מבזקים+
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים
ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין

מדינת משטרה? מבט לעתיד של חוק החיפוש החדש

העתקת סמכויות שב"כ למשטרה; חיפושים ללא חשד; חדירה וביצוע האזנות סתר לחומרים דיגיטליים; חיפושים סמויים במשרדי עורכי דין. מה צופן "סדר הדין הפלילי" החדש שחוזר לדיונים בכנסת
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

איור להמחשה מתוך האתר know your rights קנדה
הצעת "חוק החיפוש" להסדרה עדכנית של סמכויות המשטרה עלתה על שולחן הכנסת. הצעת חוק סמכויות אכיפה (המצאה, חיפוש ותפיסה) שמיועדת להחליף את פקודת סדר הדין הפלילי, עברה קריאה ראשונה כבר לפני ארבע שנים, אולם רק השבוע (12.2) יצאה מהמקפיא וחזרה לסבב הדיונים לפני קריאה שנייה ושלישית בוועדת חוקה. 

הצעת החוק כוללת הסדרים בכל סוגי החיפוש – חיפוש במקום, חיפוש על הגוף, חיפוש על פי צו ובלי צו, חיפוש אצל בעל מקצוע ותפיסת חפץ. פרק מרכזי בהצעה מגדיר לראשונה סמכויות בחיפוש חומרי מחשב וסלולר. התוצר שיצא מתחת לידיהם של המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים דרקוני ומעורר התנגדות חריפה באגודה לזכויות האזרח ובלשכת עורכי הדין, שם הזהירו מהסמכויות הפוגעניות החדשות, המהוות סכנה לפגיעה בפרטיות "ולעצם היחסים הבסיסיים שבין הפרט לשלטון במדינה דמוקרטית".

היועץ המשפטי לוועדת חוקה של הכנסת, עו"ד גור בליי, כתב לחברי הכנסת כי "חוק החיפוש החדש יקבע את גבולות הסמכות של רשויות האכיפה לחדור לפרטיותו של האדם". עו"ד בליי סימן במסמך לחברי הוועדה נקודות בעייתיות בהצעת החוק, ביניהן סמכות לעריכת חיפוש סמוי ללא ידיעת הגורם שאצלו מחפשים (כדי להבין עד כמה מדובר בנקודה בעייתית יש לציין כי מדובר בסמכות הקיימת כיום רק לשב"כ); הרחבת הסמכות לערוך חיפוש על אדם ללא חשד קונקרטי; אי-הבחנה בין סמכויות שאפשר להפעיל נגד חשוד לעומת לא חשודים; פגיעה בחיסיון מפני הפללה עצמית; פגיעה בחיסיון בעלי מקצוע, עורכי דין ועיתונאים; וטשטוש "הגבול הדק", כדברי בליי, בין חיפוש להאזנת סתר, בחדירה למחשב. 

במסמך שהפיץ משרד המשפטים בין חברי הכנסת נאמר כי הצעת החוק מבקשת לתת כלים חדשים לרשויות החקירה "לצורך שיפור יכולתן לקיים חקירות יעילות ואפקטיביות" – תוך יומרה להגדיר "איזונים והגנות על זכויות הפרט". אולם גם נוכח הרחבת סמכויות המשטרה, אין בהצעה שום התייחסות לכללי פסילת ראיות שיושגו באופן לא חוקי ("פרי העץ המורעל"). עו"ד בליי מגלגל את הכדור אל חברי הכנסת, לאור התעלמות הפרקליטות מהעיקרון המשפטי המקודש במדינות מתוקנות. "ראוי שהמחוקק ייתן את דעתו לנושא", כתב בליי והזכיר: "בית המשפט כבר ערך סוג של מהפכה בפסק הדין התקדימי של יששכרוב, ומפתח כיום כללים גמישים לפסלות ראיות".

נציגי המשטרה והפרקליטות בדיון בכנסת

פתח לרמיסת זכויות

עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח מרחיבה על סעיפי הצעת החוק הבלתי חוקתיים, העלולים לדבריה לפתוח פתח לרמיסת זכויות "ומעניקים למדינה סמכויות לפלוש לפרטיותו של אדם מבלי לקבוע ערובות מינימליות כדי לאפשר לו להתגונן".

חיפוש סמוי. סמכות חדשה, יש מאין, שתאפשר למשטרה לבצע בצו משפטי כניסה סמויה לבית או למקום אחר, ולא רק כדי להתקין אמצעי האזנת סתר, כפי שנעשה לעתים היום. לפי הצעת החוק, המשטרה תוכל להסתיר את דבר ביצוע החיפוש הסמוי ללא הגבלת זמן. "אתה אולי תבין שהיה אצלך מישהו בבית, ותחשוב שזה פורץ. אם לא יוגש כתב אישום, אולי החיפוש יוסתר לנצח", אומרת עו"ד סוצ'יו. "לא תוכל להתגונן, לא תוכל לאתגר את חוקיות הדבר. מדינה בה רשאית המשטרה לפלוש לביתו של אדם ללא ידיעתו, ומבלי שהוא מקבל על כך הודעה אף בדיעבד, היא כבר איננה מדינה חופשית".

– חיפוש על בסיס חשד לעבירה עתידית, וגם כנגד מי שאינו חשוד. הרחבת עילות החיפוש מקנה סמכות לצעדים פולשניים נוספים כמו חיפוש על גופו של אדם על סמך חשדות כלליים לביצוע עבירות בעתיד. לדברי עו"ד סוצ'יו,  הסעיף אף מרחיב את "חוק המישוש" שבוטל בחלקו. "ההצעה מאפשרת חיפוש על מי שאינו חשוד, אם קיים יסוד סביר להניח כי הוא מחזיק חפץ 'שישמש לביצוע עבירה', או כדי לבדוק קשר אפשרי שלו לעבירה", מסבירה סוצ'יו. "מדובר בסעיף מסוכן המאפשר פגיעה שרירותית בפרטיות, הסותרת באופן מובהק את עקרון המידתיות ופותחת פתח רחב ל'מסעי דיג' ולפרופיילינג משפיל. הניסיון מראה, שחיפושים מסוג זה מתבצעים באופן מפלה נגד מיעוטים, ומי שנתפס על ידי השוטר סובייקטיבית כ'אחר'". 

עו"ד אן סוצ'יו ועו"ד גור בליי
– צו המצאה. מוצע כי המשטרה תוכל לבקש לצוות על אדם, בין שהוא חשוד, ובין עד בחקירה, להמציא לה ראיות, מסמכים או חפצים. לכאורה, מדובר בהליך פוגעני פחות מחיפוש, אך ההצעה אינה מקנה למקבל הצו הגנה מפני הפללה עצמית. "אין בתזכיר כל התייחסות לזכותו של אדם להתנגד למסירת החפץ", אומרת סוצ'יו. "לעתים ההצעה מטילה חובה על החשוד או העד לשתף פעולה, באופן אקטיבי, עם הרשויות".

– חיפוש ותפיסת חומרי מחשב וטלפון. גם כאן, נוסח ההצעה קיצוני ומכשיר חיפוש סמוי וחדירה ללא ידיעתו של בעל המכשיר, תוך יצירת מסלול עוקף האזנות סתר. על פי סעיף 66להצעה, קבלת מידע מתקשורת בין מחשבים וטלפונים סלולאריים – אגב חדירה לחומר מחשב – לא תיחשב כהאזנת סתר. החשש הוא כי סמכות זו תוכל לשמש להתקנת תוכנות (כמו סוסים טרויאניים) אשר יאפשרו למשטרה מעקב אחר פעולותיו העתידיות של האדם, השיחות האלקטרוניות והאינטראקציות שלו במכשיר.

"הסעיף יאפשר למשטרה להתקין תוכנה שמעבירה להם מידע מהטלפון, ולא רק למשוך את החומר עד אותו רגע – אלא גם לעתיד, לאסוף את המיילים שיקבל, את הודעות הווטסאפ, המיקומים וכדומה", מבהירה עו"ד סוצ'יו. "הדבר דומה להתקנת מצלמה בביתו של אדם המבצעת מעקב על המתרחש בבית, תוך הארכת החיפוש לזמן בלתי מוגבל. "דווקא בשל ההתפתחויות הטכנולוגיות, ההופכות את היקף החומר הנאגר לאדיר ממדים, נדרשת הקפדה יתרה על הזכות לפרטיות". המשטרה אף תוכל על פי ההצעה לפנות בצו אל הספק ולדרוש קוד כניסה למכשיר או ביצוע חדירה סמויה דרך ספק השירות".

עו"ד סוזי עוזסיני ארניה
מילכוד עו"ד-לקוח

סעיף בעייתי נוסף הוא פגיעה בחיסיון. כאן החשש הוא מהרחבה משמעותית של האפשרות לפגוע בחיסיון עו"ד-לקוח ובעלי מקצוע. הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין התייחס בהרחבה, באמצעות עו"ד סוזי עוזסיני ארניה, לסעיפים שיעלו לדיון בכנסת, כמו למשל הסעיף שנשמע דמיוני: חיפוש סמוי במשרדי עורכי דין.

על פי סעיף 22(ב) להצעת החוק, "מוצע לתת סמכות למתן צו לחיפוש סמוי אצל בעל מקצוע הנהנה מחיסיון, מקום בו קיים יסוד סביר לחשד שבעל המקצוע מעורב בעבירות מסוג רצח, הריגה, עבירת ביטחון, או עבירת סמים" ובכפוף לאישור היועמ"ש או פרקליט המדינה.

עו"ד ארניה כתבה בנייר עמדה לחברי הכנסת כי לשכת עורכי הדין מתנגדת לכך באופן גורף. "מתן צו לחיפוש סמוי במשרדו של עורך הדין, בין ביחס לעבירות שביצע, ובוודאי ביחס לעבירות שטרם ביצע, משמעו מתן רשות למשטרה לעיין בתיקי הלקוחות של עורך הדין, בחומרים חסויים, אף כאלה שאינם קשורים לעבירות אשר עורך הדין חשוד בביצוען. יש בכך פגיעה קשה וחמורה במהות עיסוקו של עורך הדין, בליבת המקצוע. משניתן צו לחיפוש סמוי במשרדו של עורך הדין, אין המחפש יודע במדויק אילו חומרים לחפש. על פי המוצע, הכניסה למשרד עורך הדין מתבצעת באופן סמוי מן העין, תוך חיפוש וחיטוט בכל תיקי הלקוחות של המשרד ובמחשבי המשרד, מתוך מטרה למצוא דבר מה הקושר את עורך הדין לעבירות בהן הוא חשוד", כתבה עו"ד ארניה. "באופן כזה ייחשף המחפש בוודאות גם לחומרים הנוגעים ללקוחותיו של עורך הדין.

"זאת ועוד, במקרים רבים, עורכי הדין עורכים תרשומות פנימיות על סמך חומר ושיחות שקיימו עם לקוחותיהם ועם עדים מטעמם, ומכינים אסטרטגיה משפטית. אין ספק כי חומרים אלה הינם ליבת עבודתו של עורך הדין, ואין המשטרה רשאית לעיין בהם. הפורום הפלילי סבור כי מתן היתר לחיפוש סמוי במשרדו של עורך דין, אף אם הוא חשוד בעבירות חמורות, מהווה פגיעה בלתי מידתית באחד העקרונות החשובים ביותר של המשטר הדמוקרטי". עו"ד ארניה ציינה כי הלשכה מתנגדת לחיפוש סמוי גם ללא קשר לעורכי דין – ככל שמדובר ב"עילת פשע עתידי" ומתן הסמכות בידי המשטרה, "הינה עוד פסע במדרון חלקלק בדרך אל השתייכות למדינות ומשטרים אשר מדינת ישראל אינה רוצה להידמות להם". בדיון פומבי שנערך בפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין לאחר אישור הקריאה הראשונה של החוק, הזהיר אחד הסנגורים כי "חיפוש סמוי במשרד יעמיד עורך דין בסכנת חיים".

מחלקת הסייבר בפרקליטות: "מתחילים חקירות עם יד קשורה לאחור"

בדיון ראשון שנערך השבוע בוועדת חוקה, אמרה יועמ"שית אגף החקירות והמודיעין במשטרה, עו"ד איה גורצקי, כי "הסדרת הסמכויות צופת פני עבר דורשת חשד סביר וכשמדובר על עבירה עתידית נדרשת הסתברות גבוהה לסיכון ביטחון הציבור".

עו"ד חיים ויסמונסקי, מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות, טען כי "אנו מתחילים היום חקירות סייבר עם יד קשורה לאחור. האם אנו רוצים להיות במצב שחקירה מתעכבת חצי שנה בלי שאפשר לדרוש מחשוד או מהספקית סיסמה בצו? כיום גם בתיק רצח ומין חמור, אין סמכות חדירה סמויה למחשב, וזה לא ייתכן כאשר אמצעי השיח עוברים במחשב".

 

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן