עו"ד נוגה ויזל אומרת לא לפוליגרף

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 19/03/2018 13:03:02.

חלק מהחשודים מנסים להיות גיבורים ולהאמין שהאמת והצדק ישחקו לטובתם, אבל ברגע שמחברים אותם למכשיר אין לדעת מה יהיו התוצאות שלו, ולאן הן יובילו אותם

צילום להמחשה: שרון סטון בסצנת הפוליגרף הפרובוקטיבית בסרט "אינסטינקט בסיסי"

למשטרת ישראל יצא מוניטין של "מדליפים" לאמצעי התקשורת, בין אם מדובר בשערורייה של ידוענים, ובין אם מדובר בחקירות סביב התיקים של ראש הממשלה. כדי לנסות ולהילחם בדימוי הבעייתי שלהם בציבור, החליט מפכ"ל המשטרה אלשיך, והשר לביטחון פנים ארדן, בהמשך לחוק הפוליגרף שאושר בכנסת, לבצע בדיקות פוליגרף בקרב קציני משטרה ומועמדים לדרגת ניצב. הקצינים ייבדקו בנוגע לעבירות פליליות ושימוש בסמים מסוכנים, ניצול יחסי מרות, מסירת מידע מסווג ועוד.

במהלך חקירות של חשודים פליליים, החוקרים נעזרים מידי פעם במכשיר הפוליגרף. אך בעולם המדע והמשפט מכשיר הפוליגרף שנוי במחלוקת, משום שידוע לכל כי ממצאיו לא תמיד מהימנים. ממחקרים שנעשו בעבר עלה, כי יש סיכוי רב לקבל תוצאות שגויות. יכולות להיות לא מעט טעויות באבחון, בניסוח השאלות ובפענוח לא נכון של התרשימים. ההיסטוריה הפלילית מלאה בסיפורים על נאשמים שהצליחו להערים על מכשיר הפוליגרף ולצאת "נקיים" בחקירה, ולהיפך - יש לא מעט נחקרים שהיו חפים מפשע אך המכשיר הראה תוצאה שונה.

לא בכדי בדיקת פוליגרף מהווה ראיה לא קבילה בהליך פלילי, ולא ניתן להציג אותה בהליך פלילי בבית משפט. הבעיה היא שבהליכי מעצר בית המשפט רשאי לקבל מידע על סמך ממצאי בדיקת פוליגרף. חלק מהחשודים מנסים להיות גיבורים ולהאמין שהאמת והצדק ישחקו לטובתם, אבל ברגע שמחברים אותם למכשיר אין לדעת מה יהיו התוצאות שלו, ולאן הן יובילו אותם. מאידך, התנגדות לבדיקת פוליגרף מיד תסמן אותם בעיני החוקרים וענן של חשד כבד ירחף מעליהם.

עו"ד נוגה ויזל

יחד עם זאת, בדיקות פוליגרף הן חלק מהנוהל לא רק בהליכי מעצר אלא גם בארגונים ציבוריים ובתהליכי קליטה למשרות שונות או קבלת תקן במקומות עבודה (לרוב במוסדות פיננסיים, משרות בכירות וביטחוניות). העניין הוא שמעמד הפוליגרף לא הוסדר בחקיקה, ולכן סירוב של עובד לעבור בדיקה לא מהווה עילה לפיטורים. אבל גם כאן, סירוב כזה עשוי לצייר באור לא חיובי את העובד.

גם במסגרת חקירה פלילית אי אפשר לחייב אתכם לעבור בדיקת פוליגרף, וחוקר שמנופף בפוליגרף ומכריח אתכם לעבור בדיקה, אינו פועל על פי חוק. בדיקת פוליגרף ניתן לערוך רק כאשר החשוד או הנחקר נתנו את הסכמתם המלאה, ורק בתנאי שקיבלו הסבר מפורט על מהות הבדיקה, המהימנות שלה, והשימוש שניתן יהיה לעשות בממצאיה.

רצוי להימנע מבדיקת פוליגרף בכל מחיר, משום שעשויות להיות לממצאי הבדיקה השלכות משמעותיות לגבי המשך החקירה שלכם. ברגע שעולה לאוויר שאלה או הצעה כזו, הדבר הכי חשוב ונכון שתוכלו לעשות למענכם, הוא לפנות מייד לסנגור המומחה בנושא.  

 

תגובות:
0# יגאל - 20/03/2018 11:38:00
זהירות! המשטרה משקרת בקשר לתוצאות!!!
הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2