פלילי | תעבורה | מנהלי | צבאי | אסירים
0545282726 מידע מורחב
פלילי | פשיעה חמורה | מעצרים וחקירות
0504332028 מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים

רוצחת מלידה

כך הפכה הפלימות' פיורי מודל 1958 של תאגיד קרייזלר ל"כריסטין", מכונית רוצחת והכוכבת הבלתי מעורערת של אחד מסרטי המכוניות המותחים ביותר בהיסטוריה
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

 

christine
אדומה וסקסית עם פס אורכי לבן. כריסטין (צילומים: אתר IMCDB)

אי שם בתחילת שנות ה-80 של המילניום הקודם קיבל הבמאי ג'ון הווארד קרפנטר הצעה לביים את הסרט "יורקת האש", המבוסס על ספר של הסופר המפורסם סטיבן קינג. הוא ליהק לתפקידים ראשיים שחקנים שלא מצאו חן בעיני האולפנים, שהחליטו במפתיע להחליף את הבמאי הרבגוני. באותה תקופה קרפנטר זוהה בעיקר עם סרטי אימה ומדע בדיוני משנות ה-70 וה-80, למרות שבמהלך 40 שנות הקריירה שלו – הוא יצר סרטים בז'אנרים רבים נוספים.

במהלך שנראה אז אירוני משהו, סרטו הבא של קרפטנר "כריסטין", שגם הוא מבוסס על ספר של קינג, שיצא לאור באותה תקופה. בדיעבד התברר כי זו היתה ההצעה היחידה שקרפנטר קיבל באותה תקופה, והיא קיבל אותה רק כדי שתהיה לו עבודה. הסרט זכה להצלחה יחסית בקופות, וגם הביקורות די שיבחו, אבל נראה היה כי מדובר ב"עוד סרט", ולא בלהיט אמיתי. מה שאף אחד לא ידע הוא, שיחלפו שנים והסרט יהפוך לפולחן אמיתי, לא רק בגלל עלילת האימה המותחת, אלא גם ובעיקר בגלל הכוכבת הראשית של הסרט, הלא היא כריסטין, זו שעל שמה נקראו הספר והסרט.

השם הסקסי משהו, ש"מתאים בול" גם לדוגמנית בלונדינית יפהפייה והוליוודית עם לק אדום על הציפורניים, שייך למעשה למכונית. זוהי פלימות' פיורי (PLYMOUTH FURY) מודל 1958. עד היום, זוהי מכונית נחשקת בקרב חובבי המכוניות משנות ה-50, והיא מהווה אתגר גם עבור משפצי מכוניות. אספני מכוניות הסרטים – ובארצות הברית יש כאלה לא מעט – יעצבו אותה לרוב בצבע לק אדום, עם גימור של פס לבן לאורכה של המכונית, ממש כמו בסרט. נאמנות למקור, וללא ספק – קלאסיקה.

אם בשנות ה-80 הסרט היה אחד ברשימה ארוכה של סרטי אימה, הרי שעם השנים הוא הפך כל כך פולחני ומסמן דרך, עד שכיום – במודעות למכירת מכוניות ישנות באמריקה יש מי שאינם כותבים את דגם המכונית והמודל, אלא בפשטות – "למכירה: כריסטין במצב טוב" או משהו בסגנון.

christine poster1
כרזת הסרט

מוות בדריסה

מי שלא ראה את הסרט, אבל ראה את המכונית, עשוי להישבות בקסמה ולייחס לה עדינות. בספר וגם בסרט, זהו אחד הטריקים של הסופר ושל הבמאי. כי למעשה, כריסטין אולי נראית עדינה, אבל האמת שהיא בכלל לא; היא רוצחת מלידה.

הכוכב השני בסרט הוא ארני קאנינגהם, חנון שרוכש רכב הרוס, שמתברר כבעל כוחות על טבעיים. אחרי שקנה את כריסטין תמורת 250 דולר, הוא משפץ אותה, או יותר נכון  – צריך לראות את הסרט כדי להבין שכריסטין למעשה משפצת את עצמה. עם התקדמות הסרט, ארני מפתח אובססיה כלפי המכונית האדומה.

לפני סיום השיפוץ, לבית הספר בו לומד ארני עוברת נערה יפהפייה בשם לי, שבוחרת לצאת דווקא עם ארני. הם יוצאים לדייט, שבמהלכו לי נחנקת מהמבורגר וחייה ניצלים רק לאחר שטרמפיסט מבצע עליה תרגיל היימליך. הקטע הוא, שבמהלך הסצנה הזו בסרט לי מרגישה שמלוח השעונים של כריסטין יצאו צמד עיניים ירוקות שהביטו בה בזמן שנחנקה. משום מה, גם הניסיונות של ארני להציל אותה לא היו כל כך חזקים.

אחת ההתפתחויות המשמעותיות בסרט מתרחשת כאשר אמו של ארני לא מרשה לו להחזיק את כריסטין בבית. הוא מתווכח, אבל זה לא עוזר לו – וכריסטין עוברת לחניון לטווח ארוך. שם, כמו במיטב סרטי האימה ו"האנדרדוג", כריסטין עוברת התעללות מצדם של מספר בריונים, שבאדי – מנהיגם – היה גם הביריון שהתעלל בארני בבית הספר, עד שסולק. החבורה משחיתה את כריסטין לגמרי, אבל היא לא נותרת "שבורה" לאורך זמן. ארני מכניס אותה למוסך, שם היא מתקנת את עצמה.

ואז מתחיל האקשן האמיתי, כאשר בעיירה מתרחשים מספר מקרי מוות בדריסה. הצופה הממוצע בסרט כבר יודע לשייך לכריסטין את המעשים, בעיקר בשל זהות "הנרצחים" – חבורת הבריונים האלימה בראשותו של באדי.

בזירות הפשע מאתרת המשטרה ראיות שמצביעות על כריסטין, אבל גם כאשר בלש משטרה בשם ג'נקינס חושד בארני – הבעלים של כריסטין מציג אליבי מוצק. לצופים מתברר בערך בשלב הזה של הסרט, כי רוחו של בעל הרכב המקורי נכנסת בכריסטין, מבצעת את מעשי הרצח ומתקנת את עצמה לאחר מכן.

בהוליווד כמו בהוליווד, לי – חברתו של ארני – מפתחת יחסים עם דניס, חברו הטוב של ארני, שאף תופס אותם במצב אינטינמי. לאחר שבלש המשטרה והבריון האחרון מהחבורה שהתעללה בכריסטין נרצחים באופן מזעזע, לי ודניס מבינים שכעת הם בראש רשימת החיסול של כריסטין, ומתכננים להרוס אותה כדי להציל את ארני.

תיאור המשך העלילה יהרוס את החוויה למי שעדיין לא צפה בסרט. לכן, בדיוק כאן זה הזמן לעזוב את העלילה לנפשה.

Christine0076
כריסטין בעוד פעולה קטלנית

זיכרונות מהמיתולוגיה היוונית

נראה כי לא בכדי נבחר דגם זה של המכונית לככב בספר ובסרט. על אף שבין המכונית בספר לבין המכונית בסרט נעשו התאמות שונות, מי שבפיו אנגלית בסיסית כבר בטח יכול היה לעשות את ההקשר התרגומי לעלילת הסרט. "פיורי" (FURY), בתרגום חופשי לעברית = זעם. ואכן, כריסטין היא מכונית זועמת.

ואולם, ברור שממציאי הפיורי לא ידעו על הספר והסרט עוד בטרם יוצריהם הוציאו אותם לאוויר העולם. למעשה, פלימות' "הזעם" היא מודל של רכב אשר הופק על ידי תאגיד קרייזלר משנת 1956 ועד לשנת 1978. זה היה מודל בליין שנועד למשוך צרכנים חובבי מכוניות ספורט ארוכות לאולמי התצוגה, במחיר סביר יחסית לתקופה ההיא. השם הומצא על ידי הקופירייטרים של התאגיד במטרה לציין סוג של כעס, בהשראת אלילי הנקמה מהמיתולוגיה היוונית העתיקה ואף מהתקופה הרומית.

הפיורי נמכרה בתחילת דרכה כדגם "שתי דלתות" בלבד, כתת-סדרה של פלימות' בלוודיר (BELVEDERE). חזית הרכב נבנתה באופן מיוחד עם כנפיים מעוצבות ומנוע V8 5.21 ליטר ו-227 כוחות סוס. היה גם מנוע אופציונאלי של 5.7 ליטר עם 305 כוחות סוס, אבל זה כבר עניין לכתבה אחרת. במשך השנים, ובעיקר לאחר שסדרת הייצור הזו של קרייזלר נזנחה, הפיורי הפכה למכונית אהובה, כמו שקורה בדרך כלל עם מכוניות שכבר לא מייצרים.

בכל מקרה, גם היום יש האומרים כי הפיורי היתה אחת המכוניות החזקות, הבטיחותיות והעמידות באותה תקופה, למרות שישנם מומחי רכב הסבורים עד היום, שהיא סבלה – גם בהשוואה למתחרות שלה מאותה תקופה – מנקודות תורפה מיכניות רבות. כך או כך, רוב רובם של חובבי המכוניות האמריקאיות מסכימים, כי הפיורי תיזכר תמיד בעיקר בשל יופיה החיצוני והמיתולוגיה שנקשרה סביב שמה – כריסטין. 

Christine0038
מכונית שיודעת לתקן את עצמה ולצאת לנקום

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן