15.10 , 18:15שני צעירים נעצרו בירושלים עם 500 כדורי אקסטזי ו-36 פלטות חשיש 15.10 , 18:32עונשו של מי שכונה "האנס מהקריות" הוחמר מ-13 שנות מאסר ל-18 שנים 15.10 , 19:56קיבוצניק מגינוסר, בן 52, נעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים בקטינים בצפון 16.10 , 11:34שני כלי רכב הוצתו בקריית חיים 16.10 , 11:42קבלן שיפוצים מהרצליה מואשם בהעלמת מס של 735 אלף שקלים 16.10 , 12:30נביל אבו קשק ויאיר זוהר הורשעו בניסיון השוד של חנות תכשיטים בכיכר המדינה 16.10 , 12:41בית המשפט דחה את בקשתו של יצחק רוכברגר לחזור לפוליטיקה 16.10 , 14:21סוכן עבריין הפליל 20 סוחרי סמים במזרח ירושלים ובלוד 16.10 , 14:3445 נשים צפויות להעיד בעניינו של החשוד באונס מהקריות 16.10 , 17:11בג"ץ דחה את עתירת התנועה לאיכות השלטון בעניין הדולפינריום 16.10 , 17:17חשד: צעיר מרמלה איים על שוטר והטריד אותו טלפונית 16.10 , 20:43ב"ש: בן 20 נעצר בחשד לתקיפה ופציעה חמורה של צעיר אחר 16.10 , 22:48אישה חבולה ופצועה קשה נמצאה בנתניה 17.10 , 08:43עפולה: יריות נורו לעבר ביתו של מוכר למשטרה 17.10 , 08:54נעצרו חשודים בהשלכת רימון לעבר השיטור העירוני ברחובות 17.10 , 09:59רימון הושלך הלילה לעבר כלא איילון. המשטרה ושב"ס פתחו בחקירה

עו"ד עדי כרמלי בטוח שיום אחד כולנו נשלם את מחיר עדי המדינה

נכתב על ידי עו"ד עדי כרמלי ב 06/03/2018 10:37:10.

על האובססיה של המשטרה לעדי מדינה, ואיך זה יכול לפגוע בחברה הישראלית

ריבוי עדי מדינה - טוב או לא? (אילוסטרציה)

יום אחד בלבד לאחר ששוחרר למעצר בית, הבשילו באורח פלא המגעים לחתימתו של ניר חפץ על הסכם עד מדינה. יועץ התקשורת לשעבר אמור ככל הנראה למסור עדות בענייניו של בנימין נתניהו, ויש מי שמגדירים את המהלך כ"מכת מחץ" לקו ההגנה של ראש הממשלה.

אולם בטרם אתם יוצאים במחיאות כפיים למשטרת ישראל ולחוקרי הרשות לניירות ערך, חשוב להבין שריבוי עדי המדינה בשנים האחרונות עלול להיות אליה וקוץ בה. למעשה, המשמעות האמיתית של הדברים היא שהמשטרה מחפשת חיים קלים על חשבון הציבור. יתכן שאף תוך רדיפה פסולה אחר יוקרה תקשורתית וציבורית, שאנו כחברה נשלם את המחיר.

מה עם עבודת משטרה קלאסית? (איור להמחשה)

התיק המסובך פוצח? תחשבו שוב

המעבר של המשטרה לשיטה מרכזית שבה כמעט בכל חקירה צץ לפתע עד מדינה יוצקת תוכן בביטוי הידוע ש"יותר ממה שהעגל רוצה לינוק, הפרה רוצה להניק". במקום שהמשטרה תעשה את מלאכתה נאמנה, ותשקיע משאבים ב"עבודת משטרה קלאסית", החקירה מתחילה מראש על ידי חיפוש אובססיבי אחר עד מדינה.

כל המאמצים מושקעים לאיתור החשוד שמוגדר בתור החוליה החלשה, ולאחר מכן לשבירתו והפיכתו ל"עד מדינה". שלום איסוף ראיות, להתראות מודיעין ותצפיות, אל תזכירו מעקבים ואל תדברו על ניתוחים מקצועיים. יש לנו פטנט שמזכה בכותרות מחמיאות על "פיצוח" תיקים סבוכים.

כעורך דין המתמחה במשפט פלילי, ובתור מי ששירת שנים רבות כקצין משטרה, חשוב לי להתריע בפני התופעה. נכון, אין ספק שישנם תיקים שבהם עדי מדינה, כאשר הם נבחרים בקפידה וכמוצא אחרון בהחלט, יכולים לסייע במיצוי הליך פלילי לטובת הציבור. אך מה שאנו רואים לנגד עינינו הוא ההפך הגמור מכך. המשטרה אימצה מתודולוגיה מסוכנת שחותרת תחת המהות של מוסד עדי המדינה, ושעלולה לרוקן אותו מכל תוכן. ההשלכות יהיו קריטיות עבור כולנו, הן כחברה מתוקנת והן מבחינה מוסרית.

חשוב להבין, כשהמשטרה חוסכת מעצמה את ה"טרחה" שבפעולות חקירה מקצועיות, ומכוונת את עבודתה למציאת עד מדינה אפקטיבי, ההליך הפלילי הופך למרמס. הליך פלילי הוגן, שמהותו הינה חקר האמת ומיצוי דין עם עבריינים, הוא אבן היסוד של כל חברה דמוקרטית מתקדמת. כשהערכים הללו הופכים לאות מתה תחת מוסד עד המדינה, קצרה הדרך לפגיעה אנושה בחברה.

ניר חפץ בבית המשפט

יורים את החץ ואז מסמנים את המטרה

קחו לדוגמה את כלי המעצר. במקום שמעצרו של אדם ישמש לתכליות שנקבעו לו בחוק ובפסיקה (קרי, מניעת ביצוע מעשים פליליים נוספים או שיבוש הליכי חקירה), המעצר הופך לחלק בלתי נפרד מלוחמה פסיכולוגית לשבירת החשוד והפיכת עבריין לעד מדינה.

הדוגמאות זועקות לשמיים. ניר חפץ משתחרר מבית המעצר המעופש שהותיר בגופו שלפוחיות וחותם בתוך פחות מ-24 שעות על הסכם עד מדינה, ושלמה פילבר חוצה את הקווים ומועבר אחר כבוד למעצר בתנאים משופרים במתקן משטרתי. הוסיפו לזה את הנתונים הרשמיים של המשטרה שמדברים על כ-69 אלף מעצרים בשנה, שכ-33 אחוז מהם מסתיימים ללא כתב אישום (ומרביתם ללא מאסר בפועל גם אם מוגש כתב אישום), והרי לפניכם התמונה במלואה.

יתרה מזו, למשטרה יש אוטונומיה מוחלטת לקבוע היכן העצורים יוחזקו. בימים שבהם עד מדינה הוא חזות הכל, הקביעה הזו איננה תמימה. ברצותה תחזיק המשטרה את עד המדינה הפוטנציאלי בבית המעצר הקשה ביותר, צמוד לשוהים בלתי חוקיים ועבריינים כבדים, וברצותה תעבירו למתקן משטרתי בתנאים משודרגים. יורים את החץ ואז מסמנים את המטרה.

ובכן, זה לא נגמר כאן. מוסד עד המדינה שמסייע לכאורה להגיע לחקר האמת הינו חרב פיפיות לערך החשוב הזה במשפט הפלילי. מכיוון שעד מדינה לא יכול להיות שותף מרכזי לעבירה, על מנת להביא את ההסכם עמו לאישור הגורמים הרלבנטיים, המשטרה לא תבחל באי השלמת החקירה והצגת עבריינים כבדים ומשמעותיים כשותפים מינוריים בלבד. "דגי רקק" שנועדו לכאורה להפיל את ה"לוויתן הגדול", ושלפי האינטרס הציבורי אפשר למחול להם ולהפחית את עונשם (עד כדי ביטולו). מיותר לציין שהאינטרס הציבורי הזה נבחן בחדרי חדרים ואיננו נתון לפיקוח ציבורי או ביקורת.

דהיינו, לא רק שעד המדינה זוכה לטיהור והלבנה (למצער מהעבירות החמורות המיוחסות לו), אלא שהמשטרה אף נוקטת בזהירות בכדי לא לחשוף אותו יותר מדי. המניפולציה הזו נעשית בראש ובראשונה על המערכת, אבל הדיה מורגשים בחברה כולה.

עו"ד עדי כרמלי

כולם מקליטים את כולם

חמור מכך, המסר יורד לציבור במהירות. אנשים מקליטים זה את זה, סכסוכים עסקיים מתועדים ומאוחסנים בכספות, האזנות סתר הפכו לעניין שבשגרה ואפילו הדחות לדבר עבירה כ"אמצעי ביטחון" אינן מחזה נדיר.

שאלו את עצמכם. האם זו החברה שאליה אנחנו שואפים? מקום שבו יחסים עסקיים ואישיים מתועדים באובססיביות בכדי לשמש כ"נשק" (או "מגן") בעת הצורך? מדינה שבה החבר של היום הוא האויב של מחר? משטרה שבמקום לחקור מחפשת קיצורי דרך הרומסים את ההליך הפלילי עד דק? פיצוחי תיקים "יוקרתיים" שכל כולם לוחמה פסיכולוגית בבתי מעצר מעופשים?

בתור עורך דין פלילי המבלה ימים ולילות בבתי משפט (וכן בבתי מעצר ובתי כלא) אני מבטיח לכם, אנחנו לא. היום זה בתקשורת, מחר זה עלול להיות כל אחד מאיתנו.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2