פוסטה - 45 חודשי מאסר לחייל שסחר בנשק
הקודים לא עזרו לנאשמים בעסקת הנשק

הקודים לא עזרו לנאשמים בעסקת הנשק

שני צעירים דיברו ביניהם בקודים, אולם בימ"ר צפון הצליחו לפענח במה מדובר ועצרו אותם. בית…

חייכו, אכלתם אותה: ה"סלפי" שהפליל את הנאשמים בהובלת אקדח

חייכו, אכלתם אותה: ה"סלפי" שהפליל את הנאשמים בהובלת אקדח

המשטרה והפרקליטות שוב משתמשים בצילום "סלפי" כדי להפליל נאשמים: הפעם מדובר בצעירים אשר שימשו בלדרים…

שוב: "המחסל מספר 1" נעצר בתיק מטען חבלה

שוב: "המחסל מספר 1" נעצר בתיק מטען חבלה

במסגרת החקירה על מטעני החבלה למאיר שמיר ומרגול, במשטרה טוענים שעלו על חוליית מפוצצים שאבנר…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

45 חודשי מאסר לחייל שסחר בנשק

נכתב על ידי ג'קי כהן ב .

סוכנים סמויים של מצ"ח והמשטרה הפלילו מאבטח מתקנים בבסיס "הרדוף" ואת חברו בשלוש עסקאות למכירת כלי נשק שונים בתחנת הדלק ביישוב אליקים. הנאשמים הודו, ונשלחו לכלא חרמון, שם יוכלו לעבור תהליך שיקומי

 hayal neshek
 החייל ליד תחנת הדלק בעת ביצוע אחת העסקאות (צילום מסך מערוץ 10)

באוגוסט 2015 היה ריקאן עבוד (21) משפרעם חייל בשירות סדיר, ששירת בבסיס "הרדוף" כמאבטח ועמד להשתחרר תוך חודשיים ולהתחתן עם בחירת לבו. ואולם, התוכניות שלו השתנו לאחר שהוא הסתבך בפרשת סחר בנשק, במסגרתה המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) הציבה שני סוכנים סמויים כחיילים בבסיס בו הוא משרת. השניים, יחד עם שני שוטרים סמויים של משטרת ישראל, רכשו כלי נשק ותחמושת מעבוד ומהנאשם הנוסף בפרשה, אשרף קדור (24), מדליית אל כרמל.

ב-8 באוגוסט 2015 נפגש עבוד עם אחד הסמויים ממצ"ח, והציע לו לרכוש רובה "עוזי" ורימוני הלם. 10 ימים לאחר מכן, הוא הציע לו לרכוש רובה "קרל גוסטב" (קרלו) תמורת 18 אלף שקל, ויום לאחר מכן הציע לו לרכוש אמצעי לחימה שונים, ביניהם רובים ורימוני רסס. לבסוף סוכם בין השניים, כי עבוד ימכור לסמוי נשק כלשהו תמורת 10,000 שקל. העסקה יצאה לדרך והתבצעה בתחנת דלק ביישוב אליקים, שם קיבלו הסמויים מקדור תת מקלע מאולתר ומחסנית מאולתרת תואמת. בעוד שבתחנת הדלק נמסר לקדור סכום של 6,800 שקל, עבוד קיבל את 3,000 השקלים הנותרים מאחד הסמויים, ברגע שבו קיבל הסמוי את ההודעה כי העסקה התבצעה.

 neshek2

בכלל, במהלך חודש אוגוסט הציע עבוד לאחד השוטרים הסמויים לרכוש אמצעי לחימה, ובין היתר אקדח ותחמושת תמורת 20 אלף שקל, ומקלע מאג תמורת 90 אלף שקל. לבסוף, השניים סיכמו על עסקה נוספת: האקדח והתחמושת תמורת 20 אלף שקל. לבקשת עבוד, ללא ידיעתו של קדור הוא קיבל 1000 שקל במעטפה נפרדת, בעוד שההפרש - 19 אלף שקל - הועבר לנאשמים במעטפה נפרדת, בעסקה שהתקיימה אף היא בתחנת הדלק באליקים. במעמד העסקה הזו, קדור הציע לאחד השוטרים הסמויים לרכוש את מקלע המאג תמורת 90 אלף שקלים.

תחנת הדלק באליקים "אירחה" עסקה שלישית במספר ב-8 באוקטובר אשתקד: הנאשמים מכרו לסמויים שני תתי מקלע מאולתרים ושתי מחסניות מאולתרות עם 472 כדורים, תמורת 29 אלף שקל. עבוד קיבל חלק מהכסף ללא ידיעת קדור, שהציע במעמד העסקה לאחד מהסמויים לרכוש 20 רובי M16. או אז הגיעו כוחות משטרה וצבא למקום, ועצרו את שני הנאשמים.

סנגוריהם של עבוד וקדור, עו"ד איתי כהן (ממשרד עו"ד משה מרוז) ועו"ד יובל זמר, הגיעו להסדר טיעון עם הפרקליטות, לפיו על שני הנאשמים ייגזר עונש של 45 חודשי מאסר, כמו גם מאסר על תנאי וקנס כספי לפי שיקול בית המשפט. בנוסף, הוסכם כי התביעה תבקש לחלט רכב איביזה השייך לבן משפחתו של עבוד, ששימש את הנאשמים לביצוע העבירות.

בבית המשפט חשפה הפרקליטות, באמצעות עו"ד (ד"ר) ערן בר, כי הסדר הטיעון הושג בין היתר על רקע קשיים ראייתיים: כתב האישום התבסס ברובו על עדויות הסוכנים הסמויים, מאחר שהתגלו בעיות "באופן תיעוד העסקאות". שיקול נוסף של התביעה, היה גילם הצעיר של הנאשמים.

סנגורו של עבוד, עו"ד כהן, טען כי אלמלא שלחה המדינה סוכן מדיח לבסיס בו שירת עבוד, מרשו לא היה מסתבך בעבירות. לדבריו, עבוד התפתה וביצע את העבירות חודשיים לפני שחרורו מצה"ל לחיים האזרחיים, וכי הוא ביצע דבר שכלל לא מתאים לו - בחור צעיר ללא עבר פלילי שלו זוהי ההסתבכות הראשונה עם רשויות החוק.

סנגורו של קדור, עו"ד זמר, ציין בבית המשפט כי משפחתו של קדור עברה טראומה קשה בעקבות טרגדיה שפקדה אותה: אחותו של קדור, הגדולה ממנו בשנה, נרצחה באוגוסט 2012 על ידי ארוסה, ששם קץ לחייו מיד לאחר הרצח.

od zemer yuval  shofetet sela diana150 
 עו"ד יובל זמר  השופטת דיאנה סלע

הנאשמים עצמם קיבלו את זכות הדיבור בבית המשפט, וביקשו מהשופטת לרצות את המאסר בכלא חרמון. שניהם ביקשו לכבד את ההסדר והודו כי הם זקוקים לטיפול שיקומי במסגרת מאסרם.

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, דיאנה סלע, כיבדה את הסדר הטיעון וגזרה על הנאשמים 45 חודשי מאסר בפועל. היא קיבלה את בקשת הנאשמים וסנגוריהם, וקבעה כי השניים ירצו את מאסרם בכלא חרמון, שם יוכלו לעבור הליך שיקומי. מלבד עונש המאסר, השופטת גזרה על הנאשמים גם מאסר על תנאי וקנס של 15 אלף שקל. בסוף החלטתה המליצה "בחום" לשב"ס לשקול את שילובם של השניים בהליכים טיפוליים בבית סוהר שיקומי, לאחר שתיבחן התאמתם ומסוגלותם לכך.

פרסומת - Advertisement