פוסטה - דיון בכנסת לקידום חוק הזנאים - צרכני שירותי מין בתשלום
חג שמח למוטי חסין

חג שמח למוטי חסין

בית משפט העליון סירב להוסיף את עדי המדינה שוורצמן ובומבי למסכת הראיות בערעור המדינה נגד…

לפרקליטות דרושים חייטים

לפרקליטות דרושים חייטים

עו"ד אורי פלדמן בעדות אישית על הסתרת הראיות באחד מתיקי הדגל של דו"ח הביקורת על…

ניקוי האורוות של הנש"מים

ניקוי האורוות של הנש"מים

1,600 צ'יינג'ים ותיקים שגורלם ייקבע בקרוב, מגישים בימים אלה בקשות לחידוש רשיונם למפקחת החדשה, ויו"ר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

דיון בכנסת לקידום חוק הזנאים - צרכני שירותי מין בתשלום

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

מסתמן סיכוי משמעותי לאישור חוק איסור צריכת זנות בישראל, אבל בינתיים החוק הקיים נגד צריכת זנות מקטינים לא נאכף, ולמרות שלפי הערכות 3,000 קטינים עובדים בתחום למשרד המשפטים אצה הדרך לחקיקה נגד מבוגרים על פי "המודל השבדי" המחמיר אף שבמדינות אירופיות מרכזיות מעדיפים הסדרה

palmor shaked lavie
המנכ"לית פלמור, השרה שקד וח"כ לביא בדיון הוועדה

האם הכנסת תצביע בעד הפללת צרכני זנות והטלת קנסות על גברים המקבלים שירותים בבתי בושת?

התרחיש, שנחשב פעם דמיוני והיה נחלת מספר מצומצם של פעילות פמיניסטיות רדיקליות, הולך וצובר תומכות בעיקר, עד שהפך לקונצנזוס בקרב חברות כנסת משמאל ומימין. החקיקה נראית ריאלית וקרובה יותר מאי פעם, כאשר גם שרת המשפטים איילת שקד נוטה לתמוך, בהסתייגויות, ב"מתווה ההפללה". מנכ"לית משרדה, אמי פלמור, צפויה להציג לה כבר בתוך חודשיים מסקנות של ועדה בראשותה, שכבר עכשיו ברור כי היא תמליץ על חוק ברוח זו.

ח"כ עליזה לביא, יו"ר ועדת הכנסת בנושא המאבק בזנות וסחר בנשים, אירחה אתמול את שקד ופלמור (14.3). השרה והמנכ"לית של משרדה הציגו את ראשית מסקנותיהן, והכריזה בהצהרת כוונות ברורה על המטרה: "חקיקת חוק איסור על צריכת זנות והפללת צרכני זנות".

סיכויי התוכנית, כאמור, יותר ויותר ריאליים ככל שיותר ויותר נשים משתלבות בעמדות שלטון ובתפקידים משפיעים, על אחת כמה וכמה במערכת המשפטית. התמיכה הפוליטית חוצת מפלגות, ומגיעה מהמיינסטרים ולא מהקצוות, בשיתוף פעולה של ח"כיות וח"כים מהליכוד, הבית היהודי, יש עתיד ומרצ.

בפי מובילות היוזמה שגור מונח חדש: "זנאים", שלאחרונה נשמע יותר ויותר. ח"כ לביא אף הציעה לאקדמיה לשפה העברית לאמצו. "שנת 2017 חייבת להיות שנת הבשורה בה ישראל תצטרף למדינות הראשונות שאימצו חקיקה מתקדמת, ונוציא את הזנאים מחוץ לחוק", אמרה לביא (מסיעת יאיר לפיד), כשכוונתה - אם צריך הבהרה נוספת - לצרכני מין בתשלום, ולא לסרסורים בלבד.

vaada znut2
קונצנזוס משמאל ומימין. הדיון בוועדה

אין בחירה חופשית

לביא כינסה את הוועדה לשמיעת דיווח משקד ופלמור על עבודת הצוות הבינמשרדי בהובלת מנכ"לית משרד המשפטים, שאמור לסכם את עבודתו בחודש מאי. העמדה הקונצנזואלית בדיון היתה: אין 'בחירה חופשית' כזו - הזונה לא רוצה להיות זונה, ונסיבות חיים הובילו אותה למקום של חוסר הבחירה" - וכן שיש להכפיל את הסיוע לקורבנות שלא מצליחות לצאת מהמעגל, ולקטוע את מעגל הביקושים דרך הרתעת גברים.

אם בעבר נשמעה עמדה אחרת, ליברלית או סמי-ליברלית, המתנגדת להתערבות יתר של המדינה ומאמינה ב"אוטונומיה וחופש הפרט" של שני הצדדים (העוסקות והמשלמים) - היא נסוגה מפני שילוב הידיים בין פמיניסטיות לשמרניות.

בפני הכנסת הונחו כבר חמש הצעות חוק, לפני שפלמור ושקד יסיימו עבודתן, כשבקצה הצעות שמציעות ענישה ממש לצרכני שירותי מין חוזרים: עד חצי שנה מאסר בפועל, לפי הצעת ח"כ שרן השכל מהליכוד. אותה שרן השכל שבאופן מעניין היא מיוזמות אי-ההפללה של צרכני קנאביס. גבר שייתפס פעם שלישית ורביעית אצל זונה, לפי הגישה הזו, ניתן יהיה לשלוח אותו למאסר.

שרת המשפטים שקד נוטה לתמוך, על פי דבריה, בגרסה המתונה יותר של הטלת קנסות. שקד נגד הפללת מיליון צרכני זנות, אבל בעד להטיל עליהם קנסות כמסר הרתעתי-ציבורי, וכאמצעי לצמצום תופעת הזנות. מודל כזה, אם ייושם בישראל, ישאב השראה ממודל דומה של קנסות על צרכני זנות שיושם בשבדיה לפני שנים - ורק בשנה האחרונה במספר מדינות נוספות כמו צרפת ואירלנד - אם כי במדינות אירופיות רבות בהן גרמניה, וכמובן הולנד, המדיניות היא הפוכה, ועדיין דבקה בהסדרת התחום.

zona 1
באירופה, דוגמאות לזנות מוסדרת מול ענישה אפקטיבית (צילום להמחשה)

ההסתייגויות של שקד

"מגפת הזנות במדינת ישראל - גברים, נשים, ילדים - גדלה במספרים שלא הכרנו מעולם. מצד אחד, מיגרנו את הסחר בנשים, אך הזנות 'הישראלית' התרחבה", טענה ח"כ לביא. "רק לפני שבועיים, אירלנד חוקקה חוק חשוב שמטיל אחריות על הלקוחות הצרכנים... אישה או נערה מגיעה לזנות בעל כורחה מנסיבות חיים קשות. יש כאן כשל חברתי מתמשך שמביא נשים לתעשייה שהיא משעבדת, אלימה והרסנית. בסיור ב'ספא' שוחחתי עם אישה שנמצאת שם משום שהיא לא מסוגלת להחזיר חובות לשוק האפור שלקחה כשעלתה לישראל... צריך לשלב ידיים ולהבין שבשלו התנאים לקדם את חוק ההפללה, ובצידו השני תוכנית סיוע ושיקום לנשים".

מדברי השרה שקד עולה, כי היא אוספת מידע ועדיין לא גיבשה את דעתה לחלוטין, אך נוטה לתמוך ב"רוח התקופה". לדבריה, "ביקשתי להקים ועדה בינמשרדית שתבחן את הגישות, תבדוק מה קורה בעולם, ותלמד מניסיון של מדינות שהלכו לכיוון ההפללה. במשרד המשפטים היו כמה אסכולות: יש גישה שאומרת שלא נכון לבצע הפללה של עשרות אלפי בני אדם. יש גם אסכולה שאומרת: קודם תאכפו את החוק בעניין זנות קטינים".

החוק בעניין זנות קטינים המטיל אחריות פלילית על קבלת שירותי מין מקטינים, אינו נאכף בפועל. לדברי שקד, קיימים אלף שמות מדווחים של קטינים העוסקים בזנות, והערכת הפרקליטות מדברת על 3,000 קטינים בתחום. ועדיין, הנושא לא נאכף בשל קשיים, סדרי עדיפויות וסיבות נוספות לא ברורות.

לדברי שקד, בביקור במטה האו"ם בוינה, היא שוחחה עם מומחים אשר אף הם הסתייגו, ככל שהעניין נוגע לזנות בגירים, מהפללת לקוחות. היא סיפרה כי הוצגו לה דוגמאות לפיהן במדינות רבות הזנות מוסדרת, כמו בגרמניה ובאוסטריה. מנגד, שקד התרשמה ממצגת שערכו נציגים של ממשלת שבדיה שהוזמנו לארץ, וטענו כי מודל ענישת צרכני הזנות הוא אפקטיבי בהקטנת הביקושים וההיצע. "גישתי היא סנגוריאלית - לא להפוך אנשים לפושעים ולהכניס לכלא, אבל כן לענישה באמצעות קנסות", אמרה שקד. "זו החלטה ערכית ובתום עבודת הוועדה נביא את המסקנות להכרעת הממשלה".

od oz sinai arnya new new 195 210 mihaeli merav200    
עו"ד סוזי עוזסיני ארניה ח"כ מירב מיכאלי    

מעורב אירופאי

עו"ד פלמור, שהציגה עוד מהרעיונות והעקרונות המתגבשים, הוסיפה כי בשבדיה, בעלת הניסיון הוותיק בתחום - שם קיים חוק המאפשר כליאת צרכני שירותי מין מ-1999 - היישום בפועל הוא על ידי קנסות בלבד (עד 500 אירו). אפילו שופט בשבדיה כבר הופלל כלקוח זנות, אך עד היום לא הועמד לדין איש מעבר לסנקציה כספית. נציגי ממשלת שבדיה שהוזמנו לוועדה בראשות פלמור, טענו כי המודל הביא לתהליך הדרגתי של הפחתה בצריכת הזנות: "זה הפך לדבר לא לגיטימי בשבדיה, ופחות נשים עובדות בתחום".

עם זאת, לדברי פלמור, לא הוצג מחקר משמעותי. בצרפת אושר חוק דומה רק לפני שנה, ונקבעה קצבה של 24 חודשים לנשים המעוניינות להשתקם. לדברי פלמור, קביעת חוק לפיו צריכת זנות היא עבירה שדינה מאסר היא בעלת משמעות ערכית, גם אם האכיפה בפועל תהיה פחותה. "יש לחוק גם ערך נוסף, בכך שהוא יקנה לעוסקות בזנות כוח מסוים אל מול הזנאים והן יוכלו לאיים בהפללתם כאשר הם פוגעים בהן".

ח"כ מרב מיכאלי שהשתתפה בדיון ציינה שהצעות חוק דומות מונחות כבר במשך ארבע כנסות על השולחן, אך הפעם "זה חייב לעבור. עד היום, ההצעה עברה רק קריאה טרומית, וברור למה - בגלל התפיסה הקמאית שזה דבר שאי אפשר למגר, וזה לא נכון. אנחנו נשנה סדרי עולם ונראה שאנחנו לא מרשות לאף גבר להפעיל אלימות מינית על אישה כלשהי תמורת כסף".

נציגת לשכת עורכי הדין וראש ועדת חקיקה פלילית בלשכה, עו"ד סוזי עוזסיני ארניה, אמרה כי יש לשים את הדגש העיקרי בכל תוכנית על מתווה השיקום, הטיפול וכינון מערך של תמיכה לזונות אשר רוצות לצאת מהמעגל, ולהקצות תקציבים למקלטים וסיוע במקומות עבודה. במקביל, דגש לדבריה צריך להינתן להסברה ולחינוך של הציבור, לפיו מרבית הנשים בתחום אכן מנוצלות ונפגעות מהעיסוק פיזית ונפשית.

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement