מבזקים+
פלילי | צבאי | בינלאומי | אבטחה | עובדי מדינה
0506330680 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
0528488515 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים
ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין

תקדים סגירת התיקים של גננת ששכחה פעוט בן 3 בגן

הילד ננעל לבד בגן למשך שעתיים. הגננת שילמה פיצוי של 1,500 שקל עבור סגירת התיק בעסקת "הסדר מותנה" עם הפרקליטות, ובשלב שני חמקה גם מהליך משמעתי לאחר שבית הדין קיבל את טענת עו"ד אורית חיון כי ההודאה ניתנה רק לצורך סגירת התיק ואינה קבילה
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
yeled gan yeladim freepik
הילד נמצא מבוהל אחר הצהריים (אילוסטרציה ואיור: FREEPIK)

ילד בן 3 נשכח בסוף היום בגן נעול במשך יותר משעתיים, לאחר שהגננת נעלה את הגן ונסעה הביתה. הגננת ה' מחדרה, עובדת מדינה, לא הועמדה לדין ולא הוגש נגדה כתב אישום. עם הגננת נחתם הסדר מותנה לסגירת התיק, במסגרתו היא שילמה פיצוי של 1,500 שקל לאם הילד, תמורת סגירת התיק על ידי הפרקליטות. זה העונש היחיד שהוטל על הגננת, לאחר שהמדינה החליטה בימים האחרונים לזנוח את ההליכים הנוספים, המשמעתיים, שניהלה נגד הגננת בבית הדין של עובדי המדינה.  

תובענה משמעתית שהגישה נציבות שירות המדינה נגד ה' נמחקה בעקבות איתור לקונה משפטית על ידי הסנגורית, עו"ד אורית חיון, וקבלת טיעוניה בבית הדין המשמעתי, בפסק דין שיוצר תקדים בעניין הסדרים מותנים. עו"ד חיון טענה כי התביעה לא יכולה לעשות שימוש בהודאת הגננת שניתנה במסגרת הסדר לסגירת תיק פלילי, לצורך ניהול הליכי משמעת; בית הדין באופן תקדימי קבע כי אכן – הודאה הניתנת בהסדר מותנה אינה קבילה. 

kindergarten freepik
הגננת שבה לעבודתה מזמן (איור להמחשה)

 בריא ושלם

מדובר בגננת עם ותק של 30 שנה, שחזרה מזמן לעבודתה. בהסדר המותנה לסגירת התיק שנחתם עמה לפני שנה על ידי פרקליטות מחוז חיפה, הודתה ה' בעבירה של השארת ילד (בן 3 וחצי) ללא השגחה ובעובדות הבאות: "בינואר 2015 בשעה 14:30 בצהרים עזבה הגננת את הגן ונעלה אותו כשאחד הילדים נשאר בתוכו, עד אשר נמצא כעבור שעתיים בידי גננת אחרת שהגיעה לגן". ההסדר המותנה קבע כי "במעשיה התרשלה ה' והשאירה ילד שטרם מלאו לו שש שנים, בלא השגחה ראויה ובכך סיכנה את חייו ואיפשרה פגיעה ממשית בשלומו או בבריאותו".

לפי גרסת הגננת, הילד ואחיו התאום נרדמו סמוך לשעה 13:00, והסייעת השכיבה אותם על ספות. חצי שעה מאוחר יותר, הגיעה השעה בה ילדי הגן מפוזרים לצהרונים סמוכים, או נלקחים על ידי הוריהם. הגננת הטילה את האחריות ל"בלבול" על הסייעת. לטענתה, תוך כדי ארגון ילדי הגן לצהרון, היא שאלה את הסייעת אם שלחה את שני התאומים שנרדמו, והסייעת אמרה שכן. הגננת ביצעה את סגירת הגן, וסגרה את האורות בחדר בו ישן הילד על הספה, מבלי שראתה אותו. מאוחר יותר הסתבר שבאותו יום היו אלה הן גננת מחליפה והן סייעת מחליפה בגן העירוני, ושתיהן לא הכירו היטב לא את הגן, ולא את הילדים (למרות שמדובר בגננת ותיקה, 30 שנה במשרד החינוך). בשעה 16:30 התגלה הפעוט המבוהל שנשאר בגן החשוך, על ידי גננת אחרת – מאחר שבאותו היום התקיים אחר הצהריים בגן "יום פתוח". לולא זאת, יתכן שהיו מוצאים את הילד מאוחר יותר. למרבה המזל, הוא נמצא בוכה, אך בריא ושלם.

od hayun orit200 200
עו"ד אורית חיון

הפתעה למדינה

הפרקליטות החליטה שסגירת תיק בהסדר מתאימה למקרה זה, מאחר שהגננת נטלה אחריות במסגרת ההסדר. הסדר מותנה הוא הסכם בין התביעה לחשוד, בו החשוד מודה בביצוע עובדות המהוות עבירה ומתחייב לתשלום קנס או לתנאים אחרים, בתמורה לסגירת התיק. חוק הסדרים מותנים, שהינו חדש, נועד לחסוך למדינה ולבתי המשפט הליכים פליליים בעבירות שהעונש המקסימאלי עליהן הוא פחות משלוש שנות מאסר, והעונש המתאים לדעת התובע אינו כולל מאסר בפועל. אלא שבמקרה זה, המדינה גילתה להפתעתה כי ההסדר המותנה מונע  הליכים משמעתיים, ולא רק פליליים.

לתובענה המשמעתית שהגישה נציבות שירות המדינה לבית הדין של עובדי המדינה צורף ההסדר המותנה, הכולל את עובדות המקרה עם הודאתה לכאורה וחתימתה של הגננת. המדינה ביקשה להרשיע אותה בגין אי קיום חובותיה והתנהגות שאינה הולמת את תפקידה. אלא שכאן, הסנגורים – עורכי הדין אורית חיון ודין כוכבי ממשרדה – "הכינו הפתעה": הם טענו כי לא ניתן לעשות שימוש בהודאה, וכי בהליך המשמעתי הגננת אינה מודה בעובדות אותן אישרה לכאורה בחתימתה קודם בהסדר עם הפרקליטות. ההסבר לכך הוא טיעון משפטי, שהתקבל על ידי בית הדין.

עורכת דינה של הגננת טענה כי הודאה במסגרת הסדר לסגירת תיק אינה הודאה קבילה בהליכים משפטיים, ולא מדובר בהודאה של ממש, אלא בחתימה שניתנה במסגרת הליכי משא ומתן עם התביעה. לטענתה, לא ניתן לקחת דברים ממשא ומתן מול הפרקליטות – שהתנהל מחוץ לבית המשפט – ולעשות בהם שימוש בהליך משפטי, ממש כפי שמקובל לגבי טיעוני שימוע שנערך בטרם הגשת כתב אישום. הפרקליטות מנועה מעשיית שימוש בטענות הגנה שנשמעו בשימוע, מאוחר יותר בניהול התיק – כדי לשמור על מוסד השימוע ובדומה, טענה עו"ד חיון, לשמור גם על מוסד ההסדרים המותנים. 

ההבדל מהליך שימוע הוא, שהסדר מותנה והודאה הניתנת בו מונצחים במסמך רשמי חתום על ידי שני הצדדים. אלא שפסק הדין קיבל את טענת ההגנה, וקבע כי להסדר זה אין תוקף בהליכים נוספים. מדובר בקביעה בעלת משמעות רוחבית – שכן המדינה תכננה להגיש תובענות משמעת נגד עובדי מדינה החותמים על הסדרים מותנים וכבר התקיימו כמה הליכים כאלה. פסק הדין מונע את המשך הליכי המשמעת, או לפחות מקשה עליהם.

בית הדין המשמעתי, בראשות עו"ד אורי כהן, קבע שהוראות חוק שירות המדינה (משמעת), שהוא כמובן חוק ישן, אינן ישימות להסדרים מותנים. החוק קובע כי ממצאים ומסקנות של פסק דין חלוט במשפט פלילי ייחשבו כמוכחים בהליכי משמעת נגד אותו אדם, אולם הסדר מותנה אינו "פסק דין חלוט במשפט פלילי". לאור זאת קבע בית הדין, כי התביעה המשמעתית צריכה לנהל הוכחות בתיק מהתחלה. בימים האחרונים, בעקבות קביעת בית הדין, הודיעה התובעת של נציבות שירות המדינה כי היא מוותרת על ההליך ומבטלת אותו. כך, האירוע הסתיים אפילו ללא נזיפה לגננת.

patish mishpat 200

אמו של הילד: "ביזיון"

מספר ימים אחרי שנשכח בנה בגן, כתבה אמו של הילד בפייסבוק: "שלום. אני אמא של ליאם, הילד שנשכח בגן… כשאני רק מקלידה את המילים האלו 'נשכח לבדו' אני חוזרת לאותו הרגע שהתבשרתי על מה שקרה לבן שלי ואוחזת בי בעתה ורצון עז לצעוק חזק… ואילו אתמול אני מתבשרת  כי הגננת  זו שנעלה את הבן שלי בגן במו ידיה, ללא סריקה ובדיקה שאף ילד לא נותר מאחור, חוזרת לגן. אנחנו רואים בכל אחד מהגורמים: משרד החינוך, עיריית חדרה ומשטרת ישראל, כנותנים יד להפקרות של ילדינו. איך ייתכן שגננת כזו חוזרת לשורות משרד החינוך? מה היה צריך לקרות חס וחלילה כדי שהיא לא תחזור? שחלילה תגיע לנחם אותי? אין מקום לסלחנות. איזה מסר מעבירים לגננות, לסייעות ולהורים?".

אתמול עם סגירת התיק המשמעתי, אמרה אמו של הילד, בן 6 כיום, לפוסטה: "זה ביזיון שעם כל מה שקורה במדינה שלנו, ש'שוכחים' ילדים על ימין ועל שמאל, וכל מטפלת שנייה חשודה בהזנחה, שבמקום לנקוט צעדים למען יראו וייראו, מחליטים לסגור את התיק. המקרה נגמר במזל אבל הילד נזכר עד היום – 'שלא ישכחו אותי' – ויש לו פחדים. אמרתי להם שאם זה היה הטלפון שלה, היא לא היתה שוכחת אותו".

עו"ד חיון ציינה את ההישג המשפטי: "הגננת נוקתה מכל אשמה, לילד לא נגרם נזק, ותקדים זה יאפשר לחשודים לקחת אחריות ולהודות במסגרת הסכמים מותנים לסגירת תיק ללא חשש שהודייתם תשמש כנגדם בהליכים משמעתיים או אחרים. תקדים זה יסייע לממש ביתר שאת את כוונת המחוקק בתיקון החדש המאפשר סגירת תיקים בהסדרים מותנים, ולחסוך זמן שיפוטי יקר ועוגמת נפש לנאשמים רבים ולמערכת כולה".

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן