משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הוצאה לפועל | משפחה | תעבורה
0506245512 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין

משפט ראווה – כתב האישום בתיק אלון חסן הוגש כנגד כל הסיכויים

חשיפה: עו"ד בני כץ שפוצץ את פרשת רונאל פישר הזהיר את ראשי המשטרה הפרקליטות והיועצים המשפטיים לממשלה מפני המפלה הצפויה להם אם יגישו כתב אישום נגד אלון חסן, הם לא רצו לשמוע * מכתבי האזהרה נקראים היום כמו טיוטת פסק הדין המזכה של השופט יואל עדן * רשימה שפרסמתי ב"מעריב סופהשבוע"
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

עו"ד בני כץ ואלון חסן בשלב המעצר (צילום אלון רון, גלובס)

דמיינו לעצמכם את אחד מראשי ארגוני הפשע ה"אהובים" עליכם מכנסים את אנשיהם לפגישה לאחר שנודע על חשיפה של עבירה חמורה המיוחסת לארגון. בחדר אחורי של מסעדה ראשי הארגון סוקרים את חקירת המשטרה ודורשים מהמשתתפים להתחייב שאם יישאלו על מעורבות באותם אירועים הם יאמרו שאין להם כל קשר.

עכשיו, דמיינו לעצמכם את המשנה לפרקליט המדינה מתייעץ עם אנשיו לאחר חשיפת הבגידה של רפ"ק ערן מלכה, ראש צוות החקירה של יאל"כ להב 433 בתיק נמל אשדוד. ברקע, הרעשה תקשורתית על החקירות המבויימות שקצין המשטרה הבכיר הוביל בתיאום עם עו"ד רונאל פישר, הסנגור של אלון חסן, חשוד מספר 1 בפרשת הנמל וחושף הקשר הפסול בין מלכה לפישר. הכותרות והגילויים בתחקירים טלוויזיונים דרמטים מסרבים לגווע במשך שבועות ארוכים, ומכניסים את היחידה החוקרת להלם.

תובע ושופט. אלי אברבנאל

המשנה לפרקליט המדינה אז היה אלי אברבנאל, פרקליט מחוז ירושלים לשעבר שהוביל את תיקי ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. מעבר לפרסומים הקנטרניים היה בפניו תיק החקירה של מח"ש עם הראיות המטלטלות על מלכה ופישר. אברבנאל לא הורה לגנוז את תיק הנמל על רקע חשיפת החקירה המבויימת של מלכה, להיפך, הוא נקט בצעד שמתאים יותר להתנהלות ארגון הפשע המועדף עליכם. לאחר התייעצות עם סביבתו הקרובה הוא פשוט חיבר את הטופס הבא ושלח אותו במייל לחוקרי תיק הנמל ביאל"כ.

"הנדון: הצהרה

1. אני, שם ____ דרגה ____ מ.א. ____שימשתי חוקר בפרשיית 'לא לעולם'.

2. כל חומרי החקירה שהפקתי הועברו על ידי לראש צוות החקירה או לרכז החקירות. לא נשאר אצלי כל חומר חקירה הקשור לפרשייה.

3. לא נתקלתי בכל הנחיה או הוראה תמוהה מצד רפ"ק ערן מלכה (ראש המחלק) או ממפקדים אחרים במהלך הפרשייה".

למעט חוקרת אחת שסירבה לחתום על סעיף 3, שאר החוקרים (למעלה מ-10 לפחות, א"ז) חתמו ללא הערות ושאלות, ובניגוד לכל הגיון של חוקר משטרה הגון וסקרן, שחותר לגילוי האמת ללא משוא פנים.

הזיכוי של כל הזמנים. אלון חסן ביציאה מבית המשפט

ראשי מערכת אכיפת החוק הסתתרו מאחורי חופשת הפסח וחמקו מדיון ציבורי ענייני במחדלים דוגמת התצהיר הנ"ל וכשלים חמורים עוד יותר, שנחשפו ערב החג בפסק הדין של השופט יואל עדן מבית משפט המחוזי דרום. כידוע, השופט זיכה את אלון חסן ובן דודו דוד חסן, ואת מנהל נמל אשדוד לשעבר שוקי סגיס, מעבירות של שוחד, הפרת אמונים, מרמה, סחיטה, קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

בשבוע הקרוב צריכים לחזור לעבודה כל ראשי המערכת שניהלו את תיק הדגל. פרקליט המדינה שי ניצן, ושני היועצים לממשלה האחרונים, יהודה וינשטיין ואביחי מנדלביט; הממונה על התיק בפרקליטות, שכיום הוא כבר כבוד השופט אלי אברבנל מבית משפט המחוזי ירושלים; בכירים במשרד מבקר המדינה, וראשי להב 433 והיחידה למאבק בפשיעה כלכלית; לרבות שר התחבורה ישראל כץ ויועציו שהעבירו חומרים מפלילים לכאורה למשטרה, והזינו בהם גם עיתונאים בכירים ב"חברת החדשות" ובעיתון "הארץ דה מרקר".

או אז יהיו אלה חייבים להסביר את התנהלותם בתיק נמל אשדוד. את ההתחמקות מהחובה להעביר את התיק המזוהם לבדיקת מח"ש. את המשך החקירה עם אותו צוות, ובאותה יחידה. את ההתעקשות להגיש כתב אישום במקום בו המשטרה והפרקליטות נתפסו בקלקלתם. את היהירות שנסמכת על האקסיומה, שבתי המשפט במדינת ישראל בולעים את כל דגימות המזון שהפרקליטות והמשטרה מאכילות אותם בהן, גם המזון המעובד והמקולקל ביותר.

ניסוחים מטלטלים בפס"ד של השופט יואל עדן

ואין קלקול בוטה יותר מזה שבו ניסה הפרקליט המלווה, כבוד השופט אברבנל, להאכיל בו את כבוד השופט עדן, שסירב ללעוס ולבלוע, וכך כתב על טופס ההחתמה: "ככל שהיתה נפתחת חקירה בעניין התנהלות מר ערן מלכה ביחס לחקירה של אלון חסן (מלכה לא נחקר ולא נשפט על עבירות הקשורות לתיק הנמל, א"ז), העובדה שנחתמו תצהירים יוצרת קושי מובנה להמשך החקירה".

על נסיון התביעה להסתיר ממנו מידע בקשר למחבר התצהיר כתב השופט: "בא כוח המאשימה איננו רוצה לתת תשובה לבית המשפט… כך, במילים אלה אמר: 'אני מעדיף שתרשומות פנימיות לא ייצאו החוצה… אבל זאת בהחלט היתה דרישה של הפרקליטות לאחר (שהועלו) טענות לברר אם היו הנחיות חריגות ותמוהות'… עד שלבסוף אמר את הדברים הבאים: 'מר אברבנאל כתב לנו שהעניין לא מחייב חקירה פלילית, (ש)יכולה להיעשות בדיקה במסגרת היחידה החוקרת'… מדובר בפעולה בניגוד לפקודת המשטרה… מה היה אמור לקרות אילו היו נאמרות על ידי חוקרים אמירות בדבר הנחיות חריגות ותמוהות של מר ערן מלכה?".

המידע של מבקר המדינה, העיתונות ואפילו המשטרה, לא הבשיל לראיות פליליות (צילום מתחקיר אולפן שישי)
הכתובת על הקיר

הנחיות חריגות והתנהלות תמוהה היו בתיק עם ובלי ערן מלכה. מידע אודותיהן אף נמסר בזמן אמת לגורמי החקירה הבכירים ביותר במשטרה ובפרקליטות, לפני המעצר של חסן ואחריו, אבל נותר ללא מענה. במערכת אכיפת החוק התרשמו יותר מהממצאים של חקירת מבקר המדינה על עסקיו הפרטיים של יו"ר ועד הנמל, מאשר מהממצאים הנגדיים שהציג חסן על מקורות המידע המגמתיים לכאורה שהזינו את המבקר והעיתונות בעניינו.

מפסק הדין עולה כעת, כי המידע של מבקר המדינה, העיתונות ואפילו המשטרה, לא הבשיל לכדי ראיות פליליות נגד חסן, בלי קשר לזיהום החקירה על ידי ערן מלכה. "טענות אשר מתמקדות באווירה, בשמועות ובריח לא טוב אין להן מקום בהליך הפלילי", קבע השופט עדן, "הראיות הנסיבתיות הנטענות (בתיק זה) לא הוכחו… כל שנותר הוא בקשה להגיע למסקנות על בסיס השערות נסיבתיות".

האישום המרכזי לפיו חסן נהנה מפירות ההתקשרות בין הנמל לבין חברות שבבעלותו או בבעלות מקורביו, ובמיוחד חברת דנה של חברו ושותפו לעסקים יניב בלטר קרס. "אין ראיה או ראשית ראיה לכך שחסן ביצע פעולה לעידוד התקשרות עם חברת דנה", קבע השופט בנחרצות, "הנאשם חסן לא נהנה, באופן ישיר או עקיף, מהתקשרות של דנה עם לקוחותיה".

לגבי עד המדינה הראה השופט כיצד מקטעים שלמים מעדותו לא תועדו כלל, ובמיוחד השיחה עם ערן מלכה שבה הוא מקבל החלטה להפוך לעד מדינה. "בשלב מסוים התבקש גורם במח"ש לבדוק האם עדותו של עד המדינה נמסרה עקב לחץ פסול של ראש צוות החקירה, מלכה", ציין השופט, "אך גם בעניין זה לא בוצעה חקירה של ממש".

שר התחבורה ישראל כץ. נטען שהניע את התחקירים נגד חסן

כך, מכל התחקירים והחקירות, נותרנו כעת עם הצד של חסן דווקא, שניהל מאבק ממושך נגד שר התחבורה ויו"ר דירקטוריון הנמל. את המידע ליקט וערך פרקליטו, עו"ד בני כץ, קצין משטרה לשעבר וראש לשכת תביעות במרחב השרון, שבהמשך הוביל את המשא ומתן עם מח"ש בו נחשף הקשר הפלילי הפנימי החמור ביותר בתולדות משטרת ישראל – ערן מלכה, רונאל פישר ורות דוד.

לאחר פסק הדין המזכה בערב פסח הגיעו אלי פרטים על סדרת המכתבים שהעביר עו"ד כץ למפכ"ל המשטרה דאז, יוחנן דנינו, לראש אח"ם היוצא, מני יצחקי, וליועצים המשפטיים לממשלה וינשטיין ומנדלבליט.

המכתב הראשון נשלח לדנינו ויצחקי בחודש יולי 2013, חודש לאחר פרסום הכתבה ב"אולפן שישי", וכמעט שנה לפני מעצרו של חסן בחודש מאי 2014. "ההתנהלות בנמל אשדוד עולה, לכאורה, כדי פלילים… עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, עבירות מנהלים בתאגיד ועוד", כתב עו"ד כץ בתלונה למשטרה שהגיש בשמו של חסן, "במעשים הבלתי חוקיים מעורבים שר התחבורה, מר ישראל כץ, ויו"ר דירקטוריון נמל אשדוד, מר גדעון סיטרמן".

בתלונה מתוארת פגישה שנערכה בלשכת השר בה הלינו מנכ"ל הנמל וראש הוועד על יו"ר הדירקטוריון סיטרמן, פעיל ליכוד ממחנה דוד ביתן שמונה על ידי שר התחבורה והודיע להנהלת הנמל כי הוא פועל בשמו של השר גם למינוי פעילת ליכוד פופולרית במיוחד בשם מירב שמולי לתפקיד מלוות אח"מים בעלות שכר מופלגת. עקב התנגדותם בוטל המינוי, אבל אם השם שמולי נשמע לכם מוכר זה משום שהיא נעצרה רק לאחרונה בחשד לתיווך בעבירות השוחד של ח"כ דוד ביתן.

יו"ר דירקטוריון הנמל לשעבר, גדעון סיטרמן. האיש של ישראל כץ (צילום: רוני שיצר)

עו"ד כץ מנה במכתב עוד פעולות חריגות של יו"ר הדירקטוריון אשר אינו אמור להיות מעורב בניהול הנמל בפועל. דרישות למינוי מקורבים נוספים, התערבות בקביעת תנאי סף של מכרזים והבעת דעה לגבי זוכים ראויים.

אם זה עדיין נחשב ל"מקובל" במגזר הציבורי בעידן מרכז הליכוד, הרי שלגבי הלובינג שעשה יו"ר הדירקטוריון לטובת התקשרות של הנמל עם חברות ספרדיות לעבודות פיתוח של בניית הנמל החדש, דרשו המתלוננים מדנינו ויצחקי לפתוח ב"חקירה ובירור של ממש". בסעיף 7 לתלונה טען עו"ד כץ, כי יו"ר דירקטוריון הנמל גם מצוי בניגוד עניינים מובנה כחבר בדירקטוריון של שתי חברות הרוכשות שירותים מחברת נמל אשדוד, שבה הוא עצמו מכהן כיו"ר הדירקטוריון.

"במשטרה ביקשו מאיתנו עוד חומר, והוספנו עם העתק למשרד מבקר המדינה, טענו שמנסים להזיז את אלון חסן מהנמל באמצעות הפללה, כי הוא מתנגד לחוזים עם החברה הספרדית שמקדם יו"ר הנמל", משחזר עו"ד כץ השבוע. "אלא שאז הגיע המעצר של אלון ואנחנו הפנינו מיד למכתבים שהוצאנו למשטרה, ושאלנו את החוקרים בבית המשפט איפה המכתב הזה? הם אמרו שלא מוצאים, והשופט מיכאל קרשן מבית משפט השלום בכפר סבא גיבה את החוקרים, והיה עוין במיוחד לחסן.

"במהלך המעצר והחקירה התברר לנו שאין ראיות על כלום, אבל נציג המשטרה התעקש על הארכת מעצר נוספת ורמז לי שיש לחצים מלמעלה. אז התחלנו לחשוד שגורמי חקירה נותנים הנחיות לא ענייניות, ואחרי שאלון השתחרר התחיל הסיפור האמיתי".

מעצר שווא טעון בהיסטריה תקשורתית וחקירת משטרה מגמתית
המניפולציות של פישר

כאן נכנס לתמונה פרקליטו של חסן לעניינים אזרחים, רונאל פישר, שנשכר קודם לכן על ידי עו"ד כץ כדי לבחון הגשת תביעות דיבה נגד "חברת החדשות" ו"הארץ", אבל נדחף אל התיק הפלילי מאחורי גבו של כץ.

"אלון ואני התחלנו לחשוד שגורמים מסויימים מעורבים בתיק, בין היתר משום שפישר הוציא לו פרטים אותנטים מהחקירה", משחזר כץ. "בשלב הזה רק חשדנו בקשרים הידועים לנו של פישר עם ניצב ברונו שטיין, ועם היועמ"ש ויינשטיין, אנחנו גם יודעים אז שפישר ייצג את אפריים ברכה המנוח, ושפרקליטת מחוז תל אביב הפורשת רות דוד היא שותפה שלו. חששתי שאני נכנס למלחמה מול כל הכוחות הגדולים האלה ותהיתי כמה זמן ייקח להם לחסל אותי, אבל בעצה אחת עם אלון החלטנו להמשיך.

"שיתפתי בדילמות שלי איש משטרה מאוד בכיר, חבר אישי שלי, ויחד שקלנו פנייה אישית לנשיאת בית משפט העליון, אבל בסוף העדפנו לפנות לראש מח"ש, אורי כרמל. בפגישה הראשונה הצגנו את החשש מכך שרונאל פישר מושך בחוטים של חקירת אלון חסן, יתכן שבסיוע של רות דוד. לאחר מכן נודע לי שאנשים במח"ש היו כל כך ספקנים, שצחקו שם על כך שבני כץ איבד את שפיותו".

הפעיל את חוקריו מאחורי הגב של פרקליט המחוז. ערן מלכה

מעבר לצחוקים, לבקשת ראשי מח"ש חסן הקליט כידוע שיחות מזעזעות בהן פישר דרש ממנו כסף תמורת סגירת התיקים עליהם הוא נעצר, אבל פישר לא חשף בהן את המקור שלו במשטרה. "בחושים שלי שחזרתי שיחה שערכתי פעם עם רונאל", מספר כץ, "שבה הוא בנונשאלנט אמר לי באיזה עניין, 'אין בעיה, אני שותה קפה עם ראש הצח"ם', ואז שמעתי ברקע את ערן אומר לו 'שששש… למה אתה מדבר ככה'. מכאן התחלתי לחשוד שראש הצח"ם מלכה הוא זה שמעביר לרונאל את הפרטים שהוא סיפק לאלון".

ההקלטות שהביא חסן שכנעו את מח"ש לחתום על הסכם עד מדינה איתו, בין היתר לאחר שנמצא כי בתיק המעצר (פרשות מישוק, ומיחזור החשבוניות) לא היו ראיות לעבירות, ולמעשה היה מדובר במעצר שווא. במקביל, פישר חתר למגע עם חסן שהיה משוחרר בתנאים ואמר לו שיחקרו אותו שוב על פרשות מישוק והחשבוניות.

"אלון נלחץ מזה, הרי חתמנו על הסכם בו נקבע שלא יחקרו אותו על הפרשות האלה", משחזר כץ. "פנינו לפרקליט מחוז דרום, שהיה בסוד העניינים, והוא חזר והבטיח שלא יחקרו על זה, והנה, השאלה הראשונה של החוקר היתה על זה בדיוק. בדיעבד התברר כי מלכה מאחורי גבו של פרקליט המחוז נתן הוראה לחוקר לשאול על זה, גם אם זו לא היתה כותרת החקירה".

חסן וכץ זעמו על כך מאוד אבל המשיכו במתווה של מח"ש, עד למעצר של פישר עם העברת 100 אלף הדולרים מחסן במסעדה. הסצינה שנצרבה בתודעה הציבורית כשיא של סיאוב ושחיתות, הדאיגה מאוד את חסן וכץ.

רונאל פישר ואלון חסן במעמד העברת הכסף

"אלון אמר לי שמזוודה עם כסף ממנו לפישר זה לא מספיק, הוא רצה שהחוקרים ימשיכו עד שהכסף יגיע ליעדו, אבל הוא ידע שהחוקרים ימנעו מהמזוודה להגיע לשוטר הרלוונטי, כי זה ימוטט לפרקליטות את חקירת הנמל. הוא צדק, לכן עשינו תחקיר משלנו על פישר והמניפולציות שלו, הבנו שאם לא נשיג ראיות לחקירה מגמתית פושעת, לא נוכל לקדם את עצמנו בתיק הנמל שהחקירה בו נמשכה".

פישר, שטען כי התרברב כדי לסחוט מחסן את שכר הטרחה שלו, שוחרר מבלי שמסר את הקוד לפתיחת הטלפון שלו, והפרשה נתקעה חודשים ארוכים עד לשלב בו פיענחו את הקוד הסודי. במקביל נמשכה החקירה בנמל אשדוד והתרחבה לפרשות נוספות של ניגודי עניינים ועסקים פרטיים שהוטחו בחסן ובשותפיו בזו אחר זו.

"גם אחרי שנחשף הקוד, ופישר נעצר שנית עם ערן מלכה, רות דוד, יאיר ביטון ועוד אנשי עסקים, שנטען כי הם שילמו לפישר תמורת סגירת תיקי חקירה נגדם, בכל ההופעות של אלון במשטרה חוקרי יאל"כ הקניטו אותו שאין ראיות נגד המפקד שלהם לשעבר, וגילו מוטיבציית יתר בגלל הפגיעה במלכה.

"הפרקליטות, כדי לכסות על מחדליה המשיכה לכתב אישום בכל מחיר עם אותם חוקרים שערן מלכה הפעיל לפי הוראות שנתן לו פישר. מצד אחד הם טענו שאין שום בעיה עם זה, ומצד שני נעמדו על רגליהם האחוריות ולא אפשרו לנציבת הביקורת דאז השופטת הילה גרסטל לבדוק את התיק".

יועמ"ש. יהודה ויינשטיין יועמ"ש. אביחי מנדלבליט

המכתב לויינשטיין ומנדלבליט

לנוכח התעקשות הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד חסן ושות' לאחר השימוע פנה עו"ד כץ ליועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה ויינשטיין, וביקש ממנו להימנע מהגשת כתב אישום נגד חסן, פנייה שנשלחה גם אל מחליפו של ויינשטיין בתפקיד, אביחי מנדלבליט.

המסמך, מ-30 נובמבר 2015, נפרס על פני 21 עמודים אשר נקראים היום כאילו הם עומדים בבסיס פסק הדין שכתב השופט עדן. "פנייה זו נעשית כמוצא אחרון על מנת שתיעשה הבדיקה הנחוצה והעניינית ללא משוא פנים ובטרם פורענות", כתב, הפציר והזהיר עו"ד כץ, אבל נפל על אוזניים ערלות.

תחילה הוא מנה שורה ארוכה של פריטים המוכיחים כי מלכה יזם וניהל את החקירה בשיתוף עם רונאל פישר, טענה שהפרקליטות הפחיתה מערכו ואף התכחשה להשפעה של מלכה על החקירה והחוקרים. מי שהתייחס ברצינות לטענה זו הוא השופט עדן שמתח ביקורת על הטופס שחיבר הפרקליט הממונה אברבנאל ונשלח לחוקרים בחשאי. הסנגור כץ והשופט עדן, כל אחד מהם התייחס בנפרד כמובן, למחדל שבהימנעות מח"ש מחקירת הפעולות של מלכה והצח"ם בתיק נמל אשדוד.

מח"ש לא חקרה את חלקו של ערן מלכה בחקירת נמל אשדוד

מלכה, כתב עו"ד כץ, "זימן עדים, הכתיב הנחיות לחוקרים, נפגש עם פרקליטים בכירים בניסיון לשכנעם לבצע פעולות ולחתום על מסמכים ללא קשר לצורכי חקירה אמיתיים". הסנגור ציטט מעדויות מלכה על הקשר עם פישר, "רונאל ביקש ממני טובה אם אפשר כאילו להראות לאלון חסן שאנחנו יודעים על הנושאים האלה של הבוררות ושל מישוק…. ביקשתי מהחוקר… שייקח ממנו איזו גרסה ראשונית… על שני הנושאים האלה שגם ככה התכוונתי להוריד מהפרק בהיעדר ראיות, עניין לציבור והיעדר חומרה…".

הסנגור גם ציטט סמסים שנתפסו בטלפונים של שני הקושרים. כאשר פישר מצ'וטט ש"צריך לחמם את הגיזרה", מלכה משיב לו, "אולי נזמין את מבקר הפנים (של הנמל) לתשאול קצר". עכשיו שואל עו"ד כץ את ויינשטיין ומדלבליט, מה משקלה של העדות אשר נגבתה ממבקר הנמל ומשמשת נגד חסן והאחרים, בדיוק כפי שהשופט עדן הסתייג מעדותו של מבקר הנמל בפסק הדין.

בנוגע לעד המדינה בתיק הנמל, שהשופט עדן חשף את מניעיו האפלים ושקריו, כתב עו"ד כץ לויינשטיין ומנדלבליט מלכתחילה על "עדויות מצמררות המלמדות כיצד מנסה רפ"ק מלכה להפליל את חסן עד כדי הצגת עד מדינה שמעיד כי פגש, שוחח והופעל על ידי חסן, כאשר בפועל השניים מעולם לא נפגשו".

עו"ד אשר אוחיון עו"ד חן הולנדר

לשווא ניסה עו"ד כץ להראות לשני היועצים המשפטיים לממשלה את הנזק שנגרם להגנתו של חסן כתוצאה מהפגיעה ביחסי עורך דין לקוח. עוד בהקשר זה, פישר נמנע מביקורים אצל חסן בימים הראשונים למעצרו לפי בקשה של מלכה. "לא מדובר בתסריט קולנועי כי אם בתיאור עובדתי", כתב עו"ד כץ, "בחלומותינו הפרועים ביותר לא העזנו לחשוב כי דברים מעין אלה יכולים להתרחש… שבא כוח החשוד המרכזי, שבכובעו הנוסף הוא שותפו לפשע של הממונה על החקירה, לא יורשה להגיע למתקן המעצר ולייעץ ללקוחו בכדי לא להכשיל את סחיטת כספי השוחד ממנו.

"נשאלת השאלה, האם ניתן לסייג באופן מלאכותי את השפעת הפעולות הנפשעות שנקט רפ"ק מלכה, ולייחס את תוצאותיהן השליליות באופן כירורגי לחקירה בעניין כזה או אחר… האם העובדה שעדיין לא הוכחו מניפולציות דומות בקשר לעדויות וראיות באישומים נוספים בפרשה, האם אומר הדבר בוודאות שלא בוצעו כאלו?".

כידוע, וינשטיין, ומנדלבליט אחריו, דחו על הסף את ההסברים של עו"ד כץ וחסן. הפרקליטות בהנהגת שי ניצן הלכה למשפט, שבו היא הפסידה בשבוע שעבר על בסיס חוסר הראיות להוכחת האשמה, קו הגנה של חוסר אשמה בו נקטו עו"ד אשר אוחיון ועו"ד חן הולנדר אשר החליפו את עו"ד כץ על רקע חילוקי דיעות כספיים עם חסן.  

הכתבה כפי שפורסמה ב"מעריב סופהשבוע"

המשפט הסתיים בזיכוי מבלי שנערך כלל דיון בסוגיית ההגנה מן הצדק ("הליך מזוהם"), שזה הקו בו נקט עו"ד כץ בשימוע. "כל הטענות מן הצדק היו צריכות לעלות מההתחלה, שכן זהו משפט ראווה ואנחנו תכננו להעלות לדוכן העדים את כל בכירי המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה", מסביר כץ. "אבל אלון הלך לעורך דין אחר שהאמין בכך שאין ראיות, והוא צדק, אבל אם יוגש ערעור שיתקבל, אז אני צדקתי.

"להערכתי, בערעור יסרקו במסרקות ברזל את כל מחדלי החקירה הזו, הפרקליטות תתבייש מאוד ואני משוכנע שבית משפט עליון ידחה ערעור כזה. בכל מקרה, מהתיק הזה עולה צורך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית שתזהה את הכשלים המובנים של מערכת אכיפת החוק".

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן