עו"ד נוגה ויזל נגד הפאפארצ'י בבתי המשפט

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 06/03/2018 13:55:21.

על החובה לערוך חשיבה מחדש של זכות הציבור לראות את פרצופיהם של עצורים אל מול הזכות של החשודים לכבוד עצמי

ממחשכי תא המעצר לאור המסמא והאכזר (צילום להמחשה)

מעצר של אדם נופל עליו כרעם ביום בהיר ומחריב עליו את עולמו, קורע אותו באחת משגרת חייו, קולע וכולא אותו למצב שבו נשלל ממנו היקר בנכסיו - חירותו. הוא מושלך ל"בור תחתית אפל", מופשט ומפורק מכל ההגנות שלו, נטוש, בלי כוחות, על אי רחוק, בודד, עומד לגורלו, נתון לחסדי השופט או לשבטו.

ממחשכי תא המעצר נחשפים עצורים המובאים להארכת מעצר אל האור המסמא, הקר והאכזר, של אולם המעצרים. פניהם נפולות, עיניהם טרוטות. הם עטורי זיפים, הבעתם קרה וריקה. הם נחשפים, עירומים ועריות, בעליבותם, בהשפלתם, בקלונם. וכל זאת בטרם הרשעה. מי שמעצרם מוארך פעם אחר פעם מושפלים בכל פעם מחדש, כבראשונה. "גם למראה נושן יש רגע של הולדת", כתב המשורר.

גם החשודים בחשדות "צווארון לבן" מוקעים, בעצם חשיפתם, כבזויים, כנקלים וכנאלחים שבפושעים. עדשות המצלמות מקעקעות אות קלון על מצחם. כבר במעמד זה, בעוד עומדת להם חזקת החפות, הם מוכתמים לדיראון עולם.

יוזמתן של שרת המשפטים, איילת שקד, ושל נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, לקביעת נהלים שיאסרו צילום חשודים כשהם מובאים לבית המשפט לדיון על הארכת מעצר (או קיצורו) במעצרם בבית המשפט, היא יוזמה חשובה ומבורכת, אשר נועדה לשים קץ לביזוי עצורים ולהשפלתם.

בין זכות הציבור לדעת מזה לבין זכות האדם לשמירה על פרטיותו ועל כבודו מתגלעת, לא אחת, מחלוקת. הוויכוח על אודותיה הוא לא רק לגיטימי - הוא חיוני.

מימוש זכות הציבור לדעת כי חשודים הובאו לדיון בהארכת מעצרם יכול להיעשות באמצעות דיווח על עצם קיומו של הדיון; אין כל הצדקה להראות את המובאים להארכת מעצרם, כשהם שרויים בשעות ובימים הקשים ביותר בחייהם, נתונים במעצר שהתנאים בו קשים מנשוא.

דיון עקרוני בסוגיה זו מחייב גזירה שווה לכל חשוד באשר הוא - בין אם הוא נמנה עם שועי הארץ וידועניה ובין אם מדובר בבוזגלו (שם גנרי) או מסעודה (כנ"ל) המובאים לדיון הארכת מעצרם.

עו"ד נוגה ויזל

אם אחת ממטרות צילומם של חשודים בעת הערכת מעצר, אף שאין איש שיודה בכך בגלוי, היא חלק מהניסיונות ומהמאמצים לשבור את רוחם ולהפעיל עליהם לחץ להודות ולהתוודות בדברים אשר התביעה משוועת לשמוע אותם, יש בכך נימוק נוסף למניעת צילומם במעמד מביש ומביך זה.

התקשורת תמיד צמאה ותמיד רעבה למידע צהוב, שיש בו ממד רכילותי מובהק. היא נוטה להעדיף את ה"מעניין" את הציבור על פני ה"חשוב". צילום עצורים, ודאי ידוענים רמי מעלה – אשר המעצר מדרדר אותם באחת מאיגרא רמא לבירא עמיקתא – הוא מעניין במידה שהוא מספק את היצר המציצני הער, הטבוע בכל אחד מאתנו. האם צילום כזה הוא חשוב? ספק.

גם אם הדרישה להסדרת הנושא בחקיקה נראית כמרחיקת לכת, אין ספק כי ריבוי המקרים ותדירותם הגבוהה - שבה בזה אחר זה מובאים חשודים להארכת מעצר - מחייב חשיבה מחדש ושינוי הנוהג הקיים, לפיו צלמים נוכחים ומצלמים חשובים בכל פעם כשהם מובאים לבית המשפט.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2