מבזקים+
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין

מתקפה על שרת המשפטים שקד עקב מהלכיה לפגוע בבג"צ

שופטים ומשפטנים מכל הדורות בקמפיין חסר תקדים נגד שרת המשפטים והממשלה על רקע המהלכים לקידום "פסקת ההתגברות", אבל שקד לא נרתעת ומצהירה: "זו הלבנה הראשונה בחומת ההפרדה בין הרשויות" * שופט העליון בדימוס סלים ג'ובראן: "הפוליטיקאים פוגעים בדמוקרטיה ובמיעוט הערבי", באופוזיציה קוראים למלחמה נגד שרת המשפטים, וראש לשכת עורכי הדין אפי נוה הקורא לפשרה מצהיר: "אסור לפגוע בבית המשפט העליון"
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

חזון ה-D9 מתגשם? שקד

ועדת השרים לחקיקה בראשות שרת המשפטים איילת שקד אישרה (ראשון 6.5) את "פסקת ההתגברות", שתאפשר לחוקק מחדש ברוב של 61 חברי כנסת חוקים שנפסלו על ידי בג"צ עקב היותם בלתי חוקתיים.

ראש סיעת כולנו, השר משה כחלון, שנעדר מהישיבה עקב סיור, מיהר להבהיר בפוסט מצולם כי הוא מתנגד בתוקף לתיקון שיעניק לכל קואליציה באשר היא זכות וטו על פסיקות בג"צ. כחלון אמר כי ימנע את המשך החקיקה בכנסת. גם ראש הממשלה נתניהו אמר כי הוא מעוניין בפשרה לאחר פגישתו עם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, והדיון ב"פסקת ההתגברות" בוועדת השרים נכפה עליו על ידי השרים שקד ונפתלי בנט, שביקשו לגזור קופון פוליטי. אחד החברים המרכזיים בסיעתם,ח"כ מוטי יוגב היה זה שאמר כי "על בית המשפט העליון צריך לעלות עם D-9". מנסח הצעת החוק שהוגשה לאישור היום הוא ח"כ נוסף מ"הבית היהודי" שאינו ידוע במתינות, בצלאל סמוטריץ.

השקד שקד והשר בנט אמרו כי "הממשלה התחילה בבניית חומת ההפרדה בין שלוש הרשויות. התערבות בג"צ בחקיקה ובהחלטות ממשלה חרגה מזמן מהנורמה המקובלת. פסקת ההתגברות תחזיר את אמון הציבור בבית המשפט העליון ותשיב את תפקידיהן המקוריות של הרשויות: הכנסת מחוקקת, הממשלה מבצעת ובית המשפט מפרש. הכנסת, כמייצגת את העם, היא הריבון בכל דמוקרטיה מתוקנת".

משה כחלון. המחסום האחרון

באמצעות "פסקת ההתגברות" מבקשת שקד להחליש את עצמאות בית המשפט ולבטל את כוחו לפסול חוקים לא דמוקרטיים, כדי "להגן על סמכויות המחוקקים", חברי הכנסת והפוליטיקאים. לפי היוזמה, כל רוב אוטומטי של 61 חברי כנסת יוכל לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על ידי בג"צ, עקב פגיעה בחוקי יסוד וזכויות אדם, ובכך לבטל למעשה את פסיקת בג"צ. 

הרוב הפוליטי בכנסת, מטבע הדברים, נשען על מכנה משותף רחב ועל עמדות שקל לגייס להן תמיכה עממית. הקול הפופוליסטי, באופן טבעי, יוצא נגד זכויות של קבוצות המיעוט בחברה שקל להסית נגדם, ונגד אנשים וקבוצות המתוארים כ"אויבי הציבור", שמאלנים רחמנא ליצלן. בתוך אלה, כדוגמה, זכויות חשודים וזכויות אסירים. לאלו, שלקול העממי קל להכחיש את זכויותיהם, לדחוק אותן ולהתעלם מהן – יש מגן אחד מפני מה שמכונה "עריצות הרוב". זה בית המשפט העליון, אשר הפוליטיקאים מהמחנה הלאומי מבקשים לפגוע בעצמאותו. הפסיקה הליברלית בעניין זכויות אדם, כולל זכויות חשודים בפלילים, היא נגזרת של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. פסקת התגברות תאפשר לכנסת להשעות חלק מהזכויות המוקנות לבני האדם במדינה מתוקף חוק היסוד הזה, בשם האינטרסים הבטחוניים, אבל גם לצורך מאבק בפשיעה ועוד נושאים שיוגדרו כהגנה על הציבור.

"פוסטה" סקר לפני מספר שבועות את התרחישים לפגיעה בבג"צ, עד כדי סירוס מוחלט: "כל מה שרציתם לדעת על ההצעה להגביל את כוחו של העליון".

ג'ובראן ובני משפחתו עם נוה. ביקורת על הפוליטיקאים

נוה: ביהמ"ש מפלטם של החלשים

בכנס שנערך אחר הצהריים (ראשון) בבית הפרקליט בחיפה, לציון פרישתו של המשנה לנשיאת בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, אמר ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה הידוע בקרבתו הרבה לשרה שקד, כי "אסור לפגוע בבית המשפט העליון. אני מקווה שהצדדים יגיעו לפשרה שלא תפגע במעמדו של בית המשפט, שמהווה את מקום מפלטם האחרון של האוכלוסיות החלשות בחברה". הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין ידון השבוע בגיבוש עמדה רשמית של הלשכה בנושא.

השופט ג'ובראן אמר באירוע שנערך לכבודו כי הוא "מוטרד מאוד ממתקפות הפוליטיקאים על בית המשפט העליון. הם משתמשים בביטויים שאני מתבייש לומר אותם… הם אומרים ששופטי העליון הם שמאלנים, ואחד מהם אף אמר שיבוא לשם עם D9.  המתקפה הזאת חייבת להיפסק. כל מה שקורה סביב פסקת ההתגברות פוגע בדמוקרטיה, פוגע בזכויות אדם ופוגע במיעוט הערבי בישראל".

יו"ר מחוז חיפה בלשכת עורכי הדין, עו"ד תמי אולמן, אמרה לשופט ג'ובראן: "הייתי שמחה לו הייתי מתמנה לנשיא המדינה שלי".

בארוע המשותף ללשכת עורכי הדין והקריה האקדמית אונו, בה מלמד ג'ובראן, הופיע גם נשיא בית המשפט העליון לשעבר פרופ' אהרן ברק, המזוהה יותר מכל אדם אחר עם "המהפכה החוקתית" אשר שקד דורשת לבטל. פרופ' ברק הזהיר כי "הכנסת אינה מוסמכת לקבוע שערכים יהודים גוברים על הערכים הדמוקרטיים". לדבריו, "הכרזת העצמאות קבעה את הקוד הגנטי של האסיפה המכוננת (בית המחוקקים) שנועדה לקבוע חוקה שתממש את חזון העם והאני מאמין שלו. הכנסת אינה מוסמכת לפעול בניגוד לחזון ואף לא לבטל את אופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. שניהם הם הביטוח לחזון העם". ברק אמר על השופט ג'ובראן כי "פסיקתו התאפיינה בקידום ערכי שוויון. קווי היסוד שהובילו את השופט ג׳ובראן הם הבטחה ליחס זהה לכל אדם ללא משוא פנים, ללא העדפת אדם או קבוצה".

שופט נוסף בדימוס של בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין, אמר באירוע כי "פסקת ההתגברות היא פוליטית ובית המשפט הוא השכפ"ץ של מדינת ישראל".

בתוך כך, עשרות דיקניות ודיקנים של הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות ובמכללות, בעבר ובהווה, פרסמו עצומה ולפיה "אנחנו ראשות וראשים של בתי ספר למשפטים ברחבי הארץ, רואים בדאגה רבה את ההצעה הממשלתית לחוקק את פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת ברוב של 61 מחבריה לתת תוקף לחוק שנפסל על ידי בית המשפט העליון. אנחנו רואים חובה לעצמנו להתריע כי פסקת התגברות כזאת מסכנת את זכויות האדם בישראל ומאיימת על האופי הדמוקרטי של המדינה. אנו קוראים לממשלה ולכנסת שלא לקדם הצעה זאת".

החותמים הם עשרות פרופסורים למשפטים, בהם השר לשעבר אמנון רובינשטיין, היועמ"ש ושופט בית משפט עליון בדימוס יצחק זמיר, השגרירה באו"ם לשעבר גבריאלה שלו, והפרופסורים מרדכי קרמניצר, עלי זלצברגר, אורן גזל אייל, אוריאל פרוקצ׳יה, משה בר ניב, שחר ליפשיץ, ברק מדינה, ניר קידר, שרון רבין-מרגליות, ניבה אלקין-קורן, יורם שחר, ידידיה שטרן, יובל שני ואחרים.

תגובות נזעמות זורמות גם מן המערכת הפוליטית, ובאופוזיציה מבטיחים מלחמה. יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמר לשקד: "הכרזת מלחמה על הציבור, על הדמוקרטיה ועל דמותה של מדינת ישראל. בית המשפט הוא שומר הסף של הערכים עליהם קמה המדינה הזאת. הוא שייך לציבור ומגן על הציבור מפני ניצול לרעה של כח פוליטי, מפני שחיתות, מפני פגיעה בערכים של שוויון. הוא התחנה האחרונה שמונעת מצב בו פוליטיקאים שנבחרו להנהיג ינצלו זאת על מנת לרמוס את המיעוט ולפורר את הדמוקרטיה שהיא מקור העוצמה הגדול ביותר של מדינת ישראל. כל שרה ושר שהצביעו היום בוועדת השרים בעד החרפה הזאת, יזכר כמי שניסה להפוך את ישראל לרוסיה של פוטין או לטורקיה של ארדואן.

עו"ד תמי אולמן וג'ובראן, ברק ורובינשטיין מסתודדים

"זה לא עוד קרב פוליטי, זה קרב על העתיד של המקום הזה", הוסיף גבאי. "אנחנו ורוב רובו של הציבור הישראלי נעמוד מול היוזמה המופקרת הזאת ונבלום אותה. ברחוב, בכנסת, בתקשורת, ברשתות החברתיות – נפעל בכל החזיתות ובכל הכלים העומדים לרשותנו כדי לשמור על ישראל ואזרחיה מפני טירוף המערכות".

ח"כ קארין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה לשעבר וחברת סיעת "יש עתיד" אמרה כי "ממשלת ישראל ממשיכה לקדם הצעות חקיקה קיצוניות. הצעת החוק הנוכחית מחריבה לחלוטין את רעיון האיזונים והבלמים, רעיון שבבסיסו ההנחה שמישהו צריך לעצור את הממשלה כשהיא פוגעת בזכויות או במיעוטים. הצעות החוק של חברי הבית היהודי יזכרו כאסמכתא לחיסול בית המשפט". 

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן