מבזקים+
צווארון לבן
פלילי | תעבורה | מנהלי | צבאי | אסירים
0545282726 מידע מורחב
משפט פלילי | נוער | משפחה | צווי הגנה וחירום 24/7
0525588944 מידע מורחב

שירותים מקצועיים לעורכי דין

ניר קידר – צלם מקצועי לעורכי דין
שירותים מקצועיים | צילום עורכי דין
מרכז התחלה חדשה
שירותים מקצועיים | אסירים | עבירות מין
פרוגינטר – אחסון אתרי אינטרנט
מהירות | הגנה | גיבוי | תמיכה | שירותים מקצועיים

איך הסתיים מרדף מלווה ירי ברחובות בני ברק אחרי מרצדס שנסעה בפראות?

שוטר הבחין בתושב רמת גן מבצע עבירת תנועה והחל במרדף אחרי הנהג שנמלט בנהיגה פרועה תוך שהוא מסכן חיי אדם ופוגע בשש מכוניות * השופט קפאח זיכה אותו עקב הפרכת חשד השוטרים שהיה מדובר באירוע חבלני 
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
mertzedes
המרצדס במשטרה

השופט ציון קאפח מבית משפט המחוזי בתל אביב זיכה לפני ימים אחדים את י"א (42) מרמת גן, שהואשם בסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ונהיגה בקלות ראש, לאחר שנמלט משוטרים ברחובות בני ברק, תוך סיכון עוברי אורח ועד שהשוטרים ביצעו ירי לעבר גלגלי רכבו.

על פי כתב האישום, ב-26 בנובמבר 2015, סמוך לשעה שמונה וחצי בערב, נהג י"א ברחוב עקיבא בבני ברק, במכונית מסוג מרצדס. בשלב מסוים ביצע עקיפה מסוכנת בכך שחצה קו הפרדה לבן רצוף והחל נוסע במסלול המיועד לתנועה מהכיוון הנגדי. שוטר ופקח של השיטור המשולב שהיו בסיור ממונע שגרתי הבחינו בו מבצע את עבירת התנועה והחלו נוסעים בעקבותיו, תוך שהם שומרים על קשר עין רציף עם המרצדס.

מכאן ואילך מתאר כתב האישום נהיגה פראית של הנאשם תוך שהוא מתעלם מכלי רכב הבאים מולו, לא נותן להם זכות קדימה וגורם להם לבלום בפתאומיות. בהמשך התעלם מהולכי רגל שלא השלימו את חציית מעבר החצייה ונאלצו לרוץ לכיוון המדרכה מחשש לדריסתם בשל נהיגתו. הנהג המשיך בנהיגה פראית, נטען, כששוטרי הסיור הנוסעים בעקבותיו מהבהבים עם פנסי ניידת הסיור, אלא שהוא התעלם, והמשיך בנהיגתו תוך שהוא נצמד לרכבים ומנסה לעקוף בצורה שאינה בטוחה. בשלב מסוים עלה בידי השוטרים, שהיו לבושים במדי משטרה תקניים, לעקוף את רכבו משמאל. הם פתחו את חלון הניידת, יצרו איתו קשר עין, הזדהו בפניו על ידי הצגת תעודת שוטר וקראו לו לעצור בצד. אך גם לזאת הוא לא שעה, הניף את ידו השמאלית לעברם ונמלט מהמקום.

עוד נטען כי הנאשם המשיך בנהיגתו הפראית, התעלם מתמרור עצור, הניס הולכי רגל שחצו במעבר חצייה וגרם לכלי רכב שהיו בטווח נסיעתו לבלום בפתאומיות בשל נסיעתו המסוכנת. כל אותה עת המשיכו שוטרי הסיור לסמן לו לעצור אך הוא התעלם מהם והמשיך בנסיעתו הפראית. לבסוף, הוא פנה שמאלה בחדות, פנייה שגרמה להולכי רגל במעבר חצייה לעצור בפתאומיות, ולניידת שהייתה בעקבותיו לבלום בפתאומיות, לסטות מנתיב נסיעתה ולפגוע במכונית שחנתה במקום.

שוטר הסיור ירד מהניידת והתקרב לעבר מכוניתו של הנאשם שנעצרה גם היא, כשהוא מניח ידו על נשקו. השוטר התקרב לחזית הרכב תוך שהוא צועק לעברו : "עצור משטרה. עצור משטרה".

אבל הנהג העקשן לא ויתר. הוא הושיא את ידו אל מוט ההילוכים והחל בנסיעה על מנת להימלט. לפיכך שלף שוטר הסיור את נשקו, ירה ירייה בודדת לעבר הגלגל של הרכב, ירייה שגם היא לא הרתיעה, שכן הנהג נמלט משם בנהיגה פראית בעוד השוטרים נותרים במקומם. רק בחלוף מספר שעות הגיע לתחנת המשטרה והסגיר את עצמו.

shofet kapah new 400 400 od suhmi moshee
עו"ד ציון קפאח עו"ד משה סוחמי

הנהג החשוד כפר במיוחס לו וטען כי לא ביצע כל עבירת תנועה. לדבריו, ניידת הסיור שנסעה בעקבותיו הייתה ללא כל סימני זיהוי בהיותה רכב מושכר, ומאחר שלא ידע שמדובר בשוטרים הוא חשש שמדובר בעבריינים שאותם הרגיז קודם לכן משלא נתן להם להשתלב בתנועה.

השופט ציין בהחלטתו כי "במוקד המחלוקת ניצבת השאלה המרכזית האם אכן חשד השוטר לאחר שהבחין בעבירת תנועה, לדבריו, כי מדובר באירוע בטחוני ועל כן לא הסתפק ברישום מספר רכב הנאשם גם בנסיבות המורכבות – תנועה ברחובות וחציית הולכי רגל – וביכר תחת זאת לדלוק בעקבות הנאשם פרק זמן של 10-15 דקות, פרק זמן ממושך לכל הדעות".

לטענת הסנגור, עו"ד משה סוחמי, החשד בדבר פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) הומצא בדיעבד על ידי השוטר על מנת להצדיק את הירי לכיוון מכונית הנאשם.

בסופו של דבר, לאחר שבחן את טיעוני הצדדים ואת הסתירות בעדויות השוטר והפקח שהיו חלק מהמרדף, הגיע השופט קפאח למסקנה כי לא ניתן לבסס ממצאים עובדתיים לגבי דרך נהיגת הנאשם. כמו כן ציין כי נוכח התמיהות שעלו מעדות השוטר, לא ניתן לבסס עליה ממצאים עובדתיים לגבי האירוע. לדברי השופט, השוטר והפקח סותרים זה את זה במספר נקודות מהותיות, בין היתר באשר לאופן בו הזדהו בפני נהג המרצדס ולגבי אופן נהיגתו בזמן המקרה.

לצד הסתירות, העלה השופט תמיהות גם לגבי התנהגותו של הנהג. "בחינת התנהגות הנאשם, לאחר מעשה, מעלה תמיהה", ציין. "אם חש כי הוא נרדף על ידי עבריינים, וביתר שאת לאחר הירי, מדוע לא התקשר מיידית למשטרה. עוד יש לתהות מדוע לא הסגיר עצמו מיד לאחר מכן, משהוברר לו כי שוטר מעורב באירוע".

חרף זאת, השופט קפאח קבע כי אין בכוח התמיהות לגבי התנהלותו של הנאשם כדי לערער את הספק הסביר.  כך או כך, השופט פסק כי: "לאחר בחינת ראיות התביעה הגעתי לכלל מסקנה כי יש לבחון את ראיות התביעה כמקשה אחת, ולא ניתן לחלקן באופן הגיוני כך שחלק אחד יידחה וחלק אחר יאומץ". לאור זאת, החליט לזכות את הנאשם.

עו"ד משה סוחמי מסר בתגובה: "חמור מאוד שאדם כזה לובש מדים. פה מדובר בשוטר מושחת שתקף אזרח תמים ,ירה עליו ברחוב הומה אדם ולאחר מכן על מנת להצדיק את הירי העליל עליו כי ניסה לדרוס אותו. אסור שיהיו שוטרים כאלה במשטרת ישראל ואני מצפה שהגורמים הנוגעים בדבר יסיימו העסקתו על אתר. בימים אלה אנו שוקדים על הגשת תביעת נזיקין כנגד אותו שוטר ומשטרת ישראל מעסיקתו".

השארת תגובה

Comments icon
נבנה על ידי אנגורה מדיה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן