15.10 , 18:15שני צעירים נעצרו בירושלים עם 500 כדורי אקסטזי ו-36 פלטות חשיש 15.10 , 18:32עונשו של מי שכונה "האנס מהקריות" הוחמר מ-13 שנות מאסר ל-18 שנים 15.10 , 19:56קיבוצניק מגינוסר, בן 52, נעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים בקטינים בצפון 16.10 , 11:34שני כלי רכב הוצתו בקריית חיים 16.10 , 11:42קבלן שיפוצים מהרצליה מואשם בהעלמת מס של 735 אלף שקלים 16.10 , 12:30נביל אבו קשק ויאיר זוהר הורשעו בניסיון השוד של חנות תכשיטים בכיכר המדינה 16.10 , 12:41בית המשפט דחה את בקשתו של יצחק רוכברגר לחזור לפוליטיקה 16.10 , 14:21סוכן עבריין הפליל 20 סוחרי סמים במזרח ירושלים ובלוד 16.10 , 14:3445 נשים צפויות להעיד בעניינו של החשוד באונס מהקריות 16.10 , 17:11בג"ץ דחה את עתירת התנועה לאיכות השלטון בעניין הדולפינריום 16.10 , 17:17חשד: צעיר מרמלה איים על שוטר והטריד אותו טלפונית 16.10 , 20:43ב"ש: בן 20 נעצר בחשד לתקיפה ופציעה חמורה של צעיר אחר 16.10 , 22:48אישה חבולה ופצועה קשה נמצאה בנתניה 17.10 , 08:43עפולה: יריות נורו לעבר ביתו של מוכר למשטרה 17.10 , 08:54נעצרו חשודים בהשלכת רימון לעבר השיטור העירוני ברחובות 17.10 , 09:59רימון הושלך הלילה לעבר כלא איילון. המשטרה ושב"ס פתחו בחקירה

חנינות? בלב פתוח ובנפש חפצה

נכתב על ידי עו"ד רותם טובול ב 26/03/2018 21:32:43.

עו"ד רותם טובול על מתווה החנינות החדש של נשיא המדינה ושרת המשפטים לרגל חגיגות 70 שנה למדינת ישראל

הנשיא ריבלין בביקור בכלא

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פרסם את מתווה החנינות המיוחד שנבנה בשיתוף עם שרת המשפטים איילת שקד לרגל חגיגות 70 שנות העצמאות למדינה ישראל.

סמכות החנינה וההקלה בעונש נתונה לנשיא המדינה ומעוגנת בחוק יסוד: נשיא המדינה. הסמכות שהופקדה בידיו של הנשיא מאפשרת לו לשקול שיקולים שונים מאלו הנשקלים בערכאות השיפוט. למשל, בעוד שבבתי המשפט פועלים על פי השיטה, "ייקוב הדין את ההר" ושוקלים שיקולים של גמול, הרתעה, מניעה ושיקום, הרי שלנשיא המדינה נתנה הסמכות לשיקולים המבוססים על חסד, רחמים ותקנת השבים. מוסד החנינות בוחן איפה את הבקשות השונות, לפנים משורת הדין.

עד היום היה הנשיא, שאינו יושב כערכאת ערעור על בתי המשפט, מעניק חנינה רק למעטים אשר הצליחו להוכיח ולהצביע על נסיבות חיים מיוחדות, מורכבות וחריגות, באופן כזה שהשארת עונשם על כנו תפגע בהם או בסמוכים על שולחנם ברמה קשה ובלתי פרופורציונלית. במלאת 70 שנים למדינתנו, בערב חג החירות ובשים לב לפסיקת בית משפט עליון, בג"צ שטח המחיה, נשיא המדינה החליט לעשות שימוש רחב יותר בסמכותו וליתן משקל מיוחד למאפיינים ולנסיבות האישיות והמשפחתיות של מבקשי החנינה במעגל הרחב יותר.

מספר קריטריונים לחנינות

במסגרת מתווה החנינה החדש שהתגבש, הנשיא ירחיב את השימוש בסמכותו בשלושה נושאים:

מאסרים

אסירים אשר נשאו לפחות בשליש מתקופת מאסרם וסובלים ממחלות קשות; או מלקויות קשות; או שהם מעל גיל 70; או שילדיהם הקטינים מטופלים על ידי מי שאינו הורה שלהם בשל המאסר; או שעברו התעללות על ידי נפגע העבירה; או שהם מרצים מאסר בשל העדר יכולתם לעמוד בתשלום הקנס שגזרה עליהם הערכאה השיפוטית; או שנושאים בעונש מאסרם הראשון לתקופה של עד שנתיים - יוכלו להגיש בקשת חנינה במסגרת המתווה החדש.

כמובן שכל בקשה תיבחן לגופה ובשים לב לחומרת העבירה ונסיבותיה; עברו הפלילי של מבקש החנינה; מסוכנותו; התנהגותו בבית המאסר; נטילת אחריות וחרטה על ביצוע המעשה; תהליכי טיפול ושיקום; עמדת נפגעי העבירה במקרים מתאימים וכיוצא באלה.

קנסות

אדם שמלאו לו 75 שנים או שמונה לו אפוטרופוס, יוכל להגיש בקשת חנינה לבטל או להפחית קנס שהוטל עליו. אולם זאת רק לאחר מיצוי ההליכים במרכז לגביית קנסות. בבקשות חנינה מסוג זה, נשיא המדינה ישקול את חומרת העבירה ונסיבותיה; מועד הטלת הקנס; גובה הקנס; מאמצי התשלום של החייב; יכולותיו הכלכליות; נסיבותיו האישיות וכדומה. מתווה החנינה המורחב יחול על מי שהוטל עליו קנס לפני יום העצמאות (20.04.18), ובתנאי שבקשת החנינה תוגש בין יום העצמאות ועד 14 אוקטובר 2018.

מחיקת מרשם פלילי

בית הנשיא, מחלקת החנינות במשרד המשפטים וצה"ל, יעבדו בשילוב זרועות בהובלתו של חיל החינוך והנוער, על מנת להעניק חנינות למחיקת מרשם פלילי, בהיקף רחב, לחיילים שהסתבכו בפלילים טרם שירותם הצבאי, כדי לסייע להם להשתלב בחברה האזרחית בתום שירותם. מתווה זה חל גם על משרתי השירות הלאומי, והוא יחול בקביעות וללא הגבלה של זמן.

עו"ד רותם טובול

מידת הדין, ומידת הרחמים

המתווה החדש שהתגבש בבית הנשיא ובמשרד המשפטים טומן בחובו בשורה משמחת, אך עם זאת אל לנו לרתום את הסוסים לפני העגלה, כדאי להמתין מעט כדי לראות שאכן המטרות שלשמן התגבש המתווה אכן מוגשמות.

מטרות אלה הן כמובן הפחתת כמות הכלואים, שספק אם מלכתחילה היתה הצדקה לשלוח אותם אל בית האסורים. התחשבות בכאלה שעברו על החוק משום שידם אינה משגת. סיוע לאזרחים צעירים שבצעו עבירות טרם שירותם הצבאי, ונאלצים לשאת את כתם ההרשעה על מצחם לכל ימי חייהם.

לפני הכל, המטרות של החנינה שעל הפרק יוגשמו רק אם הגורמים הרלוונטיים במשרד המשפטים ובבית הנשיא ישקלו כל בקשה בלב פתוח ובנפש חפצה, תוך דחיית מידת הדין מפני מידת הרחמים. כך ורק כך תזכה הבשורה להתממש. 

כל אדם יכול ורשאי לפנות לנשיא המדינה בעצמו או באמצעות מיופה כוח או בן משפחה מדרגה ראשונה בבקשה לחון אותו ולהקל בעונשו. עם זאת, הסתייעות בעורך דין בעל ניסיון וידע בתחום עשוי לעזור בהכנת בקשת החנינה, באופן הצגתה ובהתמודדות מול התהליך הבירוקרטי.

* עו"ד רותם טובול מתמחה בייצוג אסירים ומכהנת כיושבת ראש ועדת שב"ס בלשכת עורכי הדין

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2