תדע כל מתלוננת

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 16/11/2017 09:21:51.

עו"ד נוגה ויזל: מתלוננות על הטרדות מיניות צריכות לחשוב היטב לפני הגשת התלונה, אם הן מוכנות לשלם את המחיר הקשה שייגבה מהן

korban min
אילוסטרציה: FREEPIK

חזקת החפות היא זכות יסוד השמורה לכל אדם, לרבות למי שמואשם בביצוע הטרדה מינית. מי שמגישות תלונה נגד גבר בהאשמה של ביצוע הטרדה או מעשה מגונה צריכה לדעת כי יש מחיר לתלונה; עליה לדעת שהיא עשויה/עלולה להיחקר חקירה צולבת על ידי מי ששוכר להגנתו שירותיו של סנגור או סנגורית פלילית.

הדרישה לקבלת מסמכים רפואיים של המתלוננת היא דרישה סבירה, לגיטימית ומקובלת במשפט הפלילי. זכותה וחובתה של הסנגוריה למצות כל סיכוי לזיכוי הנאשם. הצגת עבר ורקע נפשי בעייתי של מתלוננת עשויה לעורר רושם ותחושה, ובשלב מאוחר יותר ראיה  לאי מהימנות גרסתה של המתלוננת וחשד למניע זר לטפילת האשמה.

הצורך בשמירה על חזרת החפות גובר ומתעצם באחרונה, נוכח הגל הגואה של נשים הנזכרות באיחור של שנים ואף עשרות שנים, בהטרדה מינית לכאורה שביצעו בהם גברים מפורסמים (מי יותר ומי פחות), חלקם הלכו זה מכבר לעולמם, חלקם עתידים ללכת אליו בעתיד הלא רחוק, וחלקם כוחם עדיין במותניהם.

זכות המתלוננות לפרטיות אינה גוברת על זכות הנאשם ליהנות מחזקת החפות, כל עוד לא הוכחה אשמתו. זכותה של הסנגוריה, ואף חובתה, לחקור את המתלוננת חקירה מקיפה ויסודית, העשויה להיות לא נעימה (בלשון המעטה) ולהיחשב חודרנית ופולשנית, אבל מה שמתלוננת צריכה לדעת הוא זה: כשם שהיא עומדת על דעתה כי גרסתה נכונה ואמינה, כך הסנגוריה זכאית לערער עליה, לחשוף בה חורים, פגמים, סתירות, מניפולציות ועוד - כדי לקעקע אותה ולהפריכה.

עם כל הרגישות האנושית שנכון וראוי להפגין כלפי מתלוננת על הטרדה מינית - קל וחומר כאשר התלונה היא על ביצוע אונס - עם כל החמלה המתעוררת כלפיה, חשוב לזכור: חייו של האדם שעליו היא טופלת אשמה עלולה למוטט עליו את עולמו ולהחריב גם את חיי משפחתו. בירור הגרסה המובעת בתלונה וליבונה לעומקה מצדיק ומבחינת הנאשם אף מחייב, כאמור, למצות כל סיכוי להוכיח כי ההאשמה כלפיו היא שקרית וכוזבת.

od vizel noga 150 150
עו"ד נוגה ויזל

בתיק הרפואי של מתלוננות לא חבויים בהכרח שלדים, אבל אם יש בו, לדוגמה, מידע על אודות הפרעות נפשיות וטיפול - תרופתי ו/או נפשי -  שהיא קיבלה ואולי ממשיכה לקבל, יש במידע זה כדי לסייע לסנגוריה לטעון, לדוגמה, כי אין לסמוך על גרסתה של המתלוננת וכי יש יסוד מוצק לערער על אמינותה. לגיטימי גם ניסיון של הסנגוריה לחשוף מערכת קשרים ויחסים אישיים ואף אינטימיים שקיימה בעבר המתלוננת עם גבר שנפרד ממנה, והאשמתו בביצוע מעשה מגונה מתוך רצון לנקום בו ולהרוס את חייו. 

אישה שמגישה תלונה על ביצוע מעשה מגונה צריכה לדעת כי המחיר שייגבה ממנה עלול להיות קשה ומכאיב. הגשת תלונה למשטרה קולעת אותה לזירה אשר חוקי המשחק בה מתירים לסנגורים להקשות עליה את החיים במהלך המשפט. עליה לחשוב היטב לפני הגשת התלונה, אם היא מוכנה לשלם את המחיר הקשה שייגבה ממנה.

כאשר על כפות מאזני המשפט ניצבת חזקת חפותו של נאשם מול הרשעתו בביצוע מעשה אשר ייתכן כי לא היה ולא נברא, חובתי כסנגורית פלילית המייצגת גברים הנאשמים בביצוע מעשים פליליים על רקע מיני, להשקיע כל מאמץ אפשרי בניסיון להטות את פסק הדין של השופטים אל הכף שעליה מונחת חזקת החפות.

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2