מבזקים+
פלילי | פשיעה חמורה | סמים | מעצרים | צבאי
0502585250 מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
פלילי | פשיעה חמורה | פשיעה מקוונת וסייבר | עתירות אסירים
503456448 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | מעצרים וחקירות | אסירים
0506840707 מידע מורחב
פלילי | צבאי | מעצרים וחקירות
0505275828 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים

המשטרה אפשרה ל-40 רופאים לעבוד שנה וחצי למרות חשד שזייפו תעודות

מעצרם של עשרות רופאים שלמדו בארמניה, מבתי חולים איכילוב, ברזילי, זיו ועוד, הוארך בחשד שרישיונותיהם התקבלו במרמה. המשטרה: "המעצרים עוכבו עד  שנאספו די ראיות"
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

 

רופאים, סטאז'רים ורוקחים. העצורים בבית המשפט

40 רופאים, סטאז'רים ורוקחים שלמדו לכאורה רפואה בארמניה, חלקם אף עברו את בחינות ההסמכה בארץ והועסקו בבתי חולים ובמרפאות, נעצרו (2.11) בחשד שזייפו את תעודות הדיפלומה מארמניה שהציגו למשרד הבריאות. אותן תעודות אפשרו להן לגשת למבחני ההסמכה ולקבל את רישיונותיהם בישראל

משרד הבריאות הגיש תלונה למשטרה בעקבות מידע על מאעכר, שסיים לפי החשד לימודים פיקטיביים במוסדות אקדמיים בארמניה, ופרסם מודעה בה הציע את שירותיו בקבלת תעודת דיפלומה במסלול מהיר, לסטודנטים לרפואה המתקשים להשלים את לימודיהם. 

מהחקירה הסמויה שנוהלה ביחידה המרכזית במחוז צפון, עולה כי עשרות רופאים ורוקחים שהציגו תעודות סיום לימודים ממוסדות בארמניה, למדו שם בפועל פרק זמן קצר, מבלי שסיימו את לימודיהם. לעשרות החשודים, שהובאו אתמול להארכת מעצרם בבית משפט השלום בנצרת, היתה גרסה דומה לפיה החלו את לימודי הרפואה במדינה אחרת, חלקם בגרמניה ובאיטליה, והיו אף שלמדו לטענתם במולדובה ובירדן.

לגרסתם, במהלך הלימודים עברו מוסדות לימוד ומדינות מסיבות שונות, אך השלימו את לימודיהם כדין, בארמניה. חלקם טענו כי למדו שם רק את השנים האחרונות לתואר, ולגרסת אחרים, הם למדו במדינה זו רק את הקורסים האחרונים שהיו חסרים להם לקבלת הדיפלומה.

תעודות המקור בארמנית

מהפרטים שחשפה המשטרה עולות כמה שאלות. לאחר העברת המידע ממשרד הבריאות, נמשכה החקירה שנה וחצי עד לביצוע המעצרים. במהלך תקופה זו, חלק מהחשודים קיבלו את רישיונותיהם ועבדו בבתי חולים, בקופות חולים ובמרפאות, כרופאים וכמתמחים, מבלי שהמשטרה תבצע כל פעולה למנוע זאת, תוך סיכון בריאות הציבור. נציג המשטרה טען בתגובה לטענות אלה, שהועלו על ידי הסנגורים בבית המשפט, כי "במשטרה התייחסו לכל רופא כזכאי, עד שנאספו מספיק ראיות לביצוע המעצרים".

בנוסף, הודה נציג ימ"ר צפון כי טרם נערך חיקור דין בארמניה, לגביית עדויות ממוסדות הלימוד המדוברים. לדברי המשטרה אין שיתוף פעולה מצד ארמניה, והחקירה מבוססת על עדויות וראיות שנאספו בישראל. לפחות אחד ממוסדות הלימוד מהם התקבלו לכאורה התעודות, אף נסגר. בבקשר זה עולה שאלה נוספת: כיצד עברו אותם רופאים את בחינות ההסמכה של ההסתדרות הרפואית, בשעה שלטענת המשטרה לא סיימו את לימודיהם ואין להם את ההכשרה הנדרשת? 

מעצרם של החשודים הוארך עד 5 ו-6 בדצמבר

אליאס הרדל (33) ממזרעה: לדברי סנגורו, עו"ד אברהים חורי, את תחילת לימודיו עשה בגרמניה, בלימודי רפואת שיניים, ולאחר שלוש שנים עשה הסבה לרפואה כללית. לאחר סיום לימודיו לכאורה בארמניה, עבר בחינות בארץ, עשה סטאז' בבית החולים "איכילוב", וכיום הוא כירורג מתמחה בבית החולים "זיו" בצפת.  נציג המשטרה אמר בתשובה לשאלות הסנגור כי "טרם מוצתה הבדיקה מול האוניברסיטה בארמניה". 

מזאר אבו עראר (30) מערערה בנגב: גם הוא למד שלוש שנים בגרמניה ועבר לארמניה. עד אתמול שימש כמתמחה ברפואה פנימית בבית החולים "ברזילי" באשקלון. חוקרי המשטרה הגיעו לבית החולים ועצרו אותו במהלך משמרת. סנגורו, עו"ד פהים דאוד: "מדוע לא זימנו אותו לחקירה או עצרו אותו בביתו? למה לבזות אותו בבית החולים?".

מאלכ חטיב (35) מכפר כנא: בעל מרפאות. לדברי סנגורו, עו"ד אליאס אבו עטא, הוא רופא פעיל ותיק יחסית לאחרים, כבר שש שנים. את מרבית לימודיו עשה בירדן, ו"היה חסר לו קורס אחד", אותו השלים בארמניה.

הצעה ללימודי רפואה בתנאים מקלים

רודשל סריקוב מרמלה. מיוצג על ידי עורכי הדין יוסי אשכנזי ונביל זינאתי.

מאהר דאוד (32) מכפר קאסם: רופא שיניים שעובד בקופת חולים מאוחדת. מיוצג על ידי עו"ד סאהר פאר.

מחמוד ושאחי (34) מערערה: מיוצג על ידי עו"ד ג'לאל אבו ווסל.

מוחמד כנעאנה (29) מכפר קרע: מיוצג על ידי עו"ד עלאא עתמאנה.

פיראס עמארה (34) מנצרת: למד רוקחות, טרם קיבל את רישיונו בארץ. מיוצג על ידי עו"ד עופר סבו

שרביל ג'ואברה (29) מאכסאל: הסנגורית, עו"ד איסלאם סרוג'י אמרה כי פקפוק הרשויות בישראל במוסדות הלימוד בארמניה אינו  מוכיח כי נפל פגם בתעודות הגמר שהציג מרשה, וכי העובדה שצלח את הבחינות בארץ מוכיחה כי הוא זכאי לשאת את הרישיון.

מוחמד חג'אזי (39) מדיר אל אסד: מיוצג על ידי עורכי הדין שאדי חסן ונביל דאהר.

מוסטפא איוב (29) משפרעם: לדברי הסנגור עו"ד ריאד טהא, אין פסול בכך שהחליף מוסדות לימוד במהלך לימודיו, כפי שאין פסול לעבור בין מוסדות לימוד בישראל.

ג'מאל אחמד (33) מכפר מנדא: מספר שנות לימוד עשה בגרמניה, רופא פעיל מזה שנתיים.

סועאד גבארה (35) מטייבה: מיוצגת על ידי עו"ד חליל טוויל.

כנעאן אבו זרקא (31) מערערה: הסנגור עו"ד ענאן אבו זרקא: "החשוד למד ארבע שנים באוניברסיטה באיטליה, מסיבה בריאותית נבצר ממנו להגיע למספר מבחנים, ולכן הוא עבר למוסד אחר. משרד הבריאות הכיר בדיפלומה שלו ב-2014. גם אביו עובד משרד הבריאות כאח כללי, אמו מורה".

חסן בראנסי: מיוצג על ידי עו"ד חליל טוויל.

עו"ד אחמד רסלאן עו"ד מוחמד נעאמנה עו"ד יוסי אשכנזי

חמד גמאל מערערה (32): הסנגור עו"ד אחמד רסלאן: "אם המשטרה ידעה במשך חודשים על החשד לזיוף הדיפלומה ולא עצרה אותם, ואפשרה להם להמשיך לתת טיפול רפואי, אי אפשר לטעון ברצינות שאותם רופאים סיכנו חיי אדם. אם היה ממש בחשדות, ניתן היה לשתף אפילו באופן חסוי את הנהלת המוסדות. בנוסף, לפי התשובות שקיבלנו, אין בידי המשטרה תשובות מהאוניברסיטאות בארמניה, ואין בידיה  דבר שיוכיח שהמוסדות מתכחשים לתעודות".

עו"ד מוחמד נעאמנה, המייצג רופא נוסף: "מרשי נעצר בארבע לפנות בוקר בביתו. מדובר בחשד שווא. הוא השיג את התואר באופן חוקי, ואת השאלות יש להפנות למשרד הבריאות, האם בחינת ההסמכה שלו אינה מזהה את הרמה המקצועית של הבוגרים".

הישאם שחאדה (36) מכאבול: מיוצג על ידי עו"ד ריאד טהא.

עאיד חטיב: מיוצג על ידי עו"ד עמירי נאסר.

בילאל טהא: מיוצג על ידי עו"ד אחמד רסלאן.

חנדלה נאסר: מיוצג על ידי עו"ד בכר יאסין.

פתחי שחאדה: מיוצג על ידי עו"ד לואי דיאב.

לונא הלון (32) מעוספיא: מיוצגת על ידי עו"ד מסרי. בשונה מהאחרים, מעצרה הוארך למשך זמן קצר יותר, עד 4 בדצמבר.

סגנית נשיא בית משפט השלום בנצרת, השופטת לילי יונג-גפר: "המעשים המיוחסים לחשודים חמורים מאין כמותם. אין מדובר במעשי זיוף או מרמה שנועדו אך ורק לקבלת כספים. מדובר בניסיון לקבל רשות לטפל כרופא בבני אדם, כאשר החשוד יודע, לכאורה, כי אין הוא כשיר לביצוע טיפולים ואבחנות, כי לא עבר את ההכשרה המתאימה וכי הוליך שולל את הגורמים הרלבנטיים במשרד הבריאות. מדובר במעשים שבהצלחתם יש לסכן את שלומם של בני אדם. עם זאת, סבורני כי ניתן בשלב זה להסתפק בפרק זמן קצר משמונה ימים (הארכת המעצר המבוקשת על ידי המשטרה), ולאחריו ניתן יהיה לשקול את הצורך וההצדקה בהמשך המעצרים, בהתאם להתפתחות החקירה".

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן