פלילי | כלכלי | צבאי | אסירים
0523307111 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הוצאה לפועל | משפחה | תעבורה
0506245512 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | תעבורה | אסירים
0505645022 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
מיסים - פלילי ואזרחי | פשיטות רגל
0522614884 מידע מורחב
פלילי | צבאי | מעצרים וחקירות
0505275828 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | בינלאומי
0547577333 מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | תעבורה
0505073551 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים
ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין

עתירה לבג"ץ להקמת ועדת חקירה בפרשת רות דוד

לנוכח ההתנהלות המנומנמת במשפט התנועה לאיכות השלטון מזכירה שוב את טיוח החקירות נגד דוד והתחמקות הפרקליטות מלברר פרטים על השפעת יחסיה עם פישר על תיקים של ראשי הפשע כמו רוזנשטיין ואברג'ל, מאות המיליונים של גבי בן הרוש ויאיר ביטון * בעתירה דורשים משרת המשפטים למנות ועדה בראשות שופט
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

"ניפצה באבחה את אמון הציבור". רות דוד (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

שנה אחרי שהתנועה לאיכות השלטון פנתה לשרת המשפטים בדרישה להקמת ועדת חקירה בראשות שופט, לבדיקת מכלול פרשת רות דוד, התנועה עתרה השבוע לבג"ץ כנגד איילת שקד, בדרישה שתנמק מדוע לא הורתה על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית כנדרש, ועדה שהשרה מוסמכת להקים ולהקנות לה סמכויות חקירה.

בעתירה טוענת התנועה לאיכות השלטון כי מערכת אכיפת החוק, בראשות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, טייחה ונמנעה מחקירה של "אחת הפרשיות החמורות בדברי הימים של גורמי שמירת ואכיפת החוק במדינה, של פרקליטת מחוז רמת דרג, אשר עשתה בחייהם של אזרחי מדינת ישראל כבקניינה הפרטי, אשר עירבה שיקולים זרים, פגומים ואישיים, בתוך מארג השיקולים אשר היה אמור להנחותה, ואשר השחירה מערך שלם".

התנועה לאיכות השלטון מבקשת לקבוע, בהתבסס על ממצאי חקירות קודמות לגבי דוד, לרבות קביעותיו של היועמ"ש מנדלבליט ובהתבסס על קביעות של נציב הביקורת על הפרקליטות, דוד רוזן, במספר פרשות, וכן תחקירים בעיתונות, כי קיימות "אינדיקציות ברורות לקבלת החלטות מוטות ובלתי סבירות" על ידי דוד, בשנים בהן כיהנה כפרקליטת מחוז תל אביב (2002-2010).

הוקלט על ידי הלקוח שלו. רונאל פישר (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

התנועה סוקרת בעתירה שורה של תיקים, בהם קיים חשד כי דוד קיבלה החלטות תוך משוא פנים, כשהמשותף לכל התיקים הוא הסנגור שפעל מולה כמייצג החשודים, רונאל פישר, שקיים עמה קשרים אישיים מראשית כהונתה, והיום הוא עמיתה על ספסל הנאשמים. עוד מצביעה העתירה על חשד שסוקר בהרחבה בפוסטה, כי החלטות בתיקי טייקוני הפשע זאב רוזנשטיין ויצחק אברג'ל התקבלו לכאורה בהשפעת קשריה הקרובים של דוד הן עם פישר והן עם הקבלן יאיר ביטון, שגייס את דוד לאחר פרישתה מהפרקליטות, בשירות חברתו ב.יאיר כחברת דירקטוריון.  

"פרקליטת המחוז לשעבר, שניפצה באבחה חדה את אמון הציבור במערכת אכיפת החוק, עומדת לדין כיום בעבירות מתחום טוהר המידות, ונאשמת במעורבות בפרשיות של העולם התחתון", כותבים עורכי הדין של התנועה, אליעד שרגא, זהר אלטמןרפאל ותומר נאור. "כל האישומים שהוגשו, עניינם במעורבותה בפרשיות שאירעו לאחר תום כהונתה, אולם העותרת תטען כי ראשיתם של דברים עוד בתקופה בה כיהנה כפרקליטת המחוז, תקופה בה נוסדה מערכת הקשרים המעוותת שלה".

דוד נאשמת בשיבוש מהלכי משפט ובקבלת נכסים שהושגו בפשע, במסגרת התפקיד שמילאה בפרשת פישר-ערן מלכה, כשותפתו של פישר, לאחר שסיימה את תפקידה בשירות המדינה. לעומת זאת, תקופת כהונתה כפרקליטת מחוז וההחלטות שקיבלה בתיקים בהם ייצג פישר, נטען בעתירה, "לא נחקרה כלל, ולכל הפחות לא נחקרה כל צרכה", מחשש לחשיפת הטיית תיקי פרקליטות.

קבע כי קבלת המתנות אינה עולה בקנה אחד עם המצופה מפרקליט. אביחי מנדלבליט

סגירת תיק המתנות

העותרים תוקפים את החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה שנפתח נגד דוד בחשד לקבלת שוחד, למרות שממצאי החקירה אישרו כי במהלך כהונתה קיבלה מפישר ומביטון מתנות באלפי שקלים (עטים יקרים, שעון קרטייה, תיק לואי ויטון). מנדלבליט קבע כי קבלת המתנות אינה עולה בקנה אחד עם המצופה מפרקליט, כל שכן פרקליט מחוז, אך אין אפשרות להוכיח שהמתנות ניתנו למטרת שוחד, ולא בשל חברות אמיתית שנקשרה בין הצדדים. כמו כן סבר מנדלבליט כי קשה לקבוע את מועד נתינתן המדויק של חלק מהמתנות.

העותרים טוענים כי החלטת מנדלבליט אינה מתיישבת עם הוראות החוק העוסקות בשוחד. "על פי חוק העונשין, שוחד לא צריך להינתן בעד פעולה מסוימת של עובד הציבור, אלא יכול ויינתן שוחד שמטרתו לייצר קשר של מחויבות והדדיות…ולא חייבת להתקיים עסקה מוגדרת. לפי הפסיקה, חזקה שעובד ציבור הלוקח מתת, מודע לכך שהמתת ניתנה בעד פעולה הקשורה בתפקידו, וחזקה זו מעבירה את נטל ההוכחה לעובד הציבור. לא ניתן להתעלם, לעניין זה, מהעובדה כי דוד, מיד עם פרישתה, מונתה לדירקטורית בחברת ב. יאיר, ולאחר מכן לשותפה במשרדו של פישר", מצוין בעתירה.

"מינויה ב-ב.יאיר התקבל בתמיהה על ידי הציבור, עקב העובדה שבפרשת המעילה בבנק למסחר, אותה ניהלה דוד כפרקליטת מחוז, עלה מידע מודיעיני לפיו כספים שנגנבו מהבנק למסחר הושקעו בחברת ב.יאיר". עוד נטען כי כפרקליטת מחוז שניהלה את המצוד הבינלאומי אחר ראש "הכנופייה הירושלמית", גבי בן הרוש, החשוד כנהנה עיקרי מכספי הבנק למסחר, היתה דוד חשופה לחומרים שהצביעו על הקשרים העסקיים לכאורה בינו לבין ביטון, ולהלבנת הכספים שבוצעה באמצעות ב.יאיר בבעלות ביטון, עבור ארגון הפשע של יצחק אברג'ל.

כל המידעים הללו, נטען, לא מנעו את הקשרים האישיים שנרקמו בתיווך פישר, בין ביטון לדוד בעודה מכהנת בפרקליטות (ואשר באו לידי ביטוי בקבלת המתנות) ואת הקשר המקצועי בהמשך בינה ובין ב.יאיר. כיום עומד ביטון לדין באשמה ששימש כצינור הלבנת כספים כאמור עבור ארגון אברג'ל בכסות של מיזמי בנייה.

דוד סגרה את התיק נגדו, המחליפה שלה פתחה אותו. יצחק רוכברגר (צילום: פלאש 90)

הקלה ללקוחות

התנועה מצביעה על חשד נוכח החלטות שהתקבלו בתיקים הרלוונטיים, כי פרקליטת המחוז נהגה כבעלת עניין עם פישר וביטון, וקידמה לכאורה הקלות בתפקידה לחבריהם וללקוחות שגייס פישר, כמו האחים אלן וברוך דדוש, עדי המדינה נגד זאב רוזנשטיין. במסגרת הסכם עדי מדינה מקל באופן חריג שסגר פישר מול רות דוד בשנת 2004, בוטל העונש הכבד של 18 שנות מאסר שהוטל על האחים דדוש בישראל בגין סחר בינלאומי בכדורי אקסטזי, ובוטלו הליכי חילוט במיליוני שקלים, תמורת עדותם בתיק נגד רוזנשטיין שהוסגר לארה"ב.

העתירה של התנועה לאיכות השלטון סוקרת עוד שורה ארוכה של התנהלויות מעוררות תמיהה של דוד, בעיקר בתיקי הסנגור פישר. בפרשת ראש עיריית רמת השרון לשעבר, יצחק רוכברגר, המשטרה המליצה להעמידו לדין בעבירות מרמה, ובמהלך משא ומתן שניהל פישר מול דוד הוחלט על סגירת התיק. ערעור של מפקד להב 433 דאז, יואב סגלוביץ, הוביל להגשת כתב אישום נגד רוכברגר על ידי מחליפותיה של דוד בשנת 2013.

זמן קצר אחרי שפישר מונה ליועץ משפטי של עיריית רמלה, נסגר התיק גם נגד ראש העירייה יואל לביא, בניגוד להמלצת המשטרה. מבקר הפנים של העירייה התלונן מאוחר יותר כי כשהעביר חומרים ליאח"ה, נאמר לו כי הפרקליטות מונעת ביצוע האזנת סתר נגד לביא, והועלה בפניו שמה של דוד.

גם המלצת משטרה להעמדתו לדין של מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן ב-2006 הסתיימה בסגירת התיק, לאחר שדוד קיבלה את טיעוני הסנגור פישר. בתיק מאוחר יותר, בשנה שעברה, הורשע וסרמן במרמה בשל מימון תביעות הפחדה שהגיש באמצעות עו"ד פישר נגד עיתונאים, על חשבונה של הסתדרות המורים.

בינתיים לא מגיבה. השרה איילת שקד

בפרשת איש רשות המסים שוקי משעול, מזכירה העתירה כי משעול הקליט את רונאל פישר שבא למשרדו וסיפר לו על חקירה סמויה המתנהלת כנגדו. פישר סיפר לו על יחסיו האינטימיים לכאורה עם דוד ועל כך שביכולתו להשפיע על פרקליטת המחוז בסיוע שוחד כספי. גם כאן החקירה לא מוצתה.

בנוסף, מוזכרים תיקים שנבדקו לאחרונה על ידי הנציב דוד רוזן, שקבע כי התנהלותה של דוד מעוררת סימני שאלה כבדים. כך בפרשת קופת חולים מאוחדת, בה התעלמה מבקשות רבות שהועברו אליה מפרקליט המדינה לבחון פתיחה בחקירה נגד ראשי הקופה, נוכח דוח קשה שהוגש על ידי מבקר המדינה.

בהמשך, הקופה עשתה עסקאות נדל"ן עם חברת ב.יאיר. בפרשה אחרת, של תלונות רפי רותם על שחיתות ברשות המסים, קבע רוזן כי דוד סגרה את התיק ארבעה ימים בלבד לאחר שקיבלה אותו לידיה. אגב, לפישר לא היתה מעורבות בתיק זה. בסיכום העתירה, טוענת התנועה לאיכות השלטון כי "אי מיצוי החקירות נגד רות דוד הינו בלתי סביר באופן קיצוני ופוגע פגיעה קשה באמון הציבור בשלטון החוק".

בעבר כבר הקימה הממשלה ועדת בדיקה בראשות שופט במתכונת דומה: ועדת זיילר, שחקרה את פרשת פריניאן, ומסקנותיה גרמו להתפטרות המפכ"ל משה קראדי. בשלב זה, לטענת התנועה, שרת המשפטים שקד מתעלמת במשך שנה מהפניות אליה להקים ועדת חקירה בנושא. גם בעקבות פניית  פוסטה לא התקבלה תגובה מדוברה של שקד.

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן