שנים מושלך לאחד מבתי הכלא הקשים, אבל לאחרונה הוא גם הוכנס להפרדה כאילו היה אסיר בתחילת הדרך. הסיפור שמאחורי ההעברה שלו להפרדה, לפי נחום, מלמד משהו על שב"ס שבשנים האחרונות מתיימר להציג את עצמו כארגון מקצועי ונאור, אבל כאשר נוברים פנימה במהלכיו הוא מתגלה שוב ושוב כאותו ארגון פרימטיבי וכוחני אשר בא חשבון עם אסירים בדיוק כמו שרואים בסרטים של הוליווד.

בהקשר של המודל האמריקאי, שהוא האורים והתומים של שירות בתי הסוהר בישראל, כדאי לזכור מה חזר ואמר הנשיא היוצא ברק אובמה לאורך כל הקדנציה שלו, על כך שמודל הכליאה האמריקאי עם החמרת הענישה ותנאי הבידוד הקשים אינו מצביע על מצויינות או על הצלחה כבירה.

בעתירה הנוכחית טוען עו"ד רובינשטיין כי שלטונות כלא שאטה השתמשו במעמדו של נחום בקרב אסירים כדי לשבץ בחדרים שלו אסירים בעייתיים שהנוכחות שלו אמורה "להרגיע" אותם. "נחום הוא דמות סמכותית שעל ציר הזמן עבר גם השתלמויות שיקום שונות", אומר עו"ד רובינשטיין, ו"לא פעם הוא לקח תחת חסותו אסירים המוגדרים חלשים בניסיון לסייע להם". לפי רובינשטיין בעתירה, בשב"ס ניצלו את העובדה הזו לרעתו: "על מנת לעקוב ולדעת את התנהלותו היום יומית של נחום עצמו הוכנסו לתא בו הוא שהה אסירים המשתפים פעולה מודיעינית עם גורמי הכלא... אסירים בעלי תוואי התנהגות והתנהלות שליליים ביותר". לפי רובינשטיין מדובר באסירים שנהגו לגנוב מחלשים ולהתעלל בהם, אבל כאן הם נתקלו בנחום - אסיר גדול קומה ודומיננטי, שלא איפשר להם לעשות מה שהם רוצים.

בעתירה טוען עו"ד רובינשטיין, כי החיכוכים בין השותפים החדשים לתא לבין נחום הגיעו לשיא בכך שהם מסרו לגורמי הכלא כל מיני מידעים מודיעיניים שליליים עליו. כך למשל סיפרו לקצין המודיעין של הכלא כי נחום רוצה לברוח. בעקבות המידעים האלה, כך נטען בעתירה, סווג נחום כסג"ב ואחרי מעברים בין תא אחד לאחר הועבר לבסוף לאגפי ההפרדות, שם לטענתו הוא שוהה בתנאי מאסר מזוויעים: "23 שעות ביממה + שעת טיול 'בחצר' קטנה. בתא שורץ עכברים ותיקנים".

בעתירה מוסיף עו"ד רובינשטיין וטוען כי הוא ונחום פנו אינספור פעמים להנהלת הכלא, ונמסר להם כי במידה והמידע המודיעיני יופרך תיבחן האפשרות להחזירו לאגף בו שהה. נחום טוען כי בשיחות "שימוע" שהיו לו מאז עם גורמים בכירים משב"ס, מנהל כלא שאטה וסגן מפקד המחוז הצפוני של שב"ס, נאמר לו כי המידע שנמסר בעניינו נמצא לא אמין, אולם הודעות אלה לא סייעו להוצאתו מהפרדה אלא למעבר בין תאי הפרדה שונים, עד שלאחרונה הוחזר לתא ההפרדה הראשון בו שהה מתחילת ההליך.

לפיכך, עו"ד רובינשטיין מבקש בעתירה להורות לשב"ס להמציא לידיו עותקים מהשימועים שנערכו לאסיר בחודשים ספטמבר אוקטובר. "העותר יודע כי הופרכו המידעים – קלים כחמורים – והוא עדיין מוחזק בתנאים תת אנושיים בהפרדה...", מסכם עו"ד רובינשטיין את עתירתו בה הוא מבקש מבית משפט להתערב בהסדרת תנאי כליאתו של נחום - להחזיר אותו לאגף רגיל ואפילו להעביר אותו לכלא אחר במרכז הארץ.

משירות בתי הסוהר נמסר: "בעניין עתירתו של האסיר מתנהל הליך משפטי ותגובת שב"ס תימסר לבית המשפט בהתאם. ככלל, שירות בתי הסוהר משקיע את מירב המאמצים בכדי לאפשר את שילובם של כל האסירים הפליליים בתוכניות שיקום. יחד עם זאת, מטבע הדברים ההשתלבות בתוכניות השיקום תלויה גם ברצון ובשיתוף הפעולה של האסירים עצמם". 

 

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement