השוטרות המתלוננות ותג מחיר ניסו שחם

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 15/04/2018 15:11:46.

עו"ד נוגה ויזל על השוטרות שתובעות שלושה מיליון שקל מהמחלקה לחקירות שוטרים בגלל אופי חקירתן בתיק ניסו שחם

ניסו שחם (צילום ארכיון: דוברות המשטרה)

שתי שוטרות שנחקרו בעבר בעניין קשריהן עם מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניסו שחם, הגישו תביעה קנטרנית על סך שלושה מיליון שקל נגד המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), בגין מה שהן מכנות שאלות חודרניות ואמירות מבזות מצידם של החוקרים. מדובר בתביעה מקוממת מכמה בחינות.

שחם נחשד בהפרת אמונים ובביצוע עבירות מין. זכותו  של כל חשוד בביצוע עבירות בכלל ובעבירות מין בפרט, להגן על שמו הטוב ועל חזקת החפות שלו. זכות זו לא רק מצדיקה אלא אף מחייבת מיצוי כל שמאפשר לחשוד/נאשם ההליך המשפטי, לרבות חקירה צולבת של המתלוננות נגדו.

נוכח הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לא רק להרוס את השם הטוב של אדם, אלא אף לקעקע במכות-אש של ברזל מלובן אות קין על מצחו, להרוס את המוניטין המקצועי שלו, להציגו כמי שאינו מתנהל על פי אמות מוסר וכמי שמנצל את חולשתן ואת תמימותן לכאורה של נשים - זכותו ואף חובתו להיכנס אל הזירה המשפטית כשהוא חמוש בכל הכלים ששימוש בהם עשוי לסייע לו להיאבק על חפותו, על ניקיון מידותיו ועל שמו הטוב.

כזכור, שחם הושעה מתפקידו לאחר שנחקר באזהרה בחשד לביצוע עבירות מין בשוטרות ששירתו תחת פיקודו. הוא הודה בשעתו בקיום מערכת יחסים מינית בהסכמה עם אחת מהן. באוקטובר 2013 פוטר מהמשטרה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו. בעוד שבועות אחדים אמורה להינתן הכרעת הדין בעניינו.

דווקא הודאתו של שחם - שעצם קיומה מעיד על מידה של אומץ לב אזרחי ונכונות לשלם מחיר אישי ומשפחתי בלתי נמנע - בקיום יחסי מין בהסכמה מצדיקה את חקירת המתלוננות. גם אם חקירה זו נתפסת ומורגשת כחקירה חודרנית ופולשנית, היא אינה נמנעת כשהיא מתבצעת במסגרת עבודתה של סניגורית פלילית המגנה על החשוד. נשים צריכות לדעת כי חלק מהמחיר שהן ייתבעו לשלם כאשר יגישו תלונה נגד גבר - על הטרדה מינית בכלל ועל מעשה מגונה בפרט - תעמת אותן מול גרסה נגדית במסגרתה תיערך חקירה צולבת שבמהלכה ייחשפו, בין השאר, ההרגלים המיניים שלהן.

עו"ד נוגה ויזל

אי אפשר להיכנס למטבח בלי לחוש את חומו ובלי שיידבק לבגדים ריח תבשיליו. הגנה על נכונותה של גרסת החשוד נדרשת כדי לאשש ולבסס את מושג ההסכמה. ביצוע מקצועי, מושכל ויעיל של מלאכת ההגנה, מצדיק כאמור שאלות "מתחת לחגורה" (במירכאות ובלעדיהן). יותר מהחוקרים, מי שמפשיט את התובעות עירומות ועריות הם מעשיהן. אדרבא, יתכבדו ויוכיחו כי הן היו שיות תמימות שפותו לחטוא.

הניסיון הנפסד והנואל לסמן את המשטרה כמטרה, ויריית חץ משוח ברעל של בצע כסף, מעוררים שאט נפש ומחייבים גינוי והוקעה. יש סיבות רבות מוצדקות למתוח ביקורת חריפה על המשטרה. האשמתה בחקירה "פוגענית ומשפילה" - אינה אחת מהן. 

תגובות:
0# יעל - 15/04/2018 21:00:00
לאור ריבוי תלונות השווא ולאור הקלות הבלתי ניסבלת של נשים להכפיש גברים אין צודק מחקירה של כל הגורמים כולל פסיכולוג קליני לפני הגשת כתב לפרקליטות
1# זיו - 23/04/2018 12:46:00
יעל צודקת בהחלט. חלק מתלונות השווא נגרמות בשל חוויות טראומתיות שחוו המתלוננות בעברן. לפעמים המתלוננת מוסיפה דברים שלא קרו דווקא באותו ארוע ,במיוחד אם היא שיכורה או תחת השפעת סמים. הדבר יכול לקרות לכל אחד בכל עניין שהוא. דווקא הרגלים מיניים פחות חשובים לדעתי.
הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2