עו"ד אמיר מסארווה
פלילי | תעבורה | מעצרים | ערעורים | עתירות מנהליות
עו"ד יהודה שושן
פלילי | פשיעה חמורה | מעצרים וחקירות | צבא | תאונות דרכים קטלניות

דור הזהב של הדודג' צ'ארג'ר

נכתב על ידי ג'קי כהן ב 06/12/2015 11:49:38.

ה"ג'נרל לי", הדייטונה החבוטה, המכונית של האיש הרע והסמלים של "מהיר ועצבני". כך הפכה הדודג' צ'ארג'ר מהדור השני (1968-1970) לכוכבת הוליוודית על-זמנית 

dukes tv series 
 "ג'נרל לי" בסדרה "הדיוקס קורעים את האזרד" (צילומים: אתר IMCDB)

 עד שנת 2007, הסכום הגבוה ביותר ששולם עבור פריט באתר המכירות EBAY היה עבור מטוס פרטי. הקונה המאושר - או שמא יש לומר "המעושר" - שילם עבור המטוס 4.5 מיליון דולר. אבל אז, בחודש מאי 2007, עלתה למכירה באתר גרסה של "ג'נרל לי", מכונית דודג' צ'ארגר משנת 1969, שהתפרסמה בסדרת הטלוויזיה המיתולוגית "הדיוקס קורעים את האזרד" (The Dukes of Hazzard). המוכר, ג'ון שניידר ששיחק בסדרה באחד התפקידים הראשיים, היה זה שמכר את המכונית. בניגוד למה שפורסם בחלק מאמצעי התקשורת, זו לא היתה המכונית שהופיעה בסדרה המקורית, אולם כל שחקני הסדרה חתמו עליה. שניידר, אז בן 47, קיווה למכור את המכונית ב-2.5 מיליון דולר, וסיפר מאוחר יותר כי בחלומותיו הפרועים ביותר דמיין סכום שעבר את שלושה מיליון דולר. במקרה הזה, הסתבר, המציאות עלתה על כל דמיון: הרכב נמכר תמורת מעט יותר מ-9.9 מיליון דולר.

חובבי מכוניות השרירים האמריקאיות - ובעיקר מעריצי מכוניות הסרטים - לא היו צריכים את המכירה הזו כדי לדעת ש"ג'נרל לי" היא אחת כזו ששווה מיליונים. בין אוהבי הדודג' שביניהם - ולדודג', צריך להבין, יש מועדוני רכב בכל העולם - יש רבים שהיו מוכנים לשלם כל סכום עבור הרכב הזה, אילו רק היה להם אותו. מכונית הקופה הכתומה, עם הספרות 01 בצדיה ודגל הפדרציה על הגג, נחשבת לאגדה - לא פחות מכך. 

 charger logo

זה הזמן לספר, שנושא הכתבה שלפנינו הוא לא ה"ג'נרל לי". המכונית ההיסטורית מהווה רק חלק מהנושא הכללי, שהוא - דודג' צ'ארג'ר מהדור השני (1968-1970) - דור שכולל כמה מכוניות סרטים אהובות, שהפכו לכוכבות בפני עצמן. 

האמת היא שסצנות המרדפים בסרטי הקולנוע האמריקאים היו מאז ומעולם אבן שואבת לחובבי מכוניות באשר הם. אתר YOUTUBE מלא במרדפים מסרטים שונים, טובים יותר וגרועים פחות. תעלה לאתר השיתופי מרדף מכוניות, מהסרטים או אפילו אמיתי, וכמעט בטוח שהסרטון שלך (או זה שהעתקת) יגרוף כמה אלפי צפיות במקרה הגרוע וכמה מיליוני צפיות במקרה הטוב.

אם מתמקדים בסצנות המרדפים מהסרטים דווקא, ומתעקשים לדרג את הסצנות הטובות ביותר, נמצא בלא מעט מהן מכוניות שמשתתפות דרך קבע בסרטים גדושי המרדפים. אחת מהן תהיה הצ'ארג'ר מהדור השני. הסרטים ההוליוודיים, בין אם מדובר בסרטי מכוניות מובהקים ובין אם מדובר בסרט "רגיל", אוהבים את הדודג' צ'ארג'ר. כמעט כל מכונית מהדור הזה הפכה עד מהרה לאהובה, וכמה מהן אף הפכו למיתולוגיות בפני עצמן - פחות בגלל האופי המכני, ויותר בגלל המראה הספורטיבי והשרירני.

רבים סבורים שתקופת סוף שנות ה-60 בואך תחילת שנות ה-70 היתה הטובה ביותר עבור תעשיית הרכב האמריקאית, או לכל הפחות סיפקה לקהל חובבי הרכב את הדור המוצלח ביותר של מכוניות השרירים. בקטגוריה הזו נכללת גם הצ'ארג'ר על דגמיה השונים, ויעידו על כך הסרטים שהכילו את המכוניות המהפנטות.

כעיקרון, דגמי הצ'ארג'ר בסרטים הישנים יותר אינם מעידים על עליונות הצ'ארג'ר על פני מכוניות אחרות, אבל העובדה שגם בסרטים החדשים יותר הצ'ארג'ר מהשנים הללו מופיעה ואף מככבת, מראה כי מדובר באחת ממכוניות הסרטים הכי נחשבות בכל הזמנים.

ולכן, מדור "מכוניות מהסרטים" מציג בכתבה זו כמה דגמי צ'ארג'ר מהדור השני, שאם לא הכרתם עד עכשיו, הגיע הזמן שתכירו. יוצאים לדרך.

dukes of hazzard tv promo poster 
 צילום פרומו רשמי לסדרה "הדיוקס קורעים את האזרד"

הדיוקס קורעים את האזרד עם ג'נרל לי 

"הדיוקס קורעים את האזרד", סרט שיצא לאקרנים בשנת 2005, היה הגרסה הקולנועית הראשונה לסדרת הטלוויזיה המצליחה מסוף שנות השבעים. העלילה: בני הדודים בו ולוק דיוק הם פורעי חוק חביבים שלא מסתדרים במיוחד עם השריף המקומי, הנשלט על ידי איש עסקים עשיר ומושחת, העושה בעיר ככל העולה על רוחו. הם יוצאים למלחמת חורמה נגד השליטים המושחתים ונעזרים בבת דודתם הסקסית דייזי ובדודם הקשיש ג'סי.

dukes 2005  dukes movie 2007 
 מתוך הסרט של 2005  מתוך הסרט של 2007

רבים סבורים כי הסרט הזה היה גרסה קולנועית עלובה, שהקשר היחיד בינה לבין הסדרה הנפלאה היה מכונית הג'נרל לי. הפחות נוקבים כינו את הסרט לאחר יציאתו "גרוע" והקטגורים הקטלניים קראו לו במילים נוראיות שעדיף לא לכתוב אותן. כך גם היה לגבי סרט נוסף, שיצא לאור ב-2007 ("הדיוקס קורעים את האזרד - ההתחלה"), בו בני הדודים משוחררים על תנאי לאחר שנעצרו ונשלחים לעזור לדודם, ומנסים להציל את החווה שלו מהבוס האכזרי שרוצה לעקל לו את החווה. בתווך עוד היה סרט טיפ טיפה יותר מוצלח בהשראת הסדרה - שיצא לאור כסרט טלוויזיה בארצות הברית (2000). 

למרות שהסרטים הללו נחשבים לגרועים יחסית, יש מי שעדיין צופים בהם, בדי-וי-די ובשידורים חוזרים. עד כדי כך גדולה התופעה של ה"ג'נרל לי", שבבתי קולנוע המשדרים סרטים ישנים ברחבי ארצות הברית עדיין מספרים על אולמות כמעט מלאים, בעיקר ב"אוהדים שרופים", לא של הסדרה או הסרטים אלא דווקא של הדודג' צ'ארג'ר 1969.

bulitt 1968 charger 
 מכונית יפה של אנשים רעים. צ'ארג'ר 1968 ב"בוליט"

בוליט" והצ'ארג'ר השחורה

אחד הדברים היותר מעניינים בקולנוע, הוא החיבה שהצופים רוחשים לעיתים דווקא לאיש הרע. למשל, יש כאלה שאוהבים את "הג'וקר" מהסרט "בטמן". לצד אלו, יש מי שמתחברים לדמויות מהקולנוע שאינם "רעים" במובן הקולנועי של המילה, אך נחשבים לרעים במונחים של מציאות. למשל, אל פאצ'ינו כסנדק, או כג'וני מונטנה בפני צלקת, הוא גנגסטר שלא בוחל באמצעים כדי לחסל את יריביו, מוכר סמים, ובתמצית - לא מהאנשים שתרצה כשכן שלך, אבל על המרקע הגדול - אתה אוהב אותו ואפילו מעריץ.

מסתבר שיש גם מכוניות כאלה, שמשמשות את "האנשים הרעים" בסרט, אבל אתה לא יכול שלא לאהוב אותן. אחת מהן היא הדודג' צ'ארג'ר 1968 מהסרט "בוליט" - אחד הסרטים היותר מוצלחים בקולנוע האמריקאי, הודות לסצנת המרדפים הבלתי נשכחת ואחת הארוכות והמלהיבות בתולדות הקולנוע האמריקאי. זאת הודות למוסטנג המדהימה עליה נוהג השוטר (בוליט) כוכב הסרט שמגולם על ידי סטיב מקווין הנפלא, וגם הודות לרכב השני שהשתתף בסצנה – דודג' צ'ארג'ר 1968.

Death proof Charger photoshop 
 המחווה של טרנטינו ב"חסין מוות"

בסרט הזה, בוליט הוא קצין משטרה ששומר על עד מפתח, עד שהמשימה משתבשת והקצין נחשף לקשרים האפלים שבין עולם הפשע והפוליטיקה. בשיאו של הסרט, בוליט יוצא למרדף אחרי מי שירו בעד, כשהוא על סיפונה של המוסטנג ואילו העבריינים, כאמור, נמלטים בצ'ארג'ר.

הצ'ארג'ר מהסרט "בוליט" זכתה למחווה מאחד הבימאים היותר מוכרים, קוונטין טראנטינו, בסרט האימה שהפך לקאלט בפני עצמו - "חסין מוות" (DEATH PROOF). אחת מהמכוניות של רוצח הנשים כוכב הסרט היה דודג' צ'ארג'ר 69, שחורה בדיוק כמו זו ב"בוליט" אבל ממודל אחר.  

joe dirt 1969 
 450 דולר לאחת המכוניות הנדירות בעולם?

ג'ו דירט וכמעט דייטונה

ג'ו דירט הוא סרט משנת 2001 בכיכובו של דיוויד ספיד ושחקנים מוכרים נוספים, כמו למשל כריסופר ווקן. נראה כי דירט, לוזר אמריקאי טיפוסי שמסתובב עם פאה מוזרה ארוכת שיער בגלל מום מולד מוזר עוד יותר, נידון לכישלון בחייו, או בהוליווד כמו בהוליווד, תכונותיו הטובות מתגלות ככל שהסרט מתקדם, וכמו בכל הסרטים פרי יצירתו של אדם סנדלר - גם כאן הסוף טוב הכל טוב. עלילת הסרט מסתחררת סביב הלוזר הזה, שמחליט מתישהו לחפש אחר הוריו, שנטשו אותו - כך מסתבר - בגיל 9. הוא הופך מתישהו במהלך הסרט למגיש רדיו מצחיק במיוחד ולמעין סיפור הצלחה.  

הסרט הזה זכה להצלחה אדירה וגרף 60 מיליון דולר בקופות בתי הקולנוע באמריקה ובשאר מדינות העולם. נראה כי סנדלר, גאון קולנועי בסצנת הקיטש הקומית-רומנטית, ידע מה הוא עושה גם כאשר הוא בחר את המכוניות שישחקו בסרט שלו. במיוחד הדברים אמורים בכל הקשור לדודג' צ'ארג'ר 1969. הצ'ארג'ר בעלת לוק ה"דייטונה", עם גחון שפיצי וספויילר גבוה מאחור, נחשבת לאחת הנחשקות ביותר בעולם הרכב, בגלל שהיא מאוד נדירה, אבל רק אם מדובר במכונית מקורית שיוצרה כך.

Joe Dirt poster 
 כרזת הסרט "ג'ו דירט"

עבור קהילת חובבי מכוניות הסרטים, אחת הסצנות המצחיקות בסרט היא זו: כאשר דירט מבין שהוא לא יכול לשחזר את הפלימות' GTX קבריולט שלו, הוא מחליט לקנות מכונית חדשה ועושה זאת: המצחיק הוא שבסרט הוא שילם 450 דולר בלבד על הרכב הזה. מדוע מצחיק? כי להשיג דודג' צ'ארג'ר דייטונה מקורית, אפילו במצב חבוט במיוחד שדורש רסטורציה (שחזור) מ-א' ועד ת', זו משימה כמעט בלתי אפשרית. מדובר באחד מהרכבים היותר נדירים בעולם, ורוב המכוניות שעדיין קיימות בעולמנו - נמצאות בבעלות פרטית עשירה של אספנים, או בעיקר במוזיאונים ובתי תצוגות. כאשר אחת כזו מחליפה ידיים - סביר להניח שזה יהיה תמורת 100 אלף דולר לפחות במקרה החבוט, והרבה הרבה יותר תמורת דגם מקורי במצב תצוגה.

בסרט המכונית מתיימרת להיות מקורית, אבל באתרי אינטרנט שונים בארצות הברית יודעים לספר, שמדובר במכונית שעוצבה להיות כמו הדייטונה ולא באחת המכוניות הנדירות שאי אפשר להשיג. האתר "קליפורניה-קלאסיקס", למשל, מספר כי הרכב נמכר לאחר הסרט כמו שהוא, תמורת 18 אלף דולר בלבד. כדי שהמכונית תיראה כמו דייטונה אמיתית במצב חבוט, כמובן שהיה על המפיקים "לסדר אותה". הם לקחו צ'ארג'ר "רגילה", הוסיפו לה ספויילר וכנף קדמית שפיצית ונמוכה, פנסים "עולים ויורדים" ושיוו לה את המראה הנדיר. 

1970 ff 
 הצ'ארג'ר 1970 ליד טויוטה סופרה. אחד מהקסמים של "מהיר ועצבני"

העיצוב והמותג

נוהגים לומר שלסדרת הסרטים "מהיר ועצבני" יש כל כך הרבה מעריצים, מרחבי העולם כולו, בגלל מגוון המכוניות שמופיעות בסרטים הקצביים. יש שם מכוניות יפניות, גרמניות, ואמריקאיות מהדור החדש, אבל גם מכוניות מתקופת השרירים הישנה, אותה תקופה שהקנתה לדודג' צ'ארג'ר את מעמדה הרם כמכונית שרירים מובילה. 

האמת היא שעלילות הסרטים ב"מהיר ועצבני" אינן מהמשובחות שהכרנו. קיטש מודרני, ואפילו לא במיטבו. אלא שסצנות המרדפים, המירוצים, ההתנגשויות וכו', הן משהו שלא מעט בימאים בעידן המודרני יכולים ללמוד ממנו. למרות זאת, זהו רק סוד קסם אחד של הסדרה. פרשני קולנוע אמריקאים, חובבים ומקצועיים כאחד, מסבירים ש"הקסם" הכי משמעותי של הסדרה הוא העובדה שהיא הצליחה להנפיק למצבור מכוניות הסרטים אין ספור דגמים. כלומר: בעוד שהפקות בודדות בהיסטוריה של הקולנוע והטלוויזיה הצליחו להביא אל המרקע יותר משתיים שלוש מכוניות סרטים נחשבות, כל סרט של "מהיר ועצבני" הוליד לאוויר העולם אין ספור מכוניות שהטביעו את חותמן.

f and f daytona2 
 רפליקה, אבל נראית מגניבה. הצ'ארג'ר דייטונה ב"מהיר ועצבני"

בין עשרות המכוניות שהפכו למותג בסדרת "מהיר ועצבני" אפשר למצוא כמה מכוניות דודג' צ'ארג'ר, שהבולטות מביניהן הן מפס הייצור של 1969. אחת מהן היא מכונית הצ'ארג'ר דייטונה בצבע בורדו שהופיעה בסרטי "מהיר ועצבני". כמו יתר המכוניות הבולטות בסדרת הסרטים הפופולארית הזו. באחת הסצנות הזכורות במהיר ועצבני 6, היא עומדת למכירה לצד הפורד אסקורט הכחולה והמפורסמת מהסרט, ומחירה מרקיע שחקים. בסצנות אחרות היא שוברות שיאי מהירות וביצועים, ובעיקר שובה את לב הצופים, כאשר וין דיזל, הלא הוא דום, נוהג עליה.

אבל גם כאן, האמת עשויה להכאיב. הדייטונה ב"מהיר ועצבני" אינה דייטונה אמיתית אלא רפליקה שיוצרה עבור הסרט, ויותר מפעם אחת. או במילים אחרות: בשלושה מסרטי "מהיר ועצבני" לקחו דודג' צ'ארג'ר 1970 והפכו את המראה העיצובי שלו לדייטונה. עשו אחלה עבודה, ולמרות שבאמריקה יש כל כך הרבה שמבינים בדקויות, לאף אחד זה לא באמת אכפת. חבר אמריקאי סיפר לי שבדיון טלוויזיוני באחת מתוכניות הרכב בארצות הברית, נסוב הדיון על מכוניות רפליקה שמיוצרות עבור סרטים אמריקאים כדי שייראו כמו המקוריות. מתישהו הגיע הדיון לצ'ארג'ר דייטונה, והוויכוח עלה לטונים גבוהים. הפרשן קטע את הדיון כשאמר: "היא לא דייטונה, אבל היא נראית סופר מגניבה עבורי".

f and f blown engine2 
 מודל לחיקוי. אחת הבולטות של סדרת הסרטים

המכונית השנייה ב"מהיר ועצבני", שנחשבת לאחד מהלהיטים הכי גדולים בקולנוע, היא הצ'ארג'ר 1970 השחורה, עם המנוע הסקסי והחייתי שבולט ממכסה המנוע שלה. השדרוג הזה במראה של הצ'ארג'ר הוא משהו שבאמריקה ראו הרבה גם לפני הסרט, אבל מדובר היה במשהו שובר מוסכמות, מהסוג הזה שלא רואים כל כך בסרטים הוליוודים מהמיינסטרים. לכן, במובן הזה, הצ'ארג'ר הזו עשתה מיני-היסטוריה.

ערוצי הטלוויזיה האמריקאים מלאים בתוכניות של שיפוצי ושדרוגי מכוניות. באחת מהן, ששודרה גם כאן בישראל באחד הערוצים, הראו כיצד אנשים קונים צ'ארג'ר משנה מסוימת, והופכים אותה, במראה לפחות, לצ'ארג'ר 1970 עם מנוע כזה בדיוק. מנוע ותוספותיו אמורים אמנם להוסיף ליכולת הביצועית של הרכב, אבל גם המומחים הכי גדולים מודים, שבמקרה הזה של הצ'ארג'ר, מדובר באלמנט עיצובי לא פחות.

כך או כך, למרות שרבות הן המכוניות שהתמתגו להן כסמלי מהיר ועצבני, האמריקאים ברובם הם פטריוטים, ולמרות שהם אוהבים גם את המכוניות מתוצרת מדינות אחרות - למשל, הטויוטה סופרה היפנית - הם עדיין נאמנים למותגים האמריקאים האמיתיים, ועבור רובם - הצ'ארג'רים הם הסמלים של "מהיר ועצבני".

 ומה עם היתר?

עד כאן סיפורי הצ'ארג'ר מהדור השני. אבל מאחר שיש עוד כמה מכוניות מהדור הזה בסרטים מוכרים, הנה עוד כמה שלא הזכרנו בכתבה.

drive angry 
 1969 צ'ארג'ר בסרט "מרדף עצבני" (בכיכובו של ניקולאס קייג')

 

ben ten 
 אפילו בסרטים מצוירים. צ'ארג'ר 1970 בסדרה "בן10" (BEN 10)

 

supernatural 
 צ'ארג'ר 1970 בסדרה "SUPERNATURAL"

 

gladiator 
 צ'ארג'ר 1969 בסרט הטלוויזיה האמריקאי "גלדיאטור"

 

blade05 
 ווסלי סנייפס וה-1968 שלו בסרט "בלייד"
הוסף תגובה
Comments icon
אחד מהפרטים שהוזנו אינם נכונים. אנא הזן מחדש התגובה נשלחה לצוות האתר בהצלחה.
שלח send comment
שירותים מקצועיים
פרוגינטר - אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה

חברת סומך אבטחה
חקירות | מודיעין | איתורים | שירותים מיוחדים לעורכי דין

פסגה שירותי רווחה
שירותים מיוחדים לעורכי דין, טיפול בעברייני מין, כתיבת תוכניות שיקום, אבחון מסוכנות

מרכז התחלה חדשה
שיקום אסירים | טיפול בעברייני מין | גמילה מסמים | טיפול קבוצתי ופרטני

רונן הלל ניהול מוניטין
מחיקת כתבות מגוגל ודחיקת אזכורים שליליים

עו"ד דרור שלום
משפט פלילי | דיני תעבורה | ייעוץ | ליווי | ייצוג
עו"ד אמיר בר דיין
עורך דין פלילי, מומחה בתיקי תעבורה
קטגוריה 2