מבזקים+
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | פשיעה חמורה | פשיעה מקוונת וסייבר | עתירות אסירים
503456448 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים

חנינות? בלב פתוח ובנפש חפצה

עו"ד רותם טובול על מתווה החנינות החדש של נשיא המדינה ושרת המשפטים לרגל חגיגות 70 שנה למדינת ישראל
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

הנשיא ריבלין בביקור בכלא

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פרסם את מתווה החנינות המיוחד שנבנה בשיתוף עם שרת המשפטים איילת שקד לרגל חגיגות 70 שנות העצמאות למדינה ישראל.

סמכות החנינה וההקלה בעונש נתונה לנשיא המדינה ומעוגנת בחוק יסוד: נשיא המדינה. הסמכות שהופקדה בידיו של הנשיא מאפשרת לו לשקול שיקולים שונים מאלו הנשקלים בערכאות השיפוט. למשל, בעוד שבבתי המשפט פועלים על פי השיטה, "ייקוב הדין את ההר" ושוקלים שיקולים של גמול, הרתעה, מניעה ושיקום, הרי שלנשיא המדינה נתנה הסמכות לשיקולים המבוססים על חסד, רחמים ותקנת השבים. מוסד החנינות בוחן איפה את הבקשות השונות, לפנים משורת הדין.

עד היום היה הנשיא, שאינו יושב כערכאת ערעור על בתי המשפט, מעניק חנינה רק למעטים אשר הצליחו להוכיח ולהצביע על נסיבות חיים מיוחדות, מורכבות וחריגות, באופן כזה שהשארת עונשם על כנו תפגע בהם או בסמוכים על שולחנם ברמה קשה ובלתי פרופורציונלית. במלאת 70 שנים למדינתנו, בערב חג החירות ובשים לב לפסיקת בית משפט עליון, בג"צ שטח המחיה, נשיא המדינה החליט לעשות שימוש רחב יותר בסמכותו וליתן משקל מיוחד למאפיינים ולנסיבות האישיות והמשפחתיות של מבקשי החנינה במעגל הרחב יותר.

מספר קריטריונים לחנינות

במסגרת מתווה החנינה החדש שהתגבש, הנשיא ירחיב את השימוש בסמכותו בשלושה נושאים:

מאסרים

אסירים אשר נשאו לפחות בשליש מתקופת מאסרם וסובלים ממחלות קשות; או מלקויות קשות; או שהם מעל גיל 70; או שילדיהם הקטינים מטופלים על ידי מי שאינו הורה שלהם בשל המאסר; או שעברו התעללות על ידי נפגע העבירה; או שהם מרצים מאסר בשל העדר יכולתם לעמוד בתשלום הקנס שגזרה עליהם הערכאה השיפוטית; או שנושאים בעונש מאסרם הראשון לתקופה של עד שנתיים – יוכלו להגיש בקשת חנינה במסגרת המתווה החדש.

כמובן שכל בקשה תיבחן לגופה ובשים לב לחומרת העבירה ונסיבותיה; עברו הפלילי של מבקש החנינה; מסוכנותו; התנהגותו בבית המאסר; נטילת אחריות וחרטה על ביצוע המעשה; תהליכי טיפול ושיקום; עמדת נפגעי העבירה במקרים מתאימים וכיוצא באלה.

קנסות

אדם שמלאו לו 75 שנים או שמונה לו אפוטרופוס, יוכל להגיש בקשת חנינה לבטל או להפחית קנס שהוטל עליו. אולם זאת רק לאחר מיצוי ההליכים במרכז לגביית קנסות. בבקשות חנינה מסוג זה, נשיא המדינה ישקול את חומרת העבירה ונסיבותיה; מועד הטלת הקנס; גובה הקנס; מאמצי התשלום של החייב; יכולותיו הכלכליות; נסיבותיו האישיות וכדומה. מתווה החנינה המורחב יחול על מי שהוטל עליו קנס לפני יום העצמאות (20.04.18), ובתנאי שבקשת החנינה תוגש בין יום העצמאות ועד 14 אוקטובר 2018.

מחיקת מרשם פלילי

בית הנשיא, מחלקת החנינות במשרד המשפטים וצה"ל, יעבדו בשילוב זרועות בהובלתו של חיל החינוך והנוער, על מנת להעניק חנינות למחיקת מרשם פלילי, בהיקף רחב, לחיילים שהסתבכו בפלילים טרם שירותם הצבאי, כדי לסייע להם להשתלב בחברה האזרחית בתום שירותם. מתווה זה חל גם על משרתי השירות הלאומי, והוא יחול בקביעות וללא הגבלה של זמן.

עו"ד רותם טובול

מידת הדין, ומידת הרחמים

המתווה החדש שהתגבש בבית הנשיא ובמשרד המשפטים טומן בחובו בשורה משמחת, אך עם זאת אל לנו לרתום את הסוסים לפני העגלה, כדאי להמתין מעט כדי לראות שאכן המטרות שלשמן התגבש המתווה אכן מוגשמות.

מטרות אלה הן כמובן הפחתת כמות הכלואים, שספק אם מלכתחילה היתה הצדקה לשלוח אותם אל בית האסורים. התחשבות בכאלה שעברו על החוק משום שידם אינה משגת. סיוע לאזרחים צעירים שבצעו עבירות טרם שירותם הצבאי, ונאלצים לשאת את כתם ההרשעה על מצחם לכל ימי חייהם.

לפני הכל, המטרות של החנינה שעל הפרק יוגשמו רק אם הגורמים הרלוונטיים במשרד המשפטים ובבית הנשיא ישקלו כל בקשה בלב פתוח ובנפש חפצה, תוך דחיית מידת הדין מפני מידת הרחמים. כך ורק כך תזכה הבשורה להתממש. 

כל אדם יכול ורשאי לפנות לנשיא המדינה בעצמו או באמצעות מיופה כוח או בן משפחה מדרגה ראשונה בבקשה לחון אותו ולהקל בעונשו. עם זאת, הסתייעות בעורך דין בעל ניסיון וידע בתחום עשוי לעזור בהכנת בקשת החנינה, באופן הצגתה ובהתמודדות מול התהליך הבירוקרטי.

* עו"ד רותם טובול מתמחה בייצוג אסירים ומכהנת כיושבת ראש ועדת שב"ס בלשכת עורכי הדין

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן