הידעתם? המשטרה לא מגדירה יחסים אסורים בין קצינים לפקודות

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 26/04/2018 20:25:57.

עו"ד נוגה ויזל בעקבות תיק ניסו שחם והעובדה שבניגוד לצבא, האוניברסיטאות בתי חולים ועוד גופים גדולים המשטרה לא כללה את הנושא בתקנותיה ומתבססת על הדין הפלילי בלבד

ניסו שחם

לרוב משפטים בעבירות מין מתחילים תמיד מתלונות. אבל המשפט בעניין הניצב בדימוס ניסו שחם, מפקד מחוז ירושלים לשעבר, כלל לא התחיל מתלונה. הוא התחיל ממכתב אנונימי שהועבר למח"ש, שבו נכתב על רומן של שחם עם שוטרת. מח"ש החליטה לחקור את הנושא והגיעה לשמות של שמונה שוטרות שהיה להן רומן או סטוץ עם שחם, בעקבות ניתוח פלטי השיחות שלו והודות למידע שהוא עצמו מסר להם.

הנשים שנחקרו טענו כי היחסים היו בהסכמתן המלאה. שתיים מהן אף קבלו על הדרך בה נלקחו לחקירה (בעורמה, סיפרו להן שיש חקירה על אירוע שהתרחש בתחנה שלהן), ועל האופן הבוטה והפולשני בו נחקרו (שאלו אותן שאלות על הרגלי המין שלהן, עם ירידה לפרטים אינטימיים, והן חשו שהן מוטרדות מינית על ידי החוקרים), וכיום הן מגישות בעקבות זאת תביעה נגד מח"ש.

חקירה יצירתית? מח"ש

החוק בישראל קובע שקשר אינטימי אשר נעשה בהסכמה בין מפקד לפקודה לא מהווה עבירה פלילית, אלא עבירה משמעתית. רק אם יש ראיה לניצול יחסי מרות, קשר כזה הופך לעבירה פלילית שדינה שלוש שנות מאסר. אבל בשמונת הרומנים שהיו לשחם, לא נמצאו שום ראיות לניצול יחסי מרות, והשוטרות שנחקרו לא העידו על כך. נהפוך הוא; הן טענו שכלל לא היה ניצול של יחסי מרות, למרות עמדתו הבכירה של שחם. כשמח"ש הבינה שהיא לא יכולה לתפור כאן קייס שהוא מעבר למשמעתי, היא החליטה ליצור תיק פלילי יצירתי ולהאשים את שחם בעבירות של הפרת אמונים בהקשר מיני. הנימוק? לטענת מח"ש שחם קיבל החלטות בעניינן של השוטרות בנוסף לרומן אשר ניהל איתן, התערב בשיבוצים שלהן ובקידום הקריירה שלהן.  

יש מקומות כמו צה"ל או האקדמיה, בהם יחסים בין מפקד לפקודה או מרצה לסטודנטית הם אסורים, על מנת למנוע ניגודי עניינים ולהימנע מניצול יחסי מרות. המשטרה, לעומת זאת, מעולם לא הגדירה בהנחיה או בתקנון כלשהו שיחסים בין מפקד לפקודה אסורים. אם מוסיפים לזה את העובדה שלא היתה כאן ולו מתלוננת אחת, הפרשה של שחם נראית כחריגה בנוף האשמות של בכירים בנושאים של עבירות מין קלות או חמורות.

עו"ד נוגה ויזל

בסופו של דבר, למרות מאמצי החוקרים להביא להרשעתו של שחם, משורה ארוכה של אישומים היה רק סעיף פלילי אחד בו מצא לנכון השופט בני שגיא להאשימו - מעשה מגונה. שחם ניסה לנשק שוטרת וזו סירבה וסובבה את ראשה. נכון, יש כאן לא אחת ולא שתי שוטרות ששחם ניהל עימן רומן, אלא שמונה, וקשה להתעלם מהסדרתיות הזו. עם זאת, בהיעדר הנחיה או תקנה בעניין, נראה שזוהי נורמה שהתקבעה בארגון המשטרה, ושחם הוא ודאי לא היחיד וכנראה שגם לא האחרון שהתנהל בצורה כזו. נראה שמח"ש ניסתה לנקות אורוות, אך הדרך המשפטית בה בחרה לא היתה נכונה, ובסופו של דבר גם הביאה לקריסתו של התיק שבנתה נגד שחם.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2