צווארון לבן
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | צבאי | אסירים
0523307111 מידע מורחב
מיסים - פלילי ואזרחי | פשיטות רגל
0522614884 מידע מורחב
עו"ד סימון חדאד
משפט פלילי | פשיעה חמורה | צווארון לבן
עו"ד יוסי חמצני
עבירות מס | פשיעה כלכלית | הלבנת הון | צווארון לבן
עו"ד שרון קינן
פלילי | פשיעה חמורה | מעצרים וחקירות | אסירים | מנהלי | נוער | צבאי
עו"ד עביר בכר
אסירים | פלילי | קורבנות עבירה | הגירה
עו"ד דן באומן
פלילי | מעצרים | סמים | מין | אלימות | רכוש | צבא | נוער

משובשים בע"מ – עורכי דין מאויימים במחוז דרום

שבעה עורכי דין פליליים נחקרו ואף נעצרו בחקירות תיקי הרצח של טל קורקוס ודבורה הירש, לטענתם, כחלק מנסיונות המשטרה לפגוע בהגנה המשפטית של החשודים, כדי שיגיעו לבתי המשפט ללא הסנגורים הקבועים, ואחרים יחששו לייצג אותם * רשימה שפרסמתי ב"מעריב סופהשבוע"
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

 תהיות באשר למניעים של חוקרי ימ"ר נגב לחקור "קציני בית משפט"

ביום ראשון, 27 מאי, כאשר שרת המשפטים איילת שקד עוד שקדה על נאום הפתיחה שלה לכנס לשכת עורכי הדין באילת, שבו חשפה רפורמה חדשה שתחייב את המשטרה והפרקליטות לשדרג את השמירה על זכויות חשודים ונאשמים, ניהלו חוקרי ימ"ר נגב מרתון מעצרים וחקירות של ארבעה עורכי דין המייצגים חשודים בתיק רצח דבורה הירש.

בעקבות המעצרים פורסמו באתרי האינטרנט מבזקים שיצרו גל שמועות בקבוצות וואטסאפ של עורכי דין החרדים לשמו הטוב של המקצוע. הדאגה התגברה עקב גל חקירות דומה לפני חצי שנה, אז נחקרו ארבעה סנגורים גם בתיק הרצח המקביל של עד המדינה נגד ארגון זגורי מבאר שבע, טל קורקוס, בעלה לשעבר של הירש.

לפי פקודות המשטרה, חקירה של עורך דין (פתוחה או סגורה באזהרה) תבוצע רק אם התקיימו שני תנאים: "אין דרך סבירה אחרת להשגת המידע… ובנסיבות העניין טובת החקירה גוברת על האינטרס הציבורי שבשמירה על יחסי האמון שבין עורך הדין לבין הלקוח", ובאישור פרקליט מחוז.

גל החקירות והמעצרים הנוכחי של עורכי הדין מעורר תהיות באשר למניעים של חוקרי ימ"ר נגב לעשות שימוש בסמכות שניתנה להם לחקור את "קציני בית המשפט". האם במסגרת השאיפה לחקר האמת באחת הפרשות החמורות והאכזריות, שבה ארגון פשע "הרים יד" על מערכת אכיפת החוק, מנסים החוקרים לשבש את ההגנה המשפטית של החשודים, כדי שהם יגיעו לבתי המשפט ללא הסנגורים הקבועים שלהם? וחמור מכך, שגם עורכי דין אחרים יחששו לייצג את החשודים והנאשמים?

פרקליטה אחראית. עו"ד נורית ליטמן

התשובה על השאלות האלה היא, כן. הנזק להגנה של החשודים והנאשמים כבר נעשה מבחינת עצם הייצוג ונחישות הסנגורים בהמשך הדרך. עורכי דין בתיק כבר מדברים על כוונה להתפטר, ואילו עורכי דין מהשורה אומרים בשיחות סגורות כי הם יימנעו מקבלת ייצוג בתיקים אלה, ומקבלת תיקים במחוז דרום באופן כללי – לדבריהם, במחוז דרום גם מערכת אכיפת החוק וגם ארגוני הפשע מפחידים במידה שווה.

החוקרים מבחינתם בטוחים ש"החקירה גוברת על האינטרס הציבורי שבשמירה על יחסי האמון שבין עורך הדין לבין הלקוח". מאחר ופרקליטי מחוז דרום נמנעו מקבלת החלטות בנושא על רקע ההיכרות עם הסנגורים, שעד לפני זמן מה חלקם היו בעצמם תובעים במחוז, ומשום שפרקליטות המחוז מלווה את החקירה, את האישור לחקירות נתנה עו"ד נורית ליטמן, המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים.

עורכי הדין שנחקרו ושוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים עדיין מנסים לעכל את העלבון, בשיחות עם "פוסטה" וגורמים שונים נוספים הם מספרים על החוויה הטראומטית במשרדי ימ"ר נגב.

תיק רצח דבורה הירש

עו"ד א' נחקר במוצאי שבת

עו"ד א' הוא בעלים של משרד משגשג במרכז, ומעצרו עורר זעזוע בקרב בכירי לשכת עורכי הדין. "אנו חוששים שמדובר במעצרי סרק", אמר יו"ר הלשכה עו"ד אפי נווה בראיון לגלי צה"ל, ובמקביל מכין סגנו עו"ד אורי קינן כנס חירום על הפגיעה במעמדם של עורכי דין פליליים.

"אני פשוט לא מאמין שמסוגלים לעשות דבר כזה", אומר עו"ד א' המייצג את אחד החשודים המרכזיים בפרשה. מקורביו טוענים כי אפילו לאמו של הלקוח המרכזי הוא לא מסר את פרוטוקול הדיון בהארכת המעצר, לצורך הכנסת ציוד לבית המעצר כנדרש.

בן משפחה שלו מספר כי במחוז דרום דורשים כעת מעורכי דין לא לשתף מידע מדיונים גם עם עורכי דין אחרים באותה פרשה, ואפילו לא עם עורכי דין מהמשרד שלהם.

"סנגורים פליליים הולכים תמיד על חבל דק בחקירות, אבל א' הוא מהיותר זהירים", אומר קרוב המשפחה. "יש לו משרד מסודר עם עם קו ברור ואחיד, שמירה קפדנית על כללי חובת סודיות הלקוח, אבל גם יש רשת פנימית במשרד, כולם רואים הכל, מתייעצים, זה חלק מהעבודה, מה לא בסדר בזה?

"וכן, יש גם שיחות עם עורכי דין שמייצגים בתיק, כולם באותה קלחת, כולם יודעים את אותם הנתונים. אם כל העולם יודע שפלוני אלמוני פתח, אז בטח שעורכי הדין בשיחות מסדרון מדברים על זה בינהם".

איסור לשתף את עובדי המשרד במידע מתיק בצו איסור פרסום

מעבר להטרדה ולפגיעה בשם הטוב לנוכח הפצת השם ברשתות החברתיות, א' פגוע מהדרך בה התבצע ההליך. "התקשרו אליו בשבת כמה פעמים והוא לא הגיב עד צאת השבת, אז הוא התקשר חזרה לחוקר שביקש ממנו להגיע לחקירה. הוא ביקש לבוא בראשון בצהריים, כי נקבע לו דיון הוכחות בבית משפט בתל אביב, אבל החוקר אמר לו, 'לא, עכשיו עכשיו תגיע'. הוא נאלץ להגיע אליהם ב-11 בלילה ואז הנושא שעל הפרק היה תיאורטי בלבד, בסוגיית איסורי פרסום. לקראת שתיים אחר חצות דרשו ממנו לחתום על שחרור לחמישה ימי מעצר בית. הוא חתם, אבל הגיש ערר לבית משפט שם קוצר המעצר בית ליומיים".

א' עצמו בשיחה עם "מעריב" הסכים רק לומר, "קיבלתי עשרות סמסים מחברים, אנשי מקצוע, אנשי מערכת, כולל שופטים לשעבר, שאומרים לי אנחנו מכירים אותך שנים, אתה האחרון ברשימה, אתה זה לא יכול להיות, נקודה".

"המלחמה שלהם ביניב זגורי מעבירה אותם על דעתם, והם חושבים שכל אמצעים כשרים". צילום: ניר קידר למעריב"

עו"ד משה יוחאי לא בא

עו"ד משה יוחאי הוא אחד מעורכי הדין הבכירים שסומנו על ידי ימ"ר נגב בתיק רצח טל קוקוס, "רצו לחקור אותי חקירה פתוחה, לשאול מי הביא אותי לתיק, ומי משלם לי", אומר יוחאי. "התקשרו אלי פעמיים שלוש, אמרתי להם שזו חוצפה והודעתי שאני לא מגיע ובכל מקרה הם לא יקבלו ממני שום מידע, אני הרי סנגור".

מה היה הרקע לפנייה שלהם?

"באחד מדיוני הארכות המעצר בתיק רצח קורקוס אמרתי לשופט שחקרו בני משפחה של מרשי, אריק איטל, על היצוג שלי. השופט אמר להם שהוא לא מוכן לקבל שום אפיק חקירה כזה, אבל כבר ביציאה מהאולם, במסדרון, אמרו לי 'אז השופט אמר, השופט לא קובע', ומיד אחרי זה זימנו אותי לחקירה".

ולא באת.

"לפי החוק אני חייב לבוא למשטרה אם מזמינים אותי, אז אתה יכול לכתוב שלא באתי, לא נכנעתי, חוצפנים. אם היו עוצרים כל שוטר שמשבש חקירה בשיחה עם צד ג', תאי המעצר היו מלאים בחוקרי משטרת ישראל. על מה חקרו את עו"ד א'? עכשיו הוא לא יכול לבוא לדיון הקרוב בבית משפט. עורכי הדין ע', ג', ע', א', עו"ד שני דרי, אותו דבר, אותן שאלות, מי שכר אותך, מי שילם לך, עם מי דיברת. עושים צחוק, לפחות היו עוצרים אותם יחד. כל יום עוצרים עורך דין אחר, ליצור רייטינג ולהפחיד".

מי שמפחד נחקר, ומי שלא אז לא?

"לא יודע, זה קורה רק במחוז דרום, במחוזות המרכז בחיים לא יחקרו עורכי דין על פרטים כאלה. המלחמה שלהם ביניב זגורי מעבירה אותם על דעתם, והם חושבים שכל אמצעים כשרים. בדרום יש ממש קומונה של המשטרה הפרקליטות, וצר לי לומר זאת, גם של בתי המשפט".

אולי בגלל חומרת הפשיעה?

"סליחה, באזור המרכז אין פשיעה? לא הורגים אחד את השני? בדרום אין הפרדת רשויות, הבן של נשיאת בית משפט מחוזי היה היועץ המשפטי של הימ"ר, ומפקד המחוז הקודם של המשטרה היה אחיו של שופט מחוזי בכיר, לא שמענו על כך מילה מהתקשורת ומגופי איכות השלטון למינהם, כשמדובר בעניינים פליליים הכל מותר. אם המצב הזה יימשך אני בתיק הרצח הזה לא אייצג, שהמשטרה תייצג".

יניב זגורי. צילום: ארכיון פוסטה

עו"ד ג': "זגורי אוהב אותך"

הסנגור לו מייחסת המשטרה עבירות מובהקות הוא עו"ד ג', שנעצר בתיק רצח קורקוס בחשד לשיבוש ושוחרר, ונעצר שנית בתיק רצח הירש.

לפי החשד בתיק קורקוס, הוא עמד בקשר ישיר עם יניב זגורי בתאילנד וסין כאשר החל גל המעצרים. עו"ד ג' אשר ייצג את אחד החשודים נכנס לפגישה עם חשוד נוסף, שלימים גוייס כעד מדינה, ואמר לו, "ניבי אוהב אותך". בשיחת טלפון נוספת, נטען, הוא הזהיר את אריק איטל לא לחזור לארץ, בזמן שאיטל שוחח איתו למעשה מתחנת משטרה ללא ידיעתו.

עו"ד ג' נעצר אז, הובא לבית משפט ושוחרר למעצר בית. במשטרה אומרים שהמליצו להעמיד אותו לדין, והם ממתינים להחלטת הפרקליטות.

חלפו כמה שבועות ועו"ד ג' החל לייצג את מ' אשר הצהיר בסרט של "עובדה", כי "העבריינים לכלכו אותה", בכל הקשור לרצח גיסתו, "אבל זגורי לא מעורב בזה".  מ' שנעצר לאחרונה בחשד לנסיון רצח של סוכן סמוי, וניצל בעצמו מנסיון חיסול על ידי אותו הסוכן, היה עצור בעבר בחשד למעורבות ברצח הירש ושוחרר. לאחרונה הוא נעצר שנית עם תשעה נוספים בחשד למעורבות בביצוע הרצח, שהמשטרה טוענת כי פיענחה אותו, אולם מעצרו לא הוארך בשנית.

עו"ד ג', שייצג בתיק רצח הירש חשוד אחר אמר ל"מעריב" כי המשטרה מונעת ממנו לפגוש לקוח שלו ואף "הרעילה" אותו כדי שיפטר אותו. עו"ד ג' התעקש ונסע לפגוש את הלקוח בתחנת אופקים, אולם הדבר נמנע ממנו. כמה שעות לאחר מכן הוא נעצר בחשד לשיבוש חקירה, מעצרו הוארך ביום אחד והוא שוחרר למעצר בית.

עו"ד ע': "התייחסו כמו לעבריין"

עו"ד ע' הוא סנגור פלילי צעיר ומקושר בדרום שהוזמן לחקירה פתוחה בימ"ר נגב בתיק רצח קורקוס, אירוע שהותיר בו חותם עמוק וסימני שאלה על עתיד המקצוע.

"פניתי לראש לשכת עורכי הדין, הוא אמר שהוא בקשר עם היועץ המשפטי לממשלה וביקש התייחסות בכתב. מטילים אימה על סנגורים כדי שלא ייצגו בתיק. שאלו אותי מי שילם לי, מי הביא אותך לתיק, האם אתה מבין שכל שיחה שלך על התיק עם עורך דין אחר זה הפרה של צו איסור פרסום? האם דיברת עם עיתונאים? היו בתיק עשרה עצורים, ואנחנו הסנגורים מדברים ביננו באופן טבעי, מותר לי לבנות כתב הגנה כבר בימי המעצר הראשונים.

"נחקרתי בחקירה פתוחה אמנם, אבל החזיקו אותי שלוש וחצי שעות והתנהגו איתי כמו אל עבריין, הכניסו לי חוקר טוב וחוקר רע, אחד מחמיא לי אחד צועק עלי. חמישה עמודי חקירה עם שאלות ותשובות שאני אומר, 'אתם מתייחסים אלי כמו אל עבריין? או קיי, לא מדבר איתכם'".

הרוצחים הרימו יד על שלטון החוק

עו"ד ע' (2): בושה וחרפה

"חקרו ושחררו והכל בסדר", אומר עו"ד ע', תובע לשעבר הנחשב לעורך דין איכותי ומצליח בבאר שבע. ע' זה מסרב להרחיב אך מקורב שלו אומר "אם הפרטים עליהם הוא נחקר הם מה שיש למשטרה נגדו כסנגור פלילי, זו בושה וחרפה". כמו עו"ד א', גם ע' חשוד בשיבוש בכך ששוחח עם אחרים על החשדות נגד לקוח שלו.

"הקלטת השיחה עם אדם איטל מלמדת שהחוקרים מאזינים לעורכי דין". עו"ד שני דרי

עו"ד שני דרי: מלכודת לסנגורית

עו"ד שני דרי מכירה היטב את מפקד ימ"ר נגב היוצא, סנ"צ יגאל קלימיאן, ולא לטובה. לפני כשנתיים היא נעצרה בחשד להעברת מסרים לאסיר מסוכן, שהוא קרוב משפחה שלה. כעבור מספר ימים שוחררה, כתב אישום לא הוגש עד היום.

בתיק רצח קורקוס היא נחקרה שוב לפני חצי שנה, הפעם בחקירה פתוחה, בה נשאלה בנוגע לקליקת עורכי הדין אליה היא משתייכת, מה טיב היחסים שלה עם קולגות ולקוחות, ביקשו ממנה פרשנות על הזמנת הייצוג וסכומי הכסף שמקבלים היא ואחרים, מי משלם וכיצד עובר הכסף.

"כמובן שלא השבתי על אף אחת מהשאלות", היא אומרת ומגיבה במרירות כאשר נודע לה כי בלשכה מתארגנים כעת למאבק בפגיעה במעמד עורכי הדין הפליליים, "כאשר אני נעצרתי סתם אף אחד לא בא לעזור לי".

עו"ד דרי נחקרה על שיחה שקיבלה מאסיר העולם אדם איטל, לקוח שלה לשעבר, שאחיו אריק נאשם ברצח טל קורקוס ואלישע סבח (בנתניה). מאחר ואיטל מסר לה פרטים מהחקירה של אחיו, טענו שהיא שותפה לשיבוש. כפליליסטית מיומנת היא מיד השיבה לחוקר, "אם אתה מחשיד אותי בשיבוש אז תעבור לחקירה באזהרה, אבל אתה הרי יודע שזה היה שיבוש שלא באמצעותי". דרי מנצלת את ההזדמנות כדי לציין שעצם הקלטת השיחה מלמדת שחוקרי ימ"ר נגב גם מאזינים לשיחות של עורכי דין.

לקוחה מהלילה האחרון

היא סומנה כיעד להפללה גם משום שקרובת משפחה שלה היא בת זוגו לשעבר של עד המדינה המרכזי בתיק רצח קורקוס.

באותם ימים עו"ד דרי ייצגה את בעלת הקלוב שבו שיחק קורקוס בלילה האחרון לחייו. "החוקרים בנסיונות לגייס אותה שכנעו אותה לפטר אותי", אומרת עו"ד דרי, "אמרו לה שאני משתפת פעולה עם עבריינים ולא כדאי לה להמשיך איתי".

הנאמנות של הלקוחה לסנגורית לא נמשכה זמן רב. "היא ביקשה ממני להוציא מכתב ממנה לאסיר מסוים באוהלי קידר, אני סירבתי כמובן ומאותו רגע התחלתי לחשוד שהיא עדת מדינה, לא טעיתי. נראה לי שאני לא טועה גם כאשר אני מעריכה שמדובר בתרגיל של חוקרי הימ"ר, שניסו להפיל בפח את הסנגורית באמצעות הלקוחה שלה".

תגובת הפרקליטות

"החלטה אם להתיר חקירה באזהרה של עורך הדין מתקבלת לאחר שמתקבלת בקשה מנומקת ומוצגות ראיות רלוונטיות. שאלת המעצר הינה על פי צרכי החקירה ובפיקוח בית המשפט ואינה קשורה לאישור שניתן ע״י הפרקליטות. במקרה זה, בשל ההיכרות עם עורכי הדין שנחקרו, נמנע המחוז מלטפל בבקשה לאישור חקירה והנושא טופל ואושר ע״י המשנה לפרקליט המדינה".

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן