מבזקים+
פלילי | כלכלי | צבאי | אסירים
0523307111 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
מיסים - פלילי ואזרחי | פשיטות רגל
0522614884 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים
ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין

גלעד ארדן שר כושל עם פוזה של מצליחן

השר לבטחון הפנים כשל שלוש פעמים במינוי מפכ"ל, אבל נימוקיו המצטדקים לגבי פגישת ההדחה של אדרי עם עו"ד פישלר פוסלים גם אותו מלשמש בכל תפקיד הקשור למערכת אכיפת החוק
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

שחרר אמירות מהסוג שבמדינה מתוקנת יש בהן כדי למנוע גם ממנו מלשמש בכל תפקיד הקשור למערכת אכיפת החוק. צילום: דוברות משטרה

גלעד ארדן הוא השר לבטחון פנים, פוליטיקאי, אב טיפוס של חבר מרכז ליכוד. זו בדיוק הסיבה שהוא כושל שוב ושוב במינויים של מפכ"ל למשטרה.

עם כל אפשרויות ההשמה המקצועיות המתקדמות ביותר אשר פרוסות בפניו כשר במשרד ממשלתי גדול, הוא אינו בוחר את האיש הנכון ביותר למנהיג הארגון הכי משמעותי למערכת אכיפת החוק, אלא את האיש שהוא לכאורה המתאים ביותר לפי דעתו האישית, עם קריצה גסה למצביעי הפריימריז בדגש על המלהק הראשי, ראש הממשלה בנימין נתניהו.

הפיאסקו של גל הירש

כך הוא נהג כאשר שלף מתהומות הנשייה ועולמות היצוא הבטחוני את גל הירש, גיבור מלחמת לבנון המודח. מינוי שהוא הכי מרכז ליכוד שאפשר, קצין בכיר שכשל בקדנציה של עמיר פרץ ואהוד אולמרט, והנה ארדן הוא המשקם ההרואי שלו. הצלחה של המינוי היתה אמורה לשאת את ארדן על כפיים, בצדק, אבל אופס, השר ויועציו אשר ידעו מן הסתם על עיסוקיו הבינלאומיים של הטאלנט, שהרי החבר והיועץ של ארדן ואביו, ניצב בדימוס דן רונן מחברת האבטחה חאש ז"ל אשר היתה מקומבנת עם ארגוני פשיעה באשקלון הבוערת אז, היה אמור לדווח על עיסוקיו הבטחוניים.

אוהדי ארדן וגל הירש זועקים "סיכול ממוקד" תוך שהם מתעלמים מהחשבונות הגנוזים של המועמד למפכ"לות בשווייץ צילום משידורי וואלה

כמה פשוט היה לעומד בראש ההייררכיה של בטחון הפנים לבקש מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות ובמשרד היועץ המשפטי לממשלה, ואפילו ממערכת הבטחון, תסקיר על הפעילות של הירש ושות' בעולם. או אז היו מדווחים להם לאלתר על החקירה הפלילית המתנהלת נגד חברת דיפנס שילדס של הירש ויניב אדם, על ידי האף.בי.איי ומשטרת גיאורגיה. 

איפה, מערך המינויים של ארדן, שמאוד מומלץ לבדוק אותו גם אחורה לתפקידיו הקודמים, צעד אל היעד בזחיחות אופיינית, אלא ששהיועץ המשפטי יהודה ויינשטיין דיכא את רגעי התהילה מיד כאשר נודע לו דבר המינוי מהתקשורת. מאז, אוהדי ארדן וגל הירש, ועוד כמה עיתונאים אידיאליסטים, זועקים "סיכול ממוקד" תוך שהם מתעלמים מהחשבונות הגנוזים של המועמד למפכ"לות בשווייץ, וסירובו לאפשר לבחון את המחשבים של החברה בארץ. במקרה הזה מוטב שהיו כותבים "המלך הוא עירום" עם תמונה גדולה של ארדן בעמוד השער.

רעיון פנטסטי, לייבא משירות הבטחון הכללי קצין בכיר, שברוח הארגון החשאי מחוייב תמיד לשלטון. צילום: דוברות המשטרה

היושרה של רוני אלשיך

מפולת הניצבים הכואבת, וקריסת המינוי של גל הירש, הכניסו את משטרת ישראל של ארדן לאחד המשברים הגדולים בתולדותיה, עד שבלשכת ראש הממשלה חשבו על רעיון פנטסטי, לייבא משירות הבטחון הכללי קצין בכיר, שברוח הארגון החשאי המחוייב תמיד לשלטון יעשה סדר במשטרה ואולי גם יזכור טובה לממנים שלו. ארדן קנה, וכך בא לעולם המינוי של רוני אלשיך.

ההתחלה היתה מעודדת, אלשיך הודיע כי הוא מקים מערך תקשורת חדש אשר יחסום את נגישות העיתונות אל מרכזי העצבים של הארגון, משמע חקירות ומודיעין. בתחבולות תעשה לך מלחמה, הוא אחד היסודות של מערכת הבטחון בישראל, וזה בדיוק מה שאלשיך כבוגר יצירתי במיוחד של המערכת עשה עם ההצהרות הנ"ל. כאיש חקירות עכשווי ומנוסה הוא ידע שבלי שימוש שכלתני בתקשורת אין התקדמות בחקירות, בטח כאשר מדובר בשחיתות ציבורית אשר גיבוריה חיים ונושמים תקשורת.

מי שזיהו את הלך הרוח הזה הם ראשי אגף החקירות והמודיעין, ובכירי להב 433, אשר בנסיונות לרחרח לאן נושבת הרוח בלשכת מפכ"ל החדש, מצאו דלת פתוחה ואוזן כרויה. הרומן היה מיידי והדדי, התאהבות ממש. הוא למד מי הם הטובים במערכת אכיפת החוק, והם הכירו פטריוט ציוני לאומי וחברתי אמיתי. הם חשפו בפני המפקד החדש שלהם את הסודות הכמוסים מחקירות ראש הממשלה, שר הפנים, שר הרווחה ובכירי הקואליציה, כולל האזנות סתר ותצהירים של עדי מדינה, והוא תרם להם תחבולות שהשאירו אותם פעורי פה.

וכך, כאשר נתניהו וארדן היו בטוחים שיש להם מפכ"ל מחוייב וחשאי, אלשיך הקים עם הספינולוג ליאור חורב מערך תקשורת שמאלני רחמנא ליצלן, והתמסר בחשאי לאילנה דיין.   

את המנגינה הזו היה אסור להפסיק, אבל ארדן, משיקולים פופוליסטים צרים, בא חשבון עם אלשיך

מומחים לתקשורת ומשטרה קטלו על כך את אלשיך וסיפקו רוח גבית לרוח הנושבת מלשכת ראש הממשלה והמשרד לבט"פ. אלשיך היה יותר אינטליגנטי ויצירתי מכל הפרשנים, הוא פשוט נשכב על הגדר עבור כל צמרת החקירות של המשטרה כאשר אמר למעשה בפריים טיים לאילנה דיין, במשמרת שלי אין מורא ולא יהיה משוא פנים. המפכ"ל משך אליו את כל האש בעוד פקודיו מקדמים חקירות של פרסונות מאיימות מהסוג של נתניהו ואריה דרעי, שפועלים עד היום בליווי כלי התקשורת של הימין אשר הפכו בחסות ממשלות הימין לאקס פקטור משמעותי.

כך הגיע אלשיך לשנתו השלישית, בה נגדעה כל העשייה שלו עם ההחלטה שלא להאריך את כהונתו בשנה נוספת. בטקס הפרידה ממנו במכללה הלאומית לשוטרים (29 נובמבר) היה זה דווקא השר גלעד ארדן שמנה אחד לאחד את הישגיו הרבים של אלשיך כמפכ"ל: שיקום סגל הפיקוד הבכיר והקמתו מחדש.  מאבק מוצלח בטרור היחידים בגזרה הבטחונית. מלחמה בארגוני הפשיעה. קידום תוספות שכר לשוטרים. מתן דגש והקצאת תשתיות לשיטור במגזר הערבי, כחלק מאג'נדת המניעה המצבית שהיא החזון המרכזי של אלשיך – שאיפה למשטרה שמנהיגה קהילה ולא רק משטרה אוכפת חוק.

מי חלם שהממשק של המשטרה עם המגזר הערבי יעבור מהיס"ם אל המש"ק, אמר אלשיך בטקס הפרידה. הוא התכוון למעבר מיחידות הסיור המיוחד הכוחניות כל כך, השוטרים באפור מהכדורגל וההפגנות, אל המשטרה הקהילתית אשר מתחילה תהליך מרתק של חיבור המגזר הערבי אל החברה הישראלית באמצעות מניעת פשיעה בסיוע המשטרה דווקא.

בשבוע האחרון למירוץ כשלו גם אדרי, וגם ארדן, ונחשף פרצופם המכוער

צ'יקו אדרי מאעכר מספר 1

את המנגינה הזו היה אסור להפסיק, אבל ארדן, משיקולים פופוליסטים צרים, בא חשבון עם אלשיך על הסרט ב"עובדה" ועל הדבקות שלו במשימות המאבק בשחיתות הציבורית. לא סתם ארדן לא מנה בנאומו את הישגי המשטרה של אלשיך בתחום חקירות השחיתות הציבורית, על ההישגים האלה הוא רמז בדבריו על המחלוקות שהיו בינהם, ללמדך.

ואז הגיע המינוי של צ'יקו אדרי, עוד פיאסקו של ארדן, אב טיפוס של חבר מרכז ליכוד, כאמור. שוב הצהרות נוטפות פאתוס על קצין בכיר שלחם כל חייו, ואפילו אמירות מגוננות על אחד שלא הלך בין הטיפות, ונרטב מפעם לפעם. דווקא נימוק ראוי ומוצדק, אלא שבשבוע האחרון למירוץ כשלו גם אדרי, וגם ארדן, ונחשף פרצופם המכוער.

במסגרת הפריימריז של אדרי לתפקיד המפכ"ל הוא נקט בצעד שפוסל אותו על הסף מלשמש כשוטר מספר 1. המשא ומתן עם עו"ד פיני פישלר, כדי שישפיע על הלקוח שלו רפי רותם, שירכך את הביקורת שלו עליו בפני הוועדה, או אפילו ימשוך את התלונה, מציירת את המפכ"ל המיועד כאחרון המאעכרים, על סף העבירה הפלילית של שיבוש מהלכי משפט והדחת עד. עו"ד פישלר האחד והיחיד, נמלט מהתיאור הזה בזכות המידע על כך שהעביר לוועדה.

עו"ד פיני פישלר רפי רותם שופט גולדברג. פלאש

ואילו ארדן, מרגע שהוועדה הודיעה על פסילת המועמד שלו הוא החל לפזר בעיתונות הודעות משתלחות כאילו הוא אוהד בית"ר ירושלים שהאליפות נגזלה ממנו עקב החלטת שיפוט. לפי ארדן בלילה שבין חמישי לשישי, עו"ד פיני פישלר בכלל לא מייצג את רפי רותם, צ'יקו אדרי בכלל לא דיבר עם עו"ד פישלר על התלונה של רפי רותם נגדו, והמינוי יאושר בממשלה על אפה וחמתה של ועדת גולדברג.

בבוקר, השר תיקן את הטעויות העובדתיות שלו בנוגע לייצוג של פישלר ונושא השיחה שלו עם אדרי, אבל המשיך לשחרר בנחרצות אמירות מהסוג שבמדינה מתוקנת יש בהן כדי למנוע גם ממנו מלשמש בכל תפקיד הקשור למערכת אכיפת החוק. למשל, כשהייתי חבר בוועדה למינוי שופטים פנו אלי שופטים ומקורביהם כדי שאקדם את המינוי שלהם, רק זה שווה תחקיר ב"עובדה" א-לה הסרט הבלתי נשכח של עומרי אסנהיים על אפי נווה בכנס אילת.

בבוקר השר ארדן כבר קבע גם שצ'יקו היה רשאי לדבר עם פיני בשיחת הרעים בינהם על התלונה והעדות הצפויה של רפי רותם בפני ועדת גולדברג. לא מדובר בתלונה למשטרה או בהליך פלילי, ולכן אין כאן הדחת עד, קבע השר לבטחון פנים והכשיר רשמית את תופעת המאעכרים מהפריימריז של מפלגת הבית.

בצהרי היום האש כבתה. השר לבטחון פנים הבין שהוא לא יוכל להכשיר בממשלה את המינוי של אדרי, חרף תמיכת השרים שמיהרו לתקשורת מבלי לדעת כלל את העובדות, כי היועמ"ש לא יגן עליו ובג"צ יגלגל אותו מכל המדרגות על הפגיעה ברשות השופטת (ועדת גולדברג, לכאורה).

זה הסיפור של גלעד ארדן עד כאן, שר כושל עם פוזה של מצליחן, וגם פורמליסט תככן. 

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן