זה לא הגיל, זה התרגיל

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 13/03/2018 13:09:11.

עו"ד נוגה ויזל על גיל ההסכמה בישראל לעומת העולם, ואיך זה שנערים בני 12 מספיק בוגרים לשאת באחריות פלילית, אך לא כדי לקיים יחסי מין

איור להמחשה מתוך אתר FREEPIK

התפיסות לגבי מיניות והגיל שבו אנשים בשלים לקיים יחסי מין משתנה מחברה לחברה וממדינה אחת לאחרת, משום שמדובר בפועל יוצא של מידת השמרנות או הפתיחות שקיימת בחברה. אם נבחן את משמעות החוקים הנהוגים בישראל בנושא זה, נמצא שם לא מעט עיוותים והיגיון שגוי מהבסיס.

על פי הדין הפלילי בישראל, גיל ההסכמה לקיום יחסי מין הוא 14. כלומר, קיום יחסי מין עם קטינה מתחת לגיל 14 נחשב לאונס, גם אם הקטינה הייתה מעוניינת ביחסי המין והביעה את הסכמתה. המצב כמובן שונה במדינות אחרות. בימים אלה צרפת פועלת כדי לקבוע את 15 כגיל ההסכמה ליחסי מין (עד כה, גיל הסכמה לא היה קבוע בחוק הצרפתי). ברוב המדינות נקבע גיל ההסכמה בטווח הגילאים שבין 14 ל-18, אך ניתן למצוא גם מדינות שקבעו גילאים צעירים כמו 9 ו-12. בספרד, ביפן, בקוריאה ובארגנטינה מותר לקיים יחסי מין מגיל 13. במקסיקו מגיל 12.

החוק בישראל אומר למעשה, שנערים המקיימים יחסי מין כשהם מתחת לגיל 14 מבצעים עבירה פלילית, גם כששניהם הביעו רצון כנה לעשות זאת. זוהי פגיעה מובהקת בזכויותיהם של בני הנוער. אבל אתם יודעים מה האירוניה הגדולה? שגיל האחריות הפלילית בישראל הוא 12! כלומר, נער או נערה בני 12 הם מספיק בוגרים בעיני המחוקק בישראל לשאת באחריות פלילית הדורשת מאדם בגרות ובשלות נפשית, אך לקיים יחסי מין? לזה הם עדיין לא בוגרים. באיזה עידן או פלנטה אתם חיים בדיוק? הגיע הזמן להתקדם.

עו"ד נוגה ויזל

נערים ונערות בעידן של ימינו מקיימים יחסי מין בגילאים צעירים, בדיוק כפי שכל כך הרבה אנשים בוגרים מעשנים להנאתם קנאביס מבלי לפגוע באף אחד. אין שום הגיון בזה שבעיני החוק אלו ואלו הם עבריינים. כדאי שהמחוקק בישראל יתחיל ליישר קו עם המציאות המתקדמת והמשתנה. גיל ההסכמה חייב לרדת לגיל צעיר יותר, ולאפשר חופש מיני לנערים ונערות שממילא לוקחים אותו. ואם עדיין קשה לכם לבלוע את הגלולה הזו, אז לפחות שגיל האחריות הפלילית יעלה. אם נער מתחת לגיל 14 לא מספיק בוגר לקיים יחסי מין מרצונו החופשי, הוא ודאי לא מספיק בוגר כדי לשאת באחריות פלילית.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2