עו"ד נוגה ויזל שואלת איך ממשיכים מכאן?

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 28/02/2018 10:05:16.

על פרשת פוזננסקי והמסרונים, שממחישה כי אם חשבנו שראינו כבר הכל, אז זה רק כי היה נדמה לנו

השופטת רונית פוזננסקי כץ

לפני שכולם מצקצקים, שמחים לאיד ושופכים קיטונות של רעל על מערכת המשפט בישראל, אני מרגישה בעיקר צער וחמלה. צר לי על השופטת פוזננסקי כץ, שאותה אני מכירה רק מרחוק, כשהיתה בפרקליטות, ולימים כשמונתה להיות שופטת בישראל. מדובר כאן בשופטת שזכתה להערכה רבה - הן מצד סנגורים והן מצד התובעים - שהפגינה ענייניות, מקצוענות ויסודיות בעבודתה, שהיתה קשובה והתייחסה לכל אחד בגובה העיניים, מה שיצר כלפיה אהדה מצד כולם.

סנגורים ידעו לומר כי ההתנהלות הפסולה מיסודה של העברת המסרונים היא תוצאה של הקשר ההדוק בין השופטים לנציגי התביעה באולמות המעצרים. זהו מעין תהליך טבעי הנחשב לגיטימי, ששופטי המעצרים מתעדכנים אם קיימת התפתחות בחקירה ועל הצעדים הבאים שלהם, אבל עדיין יש קווים אתיים שאסור לחצותם.

אני, כמו רבים מהקולגות שלי, לא תיארתי לעצמי שתסריט כזה אפשרי, ששופט עשוי לחצות את הקווים הברורים הללו, שלעולם אין לחצותם. ליצור מבעוד מועד מתווה מתוכנן, לתכנן הבעות פנים עם החוקר, לקבוע תוצאות, כשברקע כל זה מתחוללת פרשה שמרעידה את האדמה מתחת רגליהם של אנשים שנתונים במעצר. עצוב לי יותר מכל לדעת שיש אפשרות כזו, שהיכל הצדק שאמור להיות נקי ומנוטרל, הוא משפט מזוהם ומכור מראש. התפוצצות הפרשה הותירה אחריה ערפל כבד של שיבוש הליכי חקירה ומשפט, מרמה והפרת אמונים, עבירות פליליות ושלל כשלים של אתיקה ומוסר.

עו"ד נוגה ויזל

הפרשה הזו לא מערערת רק את אמון הציבור בשלטון החוק, היא מערערת גם את סקטור הפרקליטים, שעושים עבודתם נאמנה, ומגיעים לבית המשפט מתוך אמונה כי הפסיקה תלויה בהוכחות ובראיות שיצליחו לאסוף במהלך המשפט. המסד לכל מערכת שיפוט הם אמון ויושר, אך הסיאוב התגלה כאן במלוא כיעורו, וככל שהחומרים שפורסמו יאומתו ויתגלו כנכונים, הדבר יקשה על הציבור לתת אמון במערכת.

בשנים האחרונות נדמה שראינו כבר הכול, השחיתות חוגגת בשירות הציבורי, ברשויות המקומיות, בממשלה, שבה שרים וחברי כנסת עושים לביתם, מועלים, לוקחים שוחד, גונבים ואונסים, וחלקם חוזרים לסורם. פרקליטים מחוזיים כמו רות דוד כשלו גם הם, ועכשיו גם שופטים? לאן אפשר להמשיך מכאן?

 
 

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2