פוסטה - התקדים על שם ארתור: פיצויים על ימי מעצר באיזוק אלקטרוני
חג שמח למוטי חסין

חג שמח למוטי חסין

בית משפט העליון סירב להוסיף את עדי המדינה שוורצמן ובומבי למסכת הראיות בערעור המדינה נגד…

לפרקליטות דרושים חייטים

לפרקליטות דרושים חייטים

עו"ד אורי פלדמן בעדות אישית על הסתרת הראיות באחד מתיקי הדגל של דו"ח הביקורת על…

רונאל פישר ו"הקופסא השחורה" של ערן מלכה

רונאל פישר ו"הקופסא השחורה" של ערן מלכה

השופט המחוזי משה סובל נכנס למלכודת הראשונה מבית היוצר של פישר, ומאיים לבטל את כתב…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

התקדים על שם ארתור: פיצויים על ימי מעצר באיזוק אלקטרוני

נכתב על ידי זיו קריסטל ב .

התנהלות המשטרה והפרקליטות בתיק בו זוכו שבעה מסחיטת אמן קעקועים ברחובות הובילה לפיצוי הנאשמים, ולראשונה פוסק בית משפט פיצויים גם עבור ימי מעצר בית באיזוק אלקטרוני * תובע הפיצוי במקרה זה הוא דוד שוורצמן המכונה ארתור, שנרצח לפני חודש

mahon kakuim330 330
"לו מגיש האישום היה צופה צפייה קפדנית". הסרטון שהוביל לזיכוי

שופט בית משפט השלום ברחובות, מנחם מזרחי, קבע בהחלטה תקדימית, כי נאשם שזוכה, והיה עצור במהלך משפטו באיזוק אלקטרוני בביתו, זכאי לפיצויים על תקופת מעצר הבית.

התקדים יירשם על שמו של דוד שוורצמן ז"ל, המוכר גם בשמו המקורי ארתור ארקליאן, אשר לפני פחות מחודש נרצח מירי מתנקש סמוך לביתו ברחובות. שוורצמן, שהיה מזוהה עם הארגון של האחים לביא, זוכה בחודש נובמבר האחרון ביחד עם שישה נאשמים נוספים מתיק סחיטה באיומים, ובגין זיכוי זה והימים שריצה במעצר - עזבונו יזכה כעת בפיצוי, וכך גם שני נאשמים נוספים שזוכו ותבעו פיצוי באמצעות עורכי הדין אורית חיון, דין כוכבי ואלון קריטי.

הפרשה שבגינה הוגש האישום החלה בכך שאשתו של אחד מחבריו של שוורצמן עשתה קעקוע של עוגן בגופה, והביעה אי-שביעות רצון מעבודת המקעקע. הבעל הכועס וחבורתו, שמנתה שבעה, התייצבו אצל המקעקע ודרשו פיצויים. לפי האישום שהוגש, שוורצמן ושניים נוספים סחטו באיומים את המקעקע ועוד ארבעה מהחבורה - ביניהם רומן אגרונוב ומיכאל סבג - המתינו מחוץ לבית העסק והואשמו באיומים.

shvartzman david face 399 399
דוד שוורצמן (ארתור) ז"ל

השופט מזרחי זיכה את כל הנאשמים בפסק דין מהיר במיוחד בחודש נובמבר האחרון, וקבע כי הפחד שתקף את המתלונן, המקעקע, "הושתל" בעיקר על ידי חוקר המשטרה, שעשה כל מאמץ להבהילו, וליטוע בו "חלחלה ובעתה" מפני החבורה, כדי לחלץ מפיו תלונה אשר המקעקע לא רצה כלל להגיש.

שלושה מהנאשמים שזוכו - שוורצמן, אגרונוב וסבג - הזדרזו להגיש תביעת פיצויים בשל ימי מעצרם והוצאותיהם המשפטיות. שוורצמן היה עצור במשך 47 ימים ועוד 50 ימים במעצר בית באיזוק אלקטרוני. אגרונוב היה בבית מעצר מאחורי סורג ובריח במשך כ-43 ימים עד הכרעת הדין המזכה. סבג היה עצור 12 ימים, ואחר כך במשך שלושה חודשים משוחרר במעצר בית ללא פיקוח אלקטרוני.

השופט מזרחי קבע כי מעצר בית רגיל אינו מצמיח עילת פיצוי, מאחר שמדובר בחלופת מעצר מסוג שחרור. לעומת זאת, בנוגע לאיזוק אלקטרוני, החוק ערך הבחנה ושינוי מושגי כשהגדיר כ"עצור" מי שנמצא תחת פיקוח אלקטרוני בביתו. החוק קבע אף כי האחריות לטיפול בעצורים באיזוק אלקטרוני היא של שירות בתי הסוהר. לאור זאת, עילות הפיצוי לנאשמים שזוכו, בגין ימי מעצרם, תקפות גם לעצורים באיזוק אלקטרוני בביתם, על פי הפרשנות שנתן בית המשפט.

kakua ogen
הקעקוע שבגללו הכל התחיל

"אין חולק כי הפגיעה בחירותו של השוהה במעצר מאחורי סורג ובריח הינה קשה וחריפה הרבה יותר מהפגיעה של זה השוהה ב'מעצר', בביתו", ציין השופט מזרחי - ולאור זאת הלך בדרכי בית המשפט העליון אשר דן בשאלות קרובות: בית המשפט העליון קבע כבר כי לצורך הארכת מעצרם של נאשמים תוך כדי משפטם, יייחשב כל יום מעצר בית באיזוק אלקטרוני כמחצית מיום מעצר של ממש.

"כשם שבית המשפט העליון הכיר במשקלו היחסי של יום מעצר באיזוק אלקטרוני, מאותם נימוקים ממש... יש להביא את משקלו היחסי של יום 'מעצר' זה, כאשר דנים בשאלת הפיצוי", כתב השופט מזרחי. "עצור באיזוק מצוי כאבן שאין לה הופכין בתוך ביתו, חירותו נשללה, הוא אינו יכול להתפרנס, אינו יכול להמשיך בשגרת חייו, הוא שוהה בתוך ביתו בחוסר מעש ממתין לסיום משפטו".

זכאות לפיצוי על ימי מעצר נובעת, לפי החוק, אם בית המשפט קובע שלא היה יסוד להאשמה, או מוצא נסיבות אחרות. השופט מזרחי נמנע מלקבוע כי לא היה בסיס בחומר הראיות לאישום, אף שלדבריו "חומר הראיות מלכתחילה היה דליל וברמה נמוכה". את עיקר הנסיבות לפיצוי תולה בית המשפט בהתנהלות המשטרה והפרקליטות בתיק.

shofet mizrahi menachem 240
השופט מנחם מזרחי

"יש להביא בחשבון את התנהלותו של אחד מחוקרי המשטרה, אשר נטע במוחו של המתלונן פחד ויראה, אשר העצימה את הרגשותיו והשפיעה על טיב אמרתו", חזר השופט וציין את דברי החוקר שגבה את עדותו של המקעקע, וניסה לחלץ מפיו תלונה נגד הנאשמים, כאשר אמר לו: "אתה טרף קל בשבילם. אתה נכנס לתקופה של חיי פחד וצריך לבדוק את המכונית למטה כל פעם שאתה נוסע... אני לא הייתי ישן בלילה".

בנוסף, לדברי השופט, פרטים שצוינו בכתב האישום כדי להעצימו, כמו סטירה שלא נצפתה כלל או חבטה על שולחן שהתבררה כטפיחה קלה, לא היו צריכים להיות כלולים בו, "לו מגיש כתב האישום היה צופה צפייה קפדנית במצלמות האבטחה".

סכום הפיצוי המירבי לפי החוק ליום מעצר נקבע לפי השכר הממוצע. השופט מזרחי קבע כי אגרונוב וסבג, שזוכו זיכוי מוחלט, יהיו זכאים ל-75 אחוז מסכום הפיצוי המירבי (מאחר שלא נשלל לחלוטין הבסיס להגשת כתב האישום) ואילו שוורצמן, אשר זוכה מחמת ספק, יהיה זכאי לפיצויים בשיעור 50 אחוז, הכולל במקרה שלו את הנוסחה המשלבת ימי מעצר בכלא וימי איזוק אלקטרוני.

od hayun orit new faivorite od kariti alon 200 200  
עו"ד אורית חיון עו"ד אלון קריטי  

הסכום שיקבלו התובעים כולל בנוסף גם החזר הוצאות הגנה. בסופו של דבר, המדינה תשלם לאגרונוב ולעזבונו של שוורצמן 19.5 אלף שקל כל אחד, ולסבג 12.5 אלף שקל.

עו"ד חיון שייצגה כמה מן הנאשמים, ולאחר מכן את התובעים פיצוי, מסרה: "מדובר בהחלטה תקדימית ואמיצה המכבדת את כבוד האדם וזכותו לחירות, וקובעת לראשונה כי מעצר בפיקוח אלקטרוני הינו כדין מעצר לצורכי פיצויים בגובה של 50 אחוז. כן מעבירה החלטה זו ביקורת על התנהלות המשטרה בפרשה והחלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד התובעים. אני מאמינה שתביעות מסוג זה ייגרמו לגורמי מערכת אכיפת החוק להיות זהירים יותר ופחות קלי דעת ומלאי בטחון בטרם יגישו כתבי אישום ויעצרו אזרחים בבקשות למעצר עד תום הליכים, שאין דבר וחצי דבר מאחוריהן".   

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement