שיימינג בחסות החוק

נכתב על ידי עו"ד נוגה ויזל ב 15/10/2017 07:09:54.

עו"ד נוגה ויזל נגד הצעת החוק של ח"כ רויטל סוויד - להקים מאגר עם שמותיהם ותמונותיהם של סרבני גט

swid revital vaida
ח"כ רויטל סוויד

כאשר חברי כנסת מקדמים הצעות חוק בימינו אנו, ההנחה היא כי יש בהצעות חוק אלו לתקן עוולות, לקדם זכויות של מגזרים שונים - כמו הנכים, הומואים ולסביות או אימהות חד הוריות - ובכלל, לצעוד לעבר עולם יותר נאור ושוויוני. אך לצערנו, זה לא בדיוק המצב. רק בשבוע האחרון קודמה הצעת חוק שאותה יזמה ח"כ רויטל סוויד מהמחנה הציוני, שעל פיה המדינה תקים מאגר עם שמותיהם ותמונותיהם של סרבני גט. הצעת חוק זו זכתה לברכתם של הרב הראשי לישראל, דוד לאו, ושל הרב יובל שרלו מארגון רבני צוהר. הן הרבנים והן סוויד עצמה לא הבינו את גודל הסכנה שמרחפת מעל הצעת החוק הזו.

העובדה שבישראל 2017 איש או אישה יכולים לסרב לתת גט לבני זוגם, ולעגון אותם במשך שנים ארוכות מבלי לאפשר להם את החופש הבסיסי המותר לכל אדם - היא מחדל בלתי נתפס לכשעצמו. אבל מה הפתרון ההגיוני שאמור לבוא כאן? האם לבטל לאלתר את החוק ההלכתי שאין לו שום מקום ותכלית בימינו, ושגורם סבל מיותר לכל כך הרבה נשים, או להמשיך לאפשר את העיוות הזה בחסות החוק, ו"להעניש" את מי שמסרב לתת גט במסע השמצות?

השיימינג לא יפתור את הסוגיה הזו, משום שההיסטוריה לימדה אותנו כי סרבני גט מתבצרים בעמדתם ללא חת, וחלקם אף הסכימו לבלות במאסר ועדיין לא לתת את הגט המיוחל, כך ששיימינג הוא לא מה שירתיע אותם. ושנית, הוא יפגע גם בחפים מפשע. כאשר עורכים מסע השמצות ופוגעים בשמו ובפרטיותו של אדם, פוגעים גם בפרטיות הילדים שלו על לא עוול בכפם, ובשאר משפחתו.

od vizel noga 150 150
עו"ד נוגה ויזל

 

הזכות לפרטיות של קטינים היא קודש הקודשים, ובאופן כזה מתייחס אליו גם החוק בישראל, לא בכדי יש איסור גורף על פרסום פרטי קטין שיכול להיות מזוהה עם עבירות אלימות במשפחה. זכות זו היא מעל לכל הלכה דתית. איך יעלה על הדעת, שהזכות הזו תירמס תחת הצעת חוק הזויה שמניחה כי שיימינג פומבי הוא הפתרון היעיל?

אין לי ספק כי עו"ד סוויד ניסתה להלך על חבל דק בין העיוותים ההלכתיים, אך היא באה לברך ויצאה מקללת. הפתרון הנכון והאנושי שיש לעשותו הוא לחוקק תיקון בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שיגבר על כל חוק הלכתי אחר, ולקבוע בו שכל איש או אישה שמבקשים לסיים את נישואיהם יוכלו לעשות זאת תוך פרק זמן סביר, ללא תלות בהסכמתו של הצד השני. ב-2017 אף חוק לא אמור לכלוא אדם בנישואים שהוא אינו רוצה בהם.   

הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי | טיפול פרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

קטגוריה 2