עו"ד אלון אייזנברג
פלילי | פשיעה חמורה | אלימות | מעצרים וחקירות | פשיעה כלכלית
עו"ד שוש חיון
פלילים | פשיעה חמורה | פשיעה כלכלית | צווארון לבן
עו"ד יובל זמר
אלימות | סמים | עבירות מין | פשיעה חמורה
עו"ד חיים אוחנה
משפט פלילי | פשיעה חמורה | קטינים | חקירות ומעצרים

1131: עד המדינה שוורצמן "לא הספיק" ונאשם בייבוא MDMA זוכה

נכתב על ידי מיכאל פרוסמושקין ב 22/11/2018 11:59:52.

השופט זיכה מחמת הספק את משה גבאי בטענה שהפרקליטות לא הציגה ראיות עם משקל ממשי שיתמכו בעדות הלא מדוייקת של עד המדינה, שאמור להעיד נגד עוד שמונה נאשמים

עד המדינה שוורצמן - החל מדצמבר על דוכן העדים

ב-3 בנובמבר 2016 הגישה פרקליטות מחוז תל אביב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר, בו היא ייחסה למשה גבאי, בן 53 מראשון לציון, ייבוא של כמעט חמישה ק"ג MDMA מהולנד.

כתב האישום, שהוגש במסגרת פרשה 1131, הסתמך בעיקר על עדותו של עד המדינה המכונה "שוורצמן", שאמור לחזור לדוכן העדים בחודש דצמבר כדי להעיד בתיק המרכזי נגד שמונה נאשמים על גל הרציחות במשולש הערים בת ים חולון וראשון לציון.

אתמול (רביעי, 21.11), השופט המחוזי מרדכי לוי החליט לזכות את גבאי מחמת הספק. הנימוק העיקרי: לא היו די ראיות או עדויות שיסייעו ויתמכו בעדותו של עד המדינה.

לפי כתב האישום, גבאי ושוורצמן שהיו שותפים בעסקי הימורים באינטרנט קשרו יחד עם מהמר בשם גולן דנה - שהיה חייב להם ולאחרים מאות אלפי שקלים – לייבא סמים מאמסטרדם לישראל. מכתב האישום עולה, כי סוכם שדנה יהיה זה שיבריח את הסמים - ובכך יפרע את חובותיו.

כתב האישום גולל כיצד דנה קנה בהולנד וגם באנגליה 68 קונסולות של XBOX, איך הטמין בחמש מהן MDMA גבישי - כקילוגרם בכל אחת מהחמש, ואיך הורה לשלוח את החבילות לבעל חנות מחשבים מרמת גן, שאיתו סיכם על הייבוא (בעל החנות לא ידע על הסמים). בכתב האישום מתואר בהרחבה גם כיצד אנשי המכס באנגליה גילו את הסמים, ואיך לבסוף דנה נעצר בישראל יחד עם בעל החנות בעת שטיפלו בקונסולות.

לכתבה המורחבת בפוסטה על כתב האישום - לחצו כאן.

הסמים שהגיעו לנתב"ג (צילום: דוברות המשטרה)

כתב האישום התבסס כאמור בעיקר על עדות שוורצמן. דנה הכחיש כל קשר בין גבאי לבין עסקת הסמים, אבל הפרקליטות התעקשה שעדותו תומכת באישומים, מה גם ששוורצמן העיד כי הוא היה זה שחיבר בין דנה לבין ספק הסמים בהולנד. דנה, שבעת הגשת כתב האישום נגד גבאי כבר סיים לרצות 30 חודשי מאסר על חלקו בפרשה, אישר כי היה חייב סכומי כסף גדולים לגבאי ולשוורצמן, אך הוסיף כי כל חובותיו לשניים נמחקו, משום שישב בכלא.

במענה לכתב האישום, גבאי כפר במיוחס לו באמצעות סנגורו, עו"ד שאדי כבהא, שאישר כי גבאי ושוורצמן היו שותפים בחנות לממכר ירקות, אבל הכחיש כל קשר לעסק להימורים, הלוואות וסמים. עו"ד כבהא טען כי לא ניתן לבסס הרשעה על סמך עדותו של שוורצמן לבדו, ממנה חסרו פרטים מהותיים, מה גם שגרסתו התפתחה והיתה נגועה בסתירות. עו"ד כבהא הוסיף כי סכסוך קשה שהיה בין שוורצמן לבין גבאי במקביל לעדותו במשטרה, "מרחף כעננה" מעל עדותו של שוורצמן. בנוסף טען הסנגור למחדלי חקירה, ולכך שעדי התביעה האחרים לא חיזקו את התזה של הפרקליטות.

השופט לוי ציין בהכרעת הדין כי עדותו העקבית של שוורצמן הותירה רושם חיובי, מאחר שהעיד בביטחון ולא התגלו סתירות מהותיות בדבריו, מלבד סתירה אחת לגבי מועד העסקאות. כמו כן ציין השופט כי התרשם משוורצמן כ"אדם מתוחכם, מחושב, יצירתי ובעל אינטליגנציה מרשימה", וכי נראה שאין חשש שיגמד את חלקו וישקר, מאחר שטובות ההנאה שקיבל ניתנו לו גם כך, בתמורה להפללת אחרים בתיקים שאינם קשורים לתיק הזה, השולי יחסית ביחס לפרשות האחרות.

השופט מרדכי לויעו"ד שאדי כבהא

זאת ועוד, השופט ציין כי למרות ששוורצמן הפליל את גבאי בעבירות שונות ומגוונות - ולא רק במה שנטען בכתב האישום - אין הדבר מעיד בהכרח שהפליל אותו על לא עוול בכפו. יתכן, כך לפי הכרעת הדין, שיתר המעשים הפליליים שתוארו על ידי עד המדינה אכן אירעו, אולם לא נמצא סיוע להוכחתם. בהקשר לאמינותו של העד הוסיף השופט גם כי עדותו של שוורצמן הביאה לזיכוי יריב גדול שלו בתיק רצח (אביאל וואהל) - עובדה המחזקת את מהימנות עד המדינה באופן כללי.

למרות כל זאת, השופט ציין כי עדותו של שוורצמן לגבי מעורבותו של גבאי בייבוא הסמים היתה לאקונית, ונפלו בה גם אי דיוקים. בעיקר, כך לפי ההחלטה, לא היה בה כדי להפיג את החשש לפיו יתכן ושוורצמן העיד נגד גבאי מאחר שנטר לו טינה לנוכח הסכסוך ביניהם.

מנגד, השופט תיאר גם את עדותו של גבאי כעדות לא מהימנה ולא כנה: "העדות היתה מגמתית, מיתממת, מתחמקת וניכר כי הנאשם התכונן היטב לעדותו והתאמץ שלא להיכשל בלשונו". ואולם, לפי השופט אין בעדות כזו לבדה כדי לחזק את עדותו של שוורצמן.

מאחר ולא נמצא סיוע ממשי בעל משקל משמעותי לעדותו של שוורצמן, השופט החליט לזכות את גבאי. "אף במקבץ של כל הראיות שעליהן ביקשה הפרקליטות להסתמך כראיות סיוע, גם יחד, אין כדי להוות סיוע ממשי בעל משקל משמעותי, שיש בו כדי לאיין או להפחית במידה רבה, מעבר לספק סביר, את החשש המיוחד כי עד המדינה נוקם בנאשם בעקבות הסכסוך", סיכם השופט וכאמור – זיכה את גבאי מחמת הספק. 

תגובות:
0# צדק תרדוף - 22/11/2018 17:14:00
הסוף של 1131 עד מדינה רוצח מפליל אנשים ברציחות שהוא ביצע אם יש צדק ואכיפה אמיתית צריכים להכניס את ****-*** הרוצח למאסרי עולם על רצח ג׳ורדן הפללה כזאת לא נכתבה הבא הוליוודי ולא בוליוודי.
14# הרצל בן טובים - 23/11/2018 13:12:00
עלק שחרר בעדותו את יריבו אביאל בגלל שהוא צדיק שדובר אמת??? הוא עשה את זה נקמה לחברים שהיו לו מהקבוצה השניה ,אלוף העולם במנייקה וכפיות ככה זה שמוכרים את הנשמה לשטן
15# גו׳רדן - 23/11/2018 17:12:00
לרוצח בדם קר, מה הבעיה לשקר
16# חבר משותף - 23/11/2018 17:19:00
השם ינקום את דמו של ג’ורדן זיכרונו לברכה, לא יזכה הרוצח השפל הזה לראות אור יום
17# אביהו אנניה - 26/11/2018 09:26:00
בחורים טובים לעולם לא טועים וכמו שאומרים באמהרית "בגסיטה לזיסטה אקומה בקומבה."
20# מנשה - 29/11/2018 14:30:00
איך אפשר לתת אמון בעד המדינה הזה (שוורצמן) הרי ידוע לכל שהוא רוצח לכל דבר ועניין..וביצע המון רציחות ונסיונות רצח..בנוסף הוא במקום מסתרו בדירת המסתור של הימ"ר ממשיך להשתמש בסמים כבדים וממשיך לאיים על אנשים שונים !!בכל מדינה אחרת היו מבטלים לו את ההסכם
21# אבי - 04/12/2018 00:44:00
מנשה היקר
31# אבי - 04/12/2018 00:48:00
מנשה היקר אתה ככ ***** שאתה בכלל לא מבין מה אתה כותב.א כל הוא לא קשור לימר ב כל הבנאדם נקי יותר מהבית שחי שלך יחתיכת ***** מה נראה לך שהוא יכול להתמסטל בזמן שהוא צריך להעיד...בואו תהיו גברים תדברו בפנים שלו יחבורה של אפסים לא תבואו ברבע שלו...ומזל שהוא יצא עד מדינה כי לא מגיעה למקולקלים האלה שהוא יהיה איתם...ואני גבר מת שהוא יצא החוצה שיראה לכולכם כמה הוא מש*** עליכןץם כמו תמיד
32# רוני - 04/12/2018 12:56:00
אבי אתה כמו הסמרטוט שאתה מעריץ
הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

עו"ד שרון יוסף
משפט פלילי | התמחות מיוחדת בעבירות נשק ואמצעי לחימה
עו"ד תמיר סולומון
פלילי | פשיעה כלכלית | עבירות מסים והלבנת הון
קטגוריה 2