מיסים - פלילי ואזרחי | פשיטות רגל
0522614884 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | צבאי | אסירים
0523307111 מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים

עו"ד אבי חימי מבטיח לצמצם תלונות מהציבור בוועדות האתיקה

בזמן שמערך האתיקה והמשמעת בלשכה קורס תחת עומס התלונות מקדם היו"ר רפורמה שתדלל את עשרות אלפי התלונות המצטברות, אבל הוא יהיה חייב להשקיע יותר משני מיליון שקלים לשנה שמוקצים כעת
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
לשמור על האתיקה לא פחות חשוב מלשמור על החוק

 

לובי פוליטי, הפקת כנסי ענק וייצור כותרות מהדהדות. אלה הנושאים בהם הצטיינה לשכת עורכי הדין בשנים האחרונות, בעוד שאחד הערוצים הבסיסיים של פעילותה, הבסיס ממנו צמח עו"ד אפי נוה כיו"ר ועדת האתיקה הארצית, מערך הדין המשמעתי, דווקא התחום הזה הוזנח בקדנציה שלו כיושב ראש, ויש האומרים שזה היה בכוונת מכוון כחלק ממוטת השליטה של היושב ראש.

במסגרת הרפורמה שמתכנן ראש הלשכה הזמני הנבחר, עו"ד אבי חימי, הוא מתכוון לטלטל את מערך האתיקה אשר דן בעניינם של אלפי עורכי דין, הנדרשים בכל שנה לעמוד מול חרב ההליכים המשמעתיים. מבדיקת "פוסטה" עולה שכמה מסעיפי התוכנית שהציג חימי יושמו כבר בשנתיים האחרונות, כמו דרישה להגשת תצהירים מצד המתלוננים, אך הבעיה העיקרית שנותרה ודורשת פתרון היא המחסור החריף באמצעים שמקצה לשכת עורכי הדין למערך הטיפול בתלונות.

כך למשל, מחוזות תל אביב והמרכז מונים 55 אלף עורכי דין, אך מספר הפרקליטים הממונים מטעם ועדת האתיקה על בירור כל התלונות ובחינתן, וניהול התיקים בבתי הדין המשמעתיים, הוא מזערי ממש. ארבעה פרקליטים בלבד במשרה מלאה נדרשים לטפל בכ-1500 תלונות שמוגשות נגד עורכי דין במחוז בכל שנה, ובנוסף ב-500 שאילתות של עורכי דין המבקשים הדרכה בעניינים אתיים.

לפי דוח תקציב הלשכה לשנת 2019, מתוך תקציב ארצי של 55 מיליון שקל (שמקורו רק בדמי חבר, לא כולל הכנסות ממקורות נוספים), הקצתה הלשכה למערך הדין המשמעתי והאתיקה סכום זעום של פחות משני מיליון שקלים בלבד.

אחת הביקורות המוצדקות נגד המערך המשמעתי היא על חוסר השקיפות המשווע. אפילו דו"ח שנתי עם נתונים בסיסיים על מספר הקובלנות המוגשות נגד עורכי דין בכל שנה, אינו פומבי, ונדרשה הגשת בקשה מיוחדת לפי חוק חופש המידע, כדי שהנתונים יתפרסמו. מהנתונים שהופיעו בחודש שעבר ב"דה מרקר", עולה שיותר מ-3,000 תלונות הוגשו לוועדות האתיקה בכל שנה בשלוש השנים האחרונות, אך מספר ההליכים שהגיעו לבתי הדין קטן משמעותית ועמד על פחות מ-300. על פילוחים משמעותיים יותר כמו אפיון העבירות, אין מה לדבר.

התכנית שהציג חימי לתיקון המערך וקידומו חושפת עוד כשלים יסודיים שאינם יאים למערך שיפוטי. חימי התחייב להנהיג סדרי עבודה אחידים כלל-ארציים, שיחייבו את כל ועדות האתיקה במחוזות השונים; לבנות מנגנון לטיפול יעיל ומהיר לבירור תלונות; לכונן מדיניות ענישה אחידה בין המחוזות ולהנגיש את ההליכים, וכן לבנות מאגר מלא של פסקי דין, מקיף ועדכני. נכון להיום, אפילו מערכות המחשוב של חמשת מחוזות הלשכה, הכוללות את בתי הדין המשמעתיים, אינן מסונכרנות זו עם זו.

50 פניות בשנה לבירור בנושא אתיקה
סלקציה

אחד מיעדי הרפורמה הוא לקבוע כללים לניפוי תלונות סרק נגד עורכי דין שסותמות את המערכת, ולהפנות את עיקר המשאבים לטיפול בתלונות החמורות, כגון מעילות של עורכי דין בכספים. "התלונות לוועדות האתיקה הפכו לכלי", אומר אחד מבכירי הלשכה. "כל אחד שרוצה לסגור חשבון עם עורך דין, או עורך דין שרוצה להתנקם בקולגה, מגיש תלונה לוועדת האתיקה. הוועדות ובתי הדין לא מצליחים לתת שירות טוב, ומכאן צמח הרעיון אצל גורמים אופוזיציוניים של 'לשכה וולונטרית', שמשמעותו פירוק הלשכה במתכונתה הנוכחית". במהלך השנים, חוסר השקיפות הזמין חוסר אמון ורינונים על מידת הענייניות ואכיפה בררנית בהחלטות ועדות האתיקה ובבתי הדין. "תיקון המערך יהיה בשורה לעורכי הדין שמאסו בלשכה", אומר אחד מחברי המועצה הארצית.

כאמור, חלקים מהרפורמה החלו להתממש, באופן חלקי, על ידי ועדת האתיקה של מחוזות תל אביב והמרכז. בעבר, כשהתקבלה תלונה, היא הועברה אוטומטית לתגובה של עורך הדין, ורק לאחר מכן בחנו פרקליטי ועדת האתיקה את התלונה. לפי נהלים שאומצו בשנתיים האחרונות, הפרקליטים מפעילים שיקול דעת מקדים וגונזים על הסף כרבע (25 אחוז) מהתלונות, כפי שנהוג בכל גוף קבילות.

בחלק מהתלונות נדרשים כתנאי סף גם תצהירים מהמתלוננים, אם התלונה היא על עורך דין של הצד שכנגד בהליך שמתנהל, או כשהמתלונן הגיש יותר מתלונה אחת נגד אותו עורך דין, זאת על מנת למנוע מצב בו מגישים תלונות טורדניות מתוך אינטרס אישי. בוועדת האתיקה אומרים שהתופעה נפוצה בתיקי משפחה, שם הצדדים מרבים להגיש תלונות על עו"ד של הצד שכנגד.

ימי מוקד

מהלך ייעול נוסף שננקט לאחר הגשת קובלנה לבית הדין המשמעתי, הוא דיון במתכונת של "ימי מוקד", מהסוג שהונהג בבתי המשפט הפליליים. בימי המוקד, מתנהלים דיונים בכשמונה תיקים כל פעם, במתכונת שמזכירה גישור פלילי, כשהצדדים דנים בחופשיות בראיות. המהלך מצדיק את עצמו, כש-60 אחוז מהתיקים מסתיימים במהלך יום המוקד בהסדרים. "ההליך לא מתנהל שנים, כך גם עורכי הדין לא מרגישים שרודפים אותם", מסביר גורם המעורה בהליכים. יתר התיקים מועברים להוכחות.

צוואר הבקבוק נותר במספר הקובלים המטפלים בתיקי המשמעת. כל עוד מדובר בשלושה-ארבעה פרקליטים בלבד, המטפלים באלפיים תלונות ושאילתות במחוז תל אביב, שום שינוי משמעותי לא צפוי להתרחש. אותם פרקליטים בודדים בראשות עו"ד אשרת חנוך, פרקליטת האתיקה המחוזית, מבררים את התלונות, ומגישים את חוות הדעת שלהם לוועדת האתיקה בראשות עו"ד שמעון כץ, המקבלת את ההחלטות על ההעמדה לדין. המערך כולל אמנם גם כעשרה קובלים חיצוניים, איכותיים, חלקם הגדול סנגורים בפרקטיקה היומיומית הפרטית, אך הם עובדים בהתנדבות ומנהלים תיקים אחדים בשנה, כשכל העומס מוטל על הפרקליטים הבודדים שבמשרה המלאה.

עו"ד ניר יסלוביץ, שמשמש כראש הרכב בבית הדין המשמעתי במחוז תל אביב, אומר כי במקרים המתאימים הפסיקה מחמירה, אך מנגד ישנם גם לא מעט מקרים בהם לקוחות מעבירים את עורכי הדין שלהם מסע ייסורים ומגישים תלונות נקם, כדי לבוא איתם חשבון על תוצאה בהליך משפטי. "אני מברך על כל יוזמה שנועדה להציב מסננת לתלונות סרק, וקורא למנגנון שיאפשר ללשכת עורכי הדין אף לחייב בהוצאות את אותם מתלוננים, כשעורך הדין שלהם פעל בשקידה ועשה כל מה שניתן כדי להביא לתוצאה המיוחלת", אומר עו"ד יסלוביץ. "לא כל תלונה צריכה להגיע לבית הדין".

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן